Історія розвитку прав, свобод та обов'язків людини і громадянина.



- Становлення та розвиток філософської та правової думки про права, свободи та обов'язки людини і громадянина.

- Нормативні документи, що закріплювали права, свободи та обов'язки людини в умовах Середньовіччя, Нового часу та XX ст.

- Українські ідеї про права, свободи та обов'язки людини і громадянина, їх закріплення в правових та інших документах.

Громадянське суспільство – основа виникнення та існування прав, свобод та обов'язків людини і громадянина.

- Суспільство і держава: аспекти співвідношення.

-  Поняття, ознаки та принципи громадянського суспільства .

- Власність - основа свободи людини і громадянина в громадянському суспільстві.

-  Громадянське суспільство - середовище формування прав, свобод та обов'язків людини і громадянина в світі та Україні.

Правова держава - засіб реалізації і забезпечення прав, свобод та обов'язків людини і громадянина.

- Правова держава: генеза та сучасні варіанти розуміння.

- Принципи правової держави.

-  Принцип верховенства права у правовій державі.

- Принцип розподілу влад у правовій державі. 

- Принцип реальності прав, свобод, обов'язків і законних інтересів людини та громадянина.

 

 

Ключові терміни :

Гідність особи – сукупність моральних та інтелектуальних рис людини, що відповідають загальноприйнятим моральним цінностям.

Декларація прав людини і громадянина – перший конституційний акт Великої французької революції 1789-1794 рр., прийнятий Установчими зборами 26 серпня 1789р. .

Європейський суд з прав людини – міжнародний орган судового захисту прав людини.

Загальна декларація прав людини – перший міжнародний акт, яким визначаються основні права і свободи людини, що підлягають загальному дотриманню.

Комітет з прав людини – договірний орган, утворений державними-учасницями Міжнародного пакту про громадські та політичні права 1966 р. для спостереження за дотримання державами-учасницями положень пакту.

Конституційний статус особи – сукупність закріплених у конституції прав, свобод та обов’язків особи як людини і громадянина.

Конституційні права і свободи – закріплені в конституційно-правових нормах можливості певної поведінки особи як людини і громадянина.

Міжнародний пакт про громадянські та політичні права – один із міжнародних актів щодо забезпечення і захисту основних прав і свобод людини і громадянина.

Міжнародний пакт про економічні, соціальні та культурні права людини – міжнародний акт щодо додержання й забезпечення гарантій реалізації основних прав людини економічній, соціальній і культурній сферах.

Недієздатність – неможливість для фізичної особи своїми діями набувати юридичних прав та створювати для себе юридичні обов’язки.

Незворотна дія закону – конституційний принцип правосуддя, згідно з яким закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.

Непорушність прав і свобод людини – один із основних принципів конституційно-правового статусу людини, який означає охорону її конституційних прав і свобод від довільних обмежень та посягань з будь-чийого боку.

Об’єднане громадян – добровільне громадське формування, утворене громадянами на основі єдності інтересів для спільної реалізації прав і свобод.

Основні права і свободи – права і свободи людини і громадянина, закріплені в конституції.

Права людини – сукупність природних і невідчужуваних прав, що лежать особі від народження й не залежать особі безпосередньо.

Правовий статус особи – сукупність визнаних і гарантованих державою в законодавчому порядку прав, свобод і обов’язків особи як суб’єкта права.

Правоздатність – встановлена законом можливість фізичних і юридичних осіб бути носіям суб’єктивних прав і юридичних обов’язків.

Фізична особа – окрема людина, яка є суб’єктом права.

Самостійна робота

1) Схематично зобразить:

· «Основні концепції прав людини»

· «Конституційні принципи правового статусу людини й громадянина»

2) В зошиті або в спеціальному словнику термінів записати формулювання основних термінів, визначених програмою: альтернативна (невійськова ) служба, амністія, апатрид, аполід, багатогромадянство, безгромадянство , біженець, біпатрид , видача особи іноземній державі, вид на проживання, визнання громадянства, вихід із громадянства, військовий обов’язок, втрата громадянства, гарантії конституційних прав і свобод, гідність особи, громадянин України, декларація прав людини і громадянина, економічні права і свободи, експатріація, екстрадиція, емігрант, європейський суд з прав людини , жіноче рівноправ’я, загальна декларація прав людини , іноземець, комітет з прав людини, конституційний статус особи, конституційні гарантії прав і свобод, конституційні обов’язки людини і громадянина, конституційні права і свободи, культурі права і свободи , міжнародний пакт про громадянські та політичні права, міжнародний пакт про економічні, соціальні та культурні права людини , міжнародно-правові гарантії прав людини, набуття громадянства , натуралізація , невідчужуваність прав і свобод людини , недієздатність ,незворотна дія закону, непорушність прав і свобод людини, об’єднане громадян, обов’язок додержуватись конституції та законів , обов’язок захищати країну, обов’язок оберігати навколишнє середовище, обов’язок сплачувати податки , обов’язок трудитися ,омбудсман ,оптація , основні права і свободи, особисті (громадські) права і свободи, парламентський уповноважений з прав людини, паспорт, підданство, пільга (соціальна), повноліття, податок , позбавлення громадянства, політичний емігрант, політичний притулок, політичні права і свободи, права, права громадянина , права дитини , права жінки , права людини, права споживача, правовий статус особи, право власності, право голосу , право ґрунту ,правоздатність, право крові ,Право знати свої права та обов’язки ,право на безперечні та здорові умови праці ,Право на вільний вбір професії або заняття , право на життя ,право на захист від безробіття ,Право на освіту ,Право на правову (юридичну) допомогу ,Право на підприємницьку діяльність ,Право на рівну винагороду за рівну працю, презумпція невинуватості, припинення громадянства ,професійна спілка ,реєстрація громадянства ,релігійна організація , репатріація рівне громадянство, соціальні права і свободи, соціально-економічні права і свободи, судові гарантії конституційних прав і свобод, уповноважений Верховної Ради України з прав людини ,фізична особа, філіація .

ПРАКТИКУМ

ФОРМУЛА 1

Вирахуйте, чому дорівнює: (Б+С) - (А: В)= (   ), де

А - строк військової служби в календарному обчисленні для солдатів і сержантів, які проходять строкову військову службу в Збройних Силах України та інших військових формуваннях (у місяцях);

Б - вік по досягнення якого громадяни звільняються від призову на строкову військову службу в мирний час (у роках);

В - максимальний строк, на якій може даватись відстрочка від призову призовникові, який у встановленому порядку пересилився із районів стихійного лиха з моменту переселення (у роках);

С - кількість категорій, на які поділяються громадяни України щодо

загального військового обов"язку.

ЗАДАЧА 1

У загальній декларації прав людини (1948 р.) зазначається, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом.

У Конституції України також говориться про можливість судового захисту прав людини і про відповідний обов’язок держави. Крім того, державою гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Завдання:

1. На підставі аналізу тексту Конституції України, інших законодавчих актів назвіть ті установи, які займаються проблемами захисту прав людини в Україні.

2. Чи можуть існувати подібні установи поза межами національної правової системи?

ЗАДАЧА 2

До Європейського суду з прав людини надійшла позовна заява громадянина Р. проти Бельгії, в якій він виклав такі положення:

o У 1999 році за сприянням правозахисних організацій він добився перегляду своєї справи у Касаційному суді (вища ланка бельгійської судової системи), але його зовні вимоги не були задоволені;

o Того ж року він звертався до Європейського суду з прав людини, однак Комітет визнав заяву такою, що не підлягає розгляду;

o Протягом останніх двох років він збирав додаткові докази, які за нових умов повністю виключають його вину та свідчать про явну винуватість іншої сторони;

o У зв’язку з цим громадянин Р. просить Суд переглянути його справу та внести справедливе рішення.

Завдання:

1. Ознайомтесь із змістом Протоколу №11 до Конвенції про захист прав людини та основних свобод.

2. Обґрунтуйте, чи правильне рішення прийняв громадян Р. стосовно повторного звернення у міжнародну інстанцію; чи є формальні підстави для відмови у прийнятті позовної заяви?

 

ЗАДАЧА 3

Громадянин України Кононенко С.В. звернувся до Конституційного Суду України з конституційним поданням про порушення його конституційних прав, зокрема ст.36 Конституції України, яку знайшло свій вияв у неправомірності його звільнення з військової служби на підставі членства у партії «Національної Злагоди».

Завдання:

1. Дайте обґрунтовану відповідь на заяву громадянина Кононенка С.В. від імені Конституційного Суду України.

 

ФОРМУЛА 2

Вирахуйте, чому дорівнює: (А+Б) + (В+Г)= ( ..), де

А - вік офіцерів запасу, до досягнення якого вони можуть призиватись на військову службу в мирний час;

Б - кількість основних шляхів комплектування військовослужбовцями Збройних Сил України;

В- різниця між максимальним терміном відстрочки від призову за станом здоров"я, що надається призовникам, які визнані під час медичного огляду тимчасово непридатними до військової служби (у місяцях) і кількістю місяців строкової служби на військовому кораблі особи, яка має вищу освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем підготовки спеціаліста;

Г- мінімальний термін за контрактом для старшин з числа військовослужбовців строкової військової служби (у роках)

Рекомендована література


Дата добавления: 2021-07-19; просмотров: 345; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!