Фаза 4. Цілеспрямована діяльність



Четверта фаза є робочою фазою активно і цілеспрямовано працюючої психокорекційної групи. Згуртованість, що виникла у попередній фазі, щирість, спонтанність, зацікавленість, відчуття безпеки створюють необхідні умови для власне психокорекційного процесу в групі.

Група вже не пригнічує негативні емоції, а, навпаки, свідомо допускає їх, щоб конструктивно переробити в собі ці почуття. Починається функціонування групи як єдиної робочої одиниці, де створена певна структура з безліччю змінних ролей. Подібний стан триває впродовж часу, що залишився, уриваючись періодично досить короткими кризами, що нагадують деякий прояв попередніх фаз. Іноді дві останні фази розвитку групи об'єднуються в одну, при настанні якої тільки розпочинають говорити про працюючу коректувальну групу, вважаючи попередні фази передгруповою стадією.

Деякі керівники використовують в своїй роботі всі фази розвитку групи. Але існує і інша позиція. Наприклад, С. Кратохвіл сумнівається в тому, що група заради конструктивної роботи повинна пройти через стадію агресії до керівника. Можливий альтернативний шлях. Психолог, маючи свій авторитет, організовує і направляє активність групи, допомагає їй виробити власні норми і стилі роботи, а потім поступово з активного керівника-лідера переходить на позицію спостерігача.

Від наведених стадій розвитку груп дорослих дещо відрізняються фази розвитку дитячих груп, виділених А.І. Захаровим (1982). У першій фазі — орієнтації групи — відбувається емоційне об'єднання дітей в групу і появу в ній однорідних спрямувань. У цій фазі можливе усунення критичного періоду в житті групи, її емоційного розгальмування. У другій фазі — диференціація групи — оформляються статусні відмінності, симпатії, антипатії дітей. Можливо поява іншого критичного періоду, обумовленого відображенням в групі конфліктних позицій дітей у житті. У третій фазі — інтеграції групи — наголошується стабілізація її структури, об'єднання дітей і розвиток групових стосунків. Важливо відзначити, що одночасне проходження кожного члена групи через окремі фази неможливе. Швидше має місце вплив мікроклімату, що вже склався, на членів групи, які пристосовуються до групи і асимілюються нею.

Техніки та вправи на знайомство та привітання.

Вправа „Про мене сказали б...” Учасники сидять у колі, кожен по черзі говорить фразу, яка розпочинається зі

слів: „Мій (хтось) сказав би про мене, що ...”

Вправа „Запам ` ятай ім ` я”

На першому етапі для проведення цієї гри знадобиться 1 м`яч, учасники гри утворюють коло. В колі кожна людина по черзі називає своє ім`я. Потім хтось кидає м`яч навмання комусь та називає його ім`я. Тоді відправляє м`яч іншому, і так доти, доки м`яч не обійде по колу і не потрапить до рук ведучого. На ІІ етапі називаючий повинен зробити два послідовних кидки

наліво, називаючи імена, і потім повторити те саме направо. Тому в гру потрібно ввести 2 м`ячі.

Вправа „Паличка” (поки не всі імена ще добре знайомі)

В центрі кола ведучий. У нього – зроблена з паперу або з газет „паличка”. Один з учасників починає, говорячи: „Саша, Коля...” (своє ім`я називає та іншого). Ведучий (гравець, що в центрі кола) повинен торкнутися паличкою Колю, поки той не встиг назвати після свого імені ще чиєсь. Якщо він встигає, міняються ролями.

Вправа „Тік-так”

Всім учасникам пропонується дізнатися імена своїх сусідів справа та зліва. Після цього ведучий підходить до будь-кого із учасників і промовляє „Тік” або „Так” і рахує до 5 (10). Учасник, до якого звертався ведучий, повинен встигнути назвати ім`я сусіда справа (при „так”), зліва (при „тік”).

Самопредставлення:

- ім`я і риса характеру, яка починається з першої літери імені;

- ім`я і 3 позитивні риси;

- закінчити фразу: „Не хочу хвалитися, але я...”;

- ім`я і свої уподобання („Бінго”): без допомоги ножиць створити ляльку,

використовуючи метод обривання. Для цього потрібно скласти папір навпіл .

На руках, на голові, на ногах вписати потрібну інформацію (улюблена страва,

улюблена книга, улюблений колір, улюблений музичний жанр, улюблене

місце відпочинку). За цією інформацією граючий шукає собі 4-5 товаришів

(відповідь має бути аналогічною) і вигукує: „Бінго!” (це означає, що групу

створено).

Вправа "Лови м’яч ..." (5 хв.)

Необхідні матеріали: м’яч.

Учасники тренінгу утворюють коло. Ведучий кидає м’яч одному з учасників, називаючи, при цьому, його ім'я. Гра триває доти, доки учасники не перестануть перепитувати один в одного імена й не почнуть швидко передавати м'яч.

Дана вправа не тільки спрямована на запам’ятовування імен всіх учасників групового процесу, а й вважається розминкою.

Вправа „Інтерв’ю” (15 хв.) Необхідно розбити групу на пари. Кожний учасник повинен розповісти своєму що-небудь про себе. Слухач повинен, не перебиваючи оповідача, уважно стежити за його розповіддю. За часом розповідь не повинна перевищувати 5 хв. Ведучий контролює час. Після інтерв’ю учасники представляють один одного всій групі.

Ця вправа може зайняти певний час, але вона об’єднує учасників групового процесу, забезпечує відкритість та захищеність, надає можливість висловитися кожному учаснику та розповісти про себе та про свого сусіда по колу найкраще.

Білет № 3


Дата добавления: 2019-07-15; просмотров: 189; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!