Висміювання людських вад у казах «Білосніжка», «6 лебедів», «Гензель і гретель».



Життєвий і творчий шлях класика дит. Літератури Андерсена. Художній аналіз казки «Снігова королева»

Всесвітньовідомий датський письменник, славетний казкар Ганс-Крістіан Андєрсен народився 2 квітня 1805 р. в невели­кому місті Оденсе. Він був єдиною дитиною в сім'ї бідного шевця. Батько його був грамотною людиною, любив книги і заохотив до читання й сина.

гімназію в місті Слягельзе , . в 1828 р. став студентом Копенгагенського університету.

Г.-К. Андерсен — автор відомих у свій час п'єс, ліричних віршів, романів і нарисів про подорожі, але в світову літера­туру він увійшов як талановитий автор казок. Дивна особли­ вість їх полягає насамперед у тому, що «в кожній дитячій казці є друга, яку у повній мірі можуть зрозуміти тільки до­рослі». Андерсен знав це, і тому назву першої збірки «Казки, розказані дітям» він змінив у 1843 р. на «Нові казки».

А казки Г.-К. Андерсена справляли надзвичайно велике враження на читачів — дітей і дорослих. У казках відбився світогляд Андерсена, його ставлення до людей, до життя. Він любив людей, добре знав життя народу, його страждання і радості. З повагою і співчуттям розповідає він у своїх казках про життя бідняків, скромних трудівників, про їх дітей і показує водночас моральну вищість простих людей над багатіями і аристократами. З іронією, насмішкою змальовує він пихатих і дурних дворян, тупих, обмежених ко­ролів і придворних, ненаситних купців, багатіїв. Це зближує казки Андерсена з фольклором, з яким він був добре обізна­ний ще з дитинства.

 Його казки пройняті гуманістич­ними почуттями, оптимізмом, вірою в краще майбутнє люд­ства; у них письменник стверджує рівні права усіх людей на щасливе життя.

Зовсім інший тон у казках Андерсена, коли він розповідає про хороших людей, благородних, добрих і правдивих, про ге­ роїв, стійких у біді і мужніх, здатних бути самовідданими, вір­ ними в дружбі.

Г.К.АНДЕРСЕН “СНІГОВА КОРОЛЕВА”. АНАЛІЗ КАЗКИ

І. Тема – про пошуки Герди Кая, тема дружби, любові, вірності

ІІ. Ідея – перемога дружби, любові над злими силами, холодною красою

ІІІ. Композиція (будова твору) – казка складається з 7 оповідань:

1 оп. “Дзеркало та його скалки”      2 оп. “Хлопчик і дівчинка”

3 оп. “Садок жінки, яка знала чари” 4 оп. “Принц та принцеса”

5 оп. “Маленька розбійниця”           6 оп. “Лапландка і фінка”

7 оп. “Що було у замку Снігової королеви і що трапилося потім”

IV. Елементи сюжету

1. Експозиція: Чортенята розбивають криве дзеркало, його осколки потрапляють в очі та серця людей 2. Зав’язка: Осколки кривого дзеркала в очах та серці Кая. Снігова королева забирає Кая до себе у палац

3. Розвиток дій: Герда у пошуках Кая: а) Герда у чаклунки;      б) Герда у принца і принцеси; в) Герда у розбійників; г) Герда у лапландки та фінки

4. Кульмінація: Герда знаходить Кая. “Гарячі сльози Герди пройшли у саме серце Кая, розтопили крижану кору і розтопили скалку чарівного дзеркала. Вона заспівала про троянди”

5. Розвязка: Кай і Герда повертаються додому (“обоє дорослі, але ще діти, діти серцем”)

V. КОНФЛІКТ КАЗКИ.                                           Бог - Сатана, чортенята;        

 Герда -            Снігова королева                     (краса душевна) - (краса зовнішня)

Серце - Розум                                                       Добро - Зло

Тепло - Холод                                               Весна - Зима

Маленька дівчинка Герда мандрує по світу, зносить муки, долає великі труднощі, щоб дізнатись, куди зник її друг — хлопчик Кай. Зрештою вона дізнається, що Кая забрала у своє крижане царство Снігова королева. Тільки велика любов дів­чинки, її самовідданість і гарячі сльози допомогли знайти хлопчика — розтопити лід у його серці і повернути йому життя («Снігова королева» — 1844).

Художній аналіз казок Андерсона «Гидке каченя», «Нове вбрання короля», «Свинопас»

Всесвітньовідомий датський письменник, славетний казкар Ганс-Крістіан Андєрсен народився 2 квітня 1805 р. в невели­кому місті Оденсе. Він був єдиною дитиною в сім'ї бідного шевця. Батько його був грамотною людиною, любив книги і заохотив до читання й сина.

гімназію в місті Слягельзе , . в 1828 р. став студентом Копенгагенського університету.

Г.-К. Андерсен — автор відомих у свій час п'єс, ліричних віршів, романів і нарисів про подорожі, але в світову літера­туру він увійшов як талановитий автор казок.

Так само принцеса із казки«Свинопас»відмовилася прийняти від принца в дарунок живого солов'я і прекрасну троянду, бо вони були не штучні, а справжні. Їй більше сподо­балися такі нікчемні іграшки, як, наприклад, музична торохтушка, що награвала популярні польки й вальси, і чарівний горщик, який відкривав принцесі тайну, у кого що вариться на обід. Тогда принц поступил к императору на службу свинопасом, и за поцелуи продал принцессе волшебный гошочек, который вызванивал мелодию и мог показать, что у кого готовится, и трещотку, воспроизводящую все вальсы и польки мира.

На процессе расплаты император и застал свою дочь. Он выгнал дочь и свинопаса из своего государства. Принцесса разрыдалась, а принц привел себя в порядок и сказал девушке, что презирает ее, ибо она не захотела выйти замуж за честного принца, зато за безделушки расцеловала свинопаса.

 

Однією з найбільш популярних казок Андерсена є казка «Нове вбрання короля»(1835). У цій казці письмен­ник гостро, дотепно висміює правителів, державних діячів, яким приписують високі моральні якості, почуття людської гідності, а насправді вони духовно убогі. Вислів: «А король голий» — став крилатою фразою, якою народ викриває убо­гість думки людини, її фальшиву репутацію.

У казці висміяно підлабузництво, лицемірство, боязнь підлеглих сказати у вічі правду високопоставленим особам, тобто пороки, властиві класовому суспільству. Нікчемності, убогості правителів, лицемірству придворних протиставляю­ться правдивість і сміливість народу.

Казка чітко побудована, сюжет її динамічний. Починається вона з яскравої характеристики короля, і нею письменник вмо­тивовує зав'язку— появу пройдисвітів та їх намір обдурити короля і всіх його підлеглих. Дія розвивається швидко. У кож­ному епізоді розкриваються характери дійових осіб. Уміло вдають, нібито вони старанно працюють. Король і придворні теж удають, ніби вони захоплені кра­сою тканини, якої не бачать. За допомогою внутрішніх моно­логів письменник показує різкий контраст між станом персона­жів, їх думками та переживаннями і тим, що вони говорять. Розгублені і неприємно вражені, що не бачать нового вбрання, вони старанно приховують від інших свої справжні почуття й роздуми і вишуканими словами вихваляють тканину, її візе­рунки, фарби, удавано захоплюються її красою. Цим прийо­ мом Андерсен влучно викриває лицемірство придворних і об­меженість короля. Ось до «майстрів» з цілим почтом з'явився король, щоб подивитися на матерію. Всі роблять вигляд, ніби милуються чудовою тканиною. Це ж саме робить і король, щоб приховати від інших, що він не достойний займати таку високу посаду.

Дія досягає свого найвищого розвитку у сцені святкового параду, коли король змушений був вийти на вулицю столиці у «новому вбранні», щоб показатися народу. Контраст між урочистістю церемонії і виглядом голого короля під розкіш­ ним балдахіном —прийом, за допомогою якого письменник створює комічний ефект викриває й засуджує короля і при­дворних, їх нікчемність і глупство.

Казка закінчується правдиво і мудро: істину — король голий — сказала невинна дитина, яка ще не навчилася лицемі­рити. Настає розв'язка: хоч король і зрозумів свою помилку, але продовжує поводитись так, нібито нічого й не сталося.

«Гидке каченя»(1843)

 У багатьох казках Андерсена висміяно обивателів, обмежених, тупих, чванливих, хоч цими рисами письменник часто наділяє не людей, а тварин або неживі предмети. Такими обивателями чванливими і нерозумними, є, наприклад, кіт і курка у казці «Гидке каченя»(1843). Вони, як і качки, зневажають оїдне каченя тільки за те, що воно не таке, як усі інші качки й каченята.

Їм не під силу збагнути трагедію «гидкого каченяти», зрозуміти його прагнення, його бажання стати кращим, жити у злагоді з усіма, чинити лише добро всім, хто його оточує. Вони просто вважають його божевільним.

 


Дата добавления: 2019-07-17; просмотров: 300; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!