Урок – екскурсія в природу. Структура уроку - екскурсії. Види уроків – екскурсій та їх значення в процесі пізнання природи.



Як одна із важливих форм організації навчально-виховного процесу з природознавства, екскурсія відіграє провідну роль у засвоєнні змісту навчального матеріалу. Вона дозволяє вивчати різні предмети, явища і процеси природи під час безпосереднього спостереження за ними у природних умовах. Спостереження, які проводять під час екскурсії, дозволяють закріпити знання учнів, які вони отримали на уроках

 Зміст екскурсій тісно пов’язаний із навчальним матеріалом, а знання, набуті під час спостережень, широко використовують упродовж вивчення наступних тем. 

Основним методом пізнання на уроці-екскурсії є спостереження за предметами та явищами природи, вони розширюють кругозір, виробляють практичні вміння і навички.

 

У початкових класах найчастіше проводяться екскурсії, які поєднують елементи ілюстрації і демонстрації, коли учитель пояснює окремі питання, ставить перед учнями завдання і організовує самостійну роботу.

Кожна екскурсія з природознавства потребує старанної попередньої підготовки. Учитель визначає тему, основні уявлення та поняття над якими буде вестися робота упродовж екскурсії, вибирає місце екскурсії, розробляє маршрут, обов’язково відвідує місце екскурсії, вивчає об’єкти, складає завдання для самостійної роботи, продумує зупинки, добирає тематичні ігри.

 Цю роботу учитель завершує складанням плану екскурсії.

 У плані екскурсії потрібно відобразити освітню, виховну і розвивальну мету, методи навчання, об’єкти спостереження, хід екскурсії.

Плануючи екскурсію учитель передбачає такі структурні елементи:

- коротке вступне слово, або вступна бесіда з учнями в якій необхідно охарактеризувати пору року, стан живої та неживої природи, установити зміни за певний період;

- організація самостійної роботи учнів;

- звіт про виконану роботу;

- обговорення і перевірка самостійної роботи;

- узагальнення і систематизація.

 

Завдання і зміст курсу «Природознавство» 1-4кл. Особливості організації вивчення програмованого матеріалу.

Методика викладання природознавства (МВП) – педагогічна наука, що розкриває освітнє та виховне значення природознавства, досліджує закономірності навчання, вивчає процес навчання природознавству і на цій основі розробляє його зміст, завдання, форми й методи організації занять з природознавства у початковій школі.

Об’єктом її є процес навчання школярів основам природознавства. У процесі навчання розрізняють три нерозривно пов’язані між собою боки:

 навчальний предмет, або зміст навчання;

 діяльність вчителя – викладання;

 діяльність учнів – навчання.

Завдання методики як науки – досліджувати закономірні зв’язки між цими трьома складовими навчального процесу і на цій основі розробляти вимоги до учбового предмету природознавство, його викладання та вивчення.

Найважливіше завдання методики – знайти діючі засоби керівництва пізнавальною діяльністю учнів.

Перед МВП постає ряд проблем. Насамперед, вона з’ясовує, чому треба вивчати природознавство, тобто розкриває освітнє і виховне значення. Вона вказує, що вивчати, тобто які предмети і явища з навколишньої природи та який теоретичний матеріал слід вивчати з учнями різних вікових груп. З величезного запасу наукових знань, які за свою багатовікову історію нагромадило і систематизувало людство, для вивчення в початкових класах відбирається тільки те, що доступне розумінню дітей цього віку і має велике пізнавальне і виховне значення. Встановлюється певна послідовність у вивченні матеріалу, забезпечуючи поступове наростання його трудності.

Методика встановлює також, як треба вчити, тобто визначає форми і методи навчання, за допомогою яких вчитель з найменшою затратою сил і часу досягає найкращих результатів.

Методика вивчає процес пізнання матеріалу учнями й визначає матеріальну базу навчання (обладнання, посібники).

До змісту методики належить:

 вивчення історії методики як науки;

 визначення виховної та пізнавальної ролі і завдань природознавства, його місця в системі освіти;

 визначення змісту природознавства як навчального предмету, наукове обґрунтування програм, підручників;

 вироблення методів та організаційних форм навчання відповідно до його мети та змісту;

 розробка навчального обладнання;


Дата добавления: 2019-07-17; просмотров: 479; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!