Тема 7. Юридичні конструкції та презумпції



Основні терміни та поняття: юридичні конструкції, презумпції

 

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО ВИВЧЕННЯ ТЕМИ

Розпочати вивчення теми варто із аналізу обґрунтування сутності юридичних конструкцій німецьким юристом XIX ст. Р. Ієрінгом, який вперше у праці «Юридична техніка» дав розгорнуте осмислення цієї загальнотеоретичної категорії. Розкриваючи це поняття, Р. Ієрінг розглядає юридичну конструкцію, в першу чергу, як прийом юридичної техніки (юридичне конструювання), який полягає в тому, щоб на матеріалі норм позитивного права побудувати абстрактне поняття, а потім виразити це поняття в мінімально необхідній кількості правових положень. Такі вторинні правові положення, на відміну від складних стихійних норм, вже не мають генетичного зв’язку з якою-небудь конкретною ситуацією, а тому не мають наказової (розпорядчої) форми вираження, набуваючи, як правило, форму тверджень (визначення понять, класифікації тощо).

За визначенням вченого І. Шутака, юридична конструкція – це модель врегульованих правом суспільних відносин або окремих елементів, яка служить методом пізнання права та суспільних відносин, врегульованих ним.

Юридичні конструкції виступають в якості засобів техніки юридичного письма для побудови нормативного матеріалу. Юридичні конструкції надають нормам права логічну стрункість, обумовлюють послідовність їх письмового викладу, зумовлюють зв’язок між нормами права, сприяють повному, чіткому врегулюванню тих чи інших суспільних відносин. Відтак юридична конструкція являє собою «схему», «скелет», на який нанизується нормативний матеріал.

Слід звернути увагу на те, що головною властивістю юридичної конструкції, в якій найбільш повно виражається її сутність, є пряме юридико-практичне значення. Юридична конструкція завжди може бути виражена в системі норм права, які задають конкретний механізм правового регулювання. Логічно протиставити юридичну конструкцію тим поняттям правознавства, які мають гносеологічну природу, тобто були створені для того, щоб проявляти свій потенціал у рамках дослідження. Наприклад, поняття «механізм правового регулювання», «джерело права», «правова держава», «функція права», «структура права», «юридична техніка» і їм подібні не можна визнати юридичними конструкціями, оскільки вони не затребувані юридичною практикою і не можуть бути задіяні в ній безпосередньо як конкретні регулятивні засоби. З цієї ж причини і саме поняття «юридична конструкція» також не є юридичною конструкцією, оскільки воно, як і згадані вище поняття, має дослідницько-описовий характер, дозволяє краще зрозуміти право й різноманітну юридичну діяльність як досліджувані об’єкти. Такі ж поняття як «угода», «договір», «злочин» − є юридичними конструкціями, оскільки вони задіяні в юридичній практиці за рахунок того, що саме право надає їм статус конкретних правових регуляторів.

Виходячи з цього, критерієм ідентифікації такого поняття як «юридична конструкція» є така ознака: юридичними конструкціями є тільки такі поняття, які забезпечують здійснення юридичної практики за рахунок того, що вони формальним чином набувають безпосередньо правового значення.

Якщо поняття закріплене в джерелі позитивного права на рівні терміна і воно розкрито через норми права як система правових засобів (повноцінний механізм правового регулювання або його елемент), то це поняття є юридичною конструкцією. Ті ж конструкції, які не зафіксовані нормативно («правовідносини», «суб’єкт права», «об’єкт права» і т. п.), необхідно в такому випадку визнавати теоретичними конструкціями, які можуть при відповідних умовах стати юридичними.

Для кращого розуміння сутності юридичних конструкцій необхідно розглянути їх класифікацію, види та конкретні приклади. Окремо слід зупинитися на вимогах юридичної техніки до побудови правових конструкцій.

Наступним кроком студенти мають з’ясувати поняття та ознаки юридичної презумпції. Юридична (правова) презумпція традиційно визначається в науці як закріплене у правовій нормі припущення про наявність чи відсутність певних юридичних фактів, побудоване на зв’язку між ними й наявними фактами та підтверджене попереднім досвідом.

Для розуміння сутності юридичних презумпцій потрібно проаналізувати їх ознаки, до яких відносяться такі: 1) презумпція − це ймовірне припущення; 2) презумпція являє собою правове становище, яке в обов’язковому порядку має бути закріплене в тексті нормативно-правового акта; 3) презумпція регулює суспільні відносини, бо передбачає необхідність визнання відповідних обставин встановленими без спеціальних доказів; 4) презумпція є юридичним припущенням, тобто діє остільки, оскільки не доведено (не встановлено) інше.

Важливим є з’ясування структурних складових презумпції, якими є: 1) умовні дії правила, або гіпотеза; 2) правило, або диспозиція; 3) контрпрезумпція, яка містить можливість спростування (якщо А, то Б, поки не доведено інше (не Б)).

Студентам потрібно розглянути види презумпцій за різними критеріями, які виділяють у науковій літературі, зупинившись на з’ясуванні розмежування прямих та непрямих, спростовних та незаперечних, імперативних та диспозитивних, матеріально-правових та процесуально-правових презумпцій. Засвоєнню матеріалу про презумпції сприятиме розгляд конкретних прикладів застосування загальноправових, міжгалузевих та галузевих презумпцій.

 

ПЛАН ЛЕКЦІЙНОГО ЗАНЯТТЯ

· Поняття та значення юридичної конструкції.

· Види юридичних конструкцій. Використання юридичних конструкцій при підготовці текстів юридичних документів.

· Поняття та ознаки юридичної презумпції.

· Класифікація юридичних презумпцій.

 

ПЛАН ПРАКТИЧНОГО (СЕМІНАРСЬКОГО) ЗАНЯТТЯ

· Формування наукових уявлень про юридичні конструкції. Поняття юридичної конструкції.

· Класифікація та види юридичних конструкцій.

· Поняття та ознаки юридичної презумпції.

· Класифікація та види юридичних презумпцій.

 

САМОСТІЙНА РОБОТА

· Функції юридичних конструкцій.

· Співвідношення юридичних презумпцій з іншими правовими припущеннями.

 

ПРАКТИЧНІ ЗАВДАННЯ ДО САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ


Дата добавления: 2021-01-21; просмотров: 83; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!