Антропогенний вплив на навколишнє середовище України.



Поява принципово нових небезпечних видів техніки й технологій, накопичення на хімічних підприємствах величезних запасів небезпечних для навколишнього середовища і здоров'я людини токсикантів, підвищення складності технічних систем, якими оперує людина, є причинами виникнення небезпек, які призводять до підвищення частоти промислових аварій та катастроф.

Аварія - це небезпечна подія техногенного характеру, що створює на об'єкті, території або акваторії загрозу для життя і призводить до руйнування будівель, споруд, обладнання і транспортних засобів, порушення виробничого процесу чи завдає шкоди довкіллю.

До найголовніших джерел хімічних аварій та катастроф можна віднести:

 - викиди та витоки небезпечних хімічних речовин;

- загорання різних матеріалів, обладнання, будівельних конструкцій, яке супроводжується забрудненням навколишнього середовища;

- аварії на транспорті при перевезенні небезпечних хімічних речовин, вибухових та пожежонебезпечних вантажів.

Найнебезпечнішими за наслідками дії на людину і навколишнє середовище є:

- аварії на АЕС з викидом в атмосферу радіоактивних речовин;

- аварії на атомних підводних човнах (“Курськ”, “Комсомолець”) з викидом радіоактивних речовин у світовий океан;

- на сховищах радіоактивних відходів у світовому океані і надрах Землі (наприклад, у відпрацьованих шахтах).

Будь-який транспортний засіб - це джерело підвищеної небезпеки. Людина, що скористалась послугами транспортного засобу, перебуває в зоні підвищеної небезпеки.

Вибухи та їхні наслідки - пожежі, відбуваються на об'єктах, які виробляють вибухонебезпечні та хімічні речовини.

Найбільш вибухо- та пожежонебезпечні суміші з повітрям утворюються при витоку газоподібних та зріджених вуглеводних продуктів метану, пропану, бутану, етилену, пропілену тощо.

В останнє десятиріччя від третини до половини всіх аварій на виробництві пов'язано з вибухами технологічних систем та обладнання: реактори, ємності, трубопроводи тощо. Пожежі на підприємствах можуть виникати також внаслідок ушкодження електропроводів, машин, які знаходяться під напругою, опалювальних систем.

Більше ніж 63% пожеж у промисловості зумовлено помилками людей або їхньою некомпетентністю.

 

Екологічна безпека України.

З початком бурхливого розвитку активної діяльності людини в природі розпочали відбуватися незворотні процеси антропогенного характеру.

Перша екологічна криза пов’язана з різкою зміною флори, фауни, ґрунтів та зменшенням природних біологічних ресурсів.

Друга половина ХХ ст.., особливо останні 35 – 40 років – це період атомної енергетики і комп’ютеризації, яка призвела до другої глобальної екологічної кризи, основою якої стали суперіндустріалізація, суперхімізація, суперспоживання і, як наслідок, перевиснаження природних ресурсів, перезабруднення довкілля та початок деградації біосфери.

На сьогодення рівень техногенного навантаження на довкілля України залишається занадто високим. Якщо раніше найбільшу небезпеку для людини становили пестициди, кислотні дощі та розливи нафти, то нині на домінуюче місце в безпеці життєдіяльності вийшли “важкі” та “малі” метали. Спричинили це вітчизняні підприємства, які в останні роки нарощували екологічно небезпечні виробництва (металургія, гальванопокриття, електрозварювання і таке інше).

Основними представниками “важкихметалів є: свинець, ртуть, кадмій, марганець, мідь, цинк. А до “легких” металів відносяться окиси заліза, хрому, нікелю та інших легуючих добавок, створених на їх основі.

Всі хімічні речовини, що негативно впливають на організм людини, називаються ксенобіотиками, які найбільше уражають здоров’я дітей, вагітних жінок та осіб таких професій як шофери (вплив тетраетил свинцю), зварювачі (вплив марганцю, фтору, нікелю), паяльщики (вплив олова і свинцю), сільськогосподарські працівники (вплив металоорганічних пестицидів).

Радіаційну обстановку України формує:

– природний радіаційний фон;

– космічне випромінювання;

– радіонуклідне забруднення довкілля.

 


Дата добавления: 2021-03-18; просмотров: 50; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!