Побічні явища та заходи їх усунення:



— пригнічення дихання (для усунення — аналептики);

— нудота, блювання (протиблювотні — метоклопрамід);

— брадикардія, артеріальна гіпотензія (атропін);

— гіперемія і свербіж шкіри (антигістамінні);

— закрепи (проносне — листя сени);

— толерантність;

— психічна і фізична залежність.

При гострому отруєнні наркотичними анальгетиками виникає пригнічення ЦНС, яке характеризується непритомністю, при­гніченням дихання аж до зупинки, зниженням A/T і температури тіла, різким звуженням зіниць. Характерними ознаками є патоло­гічне дихання за типом Чейна—Стокса, збереження сухожилкового рефлексу та різкий міоз.

Ефективні засоби при гострому отруєнні морфіном — антаго­ністи опіоїдної системи: налоксон, налтрексон, частковий антаго­ніст налорфін. Ці препарати нормалізують дихання, A/T.

Неза­лежно від шляху надходження отрути в організм, багаторазово промивають шлунок 0,05—0,1% розчином калію перманганату, призначають 20—30 г активованого вугілля, сольове проносне. Проводять форсований діурез.

При тривалому застосуванні наркотичних анальгетиків з'явля­ється лікарська залежність опіоїдного типу, для якої характерна толерантність, психічна і фізична залежність, а також абстинентний синдром. Толерантність виявляється через 2—3 тижні (іноді ра­ніше) добового приймання терапевтичних доз.

Після припинення вживання опіоїдних анальгетиків толерант­ність до ейфорії і пригнічення дихання зменшуються через декілька діб. Психічна залежність — ейфорія, що виникає під час приймання наркотичних анальгетиків і є першопричиною безконтрольного вживання наркотиків, особливо легко виникає у підлітків. Фізична залежність пов'язана з абстинентним синдромом (синдром відміни): сльозотеча, гіпертермія, різкі зміни A/T, біль у м'язах та суглобах, нудота, діарея, безсоння, галюцинації. Наркоман іде на все, щоб дістати препарат і позбутися цих симптомів. Постійне приймання опіоїдів призводить до психічної та фізичної деградації особистості.

Лікування лікарської залежності від опіоїдів є комплексним. Це методи детоксикації, введення антагоністу опіоїдів — налтрексону, симптоматичні засоби та здійснення заходів для запобігання контактам наркомана зі звичним середовище.

Особливості роботи з наркотичними анальгетиками (опіоїдами):

це отруйні препарати списку А, їх виписують на спеціальних
бланках, вони підлягають кількісному обліку; виписування і зберіган­ня регламентується;

за зловживання, застосування не за призначенням кри­мінальна відповідальність;

морфін не сумісний в одному шприці з аміназином;

промедол несумісний з антигістамінними засобами, тубокурарином, тразикором;

в одному шприці не можна вводити пентазоцин з барбітуратами;

препарати опію гальмують перистальтику кишок і можуть
затримувати всмоктування інших препаратів, які призначають внутрішньо.

Наркотичні анальгетики

Назва препарату

Форма випуску Спосіб застосування

Наркотичні (опіоїдні) анальгетики

Морфіну гідро хлорид

( Morphini hydrochloridum )

Ампули і шприц-тюбики по 1 мл 1% розчину Всередину по 0,01- 0,02 після їди; підшкірно, внутрішньо-м'язово по 1 мл 1% розчину, внутрішньовенно (повільно)

Омнопон

(Omnoponum)

Ампули з 1—2% розчином по 1 мл Підшкірно по 1 мл2% розчину

Промедол

(Promedolum)

Порошок; таблетки по 0,025 г; ампули та шприц-тюбики по1 мл 1% і 2% розчину Всередину 0,025 до їди; підшкірно по 1 мл 1% або 2% розчину

Фентаніл

(Phentanylum)

Ампули по 2 і 5 мл 0,005% розчину Внутрішньом'язово та вну-трішньовенно по 1—2 мл (0,00005-0,0001 )

Антагоніст наркотичних анальгетиків

Налоксону гідрохлорид (Naloxoni hydrochloridum)

Ампули по 1 мл

(0,4 мг/мл)

Підшкірно, внутрішньом'язово, внутрішньовенно по1-2 мл (0,0004-0,008)
       

 3.Ненаркотичні анальгетики (анальгетики-антипіретики) — це лікарські засоби, що усувають біль при запальних процесах і дають жарознижувальний та протизапальний ефекти.

Запалення — це універсальна реакція організму на дію різноманітних (ушкоджуючих) факторів (збудники інфекцій, алергійні, фізичні і хімічні чинники).

У процесі запалення беруть участь різні клітинні елементи (лаброцити, клітини ендотелія, тромбоцити, моноцити, макрофаги), які секретують біологічні активні речовини: простагландини, тромбоксан А2, простациклін — «медіатори запалення». Сприяють виробленню «медіаторів запалення» ферменти циклооксигеназ (ЦОГ).

Ненаркотичні анальгетики блокують ЦОГ і гальмують утво­рення простагландинів, що спричинює протизапальний, жарозни­жувальний і анальгетичний ефекти.

Протизапальний ефект— полягає в тому, що обмежуються ексудативна і проліферативні фази запалення. Ефект через декілька діб.

Анальгетичний ефектз'являється через декілька годин. Препа­рати впливають переважно на біль при запальних процесах.

Жарознижувальний ефектвиявляється при гіперпірексії через декілька годин. При цьому збільшується тепловіддача за рахунок розширення периферійних судин і посилення потовиділення. Знижувати температуру тіла до 38°С нераціонально, оскільки субфебрильна температура — це захисна реакція організму (підвищується активність фагоцитів і продукція інтерферону тощо).

Саліцилати

Кислота ацетилсаліцилова (аспірин) — перший представник ненаркотичних анальгетиків. Препарат застосовують з 1889 року. Випускається в таблетках, входить до складу комбінованих препа­ратів «Цитрамон», «Седалгін», «Кофіцил», «Алка-зельцер», «Джас-пірин», «Томапірин» тощо.

Призначають як знеболюючий і жарознижувальний засіб (при гарячці, мігрені, невралгіях) та як протизапальний засіб (при ревматизмі, ревматоїдному артриті); препарат виявляє антиагрегаційний ефект і призначають його для профілактики тромботичних ускладнень у хворих на інфаркт міокарда, при порушеннях мозко­вого кровообігу та інших серцево-судинних захворюваннях. Роз­чинна форма — ацелізин.

Вводять внутрішньом'язово та внутрішньовенно як знеболюючий засіб після операції, при ревматичному болю, онкологіч­них захворюваннях.

Натрію саліцилат як анальгезуючий і жарознижувальний засіб призначають внутрішньо після їди при гострому ревматизмі, рев­матоїдному ендокардиті, а іноді вводять внутрішньовенно.

Похідні піразолону

Анальгін (метамізол-натрій) чинить виражену анальгетичну, протизапальну та жарознижувальну дію.

Застосовують при болю різного походження (головний, зубний, біль при травмах, неврал­гії, радикуліті, міозиті, гарячці, ревматизмі). Призначають всередину після їди дорослим, а також вводять внутрішньом'язово та внутрішньовенно.

Амідопірин (пірамідон). Таблетки амідопірину виключені з Державного реєстру лікарських засобів, а також низки готових лікарських форм.

Залишились таблетки амідопірину і бутадіону по 0,25 .

Вживають їх при головному болю, невралгії, мігрені, міо­зитах, ревматоїдних поліартритах.

Бутадіон (фенілбутазон) — виявляє анальгетичний, жарозни­жувальний та протизапальний ефект, за протизапальною дією пе­ревершує засоби, згадані вище.

Призначають препарат при артритах різного походження, гострій подагрі.

Застосовують всередину під час або після їди. Тривалість курсу лікування від 2 до 5 тижнів. При тромбофлебітах поверхневих вен застосовують бутадіонову мазь.

У зв'язку зі значною кількістю побічних ефектів у наш час застосування бутадіону обмежено.

Похідні пара-амінофенолу

Парацетамол (панадол, ефералган, тайленол) — за хімічною бу­довою метаболіт фенацетину і дає такі ж ефекти. Але порівняно з фенацетином менш токсичний. Застосовують так, як і фенацетин. За кордоном парацетамол випускають у різних лікарських формах: таблетках, капсулах, мікстурах, сиропах, шипучих порошках, а та­кож у формі комбінованих препаратів: «Колдрекс», «Солпадеїн», «Панадол-екстра».

 

До препаратів іншої хімічної будови відносять індометацин (ме-тиндол).

Має виражену анальгетичну, протизапальну та жарознижувальну дію.

Застосовують при ревматоїдному артриті, остеоартрозах, подагрі, тромбофлебіті.

Призначають всередину, а індометацинову мазь втирають при гострих і хронічних поліартритах, радикулітах.

Побічні явища ненаркотичних анальгетиків:

— подразнення слизових оболонок травного каналу, ульцерогенна дія (особливо кислота ацетилсаліцилова, індометацин, бутадіон); набряки, затримка рідини і електроліті; з'являється через 4—5 діб після приймання препарату (особливо бутадіон та індометацин);

— синдром Рея (гепатогенна енцефалопатія) проявляється
блюванням, втратою свідомості, комою; може виникнути в дітей і
підлітків унаслідок застосування ацетилсаліцилової кислоти при
грипі та гострих респіраторних захворюваннях;

— тератогенна дія (ацетилсаліцилову кислоту й індометацин не
слід призначати в перші 3 місяці вагітності);

— лейкопенія, агранулоцитоз (особливо в похідних піразолону);

— ретинопатія і кератопатія (наслідок відкладання індометацину в сітківці ока);

— алергійні реакції;

— гепато- і нефротоксичність у фенацетину та парацетамолу
(при тривалому застосуванні, особливо у великих дозах);

— галюцинації (індометацин).

Особливості роботи з ненаркотичними анальгетиками:

пояснити пацієнту, що безконтрольне вживання препаратів,
які є сильнодіючими речовинами, шкідливо для організму;

для запобігання ушкоджуваіьній дії препаратів на слизові обо­лонки навчити пацієнта правильно приймати ліки (з їжею, молоком
або повною склянкою води) та розпізнавати ознаки пептичної вираз­ки (неперетравлення їжі в шлунку, блювання «кавовою гущею», дьогтеподібний кал);

для запобігання агранулоцитозу контролювати аналізи крові,
дати пацієнтові настанови повідомляти лікаря в разі появи симптомів
агранулоцитозу (відчуття холоду, гарячка, хворе горло, нездужання);

для запобігання нефротоксичності (гематурія, олігурія, кристалурія) спостерігати за кількістю виведеної сечі, дати пацієнтові
настанови щодо важливості інформувати лікаря в разі появи будь-
яких симптомів;

під час роботи з індометацином нагадати пацієнтові, що в разі
появи відчуття сонливості не сідати за кермо автомобіля і не керу­вати небезпечним обладнанням;

ненаркотичні анальгетики не сумісні з сульфаніламідними препаратами, антидепресантами, антикогулянтами;

саліцилати не призначають разом з іншими ненаркотичними
анальгетиками (підсилюється ульцерогенна дія) і антикоагулянтами
(підвищується ризик кровотеч).


Дата добавления: 2019-02-26; просмотров: 296; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!