Спеціально-кримінологічна протидія злочинності: поняття та види



Спеціально-кримінологічний рівень протидії злочинності - це сукупність самостійних заходів протидії злочинності, які доповнюють один одного, змістом яких є діяльність державних органів, громадських організацій і громадян з розробки та реалізації заходів, спеціально спрямованих на виявлення, усунення й нейтралізацію негативних обставин, що обумовлюють вчинення злочинів і недопущення вчинення злочину на різних стадіях розвитку злочинної діяльності. Спеціально-кримінологічна протидія злочинності - це вже професійна діяльність, яка потребує використання спеціальних знань і методів кримінології, спеціальних заходів планування, прогнозування та управління. Вона складається із наступних самостійних напрямів: усунення або нейтралізація причин і умов, що сприяють вчиненню злочинів (кримінологічної профілактики); припинення правопорушень і злочинів; виправлення осіб, які вчинили злочин; профілактика рецидиву; медико-психіатрична профілактика.

Спеціально-кримінологічний напрям протидії злочинам - складне цільове спрямування, тісно пов'язане з соціальною профілактикою в широкому розумінні. Загалом соціальна профілактика включає застосування різних заходів, які перешкоджають розвитку антисуспільних форм поведінки. Вона заснована на рекомендаціях більшості суспільних, природничих і технічних наук, та за своєю сутністю тотожна загально соціальному запобіганню злочинності, включаючи сукупність заходів виховання, спостереження, правового впливу і лікування.

При розробці спеціально-кримінологічних заходів протидії та запобігання злочинам, кримінологія, безумовно, використовує знання і рекомендації з інших напрямів соціальної профілактики. Але роблять це цілеспрямовано, стосовно конкретних криміногенних явищ і процесів. Заходи соціальної профілактики зорієнтовані на все населення й спрямовані на забезпечення соціального здоров'я суспільства. Тому ці заходи спеціально-кримінологічного запобігання злочинам є лише частиною комплексу заходів загальносоціальної профілактики в суспільстві.

Так, наприклад, криміналістична профілактика розробляє технічні заходи запобігання злочинам. Педагогічна профілактика зосереджена на виховних аспектах спеціального запобігання злочинам і розробці заходів впливу на поведінку та діяльність осіб, схильних до антисуспільної поведінки. Медико-психіатрична профілактика спрямована на лікування і розробку заходів протидії пияцтву, наркоманії, захворювання на СНІД, розповсюдженню венеричних і психічних захворювань.

Таким чином, кримінологічна профілактика - це сукупність видів діяльності зі своєчасного виявлення й усунення об'єктивних та суб'єктивних причин і умов, що породжують злочинність, а також сприяють вчиненню конкретних злочинів. Залежно від того, на які явища і процеси спрямовані ці профілактичні заходи, виокремлюють профілактику: випередження, обмеження, усунення, захисту.

Профілактика випередження охоплює діяльність різних суб'єктів, складається з сукупності заходів, прийомів і методів, спрямованих на недопущення виникнення та розповсюдження різних криміногенних явищ і процесів. Профілактика випередження містить широкий комплекс заходів: соціально-економічних, ідеологічних, правових, соціально-гігієнічних. Наприклад: охорона материнства, заходи, спрямовані на створення умов для виховання (стр. 19) дітей, морального формування особистості, забезпечення належних умов праці, дозвілля, контрольно-дозвільні заходи тощо.

Під профілактикою обмеження розуміють діяльність суб'єктів профілактики зі створення умов, що перешкоджають розповсюдженню криміногенних об'єктів на тих чи інших рівнях соціального життя, детермінації окремих видів злочинів, формування типологічних рис різних категорій злочинців. Тут поставлене завдання за можливості обмежити, послабити (нейтралізувати) чи блокувати і локалізувати просторово-часовими межами, контингентом осіб такі криміногенні явища, як: пияцтво, алкоголізм, наркоманія, протекціонізм, венеричні і психічні захворювання, проституція та інші форми соціальної патології.

Профілактика усунення - це такий вид кримінологічної профілактики злочинів, який реально знищує, руйнує й придушує криміногенні об'єкти. Основне місце в системі профілактики усунення, що здійснюється переважно правоохоронними органами, посідають заходи: процесуальні (подання слідчого, окрема ухвала судів),г оперативні (ліквідація «малин» і притонів); інформаційно-кримінологічні (аналіз криміногенної ситуації), адміністративні (вилучення самогонних апаратів, зброї і т. ін.).

Профілактика захисту - це сукупність заходів, спрямованих на підвищення рівня захищеності та безпеки матеріальних об'єктів і особистості від злочинних посягань. Вона створює зовнішні перешкоди для посягання на охоронювані суспільством цінності. Профілактика захисту широко використовується на практиці. Це технічні засоби захисту й охорони, клеймування та індивідуалізація предметів, поінформованість населення про засоби і способи посягань та захисту (криміналістична, віктимологічна профілактика).

Заходи спеціально-кримінологічного запобігання досить різноманітні. їх можна класифікувати за масштабом, характером, об'єктом, моментом застосування, суб'єктами.

За масштабом застосування ці заходи розподіляються на: загальнодержавні, регіональні, локальні й індивідуальні. Загальнодержавні - це заходи, спрямовані на усунення криміногенних явищ в масштабі країни в цілому. їх здійснення викликане метою впровадження єдиної кримінологічної політики в державі. Наприклад, реалізація Комплексної програми профілактики правопорушень на 2007-2009 роки. Регіональні - це заходи, спрямовані на усунення чи нейтралізацію криміногенних явищ в (стр. 20) 20 окремих регіонах. Локальні - це заходи в масштабах окремих об'єктів або мікрогруп (підприємство, сім'я).

За характером спеціально-кримінологічні заходи підрозділяються на: соціально-економічні; соціально-демографічні; ідеологічні; політичні; культурно-виховні; організаційно-управлінські; технічні; контрольно-дозвільні; правові; лікувально-профілактичні.

Залежно від природи об'єкта вони можуть проводитися: в масштабах усього суспільства, окремих груп населення (серед школярів), окремих особистостей (індивідуальна профілактика).

Від моменту проведення: заходи ранньої кримінологічної профілактики; відвернення; припинення; за фактом вчинення злочину (загальна і спеціальна превенція).

За суб'єктами - це диференціація заходів попередження залежно від компетенції і функціональних можливостей суб'єктів. За змістом діяльність кожного суб'єкта профілактики визначається його функціональними обов'язками.

 


Дата добавления: 2019-09-13; просмотров: 223; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!