ПРОБЛЕМИ ПОЛІПШЕННЯ ЗМІСТУ ВІЛЬНОГО ЧАСУ МОЛОДІ



Молодь характеризується певними соціальними і психологічними відмінностями, які дають змогу виділити її в окрему соціальну групу. Молодь має свої психологічні особливості: інтенсивне формування самосвідомості, соціальної самооцінки, власної точки зору, установок, цінностей, осмислення явищ суспільного життя. Поступово формується соціальна позиція щодо себе, своєї поведінки та поведінки інших, планів на майбутнє тощо.

Однак, соціологічні дослідження виявили, що реальне проведення часу у багатьох молодих людей - це звичні дії, які не потребують цілеспрямованих зусиль. Так більшість студентів вибирає пасивні форми проведення вільного часу - читання газет, перегляд телепередач, спілкування з друзями, розваги тощо.

Отже, як бачимо, простежується орієнтація молоді на пасивні види діяльності, нехтування фізичною культурою та спортом, невелика кількість занять творчого характеру, відсутність цілеспрямованого вибору занять, що призводить до нераціонального використання вільного часу.

Важливим аспектом соціології вільного часу є вивчення самооцінки людиною використання свого вільного часу. Так, соціологічні дослідження, що проводилися серед молоді Львова, показали, що лише 52% опитаних задоволені способом проведення вільного часу, хоча багато хто з них волів би поліпшити його структуру. 35% опитаних оцінили структуру затрат вільного часу, яка у них склалась, негативно, а 13% опитаних не змогли однозначно висловитись про раціональність способів використання свого вільного часу. Серед видів занять, якими молоді люди бажали б займатись частіше, були названі читання -40%, відпочинок на природі — 36%, навчання й самоосвіта - 28%, творча і любительська діяльність - 17%, спілкування із сім'єю, друзями — 13%. На думку молодих людей використовувати вільний час з більшою користю їм заважає його нестача (таку думку висловили 23% опитаних), втомленість після роботи -15%, невміння правильно організувати свій вільний час - 10%, відсутність за місцем проживання установ культури і спортивних споруд – 8%. З цих даних чітко з’ясовуються контури проблеми раціонального використання вільного часу, шляхи її розв’язання.

Контрольні завдання:

1. Що вивчає соціолгія вільного часу?

2. Які завдання виконує ця галузь соціолгії?

3. Поясніть структуру вільного часу.

4. Які види діяльності охоплює структура вільного часу.

5. Які існують типи особистості відповідно до використання вільного часу?

 

Типи рефератів

1. Історія утворення і розвитку соціології вільного часу.

2. Соціальна цінність вільного часу.

3. Проблема використання вільного часу – одна з найактуальніших проблем сучасної молоді.

 

БЛОК V . Соціологічні дослідження

 

Тема 5.1.  ПОНЯТТЯ СОЦІОЛОГІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ

• Що таке соціологічне дослідження

• Які є види соціологічних досліджень

• 3 яких елементів складається програма соціологічних досліджень

• Яка роль соціологічної вибірки

ПОНЯТТЯ СОЦІОЛОГІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ ТА ЇХ РОЛЬ У СУСПІЛЬНОМУ ЖИТТІ

У системі суспільних наук соціологія найбільш тісно зв'язана з філософією. Це пов'язано з тим, що обидві науки мають одинаковий об'єкт вивчення - суспільство з його характерними проявами. Тому й не дивно, що з надр філософії власне і бере початок соціологія. Але між цими двома науками є істотна відмінність. Філософія є виключно теоретичною наукою, а соціологія, у порівнянні з філософією, зробила неабиякий крок в бік практики.

Як відомо, соціологія має трьохрівневу структуру. Перший рівень - теоретична соціологія - включає в себе найбільш фундаментальні теоретичні концепції, які з'явилися в соціології з моменту виникнення її як науки. Другий рівень - спеціальні соціологічні теорії - містить в собі як елементи теорії, так і елементи практики. Але основна сутність теорій середнього рівня, як ще називають спеціальні соціологічні теорії - вивчення лише окремих сфер діяльності людини чи окремих соціальних категорій. До того ж практична сторона теорій середньоьго рівня дуже обмежена. Тому стає очевидним те, наскільки вагому роль відіграє третій рівень соціології -емпіричні дослідження у наданні соціології практичних обрисів. До того ж, саме практична сторона соціології закладає основне підґрунтя для вирішення головного завдання сучасної соціології - визначення проблем, які існують в житті суспільства з метою надання рекомендацій щодо їх вирішення.

Справді, соціологічні дослідження відіграють в демократичних державах значну роль. Їх головна функція - вивчення громадської думки. У багатьох країнах світу існують спеціальні дослідницькі заклади по вивченню громадської. думки, одним із яких є інститут Геллопа в США. Основне завдання цих закладів - з допомогою соціологічних досліджень вивчити думку більшості громадан і на їх основі надати пропозиції органам влади щодо вироблення поправок до законів, які задовольнять більшість громадян, що, по-суті, є основою демократичного суспільства.

Останнім часом в Україні, яка була вирвана з рук тоталітарного режиму, зріс інтерес до соціологічних досліджень. Разом з ним і кількість їх значно зросла. Жодне популярне періодичне видання, теле- чи радіокомпанія не обходяться без проведення соціологічних досліджень.

Соціологічне дослідження являє собою систему теоретичних і емпіричних процедур, які сприяють отриманню нових знань про досліджуваний об'єкт з метою вирішення конкретних теоретичних і соціальних проблем.

Зміст соцілогічного дослідження має приблизно такий вигляд:

1. Об'єкт дослідження. В соціології об'єктом дослідження можуть бути будь-які процеси й явища соціальної дійсності (соціальні, національні, демографічні, економічні тощо). З об'єктом тісно зв'язаний предмет дослідження. Предмет дослідження може збігатися з об'єктом, якщо предмет охоплює всі сторони об'єкта, але може й не збігатися, коли предмет охоплює лише окремі якості й характеристики об'єкта;

2. Суб'єкт дослідження. Ним може бути або соціолог-дослідник або група дослідників;

3. Мета дослідження. Будь-яке дослідження повинне спрямовуватися на досягнення певної мети, вирішення конкретних завдань;

4. Засоби дослідження. Це всі речі, які застосовуються в ході дослідження допомагають дослідникові в його роботі;

5. Результати дослідження. Це підсумок, якого досягає дослідник після виконання ним запланованої роботи.


Дата добавления: 2019-09-13; просмотров: 324; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!