Тема 3.1 Пристрої вводу-виводу інформації ПК.



Пристрої введення інформації.

Клавіатура (Keyboaard).

Принцип дії. Сигнал при натисненні клавіші регіструється контролером клавіатури (наприклад, 8049) і передається у вигляді так званого скен-коду на материнську плату. Скен-код – це однобайтове слово, молодші 7 біт якого являють собою ідентифікаційний номер, що присвоєний кожній клавіші.

Коли скен-код надходить до контролера клавіатури (8049), то ініціалізується апаратне переривання (IRQ1), процесор припиняє свою роботу і виконує процедуру, що аналізує скен-код. Дане переривання обслуговується спеціальною програмою, що входить до складу ROM BIOS. При надходженні скен-кода від клавіш <Alt>, <Ctrl>, <Shift>, <Caps Lock> зміна статусу записується в RAM. У всіх інших випадках скен-код трансформується в код символу (так звані ASCII або розширені коди). При цьому обробляюча процедура спочатку визначає встановлення клавіш та перемикачів, щоб правильно отримати введений код (“а” або “А”). Потів введений код передається до буферу клавіатури, що являє собою область пам’яті що здатна запам’ятати 15 введених символів, поки прикладна програма не може їх обробити. Буфер організований по принципу FIFO (перший надійшов - перший вийшов).

Контролер клавіатури може не тільки приймати, але і передавати дані, щоб повідомити клавіатурі різні параметри, наприклад частоту повторення затисненої клавіші та ін.

Маніпулятори

Маніпулятори -  це спеціальні пристрої, що використовуються для управління курсором.

Миша – маніпулятор, рух якого перетворюється у відповідні переміщення курсору по екрану дисплея.

Поряд з клавіатурою миша є важливим засобом введення. Миші відрізняються за засобом підключення:

- Миші, що під’єднуються до COM-порта (Serial Mouse – Послідовні миші).

- Миші, що під’єднуються до порта PS/2 (PS/2 миші, або Bus Mouse).

- Миші, що під’єднуються до порта USB.

- Миші взаємодіють з портами або за допомогою кабелю (проводні миші), або через додатковий пристрій, що приймає радіосигнали (або інфрачервоні сигнали) від миші (безпроводні миші).

За принципом дії миші діляться на:

- Кулькові

- Оптико-механічні.

- Оптичні.

- Радіо миші.

 Джойстик – стрижень-ручка, відхилення якої від вертикального розташування призводить до переміщення курсору. В деякі моделі вмонтований датчик тиску – чим сильніше натискати на ручку, тим швидше рухається курсор.

Трекбол – невеличка коробка з кулькою, вбудованою у верхню частину корпусу. Користувач рукою повертає кульку і, відповідно, курсор. Використовується в ноутбуках.

Дігітайзер – пристрій для перетворення готових зображень (креслень, мап) в цифрову форму. Це пласка панель – планшет, що розташовується на столі і спеціальний інструмент – перо, за допомогою якого вказується позиція на планшеті. При переміщенні пера фіксуються його координати в близько розташованих точках, які потім перетворюються у відповідні одиниці вимірювання. 

Сканери

Сканер – пристрій для введення в комп’ютер графічних зображень (текст, малюнки, слайди, фотографії і інш.). Створює оцифроване зображення документа і розташовує його в пам’яті комп’ютера.

Класифікація сканерів.

По типу кінематичного механізму (спосіб переміщення перетворювача світло-сигнал і оригіналу відносно один одного)

- Ручний

- Настільний

- Комбінований

За способом формування зображення:

- Лінійний

- Матричний

По типу зображення, що сканується:

- Чорно-білий

- Полутоновий

- Кольорової

По прозорості оригіналу

- Що відбиває

- Прозорий

По апаратному інтерфейсу

- Спеціалізований

- Стандартний

По програмному інтерфейсу

- Спеціалізований

- TWAIN- сумісний.

Ручні сканери прокатують по поверхні документа рукою, планшетні сканери нагадують копіювальні машини. Для перетворення від сканованого зображення в текст, використовують програми оптичного розпізнавання образів.

Пристрої виведення.

Монітор є пристроєм відображення інформації.

Типи моніторів:

- Цифрові монітори (монохромні монітори, RGB- монітори).

- Аналогові монітори.

- Мультичастотні монітори.

Цифрові монітори

Цифрові монітори називають TTL- моніторами (Transistor Transistor Logic – Транзисторно-транзисторна логіка). Цей термін означає стандартну серію цифрових мікросхем в електронній техніці.

Монохромні монітори.

Коли говорять про TTL- монітори, то частіше за усе розуміють під цим монохромні монітори, сигнали керування якими формуються графічними картами стандартів MDA або Hercules.

Термін монохромний означає, що точка на екрані такого монітора може бути тільки світлою або темною. Іноді точки можуть розрізнятися за яскравістю. З графічної карти на монітор надходять 2 сигнали синхронізації, що утримують інформацію про координати та яскравість точок на моніторі.

RGB-монітори.

RGB- монітори (Read/Green/Blue – Червоний/Зелений/Синій) призначені для підключення до карти стандарту EGA. Такий монітор підтримує і монохромний режим, що дозволяє відтворювати 16 кольорів.

У RGB- моніторів кожний кольоровий сигнал передається від карти до монітора в цифровому вигляді по окремому провіднику.

Більшість моніторів сконструйовані на базі електронно-променевої трубки і принцип їх роботи аналогічний принципу роботи телевізора.


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 292; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!