Корінь тирличу – Radix Gentianae



Висушений корінь багаторічної трав’янистої рослини тирличу жовтого (Gentiana lutea) містить гірку речовину генціопікрин , цукристі речовини, слизи, смоли.

Випускають корінь, настойку та екстракт. Застосовують для посилення апетиту і травлення всередину.

Корінь кульбаби – Radix Taraxaci

Викопане до цвітіння та висушене коріння кульбаби лікарської (Taraxacum officinale) містить гірку речовину тараксацин, дубильні речовини, вуглевод інулін, білок, солі.

Випускають корінь, порошок кореня, густий екстракт.

Застосовують порошок для виготовлення пілюль, корінь у формі відвару та екстракт для стимуляції травлення.

 

 

 

 


 

Лист бобівника – Folium Trifolii

Висушене листя багаторічної болотяної рослини бобівника трилистого (Menyanthes trifoliata) містить глікозидні гіркоти меніантин та меліантин, дубильні речовини, сапоніни, цукри.

Випускають листя та густий екскракт.

Застосовують для стимуляції травлення.

Гіркоти ароматичні - Amara aromatica

Кореневище лепехи – Rhizoma Calami

Синонім: кореневище татарського зілля.

Зібране восени кореневище багаторічної трав’янистої водяної або болотистої рослини татарського зілля (Acorum Calamus) містить ефірну олію, гіркоту акорин, дубильні речовини, алкалоїди, вітамін С.

Форма випуску: кореневище аїру (Rhizoma Calami) у коробках по 100 г; настойка гірка (Тinctura amara) у флаконах по 25 мл;входить до складу збору шлункового № 3 (Species stomachicae); оліметину (Olimetinum),який випускають у капсулах по 0,5 г в упаковці по 12 штук; вікаліну (Vicalinum) у таблетках по 10 шт; вікаіру ("Vicairum") у таблетках по 10 шт.

Дія: збуджує смакові рецептори, підсилює рефлекторне виді­лення шлункового соку (зокрема соляної кислоти), збільшує жовчо­виділення, підвищує тонус жовчного та сечового міхура. Крім цього, має протизапальну, антисептичну, анальгетичну, загальнозміцню- вальну, заспокійливу, відхаркувальну, глистогінну та протипроносну дії.

Застосування: для збудження апетиту і поліпшення травлення при диспепсіях, атонії шлунка і кишок у вигляді збору та відвару.

Дози: всередину коням 10-30 г, великій рогатій худобі 15-50 г, вівцям 5-10 г, свиням 2-8 г, собакам 0,5—2 г.

Трава полину - Неrb а А bsinthii

Властивості: полин гіркий - багаторічна трав'яниста рослина. Росте по пустирях, на необроблених полях та обабіч доріг. Листя і суцвіття (траву) збирають у період цвітіння. Трава містить глікозид абсинтин, ефірну олію, флавоноїди (артемізетин та інші), дубильні речовини, лігнани, органічні кислоти, каротин і вітаміни С, В6 та ін.

Форма випуску: трава полину у пачках по 100 г; комбінована настойка полину у флаконах по 20 мл; збір для збудження апетиту (8ресіез атагае) у коробках по 100 г; густий екстракт полину (Ехtractum Absinthii spissum); настойка полину (Тіnctura Absinthii) у флаконах по 25 мл.

Дія: збуджує апетит, рефлекторно стимулює діяльність залоз травного каналу, підвищує секрецію жовчі, панкреатичного та шлунко­вого соку. В помірних дозах полин виявляє заспокійливу дію, а при дії великих доз наростає збудження з наступним пригніченням. Крім того, він має протизапальну, антисептичну, противиразкову та глистогінну дії.

Застосування: всередину для збудження апетиту, поліпшення травлення, особливо при диспепсіях у вигляді зборів або відварів.

Дози: коням 15-25 г, великій рогатій худобі 25-50 г, вівцям і козам 5-10 г, свиням 2-5 г, собакам 0,5—1 г.

Трава деревіюHerba Millefolii

Синонім: трава тисячолистнику.

Властивості: деревій звичайний – Асhillea millefolium, багато­річна трав'яниста рослина з родини айстрових (Аsteraceае). Росте на сухих .пуках, полях, схилах гір і пагорбів та обабіч доріг. Збирають траву (верхню частину стебел) у період цвітіння. Трава містить гірку речовину ахілеїн, ефірну олію, флавоноїди, алкалоїди, кумарини, аскорбінову кислоту, гіркі, дубильні речовини та смоли.

Форма випуску: трава деревію (Неrba Millefolii) у коробках по 100 г; збір для збудження апетиту (Species amarae) у коробках по 100 г.

Дія: збуджує секрецію шлунка, поліпшує травлення, а також діє жовчогінно, кровоспинно, протизапально та спазмолітично.

Застосування: використовують у вигляді настою і зборів при розладах травлення, атонії шлунка і кишок, шлунково-кишкових та маткових кровотечах.

Дози: всередину коням 15-25 г, великій рогатій худобі 25-50 г, дрібній рогатій худобі 5-10 г, свиням 2-5 г, собакам 1-2 г.

Листя кропиви — Folium Urticae

Властивості: кропива дводомна  багаторічна трав'яниста рослина,  містять до 269 мг% вітаміну С, каротин, вітаміни групи К і В, мурашину, пантотенову та інші органічні кислоти. В листках виявлено до 5% хлорофілу, більше 2% дубильних речовин, камідь, залізо, фітонциди, кислоти, ацетилхолін та гістамін.

Форма випуску: листя різане у коробках по 100 г; екстракт кропиви рідкий у флаконах по 100 мл; збір шлунковий № 3 -  у коробках по 100 г; таблетки "Алохол" (Таbuletta "Аlloholum").

Дія: має загальнотонізуючі, сильні кровоспинні, протизапальні, сечогінні та відхаркувальні властивості, а також стимулює скорочення м'язів матки, сприяє грануляції та епітелізації ран.

Застосування: у вигляді настоїв при захворюваннях травного каналу (запор, пронос, кольки), печінки та жовчовивідних шляхів, гельмінтозних захворюваннях, кровотечах, недостатньому скороченні матки після родів, ендометриті, анемії, атеросклерозі, артриті, хворо­бах шкіри (фурункули, висипи, екзема) та порушеннях обміну речовин.

Молоду кропиву охоче поїдають свині, коні, птиця (особливо індики) та велика рогата худоба. Вона має тонізуючу дію, сприяє підвищенню несучості курей, надоїв молока у корів та придатна для силосування.

Дози: всередину коням 25-50 г, великій рогатій худобі 25-50 г, дрібній рогатій худобі 10-25 г. свиням 20-50 г.


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 253; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!