Тема 5. Правила формування змісту нормативно-правового акта. Структурні та формальні (реквізитні) правила



Основні терміни та поняття: логічні правила, структурні, формальні (реквізитні) правила, мовні правила, розділ, глава, стаття, частина, пункт статті, підпункт статті, примітка, преамбула, прикінцеві положення нормативно-правового акта, перехідні положення нормативно-правового акта.

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО ВИВЧЕННЯ ТЕМИ

Нормативно-правові акти повинні бути змістовними та ефективними. Правильне наповнення їх змісту означає ефективне вирішення завдання, яке стосується правового регулювання суспільних відносин. Лише тоді, коли це завдання вирішено позитивно, можна приступати до визначення предмета правового регулювання і вибору галузі права, а також методів вирішення завдання з надання певним суспільним відносинам правової форми. Після цього законотворча робота повинна стати конкретною. Насамперед студенти мають з’ясувати сутність вимог, яким повинен відповідати зміст нормативно-правового акта, а саме:законності, відповідності нормам моралі,доцільності, обґрунтованості, ефективності, своєчасності, стабільності, економності, реальності, оптимальності.

Закон має бути логічний, кожна норма НПА повинна трактуватися в контексті інших його норм. Текст НПА слід подавати так, щоб розуміння однієї норми чи статті було можливим на основі попередніх, а не наступних норм. Іншими словами: виклад нормативно-правового акта має бути побудований від загального до часткового, від права до процедури, від правила до винятку, від постійного до тимчасового. Структура закону має забезпечувати послідовне та логічне викладення нормативного матеріалу, його доступність для огляду, сприяти правильному його розумінню.

Важливим при викладенні нормативних положень є врахування не тільки всієї сфери відносин, яку він регулює, а й умов, за яких він втілюватиметься в життя. Положення нормативно-правового акта реалізуються шляхом їхнього свідомого та цілеспрямованого застосування в реальному житті. Саме тому для повного і правильного застосування норм необхідне таке їх викладення, яке б забезпечило єдине тлумачення їх у системі з іншими діючими нормами.

Розрізняють зовнішню і внутрішню форму НПА. Зовнішня форма служить ідентифікації НПА і дає можливість відрізнити НПА від безлічі інших нормативних документів. Такі характерні ознаки називають реквізитами НПА. Якщо зміст НПА становлять нормативні приписи, то їх вираження за допомогою мови та розміщення у певному порядку, тобто структурування, становлять його внутрішню форму.

Опрацьовуючи питання теми, студентам слід зупинитися на особливостях застосування правил логіки при створенні нормативно-правових актів. Таких правил досить багато. Деякі логічні правила мають загальний характер. Вони важливі при прийнятті всіх юридичних рішень (нормативних та індивідуальних) і при складанні всіх правових документів. До загальних логічних правил належать: а) однакове розуміння термінів; б) узгодженість різних частин правового документа; в) узгодженість різних правових документів; г) відсутність протиріч між частинами правового документа; д) відсутність протиріч між різними правовими документами; е) послідовність розумових операцій, використовуваних при побудові правових актів; є) переконливість правових документів.

Виділяють також специфічні логічні правила, які використовуються в процесі правотворчості, а саме: а) обґрунтування мотивів прийняття нормативно-правового акта (правило мотивації); б) відповідність нормативно-правового акта загальним принципам системи законодавства; в) однорідність правових узагальнень, які розміщені в нормативно-правовому акті (правило галузевої типізації); г) класифікація нормативних приписів; д) регламентування всіх елементів логічної норми права; е) забезпечення нормативних приписів санкціями; є) відсутність дублювання нормативних приписів.

Наступним кроком студентам слід розглянути правила побудови структури нормативно-правового акта. Якщо зміст НПА становлять нормативні приписи, то їх вираження за допомогою мови та розміщення у певному порядку, тобто структурування, становлять його внутрішню форму.

Засоби правотворчої техніки, пов’язані з внутрішньою формою НПА, дозволяють належним чином зафіксувати норми права. Вони, в свою чергу, поділяються на дві групи: 1) структурні правила; 2) мовні правила.

Структура нормативно-правового акта − це його будова. Одним із засобів юридичної техніки є розміщення нормативного матеріалу в певному порядку, його послідовна диференціація. Структура нормативно-правових актів зумовлена їх змістом. Тому єдиної схеми, придатної для всіх законодавчих актів, не існує. Якщо орієнтуватися на великі та помилкові за змістом НПА, що відображають структуру галузі права, то перелік структурних одиниць буде дуже насиченим. У невеликих за обсягом нормативних документах, які є простішими за змістом, немає необхідності використовувати всі структурні можливості для диференціації нормативного матеріалу.

Загальна структура будь-якого НПА виглядає просто й лаконічно. Основними елементами структури законопроекту є: форма акта (Закон, Указ, Постанова тощо); назва органу, що ухвалив акт (Верховна Рада, Кабінет Міністрів тощо); назва акта (заголовок); преамбула (за потреби); основна частина (розділи, глави, статті, частини, пункти, підпункти), яка розбивається в залежності від форми та обсягів нормативного акта; санкції за недотримання норм акта та порядок відповідальності; положення про відміну раніше ухвалених нормативно-правових актів; дата (порядок) набуття чинності нормативно-правового акта; дата ухвалення нормативного акта; підпис особи, що скріпила нормативно-правовий акт.

Слід пам’ятати, що спочатку формулюються принципи та приписи загального характеру, а потім конкретизуючі норми. Загальні приписи (приписи загального характеру)в законі необхідні для кращого розуміння суті, цілей та змісту конкретних приписів і визначають: принципи галузі права, законодавства або окремого правового інституту; цілі закону, предмет закону (сферу відносин, яку він регулює). Окрім того, спочатку формулюються регулятивні приписи (приписи, що дозволяють, управомочують, зобов’язують або забороняють визначену поведінку), а потім − охоронні(закріплюють способи захисту порушених прав). Рекомендується викладати (групувати) окремо матеріальні та процесуальні норми. При підготовці законопроекту конкретні його положення не повинні суперечити загальним. Оскільки національне законодавство не регламентує послідовність викладення норм права у проектах НПА та у законах, студентам доцільно проаналізувати європейський досвід та українські традиції щодо правил підготовки проектів НПА.

Окремо потрібно зупинитися на тих вимогах, яким, як правило, повинні відповідати складові частини (розділи, глави, статті, частини, пункти та підпункти статей) тексту нормативно-правового акта.

 

ПЛАН ЛЕКЦІЙНОГО ЗАНЯТТЯ

· Основні способи і прийоми формування змісту нормативно-правових актів.

· Застосування правил логіки при створенні нормативно-правових актів.

· Правила побудови структури нормативно-правового акта.

· Реквізитні вимоги стосовно форми нормативно-правових актів.

ПЛАНПРАКТИЧНОГО (СЕМІНАРСЬКОГО) ЗАНЯТТЯ

· Вимоги до змісту нормативно-правових актів (змістовні правила).

· Основні способи і прийоми формування змісту нормативно-правових актів.

· Логіка нормативно-правового акта.

· Логіка формування законопроекту та його правових форм.

· Вимоги до внутрішньої форми нормативно-правових актів.

 

САМОСТІЙНА РОБОТА

· Відповідність нормативно-правового акта загальним принципам системи законодавства.

· Зовнішня та внутрішня форма нормативно-правового акта.

 

ПРАКТИЧНІ ЗАВДАННЯ ДО САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ


Дата добавления: 2021-01-21; просмотров: 244; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!