Моделі як засоби навчання. Методика використання.



 

Моделі як засоби наочності

У теорії пізнання модель розглядається як матеріальний чи матерiалiзований об’єкт чи система об’єктів, що е засобом вивчення їх оригiналiв.

Модель - це спрощений реальний об’єкт (оригінал), оскільки в ній абстрагуються тільки iстотнi ознаки.

Icнують рiзнi класифiкацiї навчальних моделей. За однією з них, вони поділяються на два види: а) матерiальнi; б) iдеальнi. Критерієм поділу виступають засоби їх побудови.

 

Матеріальні навчальні моделі

Матерiальнi моделі - це тривимірне зображення об’єкта, його частини чи групи об’єктів у зменшеному або збільшеному вигляді. Вони бувають динамiчнi (дiючi, роз­бiрнi) i статичні (недiючi, нерозбiрнi).

Дiючi, розбiрнi матерiальнi моделі дозволяють вивчати як зовнiшнiй вигляд, так i внутрiшнiй змicт об’єктів природи, їхні основні частини та принципи роботи. У кypci природо­знавства такою моделлю є телурій. За його допомогою школярі вивча­ють, як вiдбувасться рух Землі навколо Сонця, з'ясовують причини зміни дня i ночі, їх тривалість в рiзнi пори року. Недіючою моделлю є глобус.

 

До матеріальних нерозбірних, недіючих моделей належать рельєфні таблиці. Це кольорові зображення натуральних предметів на вiнiпластовiй плiвцi. Iнформацiя на них передається кольором i рельєфом. Такі таблиці забезпечують деталiзацiю зображеного об'єкта i мають глибину рельєфу від 1 до 7 см. На них немає пiдписiв, а лише можуть бути пронумеровані основні частини об'єкта.

Ідеальні навчальні моделі

Iдеальнi моделі розподіляються на три групи:

а) образні - це моделі, що передають за­гальну структуру, iстотнi зв'язки та інші особливості реальних об’єктів в образній формі. До них належать схематичні малюн­ки, схеми, карти, план, діаграми, графіки;

б) знаково-символiчнi - це моделі, які відображають особливості та закономiрностi навколишнього світу за допомогою штучної знаково-сим­волiчної мови;

в) розумові - це моделі предметів, процесів, що створюються в уяві людини.

Схематичний малюнок с найпростішим видом образних моделей. На ньому зображується узагальнений образ одного предмета або групи, виділяються iстотнi структурні елементи, ознаки, властивості, що відображають суть поняття, певні закономiрностi.

Схеми – це більш абстрактні моделі. Змicт їх полягає у вiдо6раженнi . взаємозв’язків i взаємозалежностей у природі. Умовними позначеннями на них можуть бути окремі терміни, математичні символи: цифри; знаки дій, знаки відносин. Наприклад, стрілки показують не тільки взаємозалежності, взаємопiдпорядкування, алe i їх напрямки.

Застосування моделей і моделювання сприяє переходу школярів від конкретно-образного до абстрактного мислення, дозволяє підвищити науково-теоретичний рівень знань.

Створення наочних образів за допомогою моделей потребує не тільки використання готових моделей, але й залучення молодших школярів до активної пізнавальної діяльності, спрямованої на їх побудову. Отже, слід вчити дітей моделювати, починаючи з початкових класів. Організація цієї діяльності повинна передбачати такі етапи:

  • сприймання конкретного предмета, явища або їх групи, способу діяльності;
  • вибір умовних позначень, якими можуть позначатися об’єкти або їхні структурні елементи, зв’язки.;
  • побудова моделі;
  • вивчення моделі; осмислення її суті та переведення результатів моделювання на реальні об’єкти.

Навчальні моделі є засобом наочності, а моделювання виступає дидактичним прийомом, який може входити в структуру різних методів навчання.

Моделі використовуються на різних етапах уроку.

Схематичний малюнок найдоцільніше вводити після або під час чуттєвого сприймання предмета, явища, актуалізації чуттєвого досвіду про них.

Підписи на схематичних малюнках під час засвоєння нового змісту обов’язкові.

Діти цілеспрямовано розглядають об’єкт, описують його за планом, який відповідає змісту поняття, а вчитель схематично його зображує (пізніше це можуть зробити самі учні за аналогією).

 

Застосування моделей і моделювання сприяє переходу школярів від конкретно-образного до абстрактного мислення, дозволяє підвищити науково-теоретичний рівень знань.

Створення наочних образів за допомогою моделей потребує не тільки використання готових моделей, але й залучення молодших школярів до активної пізнавальної діяльності, спрямованої на їх побудову.

Отже, слід вчити дітей моделювати, починаючи з початкових класів. Організація цієї діяльності повинна передбачати такі етапи:

1) сприймання конкретного предмета, явища або їх групи, способу діяльності;

2) вибір умовних позначень, якими можуть позначатися об’єкти або їхні структурні елементи, зв’язки;

3) побудова моделі;

4) вивчення моделі, осмислення її суті та переведення результатів моделювання на реальні об’єкти.

Навчальні моделі є засобом наочності, а моделювання виступає дидактичним прийомом, який може входити в структуру різних методів навчання. Моделі використовуються на різних етапах уроку.

Пояснення нового матеріалу вчитель може супроводжувати ліпленням того предмета, про який розповідає. Наприклад, пояснюючи тему «Рівнини», вчитель з вологого піску виготовляє модель поверхні Замлі, де можна показати горб та його схили, рівнину, низину тощо. Закріплюючи знання, вчитель може запропонувати учням виготовити ту чи іншу модель самостійно в класі або вдома. Іноді при моделювання дітит виготовляють з паперу або картону кольорові фігури дерев, будівель або тварин, щ робить модель виразнішою і привабливішою. така робота заохочує дітей до творчості, виробляє художні смаки.

Схематичний малюнок найдоцільніше вводити після або під час чуттєвого сприймання предмета, явища, актуалізації чуттєвого досвіду про них.

Діти цілеспрямовано розглядають об’єкт, описують його за ланом, який відповідає змісту поняття, а вчитель схематично його зображує (пізніше це можуть робити самі учні за аналогією).

Однією з важливих методичних вимог до педагогічного малюнка є те, що замальовування повинно супроводжуватись поясненням, тобто слово і його графічний образ повинні бути узгодженими..

Підписи на схематичних малюнках під час засвоєння нового змісту обов’язкові.


Дата добавления: 2019-07-17; просмотров: 288; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!