Скласти термінологічний словник до теми.



Тести

· Визначення: «... – це діяльність зі створення (зміни чи скасування) норм права» відповідає поняттю:

· правозастосування;

· правореалізація;

· правотворчість;

· немає правильної відповіді.

· Визначення: «... – це абстрактна узагальнена ідея, побудована на основі досвіду або на суто світоглядній основі, покладена в якості стержня нормативно-правового акта» відповідає поняттю:

· основа нормативно-правового акта;

· зміст нормативно-правового акта;

· концепція нормативно-правового акта;

· обґрунтування нормативно-правового акта.

· Внутрішньо притаманна формі законодавства та змісту сукупність соціальних та юридичних властивостей, що обумовлюють його придатність задовольняти певні потреби суспільства, – це:

· стиль законодавства;

· мова права;

· функції законодавства;

· якість законодавства.

· Визначення: «... – це складова механізму демократичного управління державою, який передбачає проведення інститутами громадянського суспільства оцінки діяльності органів влади, проектів рішень, що вони виробляють, ефективності прийняття і виконання ними рішень, підготовку пропозицій щодо розв’язання суспільно значущих проблем для їх врахування» відповідає поняттю:

· громадські слухання;

· громадська експертиза актів;

· громадський нагляд;

· немає правильної відповіді.

· Аналіз законопроекту з точки зору дотримання різних правил юридичної техніки, які в основному стосуються: змісту (в тому числі концепції) законопроекту; його структури; логіки побудови; мови викладу норм права, – це:

· юридична мова;

· юридична експертиза;

· юридична техніка;

· нормопроектування.

· Експертиза, суть якої полягає у перевірці відповідності законопроекту нормам сучасної української мови з урахуванням функціональних стилістичних особливостей законів, – це:

· логічна експертиза;

· правова експертиза;

· лінгвістична експертиза;

· політологічна експертиза.

· Експертиза нормативно-правового акта, яка повинна дати відповідь на питання, чи не порушені логічні правила юридичної техніки, – це:

· логічна експертиза;

· правова експертиза;

· лінгвістична експертиза;

· політологічна експертиза.

· Громадська експертиза проектів нормативно-правових актів проводиться відповідно до вимог Закону України:

· «Про громадські об’єднання»;

· «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»;

· «Про засади державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності»;

· «Про політичні партії в Україні».

· Нормотворча діяльність уповноважених органів держави, яка здійснюється за дорученням вищого представницького органу державної влади, - це:

· прецедентна правотворчість;

· делегована правотворчість;

· локальна правотворчість;

· підзаконна правотворчість.

· До загальних логічних правил у правотворчості не належать:

· різний підхід до розуміння термінів;

· узгодженість різних частин правового документа;

· узгодженість різних правових документів;

· відсутність протиріч між частинами правового документа.

· До загальних логічних правил у правотворчості не належать:

· відсутність протиріч між частинами правового документа;

· наявність протиріч між різними правовими документами;

· послідовність розумових операцій, використовуваних при побудові правових актів;

· переконливість правових документів.

· Принцип правотворчої діяльності, який передбачає участь у розробці правотворчих рішень кваліфікованих фахівців відповідних галузей– це:

· принцип системності;

· принцип науковості;

· принцип професійності;

· принцип спеціалізації.

· Принцип правотворчої діяльності, який вимагає спрямованості правотворчого акта на всебічне забезпечення захисту прав і свобод особи, на максимально повне задоволення її духовних і матеріальних потреб, – це:

· принцип виконуваності;

· принцип гуманізму;

· принцип демократизму;

· немає правильної відповіді.

· Правотворча діяльність сучасних цивілізованих держав здійснюється на базі таких основних принципів:

· принцип законності;

· принцип демократизму;

· принцип системності;

· усі відповіді є правильними.

· Правотворча діяльність сучасних цивілізованих держав здійснюється на базі таких основних принципів:

· принцип гуманізму;

· принцип системності;

· принцип виконуваності;

· усі відповіді є правильними.

·  Виділяють такі види правотворчості за юридичною силою та суб’єктами:

· законотворчість;

· підзаконна правотворчість;

· пряма безпосередня правотворчість;

· усі відповіді є правильними.

· Виділяють такі види експертиз нормативно-правових актів:

· логічна;

· інтерпретаційна;

· систематизуюча;

· політологічна;

· лінгвістична.

· Основна частина нормативно-правового акта має такі структурні елементи:

· розділи;

· підрозділи;

· глави;

· статті;

· параграфи.

· Загальна структура нормативно-правового акта включає такі елементи:

· назва акта;

· преамбула;

· вступ;

· основна частина;

· висновки.

· Виділяють такі види правотворчості за формою участі у ній держави:

· безпосередня правотворчість;

· санкціонована правотворчість;

· систематизаційна правотворчість;

· делегована правотворчість;

· поточна правотворчість.

Завдання

· Розробити логічно-структурну схему «Правотворчий процес».

· Підготувати наукове повідомлення на тему «Правовий моніторинг».

· Користуючись рекомендованою літературою, охарактеризувати ознаки концепції правового акта. Навести приклад концепції правового акта або розробити власний.

· Для проведення контрольної правової експертизи проекту Указу Президента України щодо запровадження експерименту у взаємовідносинах місцевих державних адміністрацій та регіональних органів місцевого самоврядування Главою Адміністрації Президента було залучено Державний фонд сприяння місцевому самоврядуванню в Україні.

У своєму висновку щодо аналізу правового акта Державний фонд зазначив, що проект указу не узгоджується з окремими положеннями законодавства Європейського Союзу, не відповідає стратегічним напрямкам розбудови місцевого самоврядування в Україні, не сприяє розвитку соціально-економічних відносин на регіональному рівні, а також не матиме широкої громадської підтримки. Глава Адміністрації відмовився приймати висновок Державного фонду, зазначивши, що він наданий не по суті правової експертизи нормативно-правового акта.

Дайте юридичний аналіз ситуації. Які види правової експертизи Вам відомі? Який порядок проведення та суб’єкти здійснення правових експертиз правових актів?

 

Інформаційні джерела: 9, 10, 11, 13, 14, 18, 23, 24, 25, 27, 28, 29, 44, 45, 55, 56, 60, 64, 65, 79, 92, 100, 101, 102, 123, 165.

* * *

Тема 4. Законодавча техніка

Основні терміни та поняття: законодавча техніка, законодавчий процес, законотворчість, підзаконна правотворчість.

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО ВИВЧЕННЯ ТЕМИ

Починаючи вивчення теми, студенти повинні виходити із того, що в історичному контексті дослідження проблем юридичної техніки розпочалося саме із законодавчої техніки. Причиною цього стало розуміння того факту, що збитки, яких зазнають внаслідок недостатньо продуманих і некоректно сформульованих нормативно-правових актів, бувають настільки великі, що неможливо порівняти зі шкодою, завданою порушенням правил юридичної техніки при прийнятті індивідуальних актів. Студентам варто розглянути еволюцію поглядів зарубіжних та вітчизняних науковців щодо співвідношення понять законодавча та юридична техніка.

В юридичній літературі поняття законодавчої техніки визначається як система правил і прийомів найбільш раціональної організації та логічно послідовного формулювання законів і підзаконних актів відповідно до їх сутності та змісту. Для з’ясування сутності законодавчої техніки необхідно проаналізувати зміст основнихпринципів законодавчої діяльності,якими є: прозорість,відповідальність,цілеспрямованість, послідовність та прогнозованість, пропорційність.

Опрацьовуючи тему, слід зупинитися на характеристиці вимог юридичної техніки до нормативно-правових актів, якими є: логічна послідовність викладу, взаємозв’язок нормативних розпоряджень; відсутність протиріч усередині нормативно-правового акта, у системі законодавства; максимальна компактність викладу норм права при глибині й усебічності вираження їх змісту; ясність і доступність мови нормативно-правових актів; точність і визначеність формулювань і термінів, уживаних у законодавстві; скорочення до мінімуму кількості актів з одного й того ж питання для полегшення їх використання. Логіка, стиль і мова закону є елементами основ законодавчої техніки.

Оскільки законодавча техніка як складова юридичної техніки включає власні правила, засоби, способи і прийоми її здійснення, потрібно зупинитися на їх аналізі. Якщо засоби законодавчої техніки – це інструментарій юридичного виразу та зовнішнього викладення волі законодавця, то прийоми законодавчої техніки – це певний порядок, способи раціонального використання зазначених засобів при формулюванні у тексті проекту закону необхідних для регулювання відповідних питань норм права. Серед основних прийомів законодавчої техніки слід виокремити ті, що характеризують ступінь узагальнення конкретних показників норми і спосіб викладення її елементів – способи формулювання норм права у законах (або прийоми законодавчої техніки). До прийомів юридичної техніки належать абстрактний, казуїстичний, прямий (повний), відсильний, бланкетний.

Опрацьовуючи питання теми, необхідно зупинитися на особливостях та значенні законодавчого процесу, який являє собою передбачений законом порядок здійснення законодавчої функції органом законодавчої влади та реалізації ним своїх законодавчих повноважень.

Студентам потрібно детально прослідкувати основні етапи законодавчого процесу, до яких належать: 1) планування законопроектної роботи; 2) формулювання законодавчої ідеї (законодавчої пропозиції); 3) створення тексту законопроекту; 4) аналіз та експертиза законопроекту; 5) внесення законопроекту на розгляд парламенту; 6) розгляд законопроекту парламентом; 7) прийняття законопроекту як закону; 8)підписання закону; 9) опублікування та набрання чинності законом; 10) розгляд закону Конституційним Судом України на предмет неконституційності його в цілому чи окремих його положень або офіційного тлумачення (у разі необхідності); 11) внесення змін до закону, скасування закону.

Студентам потрібно розглянути сутність підзаконної правотворчості Президента України, уряду й інших органів виконавчої влади, яка має низку особливостей. Вона здійснюється на основі законів, їй не притаманна багатоступеневість, вона є більш оперативною Кожен орган сам визначає порядок підготовки, узгодження, розгляду проектів актів, їх прийняття і підписання.

Локальна нормотворчістьвідбувається за участю органівмісцевого самоврядування. Відповідно до Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов’язковими до виконання на відповідній території. Особливе значення тут має ініціатива, що дозволяє громадянам розробляти і брати участь в обговоренні проектів актів місцевого самоврядування.

Для розуміння сутності видів правотворчості та змісту законодавчої техніки слід враховувати, що в юридичній літературі та в повсякденному житті поширений термін «законодавство», який по-різному розуміють. Відповідно до першої точки зору законодавство − це сукупність законів. Другий погляд показує, що це сукупність нормативно-правових актів, які видаються державними органами влади. Прихильники третьої точки зору вважають, що законодавство − це сукупність усіх діючих нормативно-правових актів у країні. Ця позиція здобуває все більше прихильників у зв’язку з тим, що масив і значення нормативно-правових актів органів місцевого самоврядування все більше зростають. Все ж на сучасному етапі переважає другий підхід, на користь якого можна навести такі аргументи: обмеження законодавства тільки законами не відповідає дійсній ролі Президента України, уряду України і міністерств; вузьке розуміння законодавства суперечить юридичній практиці, коли майже будь-який закон після його прийняття буквально «обростає» нормативно-правовими актами меншої юридичної сили, що забезпечують його деталізацію і реалізацію; включення в поняття законодавства всіх нормативно-правових актів, що видаються в країні, створює небезпеку нівелювання підзаконних нормативно-правових актів.

Студентам потрібно розглянути вимоги, яким має відповідати законодавство, щоб бути якісним, тобто здатним відповідати соціальним реаліям (економічним, політичним та іншим). До таких вимог належать: відображення у законодавстві волі держави, прагнення до мінімальної кількості нормативно-правових актів, стабільність, своєчасне оновлення, повнота, конкретність, демократичність.

 

ПЛАН ПРАКТИЧНОГО (СЕМІНАРСЬКОГО) ЗАНЯТТЯ

· Поняття та значення законодавчої техніки.

· Поняття законодавчого процесу та його стадії.

· Підзаконна правотворчість.

· Вимоги до законодавства (критерії якості законодавства).

 

САМОСТІЙНА РОБОТА

· Способи розробки законопроектів. Супровідні документи до законопроекту. Справа законопроекту.

· Обговорення законопроекту на пленарних засіданнях Верховної Ради України з його наступним прийняттям або відхиленням (повністю чи частково.

 

ПРАКТИЧНІ ЗАВДАННЯ ДО САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ


Дата добавления: 2021-01-21; просмотров: 74; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!