Тема 9. Техніка систематизації юридичних документів



Основні терміни та поняття: систематизація нормативно-правових актів, кодифікація, загальна кодифікація, галузева кодифікація, кодекс, спеціальна (комплексна) кодифікація, консолідація, інкорпорація, офіційна інкорпорація, неофіційна інкорпорація, інформаційно-пошукова система.

 

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО ВИВЧЕННЯ ТЕМИ

Систематизація нормативно-правових актів − це діяльність, направлена на їх упорядкування та приведення діючих юридичних документів в єдину, узгоджену систему.

Починаючи вивчення теми щодо техніки систематизації юридичних документів потрібно виходити з того, що систематизації підлягають не тільки нормативні, а й правозастосовні, а також інтерпретаційні акти (наприклад, акти судів вищих інстанцій, а також акти Генерального прокурора України, що видаються в основному у вигляді збірників). Цей перелік можна доповнити правореалізаційними документами, їх систематизація не має публічного характеру, а виробляється всередині організацій, які мають справу з індивідуальними актами, пов’язаними з їх діяльністю.

У першу чергу слід зупинитися на систематизації нормативно-правових актів, яка являє собоюдіяльність, направлену на їх упорядкування та приведення діючих юридичних документів в єдину, узгоджену систему. Насамперед варто проаналізувати зміст принципів, дотримання яких дозволяє досягти найкращого результату в процесі проведення систематизації. Розрізняють такі принципи: плановість, прагнення до мінімальної кількості нормативно-правових актів, повнота, доцільність, оперативність, безперервність, економічність, доступність, демократичність, гласність, професіоналізм, науковість.

Необхідним є проведення аналізу загальних етапів проведення систематизації, до яких належать такі: 1) складання плану систематизації; 2) складання переліку нормативно-правових актів, які необхідно систематизувати; 3) збір цих нормативно-правових актів; 4) вилучення застарілих нормативно-правових актів; 5) внесення в нормативно-правові акти змін і доповнень; 6) аналіз нормативно-правових актів; 7) ревізія нормативно-правових актів; 8) вибір критеріїв систематизації; 9) розміщення матеріалу в рубриках.

Студентам слід окремо зупинитися на різновидах систематизації нормативно-правових актів, якими є кодифікація, консолідація та інкорпорація.

Кодифікація – це особлива змістовна форма систематизації законодавства, яка здійснюється шляхом перероблення та зведення норм права, що містяться в різних актах, у логічно узгоджений нормативно-правовий акт, котрий системно й вичерпно регулює певну сферу суспільних відносин, як правило на галузевому рівні.

При цьому способі проводиться така обробка нормативно-правових актів, що певною мірою змінює їхню структуру (погоджує, усуває протиріччя, об’єднує тощо). Результатом кодифікації є новий нормативно-правовий акт (кодекс, положення, інструкція тощо).

Здійснюючи кодифікацію, суб’єкти правотворчості ставлять за мету критично переоцінити чинні норми права, переглянути нормативно-правові акти таким чином, щоб усунути неузгодженості та суперечності між ними, заповнити прогалини у правовому регулюванні, замінити і оновити застарілі норми. Кінцевою метою кодифікації є створення нового зведеного законодавчого акта, що замінює нормативно-правові акти, які діяли раніше.

Кодифікація має тільки офіційний характер. Її різновидами є загальна, галузева та спеціальна кодифікації, на розмежуванні особливостей яких потрібно окремо зупинитися.

Консолідація – це спосіб систематизації, що полягає у подоланні розрізненості нормативно-правових актів, виданих у різний час щодо одного й того ж предмета правового регулювання, шляхом їх поєднання в єдиний укрупнений нормативно-правовий акт з усуненням повторень і суперечностей без зміни змісту.

Важливо розуміти, що прискорення змін у соціальному житті робить кодифікацію не цілком придатною для ефективного регулювання постійно мінливих суспільних відносин. Виходить, для того, щоб кодекс, створений з такими великими часовими, матеріальними і людськими затратами, проіснував достатньо довго, в ньому слід закріплювати лише найбільш загальні положення. Але в такому разі його неминуче доведеться супроводжувати більш деталізованими законами. Ось чому практика виходить на усереднений варіант − консолідацію юридичних документів.

Інкорпорація – це впорядкування нормативно-правових актів без зміни їхнього змісту шляхом їх зведення в єдині друковані видання (збірники, зібрання, довідники, періодичні видання та ін.) за хронологією та/або предметом регулювання. Особливістю інкорпорації є те, що нормативний зміст законодавчих актів не змінюється, вони підлягають в основному зовнішній обробці.

Інкорпорація у свою чергу поділяється на офіційну і неофіційну, особливості яких необхідно проаналізувати.

Слід враховувати, що прямий і безпосередній вплив на процес систематизації нормативно-правових актів здійснюють соціальні зміни. Перераховані вище способи систематизації вже давно стали анахронізмом. Майже у всіх країнах здійснився загальний перехід на комп’ютеризований облік нормативно-правових актів. При кожному органі державної влади України існують автоматизовані інформаційно-пошукові системи правової інформації.

Системи, за допомогою яких здійснюється пошук інформації, називаються інформаційно-пошуковими системами (ІПС). Процедура пошуку починається із запиту до інформаційно-пошукової системи. Система виконує пошук у масиві інформації таких документів, які задовольняють зроблений запит, причому успіх пошуку суттєво залежить від точності формулювання запиту. Найбільш сучасні пошукові системи містять у собі не просто масиви документів, а банки даних. У них зберігається різноманітна інформація, необхідна фахівцям для вирішення своїх завдань. Сучасні системи пошуку також існують у мережі Інтернет. У колах юристів досить відомою є система «НАУ». «Експерт-юрист» − ще одна інформаційно-пошукова система, яка може допомогти юристу в роботі. Досить непоганою ІПС для пошуку законодавства є «Інфодиск». Успішно використовується також ІПС «Законодавство України».

 

ПЛАН ПРАКТИЧНОГО (СЕМІНАРСЬКОГО) ЗАНЯТТЯ

· Систематизація нормативно-правових актів як вид юридичної роботи.

· Поняття та особливості кодифікації.

· Поняття консолідації та її ознаки.

· Поняття інкорпорації і правила її проведення.

· Комп’ютеризація роботи з систематизації.

 

САМОСТІЙНА РОБОТА

· Особливості систематизації рішень Конституційного Суду України.

· Особливості систематизації міжнародних договорів.

· Облік нормативно-правових актів.

 

ПРАКТИЧНІ ЗАВДАННЯ ДО САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ

 


Дата добавления: 2021-01-21; просмотров: 70; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!