Тема 3. Загальнотеоретична соціологія



План

1. Поняття та види соціальних процесів.

2. Поняття та види соціальних інститутів.

3. Функція соціального контролю.

4. Поняття та види соціальних спільностей.

5. Поняття соціальної структури суспільства та її основні елементи.

6. Соціально-класова структура.

7. Теорія соціальної стратифікації.

8. Соціальна мобільність та її види.

 

Основні категорії та поняття: види соціальних процесів, кількісні і якісні параметри вимірювання соціальних процесів, види соціальних інститутів, соціальний контроль, види соціальних спільностей, соціальна структура суспільства, соціальна верства, мала соціальна група, декласовані елементи, соціальна стратифікація, соціальна мобільність.

Контрольні запитання:

1. Які причини виникнення соціальних процесів?

2. Що називається соціальним процесом?

3. Назвіть основні види соціальних процесів?

4. Які соціальні процеси належать до асоціативних, а які – до десоціативних?

5. Які види соціальних процесів мали місце у Вашому житті? Наведіть приклади..

6. Чому якісні параметри вимірювання соціальних процесів є не менш важливими, ніж кількісні?

7. Яке головне значення соціальних інститутів у суспільстві?

8. Назвіть основні види соціальних інститутів.

9. В чому проявляється функція соціального контролю?

10. Чи опинялись Ви у минулому під соціальним контролем соціальної системи? Наведіть приклади.

11. Що таке соціальна спільність? Яку роль виконують соціальні спільності в суспільстві?

12. Назвіть основні види соціальних спільностей.

13. Дайте визначення соціальної структури суспільства.

14. Охарактеризуйте основні елементи соціальної структури суспільства.

15. В чому полягає сутність соціально-класової теорії?

16. Які фактори впливають на формування класів?

17. Чому інтелігенція не вважається класом, а лише міжкласовим прошарком?

18. Що таке соціальна стратифікація та соціальна страта? Які основні причини появи теорії соціальної стратифікації?

19. Назвіть основні страти українського суспільства.

20. Назвіть спільні і відмінні риси соціально-класової теорії та теорії соціальної стратифікації.

21. Що таке соціальна мобільність?

22. Які Ви знаєте види соціальної мобільності?

23. Назвіть приклади соціальної мобільності, що мали місце у Вашому житті.

Література:

1. Городяненко В.Г. Соціологія. – К.: Академія, - 2002.

2. Піча В.М. Соціологія.: загальний курс. – К.: Каравела, 2000.

3. Марчук П.П. Соціологія: навчальний посібник. – Т., 1998.

4. Погорілий О.І. Соціологічна думка ХХ ст.: навчальний посібник. К.: Либідь, 1996.

 

 

КОРОТКИЙ СЛОВНИК СОЦІОЛОГІЧНИХ ТЕРМІНІВ І ПОНЯТЬ

А

Агломерація - зосередження і зростання навколо великих міст великої кількості дрібних і середніх.

Адаптація - прийняття соціальним суб'єктом соціальних норм, правил і зразків поведінки того середовища, у якому він опинився, якщо норми і правила засвоєні раніше, не призводять до задоволення потреб в даному середовищі.

Анкета - тиражований документ, який містить певну сукупність запитань, сформульованих і пов'язаних між собою за встановленими правилами.

Аскрипція - просування соціальними "сходинками" завдяки зовнішнім, незалежним від індивіда, групи властивостям, - випадковостям, особистим знайомствам тощо.                                                 

Б

Безробіття — соціальне явище, яке визначає, що у суспільстві існує частина незайнятого населення, яка з незалежних від неї причин не має роботи і активно шукає її.

В

Вибір — в методі соціометрії - виражене бажання індивіда до співробітництва з іншим індивідом.

Вибірка - науково обгрунтований підхід, що дає змогу робити висновки про об'єкт як ціле, спираючись на дані аналізу лише його окремих ознак.

Вибіркова сукупність - частина об'єктів генеральної сукупності (див. с. 187), яка становить суму вихідних одиниць спостереження, вивчення та аналізу.

Виховання - це цілеспрямований вплив на людину, який сприяє виробленню в неї певних специфічних рис характеру, адекватних тому соціальному середовищу, в якому перебуває ця людина.

Відкритий шлюб - допускає невірність за обопільною згодою чоловіка і дружини.

Відхилення (негативний вибір) - в методі соціометрії - небажання індивіда до співробітництва з іншим індивідом.

Вільний час - складова соціального часу, звільнена від виробничих та побутових справ, яка охоплює сферу вільної діяльності людини.

Г

Генеральна сукупність - об'єкт соціологічного дослідження в єдності його суттєвих якостей та ознак.

Громадянський шлюб - співжиття чоловіка та дружини, яке юридичне не оформлене.

Групове інтерв'ю - запланована бесіда, у процесі якої дослідник прагне викликати дискусію в групі.

Груповий шлюб - шлюб, схожий на комуну , але на відміну від неї виконує не всі функції, а лише одну - сексуальну (слід зазначити при і цьому, що частина партнерів групового шлюбу може перебувати в юридичному в шлюбі).

Гуманізм - система поглядів в історії людства, яка визначає цінність людини як особистості, її права на свободу, розвиток, щастя, на прояв своїх здібностей.

 

Д

Дезорганізація - сукупність соціальних процесів, які спричиняють зміни, що не відповідають нормам певної соціальної системи, оцінюються її членами, як такі, що заважають стабільному функціонуванню системи і які можуть призвести до її розпаду.

Декласовані елементи — соціальні верстви населення, у яких відсутня будь-яка власність і стабільне джерело доходу (безробітні, жебраки, бомжі, повії, тощо).

Держава - форма відносин між людьми, що створюється для забезпечення життєдіяльності суспільства в цілому і здійснення політичної влади домінуючою частиною населення в соціально-неоднорідному суспільстві з метою збереження його цілісності, безпечного існування, задоволення загольносоціальних потреб.

Державний устрій - територіальний устрій держави, характер взаємовідносин між її складовими частинами, а також кожної із них з державою в цілому.

Дискретне спостереження - спостереження, за якого досліджуваний процес не має суспільного характеру.

Диспозиція - особливі умови світосприйняття особи, або об'єктивні умови соціальної дійсності, що передують реакції особистості на різні життєві ситуації, налаштовують її на певну модель поведінки.

Дозвілля - це складова вільного часу, яка являє собою сукупність занять, спрямованих на відновлення фізичних, психічних і розумових сил людини.

Досягнення - здобуття індивідом, групою певного статусу завдяки

безпосередньо власним успіхам.

Е

Етнічна асиміляція - "розчинення" одного народу або частини його в середовищі іншого, стирання етнічних особливостей одного етносу або його частини і осовєння ним мови, культури і звичаїв того етносу, в межах якого він асимілюється.

Етнічна консолідація - об'єднання в єдине ціле розрізнених груп одного і того ж етносу, кожна з яких хоча й зберігала до моменту консолідації основні риси етносу, проте між ними були істотні відмінності в обрядах та звичаях, для кожної з них був характерний свій мовний діалект тощо. Також етнічною консолідацією називають об'єднання кількох етносів в один.

Етнос ~ стійка сукупність людей, що формується на певній території і і зберігає особливості свого побуту, культури; мовні та психологічні особливості.

Етносоціальний процес - зміни у складі й способі життя певного етносу, а також ті зміни, що відбуваються навколо нього (в соціальному середовищі, в стосунках з іншими етносами, всередині його структурних елементів), які зумовлюють суттєві зрушення в його бутті, розвитку, функціонуванні.

Етносоціологія - галузь соціологічних знань, яка вивчає основні тенденції утворення і розвитку етнічних спільностей, їх взаємовідносини між собою, а також механізми їх входження в систему соціальних відносин.

З

Загальнотеоретична соціологія - сукупність різноманітних концепцій, що розглядають сторони соціального розвитку суспільства, описують соціальні взаємозв'язки у загальному вигляді, вони описують загальні механізми функіціювання суспільства в цілому.

Засоби праці - речі, що допомагають працівникові під час роботи. До засобів праці відносяться прості та механічні прилади та інструмзнти, машини, верстати, напів- або повністю автоматизоване облзднайнч.

Зближення - процес, в ході якого соціальні суб'єкти встановлюють достатній рівень розуміння один одного, дії одного з них не суперечать інтересам іншого, завжди готові до соціального контакту між собою.

Зміст вільного часу — форми занять у вільний час, зумовлені соціальним середовищем, рівнем культури особи, її самосвідомістю, потребами, інтересами, психологічними якостями.

І

Індивід - поняття для позначення людини як одиничного представника біологічного роду homo sapiens чи одиничного представника певної соціальної групи.

Індивідуальність - те особливе, що відрізняє одну людину від інших,

сукупність характерних лише для неї властивостей та якостей. Виявляється індивідуальність окремої людини через рівень її здібностей, здатність освоювати світ, змінювати його й себе.

Інтелігенція - соціальна група, що складається з осіб, професійно зайнятих творчою працею, що потребує спеціальної освіти (лікарі, науковці, діячі культури та мистецтва, педагоги, тощо).

Інтерв'ю - метод збору соціологічної інформації, що грунтується на словесній соціально-психологічній взаємодії між інтерв'юером і респондентом з метою одержання даних, які цікавлять дослідника.

Історія соціології - розділ соціологічної науки, який займається вивченням протосоціологічних знань, становлення і розвитку соціології як окремої науки.

К

Класи - великі групи людей, що відрізняються за їх місцем в історично обумовленій системі суспільного виробництва, за їх відношенням до засобів виробництва, за їх роллю в суспільній організації праці, а також за способами отримання й розмірах тієї долі суспільного багатства, якою вони володіють.

Клінічне інтерв'ю - довготривала бесіда, мета якої одержати інформацію про внутрішні мотиви, схильності респондентів.

Колектив - сукупність людей, об'єднаних спільною метою та спільною діяльністю для досягнення цієї мети та цілей їхньої діяльності.

Компроміс - процес, при якому для вирішення протиріч між соціальними суб'єктами, вони йдуть на поступки один одному.

Комуна - спільне проживання декількох чоловіків та жінок, що вважають себе членами одного групового шлюбу і разом виховують своїх дітей.

Конкретно-соціологічне дослідження - встановлення і узагальнення соціальних фактів за допомогою прямої чи опосередкованої реєстрації подій, характерних для досліджуваних соціальних явищ, об'єктів і процесів. Дані, які отримуються в ході досліджень, використовуються як загальносоціологічними теоріями, так і спеціальними соціологічними теоріями.

Конфлікт - процес, в ході якого соціальний суб'єкт для досягнення власної мети прагне підпорядкувати собі або знищити іншого соціального суб'єкта з такими ж самими <t6o близькими цілями.

Концепція соціального обміну - соціологічна теорія, яка втілює спроби встановити перехідні ланки між макро- і мікрорівнями соціальної реальності. Представники розглядають обмін різними видами діяльності як фундаментальну основу суспільних відносин, на якій виростають різні структурні утворення (влада, статус, престиж).

Л

Лабораторне спостереження - спостереження, за якого умови

навколишнього середовища визначає дослідник. Його найчастіше застосовують в експериментальних дослідженнях або на етапі експериментальної перевірки

гіпотез.

Людина - жива істота, яка характеризується загальними специфічними особливостями, що стосуються ваги, зросту, будови тіла, психіки, що притаманні людському родові.

М

Мала соціальна група - невелика за чисельністю група людей, які об'єднані спільною діяльністю і перебувають у безпосередньому стійкому соціальному контакті між собою.

Мегалополіс - надзвичайно великі за розмірами агломерації .

Мета праці - усвідомлений образ визначеного наперед результату праці, ідеальний план дій.

Метод соціології - спосіб побудови і обгрунтування соціологічного знання, сукупність прийомів, процедур і операцій емпіричного і теоретичного пізнання соціальної реальності.

Міграція - соціальний процес, який являє собою сукупність переміщень, що здійснюються людьми у межах країни, регіону, поселення та поза ними.

Місто - територіальне сконцентрована форма розселення людей, зайнятих переважно несільськогосподарською діяльністю.

Мотиви праці - внутрішні фактори, що спонукають людину до трудової активності, в їх основу покладено певні потреби людини, котрі треба задовольнити.

Н

Навчання - свідомий і цілеспрямований процес безпосереднього чи опосередкованого впливу однієї особи (вчителя) на інших (учнів) з метою вироблення в них нових відповідних знань, вмінь і навичок.

Нація - політичне, державно організований народ, який відзначається високим рівнем національної свідомості.

Невключене спостереження - спостереження, за якого дослідник перебуває поза процесом чи явищем, які вивчає, тобто є зовнішнім спостерігачем.

О

Об'єднання - процес організації соціальних суб'єктів в єдину систему ДЛЯ

досягнення спільної мети.

Одиниця відбору - елемент генеральної сукупності, що підлягає аналізу.

Одиниця спостереження - ознаки досліджуваного об'єкта, що підлягають аналізу.

Опозиція - процес, який полягає у протистоянні соціального суб'єкта, який має обмежену кількість засобів для реалізації власних інтересів, тому соціальному суб'єкту, котрий має їх в достатній кількості з метою заволодіння його становищем.

Опускання - в методі соціометрії — залишення одним індивідом іншого поза власною увагою.

Особистість - біосоціальна істота роду людини, яка здатна виявляти, усвідомлювати і втілювати в життя власні й загальносуспільні інтереси та потреби, змінюючи таким чином як саму себе, так і соціальні системи, до яких вона належить, чия діяльність здійснюється під соціальним контролем суспільства.

П

Партійна система - сукупність відносин між легально діючими в країні політичними партіями.

Питальник - документ, у якому сформульовані і згруповані питання за темою, передбачене місце для записів відповідей на них.

Позитивізм - соціологічний напрям, головна особливість якого полягає у відмові від абстрактних міркувань про суспільство, створенні позитивної, тобто заснованої на досліді, фактах, соціологічної теорії, яка повинна бути такою ж доказовою і загальнозначимою, як і природничі теорії.

Політика - (грец. вміння керувати державою) - сфера діяльності людей, класів, соціальних груп, націй, яка пов'язана з завоюванням, утриманням і використанням влади, насамперед державної.     

Політична партія - стійка політична організація, яка об'єднує людей із спільними інтересами, вираженими в програмних документах з метою їх реалізації шляхом заволодіння владою і здійсненням керівництва країною.

Політична поведінка - активність індивідів, груп, організацій у сфері політичних відносин, пов'язана з впливом на владу чи протидією її реалізації.     

Політична свідомість - теорії, ідеї, погляди та інші компоненти суспільної свідомості, в яких індивід, соціальна група, клас, нація, суспільство в цілому усвідомлюють свої політичні інтереси, формують політичні цілі і завдання.

Політична система - сукупність взаємозв'язаних і взаємодіючих між собою державних, партійних і громадських організацій та органів, за допомогою яких відбувається завоювання, утримання і функціонування політичної влади в суспільстві відповідно до досягнутого рівня його політичної культури.

Політичний інтерес - узагальнені потреби, ідеальні прагнення соціальних груп та індивідів (саме вони можуть виступати суб'єктами влади) задовольнити свої вимоги у різних сферах життя суспільства, в першу чергу в політичній.

Політичний режим - сукупність прийомів і методів, за допомогою яких здійснюється державна влада.

Політичний рух - прагнення суспільних сил змінити існуючі умови або закріпити їх шляхом тиску на уряд чи шляхом боротьби за владу.

Політичні відносини - прагнення суспільних сил змінити існуючі умови або закріпити їх шляхом тиску на уряд чи шляхом боротьби за владу.

Польове спостереження — спостереження, яке застосовують у реальній життєвій ситуації. Значна частина соціологічних робіт є результатом польових соціологічних досліджень, які особливо придатні у дослідженнях розвідувальних та аналітичних типів або на відповідних етапах комплексного дослідження.

Пошукове спостереження - спостереження, яке використовують з метою пошуку фактів, коригуючи тему дослідження.

Праця - свідома, універсальна та організована людська діяльність, в ході якої затрачаються фізичні чи розумові зусилля, внаслідок чого створюється J корисний для суспільства продукт чи надаються певні послуги.           '

Предмет праці - те, на що спрямована трудова діяльність. У виробничій сфері предметом праці є сировина а також частково оброблені або допоміжні речовини, що супроводжують трудовий процес.

Програма соціологічного дослідження — науковий документ, який регламентує всі етапи, стадії підготовки, організації та проведення соціологічного дослідження.

Продукт праці - готові речі або здійснені послуги, тобто те, що може споживатись, не потребуючи подальшої обробки. Кожна з цих речей задовольняє певні потреби людини, тобто має споживну вартість.

Протосоціологія - період розвитку уявлень і знань про суспільство, починаючи з VI ст. до н. е. до виникнення соціології як окремої науки (30-і pp. XIX ст.)

Психоаналітичні теорії - сукупність концепцій, які висувають гіпотезу про домінуючу роль у людському житті підсвідомих імпульсів, переважно сексуального характеру. Згідно з 3. Фрейдом (1856-1939), засновником психоаналізу, розв'язання сексуальних протиріч має вирішальне значення не тільки в індивідуальному розвитку кожної людини, айв історичному процесі.

Р

Репрезентативність - принцип тотожності сформованої моделі досліджуваного об'єкта параметрам генеральної сукупності.

Рівень зайнятості - відношення числа зайнятих до загальної кількості працездатного населення (іноді - до всього населення); визначається у відсотках.

Ролевий конфлікт - переживання з боку суб'єкта протиборства ролевих вимог з боку різних соціальних спільностей, членом яких він виступає.

С

Самоспостереження - спостереження, яке дає змогу заглянути в Приховану сферу досліджуваного процесу.

Система освіти - соціальний інститут, який специфічними методами реалізує процес соціалізації людей, передусім підростаючого покоління.

Сім'я - об'єднання людей, утворене на основі кровної спорідненості або на основі шлюбу, члени якого пов'язані спільнісістю побуту, специфічними нормами та зразками поведінки, взаємною відповідальнстю.

Соціалізація - процес становлення особистості, отримання індивідом соціальних якостей, організації в певну систему.

Соціальна активність - соціальна дія людини, це певна якісна визначеність особистості, яка втілюється у вчинках, діяннях, направлених на укріплення чи руйнування, збереження чи розвиток яких небудь соціальних порядків.

Соціальна верства - сукупність індивідів, зайнятих економічно й соціальне рівноціцнними видами праці, які отримують приблизно рівну матеріальну та моральну винагороду.

Соціальна динаміка - за О. Контом, частина соціології, яка вивчає процеси суспільних змін, закони розвитку соціальних систем.

Соціальна мобільність - (лат. mobile - рух, рухливість) — це перехід людей з одних соціальних груп і верств в інші.

Соціальна роль - певна модель, зразок поведінки особистості відповідно до її соціального статусу.

Соціальна спільність - група людей, яка склалася об'єктивно в процесі історичного розвитку, реально існує, практично фіксується, характеризується відносною цілісністю і виступає самостійним суб'єктом соціальної та історичної дії.

Соціальна статика - за О. Контом, частина соціології, яка розглядає суспільство, як єдине органічне ціле, вивчає умови його існування, закони функціонування.

Соціальна стратифікація - соціальний процес, в ході якого соціальні верстви виявляються нерівними між собою і відрізняються за правами, пільгами, авторитетом, престижем.

Соціальна структура суспільства — сукупність взаємозв'язаних і взаємодіючих між собою соціальних спільностей, верств і груп, пов'язаних між собою відносно сталими відносинами.

Соціальний інститут - стійка та організована форма діяльності певних груп людей, яка закріплює стабільне функціонування суспільства.

Соціальний контроль - цілеспрямований вплив суспільства на індивіда з метою забезпечення суспільного порядку шляхом залучення індивідів до домінуючих у суспільстві норм та зразків поведінки.

Соціальний процес - (з лат. просування, зміна, перетворення) - це об'єктивно зумовлена послідовна зміна явищ суспільного життя, а також

поступова зміна соціальної організації суспільства протягом тривалого або нетривалого часу.

Соціальний статус - місце, яке людина займає в суспільстві, в певній соціальній системі чи в системі соціальних відносин, що передбачає для неї певні права і обов'язки, правила поведінки.

Соціальні відносини — стосунки між людьми і групами людей, що займають різне становище в суспільстві, беруть неоднакову участь в його політичному, економічному і духовному житті, відрізняються способом життя, рівнем і джерелом доходів.

Соціально-демографічна структура - сукупність соціальних спільностей, що виділяються за такими ознками: стать, вік, сімейний стан, місце народження тощо (від грец. демос і графос - опис населення). До них належать чоловіки, діти, одружені та багато інших.

Соціально-етнічна структура - елемент соціальної структури суспільства, що включає в себе сукупність етнічних спільностей та відносин між ними. До них належать, наприклад, українці, росіяни, англійцці і багато інших.

Соціально-класова структура - елемент соціальної структури, який охоплює класи, соціальні верстви, соціальні групи, прошарки, стани.

Соціально-професійна структура - сукупність спільностей, що володіють різними професійними ознаками і займаються згідно них певними видами діяльності. Це представники різного роду професій — інженери, бухгалтери, педагоги.

Соціально-територіальна спільність - група людей, що проживають на певній території, між якими виникають соціально-культурні зв'язки завдяки однорідності об'єктивних умов Їх життєдіяльності. До таких об'єктивних умов можна віднести географічні, кліматичні, соціокультурні особливості проживання людей.

Соціально-територіальна структура - елемент соціальної структури суспільства, який включає в себе сукупність соцільно-територіальних спільностей.

Соціологія - наука про механізми і тенденції утворення, розвитку і функціонування соціальних спільностей, соціальних інститутів і соціальних відносин зокрема і суспільства в цілому.

Соціологія вільного часу - галузь соціології, що вивчає діяльність, стосунки й орієнтацію людей у сфері вільного часу.

Соціологія держави - галузь соціології політики, яка вивчає проблеми походження, розвитку і функціонування державної влади, її вплив на соціальні процеси, що відбуваються в політичному житті суспільства.

Соціологія міжнародних політичних відносин - галузь соціології політики, яка вивчає взаємовідносини держав на міжнародній арені.

Соціологія міста - галузь соціологічної науки, яка вивчає закономірності виникнення, функціонування і розвитку міста як однієї з форм соціально-

територіальної організації суспільства.

Соціологія освіти - галузь соціології, пов'язана з вивченням закономірностей функціонування і розвитку освіти як соціального інституту, взаємодії її з іншими соціальними інститутами і суспільством загалом, а також соціокультурні процеси у сфері освіти.

Соціологія особистості - галузь соціології, предметом якої є вивчення особистості як суб'єкта та об'єкта соціальних відносин.

Соціологія політики - спеціальна соціологічна теорія, що вивчає політичне життя у зв'язку з іншими сферами суспільного життя, взаємовідносини політичної сфери з іншими сферами, політичних інститутів з іншими соціальними інститутами.

Соціологія політичних рухів, політичних партій і партійних систем -галузь соціології політики, яка досліджує причини утворення політичних рухів їх розвитку, перетворення їх у партії і механізми розвитку і функціонування партій і партійних систем.

Соціологія праці - спеціальна соціологічна теорія, яка вивчає процес праці, його особливості та умови протікання; працівників та їх спільності, взаємовідносини між ними та ставлення їх до праці; взаємозв'язок та взаємовплив між працівниками та виробництвом.

Соціологія сім'ї - спеціальна соціологічна теорія, що вивчає механізми утворення, розвитку і функціонування сім'ї та сімейно-шлюбних відносин.

Соціоматриця - застосовувана при соціометричному опитуванні таблиця, у якій в рядках розміщують відповіді кожного із членів групи.

Соціометрія - один із різновидів опитування, який використовують для вивчення внутріколективних зв'язків шляхом виявлення стосунків між членами колективу.

Спеціальні соціологічні теорії - галузі соціологічного знання, які мають своїм завданням дослідження відносно самостійних, специфічних підсистем суспільного цілого і соціальних процесів.

Співробітництво - процес, який полягає в узгодженні діяльності соціальних суб'єктів для досягнення загальної мети.

Стимули праці - зовнішні фактори, які спонукають до трудової діяльності. Вони пов'язані не з бажаннями і прагненнями працівника, а з зовнішньою необхідністю.

Структура вільного часу - сукупність видів діяльності, які характеризують проведення вільного часу.

Структура особистості - певним чином організована сукупність особливостей і індивідуальних властивостей індивіда, що відбиваються через систему соціальних позицій, умов і форм життєдіяльності.

Струкутурно-функціональний аналіз (структурний функціоналізм) -соціологічна концепція, розроблена та обгрунтована Т. Парсонсом і Р. Мертоном, що розглядає суспільство як єдине ціле, в якому всі частини тісно пов'язані між собою і злагоджено взаємодіють. Суспільство розвивається

виключно еволюційним шляхом; соціальні конфлікти розглядаються як сила, що має виключно руйнівне значення, тому в суспільстві вони неприпустимі і при найменшому натякові на їх появу суспільство негайно спрямовує свої сили на боротьбу з ними.

Суб'єкти праці - люди або групи людей, в ході цілеспрямованої діяльності яких засоби праці застосовуються до певних предметів праці та отримується відповідний продукт праці.

Суінгерство - шлюбне утворення, що передбачає обмін дружинами і чоловіками.

Суперництво - який полягає у зіткненні інтересів різних соціальних суб'єктів або у прагненні одним суб'єктом заволодіти для задоволення власних потреб тими засобами, якими прагне заволодіти інший суб'єкт для задоволення власних інтересів.

Суспільствознавство - всі знання про суспільство, накопичені людством. Також суспільствознавство - це система, яка об'єднує всі суспільні науки.

Т

Теорії соціального конфлікту - група соціологічних теорій, які розглядають конфлікти як рушійну силу суспільного прогресу. На думку прихильників цих теорій, кожне суспільство завжди знаходиться у стані змін, в кожному суспільстві завжди існують елементи незгоди, які ведуть до загальних конфліктів, які час від часу виникаючи, оновлюють суспільство, "очищають" його від непотрібних елементів і сприяють його розвитку.

Типологізація особистості — поділ особистостей на типи за певними ознаками чи критеріями.

Трудовий колектив - організована спільність людей, які об'єднані певним видом суспільне корисної праці, що здійснюється в межах тієї або іншої форми суспільної власності.

У

Умови праці — сукупність фізичних, психофізіологічних та соціальних факторів виробничого середовища, що впливають на діяльність і здоров'я працівника.

Урбанізація - зростання міст, зосередження людей у містах, поширення міського способу життя та зростання ролі міст у суспільному житті.

Ф

Феноменологія - соціологічна концепція, яка розглядає суспільство як явище, яке створене і постійно відтворюване в духовній взаємодії людей.

Фокусоване інтерв'ю - короткочасна бесіда, мета якої в отриманні інформації про конкретну проблему, процес чи явище, про реакції суб'єкта на задану дію.

Форма держави - структура держави, яка складається з типу політичного режиму, форми правління, типу державного устрою.

Форма правління - організація верховної влади, порядок утворення її органів, їх взаємовідносини з населенням.

Функціоналізм - соціологічна теорія, в основу якої покладено принцип, за яким інститути, вірування, моральні цінності суспільства взаємопов'язані і становлять одне ціле. Тісно пов'язаний з структурним функціоналізмом.

Х

Характер праці - зв'язки і відносини які відбивають ступінь розвитку суспільної природи праці, і те як вона проявляється, безпосередньо чи опосередковано.

Харизма - поняття, що вживається в теорії лідерства. Харизматичне панування грунтується на виняткових поєднаннях, приписуваних лідеру; його прирівнюють до пророка, архіважливої історичної постаті.

Ц

Ціннісні орієнтації- цінності, що сприйняті особистістю.

Ц інність - аспект об'єктів оточення, що визначається не його реальними властивостями, а тими якостями, що приписує йому суспільство. Наприклад, цінністю може називатися прагнення задовольнити культурні потреби людей. В такому розумінні цінностями, скажімо, є робота над творами мистецтва, Озелененням вулиць, оздобленням фасадів будинків тощо.

Ш

Шлюб - санкціонована (прийнята) суспільством форма відносин між чоловіком та жінкою, яка включає в себе норми регулювання стосунків між ними, їхні взаємні права та обов'язки. Отже, шлюб є складною системою відносин між особами протилежної статі, яка включає в себе як моральні , так і юридичні норми відносин між ними.

 

9.ЛІТЕРАТУРА:

1.Городяненко В.Г. Соціологія. – К.: Вища школа, 2000.

2.Піча В.М. Соціологія: загальний курс. – К., 2000.

3.Захарченко М.В., Погорілий О.І. Історія соціології. – К., 1993.

4.Марчук П.П. Соціолгія: навчальний посібник. – Т., 1998.

5. Волков Ю. Г., Мостовая И. В, Социология: Учебник для вузов. - М.:

Гордарика, 1998. - 432 с.

6. Захарченко М. В. Погорілий О. І. Історія соціології. - К.: Либідь, 1993. -336 с.

7. Городяненко В. Г. Соціологія. - К.: Академія, 1999. - 384 с.

8. История социологиии в Западной Европе и США. - М.: Наука, 1993. - 424 с.

9. Паніна Н. В. Технологія соціологічного дослідження. Курс лекцій. - К.:

Наукова думка, 1996. - 232 с.

10. Піча В. М. Соціологія: загальний курс. - К.: Каравела, 2000. - 246 с.

11. Погорілий О. І. Соціологічна думка XX століття: Навчальний посібник. - К.:

Либідь, 1996.-224с.

12.Смелсер Н. Социология. - М.: Феникс, 1994. - 668 с.

13.Український Центр духовної культури, 1998. - 568 с. 15.Соціологія: матеріали до лекційного курсу за ред. Пічі В. М. - К.: Заповіт, 1996.-336с.

14.Тихомирова Є. Б. Основи соціології. - К.: 1996. - 310 с.

15.Шаповал М. Загальна соціологія. - Видання 3-є. - К.: 1996. - 368 с.

16.Якуба О. А. Соціологія — Хапкій- Константа- 1996. - 208 с.

 


Дата добавления: 2019-09-13; просмотров: 268; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!