Тема 2.2 Материнська плата та центральний процесор. Види та характеристика.



Материнська плата є головним елементом кожного РС. Це самостійний елемент, що керує внутрішніми зв’язками і за допомогою системи переривань взаємодіє з зовнішніми пристроями РС. Материнська плата впливає на продуктивність комп’ютера в цілому. Навіть супершвидкий процесор та високопродуктивна графічна карта не зможуть підвищити його продуктивність, якщо гальмується потік даних до материнської плати та від неї.

Існує велика кількість фірм-виробників материнських плат. Найбільш відомими в даний час є: Intel, FICO, LackyStar, ASUStec.

Типорозміри материнської плати.

Розміри материнської плати нормовані. Також стандартизовані і отвори в середині плати, що з’єднують її з днищем корпуса РС.

Існує 8 основних типорозмірів материнських плат:

Позначення Розміри, см Зауваження
Повно розмірні FullSize 35,6 х 30,5 Застарілий
Baby-AT 33,0 х 22,5 Стандартний
HalfSize (2/3 Baby-AT) 24,4 х 21,8 Міні плата для РС з CPU 386 та 486, використовується у корпусі Slimline
LPX 33,0 х 22,9 Для корпусів зменшеної висоти та Slimline
mini-LPX 26,4 х 20,1 Для корпусів зменшеної висоти та Slimline
ATX 30,5 х 24,4 Для корпуса ATX
mini-ATX 28,4 х 20,8 Для корпуса ATX зменшеної висоти
NLX    

FullSize.

За своїми габаритами відповідає материнській платі РС IBM AT. Розташування роз’ємів клавіатури та слотів розширення такої плати строго визначені, для того щоб співпадати з отворами в корпусі. Плата уміщується тільки в корпусі Desktop та Tower.

Baby-AT.

Цей стандарт з’явився в 1982 р. На цих платах розташування роз’ємів клавіатури та слотів також повинно відповідати отворам в корпусі. Для підключення клавіатури використовується 5-контактний DIN-роз’єм. Такі материнські плати можуть бути встановлені практично в любий корпус, за виключенням корпусів зменшеної висоти та Slimline. Саме тому вони отримали широке використання.

В наш час корпорація Intel зняла з виробництва материнські плати Baby-AT і перейшла на випуск материнських плат специфікації АТХ.

LPX (mini-LPX).

Материнські плати LPX та mini-LPX звичайно встановлюються в корпусах зменшеної висоти абов корпусах типу Slimline. Слоти розширення цих плат змонтовані на окремій платі (Reiser card), що встановлюється в слот материнської плати перпендикулярно до неї. Карти розширення встановлюються на цю плату таким чином, щоб їх площина була паралельна до площини материнської плати. Це дозволяє зменшити висоту корпуса РС.

Усі роз’єми знаходяться на задній панелі материнської плати (роз’єми для підключення монітора, паралельного порту і роз’єми типу mini-DIN для клавіатури та миші стандарту PS/2.

На деяких материнських платах LPX встановлюються додаткові внутрішні роз’єми для інших пристроїв (наприклад, звукової картки, мереженого адаптера та ін.).

В даний час корпорація Intel не виробляє материнські плати LPX.

ATX.

Стандарт АТХ поєднує в собі кращі риси стандартів Baby-AT та LPX та додаткові удосконалення. Специфікація АТХ для материнських плат передбачає:

- Інтеграцію на материнській платі стандартних периферійних пристроїв: контролерів дисководів та вінчестерів, паралельних та послідовних портів, відео та звукових адаптерів, модемів та інтерфейсів локальних мереж.

- Наявність встояної подвійної панелі роз’’мів введення/виведення розміром 15,9 х 4,4 см, що знаходиться на тильній стороні материнської плати.

- Змінення місцезнаходження CPU та модулів пам’яті на материнській платі.

- Переміщення роз’ємів контролерів введення/виведення, що інтегровані в материнську плату, ближче до накопичувачів (за рахунок цього можна зменшити довжину внутрішніх кабелів даних).

NLX.

На початку 1997 р. Корпорацією Intel був запропонований стандарт NLX, він регламентує:

- Нові фізичні та функціональні параметри блока живлення.

- Вимоги до режимів охолодження та умов з’єднання окремих компонентів РС між собою.

- Розбиття плати на зони, в межах яких розташовуються електроні компоненти, що мають визначену висоту та використовуються для певних функцій.

Відповідно до стандарту NLX в РС встановлюється так звана різер-карта (Riser card), що має стандартні слоти PCI та ISA, в які встановлюються усі необхідні карти розширення. Крім того на ній розташовані різні роз’єми, що раніше розташовувалися на материнській платі-IDE, FDD, USB, блок живлення та ін.

На материнській платі NLX розташовуються CPU, слоти для модулів пам’яті, Chipset, мікросхеми BIOS та кеш-пам’ять.


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 296; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!