Основи конституційного ладу України



( 2 години )

 

Місце проведення: кабінет правознавства.

Форма заняття: усне опитування; розв’язування кросвордів; «формули», ситуативні тести (задачі).

Обгрунтування теми: Одним із найважливіших інститутів конституційного права України є конституційний лад України. Норми цього інституту регулюють одну з найбільш важливих груп суспільних відносин. Тому цей інститут займає місце серед всіх інших інститутів конституційного права України і становить фундамент не лише конституційного права , а всієї системи національного права України.

Конституційний лад України являє собою систему суспільних відносин , які передбачає, регулює і охороняє Конституція.

Конституція України закріпила і всебічно гарантувала якісно новий конституційний лад. В ній отримали новий статус насамперед людина як найвища соціальна цінність; держава як суверенна, правова, унітарна; народ як носій суверенітету і єдине джерело влади в України; політичні партії як інститути формування і враження політичної волі громадян. Поряд з новою політичною системою одержали визнання і закріплення нові економічна, соціальна і духовна (культурна) системи.

Політична влада може здійснюватись лише трьома суб’єктами: безпосередньо народом, державою в особі відповідних органів державної влади і органами місцевого самоврядування. Кожен вид влад має здійснюватись лише у передбачуваних формах і способах.

Мета заняття: Визначити вихідні загальнотеоретичні положення щодо поняття конституційного ладу України, його конституційних засад, основних складових. Особливу увагу приділити характеристиці змісту конституційного ладу України, конституційних засад його суспільного та державного ладу, державних символів України, аналізу місця і значення конституційно-правового інституту, що започатковує Конституцію нашої держави, закладає основи правової системи України.

 

Поняття конституційного ладу.

Поняття система основних засад конституційного ладу України.

Основні принципи конституційного ладу України:

- суверенітет;

- демократизм;

- гуманізм; 

- соціальність;

- верховенство права;

-  унітаризм;

- розподіл влади;

-  плюралізм;

-  республіканізм;

- рівність усіх суб’єктів права власності перед законом.

Конституційне закріплення єдиного громадянства.

Конституційні основи закріплення політичної, економічної та ідеологічної багатоманітності.

Правовий статус мов в Україні.

Забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги.

Засади зовнішньополітичної діяльності України.

Державні символи України.

Гарантії конституційного ладу України.

Конституційно-правова характеристика надзвичайного стану та воєнного стану.

Ключові терміни :

Армія – сукупність збройних сил держави.

Атрибут держави – те саме, що й офіційні символи держави, найважливішими з яких є державний прапор, державний герб і державний гімн.

Багатопартійність – один із основних принципів демократичної організації політичного життя, який полягає у забезпеченні умов для функціонування в країні багатьох політичних партій.

Гласність – один із принципів демократії, який полягає у відкритості діяльності органів влади.

Демократична держава – держава, в якій забезпечується реальна участь народу у здійсненні влади.

Державна ( офіційна ) мова – визначена в офіційному порядку основна мова держави, що використовується у законодавстві, судочинстві, офіційному діловодстві, навчанні, державних засобах масової інформації тощо.

Державний герб – відмінний знак, який є офіційним символом держави.

Державний гімн – поетично-музичний твір, що є офіційним символом держави.

Державний прапор – однокольорове або багатокольорове полотнище певної конфігурації, іноді з державним гербом, іншим зображенням ч надписом, що є офіційним символом держави.

Державний суверенітет – верховенство влади держави всередині країни та її незалежність у зовнішніх відносинах.

Державні символи – встановлені конституцією або спеціальним законом офіційні відмітні знаки конкретної держави , що втілюють її суверенітет і виражають національні ідеї політичного змісту.

Єдине громадянство – конституційний принцип, що означає визнання державою за своїми громадянства даної держави і не визнання іншого громадянства ( автономного утворення, суб’єкта федерації, іншої держави ).

Засоби масової інформації – засоби, призначенні для публічного оголошення і поширення інформації.

Ідеологічний плюралізм – ідеологічна багатоманітність у суспільстві, що означає свободу дотримання і поширення різних поглядів та ідей.

Комунальна власність – власність самоврядної територіальної громади.

Конституційний лад – система суспільних відносин у державі, передбачених і гарантованих конституцією та законам, прийнятими на її основі і відповідно до неї .

Народовладдя – незалежність усієї повноти влади в державі народу.

Нація – як державно-політична спільність – сукупність усіх громадян держав незалежно від їх етнічної незалежності; як етнічне утворення – історично сформована мовна, територіальна, економічна і культурна спільність людей.

Оборона – система політичних, економічних, воєнних, соціальних, правових та інших заходів щодо підготовки до збройного захисту країни.

Основи конституційного ладу – загальні основоположні засади конституційно-правової регламентації суспільних відносин у державі.

Офіційна мова – визначена в законодавчому порядку основна мова держави, що використовується в законодавстві,судочинстві, офіційному діловодстві, навчанні, державних засобам масової інформації тощо.

Плюралізм – принцип організації суспільного життя, що означає багатоманітність об’єктів і форм суспільної діяльності.

Поділ влади – система організації і функціонування державної влади, в якій функції законодавчої, виконавчої і судової влади здійснюється різними державними органами.

Політичний плюралізм – система влади, заснована на багатоманітності політичних сил.

Політичний конституційний контроль – конституційний контроль , здійснюваний політичними органами держави – президентом , парламентом, урядом та подібними їм органами.

Права народу і право народів ( націй) на самовизначення – права народу ( населення певної країни чи етнічної спільності), що реалізуються у сфері міжнародних відносин.

Приватна власність – форма власності, за якої власність перебуває у володінні окремих осіб або їх груп.

Реприватизація – передання державної або комунальної власності, отриманої шляхом націоналізації або муніципалізації, знову у приватну власність; повторна приватизація.

Рідна мова – відповідна національна мова; та мова,якою людина розмовляє з дитинства.

Служба безпеки України – державний правоохоронній орган спеціального призначення, який забезпечує державну безпеку України.

Соціальна держава – держава, яка проводить активну соціальну політику, спрямовану на забезпечення прав і свобод людини, досягнення високого рівня добробуту всіх верств населення.

Соціальне забезпечення – гарантована державою матеріальна підтримка громадян у разі повної, часткової втрати працездатності ,втрати годувальника, безробіття , а також старості та інших випадках.

Столиця – головне місто, адміністративно-політичний центр держави або державного утворення у складі федеративної держави.

Стримувань і противаг система – інтегрована сукупність повноважень гілок державної влади, яка дозволяє їм урівноважувати та омежувати одна одну.

Суверенітет – верховенство і незалежність політичної влад.

Суспільний лад – історично сформована конкретна система суспільних відносин.

Таємниця – відомості,що охороняються законом від несанкціонованого доступу.

Узурпація влади – незаконне захоплення або утримання державної влади.

Унітарна держава – держава, територія якої складається з адміністративних або політико-адміністративних одиниць.

Форма державного устрою – спосіб територіальної організації держави, який визначається принципами взаємовідносин держав як цілого та її територіальних складових .

Форма державного правління – спосіб організації державної влади , зумовлений принципами формування і взаємовідносин вищих органів держави – глави держави, парламенту, уряду.

Цензура – державний нагляд за змістом і поширенням масової інформації.

«Четверта влада» – умовна та образна назва засобів масової інформації.

Самостійна робота

1) Ознайомитись із основними положеннями преамбули, змістом розділу І Загальні засади Конституції України та конституційних законів України, в яких конкретизуються положення розділу першого Основного закону.

2) Схематично зобразить:

· «Україна – демократична держава»;

· «Україна – соціальна держава»;

· «Україна – правова держава»;

· «Гарантії конституційного ладу України».

3) В зошиті або в спеціальному словнику термінів записати формулювання основних термінів, визначених програмою: армія, Атрибут держави, багатопартійність, гласність, демократична держава, державна ( офіційна ) мова, державний герб , державний гімн, державний прапор , державний суверенітет, державні символи, єдине громадянство, засоби масової інформації, ідеологічний плюралізм, комунальна власність, конституційний лад, народовладдя, нація, оборона, основи конституційного ладу, офіційна мова , плюралізм , поділ влади , політичний плюралізм, права народу і право народів ( націй) на самовизначення, приватна власність, реприватизація , рідна мова, служба безпеки України, соціальна держава ,соціальне забезпечення, столиця, стримувань і противаг система, суверенітет ,суспільний лад, таємниця, узурпація влади, унітарна держава, форма державного устрою ,форма державного правління, цензура, «четверта влада»

ТВОРЧО-АНАЛІТИЧНЕ ЗАВДАННЯ

Використовуючи положення Конституції України 1996 року, складіть схему взаємних векторів механізму «ваг і стримувань» між органами законодавчої, виконавчої та судової влади України. При цьому взаємних векторів (положень про протидію однієї гілки влади інший) повинно бути не менше трьох в кожному випадку. Зображаючи дані вектори протидій між різними державними органами ( представниками різних гілок влади) обов’язково зазначайте статтю (частину статті) Конституції України, з якої власне і випливає ця протидія.

 

КРОСВОРД 1

1          

 

2                  

                                                              

3              
4              

 

 

5                  

 

                                  

6                

                                      

7            

                       

8                
9                      

 

             

10                  
  11                  

         

 
12                  

 

13        
14          
15                        
16      
17                      

 

 

По горизонталі:

1.Законодавчий акт, в якому систематизовано норми, що належать до певної галузі законодавства. 2.Україна- за формою політичного устрою. 3.Держава, яка немає у своєму складі відокремлених державних утворень, наділених певною самостійністю. 4.КУ за часом дії. 5.Характер КУ. 6.Глава держави, який виступає від її імені. 7.КУ за порядком внесення змін і доповнень до неї. 8.Встепна частина КУ. 9.Діяльність депутатів, посадових осіб органів державної влади і місцевого самоврядування, яка обмежується законом. 10.Україна за формою правління. 11.Особа, яка перебуває у постійному правовому зв’язку з певною державою. 12.Державна мова України. 13.Нормативно-правовий акт вищого представницького органу державної законодавчої влади. 14.Грошова одиниця України. 15.Право самостійного управління. 16.Столиця України. 17.Принцип права, який діє в Україні.

По вертикалі:

1.основний закон України.

КРОСВОРД 2

11

 

 

 

 

13

 

12                
1 14                

 

 

 

 

 

 

   

 

   
2                       10        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9                      
 

 

 

 

 

4         5        

 

8 7      

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

6                

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Питання:

1. Автор музики до Гімну України.

2. На кого покладена функція захисту суверенітету України, її територіальної цілісності.

3. Що зображено на Малому Гербі України.

4. Державна мова на території України.

5. Що являється носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні.

6. Голова держави.

7. Як розшифровується Малий Герб України (яким словом).

8. Право Президента на заборону законодавчого акту, або повторний його розгляд.

9. Один з основних принципів Конституції України.

10. Хто зображений на Великому Гербі України.

11. Як називається розділ VIII Конституції України.

12. Вступна частина міжнародного договору, конституції, законодавчого акту у котрій викладені обставини, що є підставами його укладення або видання.

13. Що є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

14. Процедура обвинувачення вищих посадових осіб у вивчення злочину та службових порушень.

 

КРОСВОРД 3

5

 

10

 

8

 

 

 

4            
 

6

                   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1  

7          

 

 

 

     

 

 

 

 

9            

 

 

 

 

 

 

3  

 

             

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

             

 

 

 

 

 

 

 

                                               

 

По горизонталі:

2. Вступна частина законодавчого акту, міжнародного договору,декларації у котрій викладені обставини, що є підставою його видання або укладення.

3. Уряд «народу», з народу і для народу.

4. Держава, територіальні складові якої не мають ознак державності.

6. Галузь права, яка регулює відносини, що виникають у процесі надходження та розподілу коштів державного бюджету.

7. Яка конституція прийнята на невизначений строк?

9. Конституція, що прийнята загальновизнаними демократичними способами.

По вертикалі:

1. Закон, має підвищений ступінь стабільності, має вищу юридичну силу

5. «Те , що має бути повідомлено».

8. Чим передбачені щорічні доходи і видатки, розмір і цільове спрямування цих видатків?

10. Яка держава є самостійною у вирішенні своїх внутрішніх справ, вступає у зносинах як рівна серед рівних?

КРОСВОРД 4

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 
  8 10 11
1 3   6      
  2            
      4     7   9    
                     
                     
   

 

 

 

       

 

             
       

 

 

 

 

     

 

 

   

 

   

 

 
 

 

1. Участь народу в розв’язанні держаних справ, гарантій прав і свобод людини.

2. Політична функція конституції полягає в проголошенні …

3. Певний порядок причинного, необхідного і стійкого зв’язку між явищами та властивостями матеріальних об’єктів.

4. Документ, який посвідчує особу власника та підтверджує його громадянство.

5. Голова держави – це …

6. На якій термін (на скільки років) вибирається ВРУ

7. Особа без громадянства

8. Вступна частина міжнародного договору Декларації конституційного законодавства.

9. Найстаріший депутат – жінка Верховної Ради.

10. Пряма протилежність правової культури.

11. Складові розділів Конституції.

Правильно виконавши кросворд по горизонталі отримаєте слово, що відповідає основному закону держави-Конституція.

ЗАДАЧА 1

Вирахуйте, чому дорівнює: А:Б+С= (. ), де

А - максимальний строк з дня припинення повноважень Президента України, протягом якого проводяться вибори Президента України у разі дострокового припинення його повноважень (у днях);

Б - максимальний строк, протягом якого Президент України, який обраний на позачергових виборах, складає присягу після офіційного оголошення результатів виборів (у днях);

С - строк, на який здійснюється перше призначення на посаду

професійного судді Президентом України (у роках).

ЗАДАЧА 2

Вирахуйте, чому дорівнює: (А-Б)+(В:Г)= (  ), де

А - мінімальна кількість голосів народних депутатів Верховної Ради України, яка необхідна для прийняття закону про використання державних символів;

Б - мінімальна кількість голосів народних депутатів Верховної Ради України, яка необхідна для затвердження Конституції Автономної Республіки Крим;

В - мінімальна кількість народних депутатів Верховної Ради України, які можуть подати законопроект про внесення змін до Конституції України;

Г - термін, протягом якого, після набрання чинності Конституції

України, зберігається порядок проведення огляду та обшуку житла.

ЗАДАЧА 3

На розгляд Верховної Ради України винесено проект закону України "Про порядок використання Державного Герба України юридичними та фізичними особами". Проти прийняття поданого законопроекту проголосувало 120 народних депутатів, третина народних депутатів, присутніх на засіданні, утрималась, усі інші проголосували "за". Вкажіть, скільки голосів народних депутатів не вистачило для прийняття. Закону України "Про порядок використання Державного Герба України юридичними та фізичними особами", якщо на засіданні Верховної Ради присутні 80 відсотків депутатів від конституційного складу? (……..)

ЗАДАЧА 4

Громадянин Г. 10 січня 2000 р. о 23 год. вечора при намаганні протиправно проникнути в ювелірний магазин був затриманий працівниками міліції. З метою запобігання злочинові та розслідування обставин справи до Г. було застосовано тимчасовий запобіжний захід - тримання під вартою. О першій годині ночі наступної доби Г. був доставлений у відділ міліції. Вкажіть, яку найбільшу кількість часу (у годинах) Г. може знаходитись під вартою з моменту затримання, якщо йому не буде вручено вмотивоване рішення суду про тримання під

вартою?(...... )

ЗАДАЧА 5

Ініціативна група проводить збір підписів про проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою. Ідея проведення референдуму отримала підтримку у десятьох областях України - у кожній по 200 000 громадян України, які мають право голосу; у п'ятьох областях України - у кожній по 210 000 громадян України, які мають право голосу; у ще одній області України - 90 500 громадян України, які мають право голосу. У всіх інших областях ідея референдуму підтримки не знайшла. Підтримки якої мінімальної кількості громадян не вистачило, щоб проголосити всеукраїнський референдум за народною ініціативою? (…..)

ЗАДАЧА 6

Вирахуйте, чому дорівнює: А:Б+С= (. ), де

А - максимальний строк з дня припинення повноважень Президента України, протягом якого проводяться вибори Президента України у разі дострокового припинення його повноважень (у днях);

Б - максимальний строк, протягом якого Президент України, який обраний на позачергових виборах, складає присягу після офіційного оголошення результатів виборів (у днях);

С - строк, на який здійснюється перше призначення на посаду

професійного судді Президентом України (у роках).

ЗАДАЧА 7

Вирахуйте, чому дорівнює: (А-Б)+(В:Г)= (  ), де

А - мінімальна кількість голосів народних депутатів Верховної Ради України, яка необхідна для прийняття закону про використання державних символів;

Б - мінімальна кількість голосів народних депутатів Верховної Ради України, яка необхідна для затвердження Конституції Автономної Республіки Крим;

В - мінімальна кількість народних депутатів Верховної Ради України, які можуть подати законопроект про внесення змін до Конституції України;

Г - термін, протягом якого, після набрання чинності Конституції України, зберігається порядок проведення огляду та обшуку житла.

ЗАДАЧА8

На розгляд Верховної Ради України винесено проект закону України "Про порядок використання Державного Герба України юридичними та фізичними особами". Проти прийняття поданого законопроекту проголосувало 120 народних депутатів, третина народних депутатів, присутніх на засіданні, утрималась, усі інші проголосували "за". Вкажіть, скільки голосів народних депутатів не вистачило для прийняття. Закону України "Про порядок використання Державного Герба України юридичними та фізичними особами", якщо на засіданні Верховної Ради присутні 80 відсотків депутатів від конституційного складу? (…..)

ЗАДАЧА 9

Громадянин Г. 10 січня 2000 р. о 23 год. вечора при намаганні протиправно проникнути в ювелірний магазин був затриманий працівниками міліції. З метою запобігання злочинові та розслідування обставин справи до Г. було застосовано тимчасовий запобіжний захід - тримання під вартою. О першій годині ночі наступної доби Г. був доставлений у відділ міліції. Вкажіть, яку найбільшу кількість часу (у годинах) Г. може знаходитись під вартою з моменту затримання, якщо йому не буде вручено вмотивоване рішення суду про тримання під вартою?(……)

ЗАДАЧА 10

Ініціативна група проводить збір підписів про проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою. Ідея проведення референдуму отримала підтримку у десятьох областях України - у кожній по 200 000 громадян України, які мають право голосу; у п'ятьох областях України - у кожній по 210 000 громадян України, які мають право голосу; у ще одній області України - 90 500 громадян України, які мають право голосу. У всіх інших областях ідея референдуму підтримки не знайшла. Підтримки якої мінімальної кількості громадян не вистачило, щоб проголосити всеукраїнський референдум за народною ініціативою? (…..)

Рекомендована література


Дата добавления: 2021-07-19; просмотров: 197; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!