Цивільне право в системі галузей права України.



Цивільне право становить основу чим визначається його місце в правовій системі як основної, базової галузі, призначеної регулювати приватні майнові відносини. З цього випливає, що загальні норми та принципи цивільного права можуть застосовуватися для регулювання будь-яких відносин, які входять в приватно-правову систему, якщо відсутні прямі вказівки спеціального законодавства.

В даний час відбувається процес розширення сфери дії цивільного права. В нього включено відносини землекористування і природокористування,які змінили свою економічну суть у зв'язку з зростанням ролі приватної власності на земельні ділянки і інші об'єкти.

Цивільне право пов'язане з:

· Адміністративним правом, зокрема норми можуть слугувати підставою виникнення цивільних прав та обов'язків (ст.11).

· Податковим і фінансовим правом. Це проявляється при визначені бази оподаткування і при встановленні твердих цін на товари першої необхідності.

· Земельним правом.

· Підприємницьким правом.

Система цивільного права як правової галузі.

Система права-внутрішня побудова,яка полягає у єдності та узгодженні норми права. Система українського цивільного права є контент на (характеризується цілісністю механізму зосередженим в одному джерелі).

Система:

· Норми цивільного права

· Інститути цивільного права

Поняття і види джерел цивільного права.

Джерело цивільного права-форма вираження цивільно-правових норм, що мають загальнообов'язковий характер.

Основне джерело – цивільне законодавство.

До джерел ЦП відносять також інші кодифіковані акти:

· Сімейний КУ (ст. 57-74,92-103).

· Кодекс законів про працю (ст. 21-24).

· Земельний КУ.

· Інші акти (поточне законодавство, укази ПУ, постанови КМУ, тощо).

· Нормативно-правові атки СРССР та УРСР.

На один рівень із ЗУ слід поставити декрети КМУ

Поняття і склад цивільного законодавства.

Цивільно-правове законодавство-сукупність нормативних актів різної юридичної сили,які містять цивільно-правові норми.

З урахуванням юридичної сили,норми цивільного законодавства, можна назвати таку їх ієрархію (ст.4 ЦКУ):

· КУ (база).

· Ратифіковані міжнародні договори у сфері цивільного права (ч.2 ст.10).

· ЦКУ-прийнятий 16 січня 2003,чинний з 1 січня 2004//1308 статей,90 глав,6 книг.

· Інші закони України.

· Підзаконні нормативно-правові акти.

· Договори.

· Звичаї.

· Судова практика.

Цивільний кодекс як основне джерело цивільного права та головний акт цивільного законодавства. Система цивільного кодексу України.

ЦКУ-прийнятий 16 січня 2003,чинний з 1 січня 2004//1308 статей,90 глав,6 книг.

Закон як джерело цивільного права.

Закон є основною формою правотворення в Україні.

Залежно від мети закони поділяються на:

- конституційні;

- кодифіковані (наприклад, Цивільний кодекс України);

- програмні (наприклад, Закон України «Про бюджет», тобто такі, що визначають основні напрями внутрішньої і зовнішньої політики);

- спеціальні («Про власність»).

Конституція України має найвищу юридичну силу, закони та інші нормативні акти приймаються на її основі. Для цивільного права особливе значення мають ст. 13, 14, 41 Конституції, що встановлюють цивільно-правові засади регулювання відносин власності, та ст. 21-24, 27-34, що визначають основні права й обов'язки громадян України, зміст їх правоздатності в нормах цивільного права.

В ст. 8 Конституції України передбачено, що «норми Консти­туції України є нормами прямої дії. Звернення в суд для захисту конституційних прав та свобод людини і громадянина безпосе­редньо на підставі Конституції України гарантується».

Закони, що приймаються на базі Конституції, називають­ся звичайними. За роки незалежності України прийнято понад 1000 законів, більшість з яких містять норми цивільного права.

Згідно з Конституцією України (ст. 92), виключно законами України визначаються:

- права та свободи громадян, гарантії цих прав і свобод;

- правосуб´єктність громадян;

- правовий режим власності;

- правові засади та гарантії підприємництва; правила конку­ренції та норми антимонопольного регулювання;

- засади цивільно-правової відповідальності та ін.

Підзаконні нормативні акти в сфері цивільного права. Відомчі нормативні акти, що містять норми цивільного права, і умови їх дійсності. Нормативно-правові акти СРСР та УРСР як джерела цивільного права.

Елементами системи цивільного законодавства, поряд із законами, є також укази Пре­зидента України, постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України, нормативні акти міністерств та відомств. З метою забез­печення законності актів відомчого законодавства, їх відповід­ності законам і підзаконним актам, Указом Президента України від 3 жовтня 1992 р. (зі змінами від 21 вересня 1998 р.) введено державну реєстрацію нормативно-правових актів, що видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю, якщо ці акти стосуються прав, свобод та законних інтересів громадян або мають міжвідом­чий характер. Державну реєстрацію відомчих нормативних актів, прийнятих центральними органами, здійснює Міністерство юсти­ції України, а реєстрацію актів місцевих органів управління - уп­равління юстиції областей і міст Києва та Севастополя.

Постановами уряду затверджені такі важливі нормативні акти як «Статут залізниць» (6 квітня 1998 p.), «Правила на­дання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» (21 липня 2005 p.), «Загальні умови укладення та виконання договорів підряду в капітально­му будівництві» (1 серпня 2005 p.), «Правила надання та отри­мання телекомунікаційних послуг» (9 серпня 2005 р.) та інші.

Міністерства та інші органи державного управління видають нормативні акти у формі наказів, інструкцій та постанов. Нор­мативні акти міністерств та відомств, які видані в межах їх ком­петенції та сфери діяльності, обов'язкові для всіх юридичних та фізичних осіб.

На рівні відомств прийняті такі акти, як Положення про проведення конкурсів з продажу акцій (часток, паїв), що нале­жать державі у майні юридичних осіб (Наказ Фонду Державного майна № 2694 від 5 жовтня 2005 p.), Правила утримання жи­лих будинків та прибудинкових територій (Наказ Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства № 36 від 17 травня 2005 р.) та інші.

До підзаконних актів, в яких можуть міститися норми цивіль­ного права, належать і рішення та розпорядження нормативного характеру місцевих органів влади. Голови місцевих державних адміністрацій, органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень приймають рішення стосовно питань, пов'язаних з правилами ведення торгівлі в даній місцевості, оренди нежитлових приміщень тощо. Так, розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 26 вересня 2002 р. затверджено по­ложення «Про встановлення граничних розмірів плати за про­живання в гуртожитках громадян». У межах адміністративно­го району це розпорядження є обов'язковим для виконання.


Дата добавления: 2020-04-25; просмотров: 166; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!