Метеорологічні стихійні лиха.



В природних умовах головну небезпеку метеорологічні стихійні лиха можуть спричинити:

– небезпечні метеорологічні опади,

–    небезпечні кліматичні умови,

–    небезпечна дія вітру.

До небезпечних метеорологічних опадів відносяться: зливи, град, сильні снігопади і заметілі.

Зливи - це випадання великої кількості опадів, що призводить до появи інших небезпечних явищ, таких як селі, зсуви, затоплення територій, повені.

Град - це атмосферні опади у вигляді частинок льоду неправильної форми, розміром від 5 до 55 мм і більше. Град наносить велику шкоду сільському господарству, знищуючи посіви та промислове овочівництво, а також знищуючи скло у будівель та на теплицях.

Сильні снігопади, заметілі – це випадання за короткий час великої кількості снігу, що утворює снігові заноси.

До небезпечних кліматичних умов відносяться: сильна спека, посуха, циклони, сильні морози, ожеледі, тумани.

Сильна спека – це тривалий час утримання температури вище 300С. Такі температури мають негативний вплив на стан здоров’я людей, особливо з серцево-судинними захворюваннями.

Посуха – це тривала нестача опадів при підвищеній температурі та низькій вологості повітря. Вона знижує запаси вологи у ґрунті, що приводить до погіршення росту та загибелі рослин.

Циклони – це область низького тиску в атмосфері, при чому мінімум тиску знаходиться у його центрі. Погода під час циклонів переважно похмура з сильними вітрами. За своїми властивостями, походженням та наслідками вони схожі на тропічні урагани.

Сильні морози – для України сильними морозами вважається зниження температури повітря до 30С і нижче.

Ожеледь – це намерзання крапель дощу на земній поверхні або на предметах при температурі повітря нижче 0 С. Небезпечність ожеледі визначається як інтенсивністю, так і тривалістю дії цього явища. Сильна ожеледь може тривати від 12 годин до декількох діб.

Тумани – це погіршення видимості на шляхах, і створюють завади для роботи різних видів транспорту. Сильні тумани спостерігаються переважно в прохолодну пору року.

До небезпечної дії вітру відносяться: суховії, вихрові і пилові бурі, шквали, урагани, смерчі.

Суховії – це вітри з високою температурою і низькою відносною вологістю повітря. При цьому посилюється випаровування, що при нестачі вологи у ґрунті часто призводить до загибелі рослин.

Вихрові бурі – це складні утворення, обумовлені циклічною дією вітру на великій площі території. Вони поділяються на пилові, піщані, снігові та шквальні бурі.

Шквали – це різке і короткочасне посилення вітру з перемінним напрямком. Його швидкість іноді досягає до 30 – 70 м/с. Це явище найчастіше спостерігається під час грози.

Пилові бурі – це складні атмосферні явища, що характеризуються переносом пилу та піску сильними і тривалими вітрами. Висота підйому пилу може досягати 2 – 3 км, що наносить значну шкоду сільському господарству. У зимово-весняний період спостерігаються сніжно-пилові бурі.

Ураган - це вітер величезної рухомої сили і довгої тривалості. Швидкість вітру при урагані досягає 30-50 м/с і більше.

Смерч - це атмосферний вихор, який виникає в грозовій хмарі, а потім розповсюджується у напрямку до поверхні суші або моря у вигляді темного рукава або хобота.

 

Природні пожежі (лісові, степові, торф’яні).

Пожежа - це неконтрольований процес горіння, який спричиняє загибель людей та нищення матеріальних цінностей.

Причинами виникнення пожеж є недбала поведінка людей з вогнем, порушення правил пожежної безпеки, природні явища (блискавка, посуха). Відомо, що 90% пожеж виникає з вини людини і тільки 7 - 8 % спричинені блискавками.

Основними видами пожеж як стихійних лих, які охоплюють великі території (сотні, тисячі, мільйони гектарів), є ландшафтні пожежі - лісові і степові.

Лісові пожежі поділяють на: низові; верхові; підземні. За інтенсивністю горіння лісові пожежі бувають: слабкі; середні; сильні.

Основними заходами боротьби з лісовими низовими пожежами є:

- нахльостування краю вогню;

- засипання його землею;

- заливання його водою (хімікатами);

- створення мінералізованих протипожежних смуг;

- пуск зустрічного вогню.

Гасіння лісової верхової пожежі здійснювати складніше. Її гасять шляхом створення протипожежних смуг, застосовують воду і пускають зустрічний вогонь. Степові (польові) пожежі гасять тими самими засобами, що й лісові.

Біологічні небезпеки.

До небезпечних явищ в біологічній сфері відносяться масові захворювання людей та знищення рослинного і тваринного світу. До них відносяться:

Інфекційні хвороби - це такі хвороби, які передаються від однієї людини до іншої. Розповсюджуються вони не тільки серед людей, але поражають тварин і рослини.

Шляхи і способи передачі інфекції різні:

- через органи дихання;

- при використані заражених продуктів, фуражу, води;

- при укусах комах та кліщів.

Інфекційні хвороби можуть мати широке розповсюдження і масовий характер, при цьому виникають епідемії, епізоотії, епіфітотії, а також масове розповсюдження різних шкідників.


Дата добавления: 2021-03-18; просмотров: 61; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!