Методика проведення аналізу фінансових показників діяльності підприємства



Методика аналізу майна підприємства та джерел його формування

Бухгалтерський баланс підприємства можна уявити як матрицю, де по горизонталі розташовані статті активу (майно), а по вертикалі - статті пасиву (джерела засобів). Розмірність матриці бухгалтерського балансу може відповідати кількості статей по активі і пасиву балансу 42х35, але для практичних цілей цілком достатньо розмірності 10х10 по скороченій формі балансу.У матриці балансу необхідно виділити чотирьох квадранта по такій схемі (таблиця 1.2)

 

Таблиця 1.2

Квадранти матриці балансу

Актив  Пасив
 Внеоборотные засоби  Власний капітал
 Оборотні кошти  Зобов'язання

 

При упорядкуванні скороченої форми балансу варто не тільки згрупувати його статті, але і виключити із сум статутного і додаткового капіталу статті активу балансу "Розрахунки з фундаторами" і "Збитки минулого років і звітного року". Знадобляться також дані зі звіту про фінансові результати і їхнє використання.

На основі вище перерахованих звітних даних, треба скласти чотирьох аналітичні таблиці:

· Матричний баланс на початок року.

· Матричний баланс на кінець року.

· Різницевий (динамічний) матричний баланс за рік.

· Баланс грошових надходжень і витрат підприємства.

Матричний баланси підприємства складаються по єдиній методиці. Перші два баланси носять статичний характер і показують стан засобів підприємства на початок і кінець року. Третій баланс відбиває динаміку - зміна засобів підприємства за рік (найбільше придатний для аналітичних і прогнозних розрахунків).

Правила упорядкування матричної моделі для перших трьох балансів не складні.

· Вибирається розмір матриці, статті активу відбиваються по горизонталі матриці, статті пасиву - по вертикалі.

· Заповнюється балансовий рядок і графа матриці в точній відповідності з даними бухгалтерського балансу.

· Послідовно, починаючи з першого рядка активу балансу, підбираються джерела засобів, що знаходяться в розпорядженні підприємства (дивися таблицю 1.2).

· Проверяются всі балансові результати по горизонталі і вертикалі матриці (таблиця 1.3).

Найбільше відповідальним є третій етап упорядкування матриці - добір джерел засобів, що знаходяться в розпорядженні підприємства. Тут варто виходити з кола фінансових прав і повноважень наданих підприємству, економічного природи внеоборотных і оборотних, власних і позикових засобів, господарської доцільності.

Можна запропонувати такий варіант добору засобів (таблиця 1.4).

Добір джерел засобів проводиться в названій послідовності й у межах залишку засобів.

Матричні баланси істотно розширюють інформаційну базу для фінансового аналізу. З їхньою поміччю можна: визначити ув'язування статей активу (майна підприємства) і статей пасиву балансу (джерела засобів); розрахувати структуру і визначити якість активів по балансі підприємства і достатність джерел їхній фінансування; розрахувати весь набір показників і коефіцієнтів, необхідних для оцінки фінансової усталеності, платоспроможності, використання ресурсів підприємства; об'єктивно оцінити фінансовий стан підприємства, з'ясувати причини його зміни за звітний період; установити параметри, що характеризують наближення підприємства до порога неплатоспроможності (банкрутству).

 Баланс грошових надходжень і витрат підприємства погоджує бухгалтерський баланс із фінансовими результатами роботи, наявністю коштів на рахунках, що палять оборотам коштів. Він дозволяє реально оцінити, скільки коштів і на якому етапі потрібно підприємству, а також дає наочне уявлення про склад і структуру грошових прибутків і витрат, чинниках, що вплинули на зміну грошових залишків на рахунках.

 

Таблиця 1.3

Джерела засобів

Статті активу балансу  Джерела засобів (статті пасиву)

Внеоборотные засоби.

1. Основні засоби і нематеріальні активи. 1. Статутний і додатковий капітал. 2. Довгострокові кредити і позики 3. Фонди накопичення і нерозподіленого прибутку
2. Капітальні вкладення. 1.  Довгострокові кредити і позики 2. Статутний і додатковий капітал 3. Фонди накопичення і нерозподіленого прибутку
 3. Довгострокові фінансові вкладення.  1. Статутний і додатковий капітал 2.Фонди накопичення і нерозподіленого прибутку

Оборотні кошти.

1. Запаси і витрати. 1.  Статутний і додатковий капітал (залишок) 2. Резервний капітал 3. Фонди накопичення і нерозподіленого прибутку (залишок) 4. Короткострокові кредити і позики. 5. Кредитори 6. Фонди споживання і резерви
2. Дебітори. 1.  Кредитори 2. Короткострокові кредити і позики.
3. Короткострокові фінансові вкладення. 1.  Резервний капітал 2. Кредитори 3. Фонди споживання і резерви
4. Кошти.  1.Резервний капітал 2.Фонди накопичення і нерозподіленого прибутку 3. Кредити і позики 4. Фонди споживання і резерви

 

Таблиця 1.4

Матричний баланс підприємства

Актив Пасив  УК і додатковий капітал  Резервний капітал  Фонди накопичення і прибули  Разом власний капітал  Довгострокові кредити  Кредитори  Фонди споживання і резерви  Разом зобов'язань  БАЛАНС
ОС і НМА  х     х         х
Кап. вкладення  х   х х х     х  х
Довгострокові фін. вкладення. х     х         х
Разом внеоборотні активи  х   х х х     х  х
Запаси і витрати  х х х х   х   х  х
Дебітори           х   х х
Короткострокові фін. вкладення           х   х х
Кошти           х х х х
Разом оборотні активи  х х х х   х х  х  х
БАЛАНС х х х х х х х х х

 

При необхідності інформація про прибутки і витрати може бути розширена і деталізована по кожній статті.

Всі перераховані вище методики мають свої гідності і хиби. Виходячи з поставлених цілей, у даній роботі використовується методика аналізу фінансової діяльності, запропонована В.В. Ковальовим. .

Існують різноманітні класифікації методів фінансового аналізу. Практика фінансового аналізу виробила основні правила читання (методику аналізу) фінансових звітів. Серед можна виділити основні:

Горизонтальний аналіз (тимчасовий) - порівняння кожної позиції звітності з попереднім періодом.

Вертикальний аналіз (структурний) - визначення структури підсумкових фінансових показників, із виявленням впливу кожної позиції звітності на результат у цілому.

Традиційна практика аналізу фінансового стану підприємства опрацювала певні прийоми й методи його здійснення.

Можна виділити шість основних прийомів аналізу: горизонтальний (часовий) аналіз, вертикальний (структурний) аналіз, трендовий, аналіз відносних показників (коефіцієнтів), порівняльний та факторний аналіз.

В основі вертикального аналізу лежить інше уявлення бухгалтерської звітності – у вигляді відносних величин, які характеризують структуру загальних підсумкових показників. Обов’язковим елементом аналізу є динамічні ряди цих величин, що дозволяє досліджувати й прогнозувати структурні зміни у складі господарських засобів та джерел їх утворення.

Горизонтальний аналіз дозволяє виявити тенденції змін окремих статей чи груп, що входять до складу звітності. В основі цього аналізу лежить розрахунок базових темпів росту балансових статей чи статей звіту про прибутки та збитки.

 


Дата добавления: 2019-09-02; просмотров: 163; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!