Ш.Перро – автор літературної казки. Аналіз «червона шапочка», «феї», «ріке- чубчик і принцеса»



Шарль Перро Відомий французький учений і письменник. Перший автор літературних казок, створених на фольклорній основі. Завдяки йому казка стала набутком дитячої літератури. Народився в Парижі в багатій сім'ї, здобув юридичну освіту. Службову діяльність успішно поєднував з літературною. Шарль Перро був відомим королівським чиновником і поетом. За наукові та мистецькі заслуги в 1671 р. обраний членом Французької академії.

Ш. Перро писав вірші, поеми, книги з літературознавства. Та світову славу йому принесли вісім казок, об'єднаних у збірку під назвою «Казки матінки моєї Гуски»: «Спляча красуня», «Червона шапочка», «Синя борода», «Кіт у чоботях», «Феї», «Попелюшка», «Ріке з чубчиком», «Мізинчик». «Осляча шкура», «Химерні бажання», «Грізельда». Казки Ш.Перро створені під впливом народних оповідок, тому поважний літератор і науковець побоявся підписатися своїм іменем, і видав їх від імені сина.

Особливості казок Ш.Перро

1. Цікавий, жвавий сюжет, простота і безпосередність.

2. Поєднання народної основи з реальним життям

3. Дописував короткі та жартівливі повчання.

 

Світової слави Ш. Перро набув не як теоретик літера­тури, а своїми казками, які вперше вийшли в світ окремою збіркою «Казки моєї матінки Гусині» у 1697 р. і дожили до наших днів. Саме в казках Перро найкраще втілив свої есте­тичні принципи

Класицизм звужував рамки літератури, гальмував її роз­виток, тримав літературу у відриві від життя, а тому й послаб­лював її вплив на читачів.

Він вводить у літературу жанри, теми і образи, які раніше вважалися «низькими»,— народну казку з її, на думку класицистів, теж «низькими» персонажами — простими людьми, бід­няками, дроворубами, селянами, пастухами. В його казках діють Червона Шапочка — селянська дівчинка, її мати і ба­буся — селянки, Хлопчик-Мізинчик — син бідняка-дроворуба, Попелюшка—звичайна наймичка, яку експлуатують, обра­жають, принижують, хазяїн Кота у чоботях — син мірошника, бідняк, у якого, крім кота, нічого немає.

Перро не звеличує королів, принців, не вважає їх вищими за простих людей. Його герой, син мірошника, легко стає прин­цом; варто було тільки одягти його в королівську одежу — і принцеса враз помітила, що він красивий і стрункий юнак («Кіт у чоботях»). Попелюшка сподобалась принцові, і вони одружилися. Перро утверджує, що не знатне походження і не багатство є мірилом цінності людини, а її високі моральні якості.

Шарль Перро написав 11 казок, з них 8 — прозових і 3 — віршованих. Казки Перро — це літературні казки, створені за фольклорними сюжетами і літературними традиціями XVII ст. Він досить точно і повно передавав сюжети народних казок, але у висвітленні фактів і подій не намагався завжди дотриму­ватися джерела. Так, у казках «Червона Шапочка», «Кіт у чо­ ботях» письменник майже не відходить від фольклорних тради­цій, а казки «Зачарована красуня», «Хлопчик-Мізинчик», «Попелюшка» складніші і за змістом, і за формою, вони ближ­че стоять до французької літератури XVII ст.

Казки Перро часто називають чарівними. «Кіт у чоботях», «Хлопчик-Мізинчик», «Феї», «Попелюшка», «Зачарована кра­ суня» — це, справді, за змістом своїм чарівні казки: у них діють чарівники і чарівниці, речі наділені надприродними силами (чоботи-скороходи, чарівна паличка), з героями відбу­ваються чарівні перетворення. А в таких казках, як «Червона Шапочка», «Синя Борода», фантастика малопомітна (вовк роз­мовляє по-людському, на ключику не відмиваються криваві плями). До кожної прозової казки Перро спочатку додавав вірш повчального змісту, який повинен був допомогти читачам зрозуміти мораль її. Наприклад, до «Червоної Шапочки» було додано таку моральну настанову:небезпечно дітям слу­ хати лихих людей. Далі автор давав поради уже дорослим дівчатам. Та згодом казки Перро почали друкувати без по­вчальних додатків, бо вони зайві: читачі і самі добре розу­міють, що хоче сказати письменник у своїх творах.

Всі казки Перро надзвичайно цікаві і за своїм сюжетом. Герої їх наділені такими яскравими рисами, що мимоволі зали­шаються в пам'яті на все життя: Доля героїв незвичайна, в їх житті багато фантастичного, несподіва­ного; вони сміливі, як Хлопчик- Мізинчик, терпляче зносять труднощі і важко працюють, як Попелюшка, добрі й довірливі, як Червона Шапочка. Приваблює у казках Ш. Перро і манера розповіді: часом дуже проста, наївна, іноді іронічна, глузлива.

Відступаючи від традицій народної казки, Перро дає описи, характеристики, подробиці побуту, правдиво змальовує реаль­ну дійсність, вставляє свої іронічні зауваження, жарти.

Казки Перро, оцінюючи людину, не надає значення ні аристократичному походженню її, ні багатству, ні високим посадам.

Письменник добре розумів і особливості дитячого спри­ ймання художнього твору. Успіх казок Ш. Перро був дуже великим. Вони були перекладені на багато мов народів світу.Казки Перро перекладені також на українську мову. Його казки виходять у світ чудово ілюстрованими виданнями. Ілю­струють їх найкращі художники. Найбільш відомі ілюстрації талановитого французького художника Гюстава Доре.

Значний вплив мала творчість Ш. Перро на казкарів XIX ст., зокрема на братів Грімм, В. Гауфа, Г.-К. Андерсена та ін.

 

31) Аналіз казок із збірки «казки моєї матінки Гусині» («кіт у чоботях», «хлопчик-мізинчик», «синя борода»)

32) Аналіз казок «Попелюшка», «Спляча красуня». Позитивні і негативні персонажі. Моральна основа казок.

 


Дата добавления: 2019-07-17; просмотров: 2272; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!