Засоби, що діють на еферентні нерви, збуджуючи чутливі рецептори.



Подразнюючі засоби. Блювотні, румінаторні та відхаркувальні

План

 

      1.Загальна характеристика подразнюючих засобів, їх механізм дії, застосування.

2.Представники: розчин аміаку, олія терпентинова, плоди ялівцю, плоди анісу, плоди кмину, насіння фенхелю, м’ята перцева, ментол, насіння гірчиці, листя евкаліпту їх властивості, дія і застосування.                                                                                                        

3.Блювотні, румінаторні, відхаркувальні засоби їх загальна характеристика, дія і застосування.

4.Представники: апоморфіну гідрохлорид, біла чемериця, вератрин, тимпанол, їх властивості, дія, застосування.                

 

¨Література

1. Гальчинська О. К. Фармакологія. – К.: Аграрна освіта, 2013. – 177 – 183, 196 – 205с.

2.Хмельницький Г.О., Строкань В.І. Ветеринарна фармакологія з рецептурою К.: Аграрна освіта, 2001. – 101 – 111 с.

 

Загальна характеристика подразнюючих засобів

 Подразнювальні - це засоби, які збуджують чутливі рецептори шляхом їх подразнення.

Діючи на шкіру, вони виявляють місцеву, рефлекторну, відво­лікаючу та резорбтивну дії.

Місцева дія: подразнювальні речовини після їх нанесення поліпшують кровопостачання та живлення тканин, що прискорює перебіг хронічних патологічних процесів (запалення суглобів, сухожиль), прискорює розсмоктування патологічних продуктів та відновлення функцій органу.

Рефлекторна дія: ділянки покривної тканини за допомогою нервової системи пов'язані з відповідними внутрішніми органами або центрами центральної нервової системи. Тому подразнення рецепто­рів, які знаходяться у слизових оболонках та шкірі, рефлекторно змінює роботу внутрішніх органів та нервових центрів. Наприклад, при вдиханні відхаркувальних речовин (скипидар) рефлекторно збуджується діяльність війчатого епітелію і залоз слизової оболонки трахеї та бронхів. Також підвищується тонус нервової системи, підсилюються захисні сили організму, збуджується дихання та робота серця.

Резорбтивна дія: під впливом подразнювальних речовин в шкірі утворюються продукти розкладу білка, імунні тіла, гістамін та інші речовини, які всмоктуються у кров та виявляють стимулюючу дію.

Відволікаюча дія: у місці втирання подразнювальних засобів створюється вогнище штучного збудження, імпульсація з нього гальмує імпульсацію з патологічних органів і у результаті функція органу нормалізується.

Показання для застосування: хронічні запальні процеси шкіри, м'язів, суглобів та сухожиль. Загострення хронічних запальних проце­сів спричинює посилення кровообігу та прискорює процеси віднов­лення тканин.

Протипоказання до застосування: хронічні процеси (туберку­льоз та пухлини), які небезпечні загостренням.

 

 


Розчни аміаку (нашатирний спирт) Solutio Ammonii caustici

Властивості: прозора, безбарвна рідина з гострим запахом аміаку. Змішується з водою і спиртом.

Форма випуску: у банках з притертими пробками; 10% розчин у флаконах (з притертими пробками) по 10, 40, 100 мл і в ампулах по 1 мл в упакуванні по 10 штук.

Дія: місцево у великих концентраціях діє сильно подразню­вально та припікаюче, виявляє антисептичні та відхаркувальні власти­вості. Рефлекторно збуджує центральну нервову систему, особливо центри довгастого мозку. При вдиханні подразнює рецептори слизових оболонок верхніх дихальних шляхів і збуджує дихальний та судиноруховий центри. У великих дозах або високих концентраціях рефлекторно може призупинити дихання.

При введенні всередину виявляє блювотну дію, збуджує секрецію і перистальтику травних залоз та діє протибродильно. У великих дозах спричинює запалення.

Застосування: зовнішньо як відволікаючий засіб для рефлек­торного зменшення болю у шлунку і кишках, для загострення хроніч­них запальних процесів при м'язовому ревматизмі, запаленні суглобів, сухожиль та як антисептичний засіб для миття рук хірурга - 0,25- 0,5 % розчин.

Інгаляційно для збудження дихання та центральної нервової системи. Всередину як блювотний засіб по 5-10 крапель на 100 мл води або 1 % розчин для активізації секреторної і моторної функції шлунка та кишок.

Дози: всередину коням 1-15 г, великій рогатій худобі 2-30 г, дрібній рогатій худобі 2-5 г, свиням 1-2 г, собакам по 2-5 крапель.

Оліятерпентинова очищена (скипидар) - Oleum Terebinthinae

Властивості: ефірна олія, яку отримують з живиці (смоли) сосни звичайної. Безбарвна, прозора рідина з специфічним запахом та пекучим смаком. Не розчиняється у воді, розчиняється у спирті (1:7).

Форма випуску: флакони по 50 г.

Дія: на шкіру і слизові оболонки подразнювальна, при нанесен­ні на рани — болезаспокійлива та кровоспинна. При інгаляції дієвідхаркувально. При введенні всередину у невеликих дозах збуджує центральну нервову систему, посилює секрецію травних запоз і моторику травного каналу, виявляє антигельмінтну, протибродильну і румінаторну дії.

Застосування: зовні у лініментах і мазях як подразнювальний Та відволікаючий засіб при шлункових і кишкових кольках, м'язовому ревматизмі та запаленні легень.

Для інгаляцій при хворобах дихальних шляхів і легень як відхаркувальний, антисептичний та протизапальний засіб (чистий Скипидар або у суміші з іхтіолом або дьогтем).

При атоніях і хронічних гастритах як румінаторний та протибродильний засіб з слизами.

Дози: всередину коням 10-30 г, великій рогатій худобі 20^10 г, дрібній рогатій худобі і свиням 2,5-5 г, собакам 0,2-2 г.

Протипоказано застосовувати при хворобах печінки і нирок, а також забійним тваринам (м'ясо набуває неприємного запаху).

Насіння гірчиціSemen sinapis

Властивості: насіння гірчиці чорної, днорічної трав'янистої рослини, що містить близько 30 % жирної олії, глікозид синігрин і фермент мірозин. Із знежиреного насіння добу­вають ефірну гірчичну олію  - рідину з гострим подразнювальним запахом.

Форма випуску: гірчичники; гірчичний порошок (semen sinapis); мазь "Ефкамон".

Дія: у сухому вигляді насіння гірчиці не виявляє дії. При змішуванні борошна з водою при температурі 45 °С фермент мірозин розкладає глікозид синігрин і утворюється ефірно-гірчична олія. Вона має антисептичну та подразнювальну дію.

При застосуванні всередину (у вигляді гірчичного борошна або насіння) збуджує апетит та поліпшує травлення.

Застосування: зовні у виг ляді гірчичників при запаленні легень і бронхів, плевритах, хронічному запаленні м'язів, сухожиль як подразнювальний та відволікаючий засіб.

Дози: всередину призначають для поліпшення апетиту, стиму­ляції перистальтики кишок та діяльності травних залоз коням 20-50 г, в.р.х.  50-100 г, д.р.х.5-10 г. свиням 2-5 г, собакам 0,5-2 г.

 МентолMentholum

Властивості: безбарвні кристали з запахом м'яти. У воді майже нерозчинні, добре розчиняються у спирті та ефірі.

Форма випуску: порошок; олія ментолова 1% и 2%; розчин ментолу спиртовий 1% і 2% у флаконах по 10 мл; олівець ментоловий; таблетки "Пектусин" (Таbulettае "Рectusinum") по 10 штук в упакуванні; мазь "Бороментол" (Вогоmentholum) у тубах по 5 г; краплі "Эвкатол" у флаконах по 40 мл; меновазин (Меnоvasinum) у флаконах по 40 мл; мазь "Гевкамен" у банках по 40 г; азрозоль "Камфомен" (Аеrоsolum "Camphomenum") у балонах по 35 або 45 мл; інгакамф  - інгалятор у тубах по 10 г.

Дія: слабка подразнювальна, болезаспокійлива, протизапальна та антисептична.

Застосування: зовні 1—5 % олійний розчин при запаленні слизових оболонок ротової порожнини, носа, глотки та гортані; 5—8 % спиртовий та олійний розчини - при запаленні нервів, м'язів та сухожилків (втирають в уражені місця). Всередину як болезаспокій­ливий та регулюючий перистальтику препарат при спазмах м'язів шлунка та кишок.

Дози: всередину у вигляді емульсій або мікстур коням 0,2—2 г, дрібним жуйним і свиням 0,2-1 г, собакам 0,1-0,2 г.

Листя м'яти перцевої – Folium Menthae piperitae

Властивості: висушене листя м'яти перцевої —що містить майже 2,5% ефірної олії, до складу якої входять ментол, каротин (провітамін А), дубильні речовини, мікро- та макроелементи.

Форма випуску: листя м'яги перцевої у пачках по 100 г; настойка м'яти перцевої (Тіnсturа Menthae piperitae) у флаконах по 10, 15, 25 мл; вода м'яти перцевої; олія м'яти перцевої, входить до складу різних лікарських препаратів: таблеток м'ятних (Таbuletta Menthae); ментол (Меntholum); краплі Зеленіна; валідол (таблетки по 10 шт); меновазин (Меnovasinum) у флаконах по 40 мл; аерозоль "Камфомен"; мазь "Ефкамон",  у тубах по 100 г; корвалол-Согvalolum у флаконах по 15 мл; валокордин -Valocarlinum у флаконах по 2  мл.

Дія: ментол, як основний діючий компонент, має антисептичні, знеболювальні та подразнювальні властивості. Місцево виникає відчуття охолодження, а потім настає легка анестезія.

Препарати м'яти посилюють секрецію травних залоз і збуджують апетит, пригнічують процеси гниття та бродіння у кишечнику, мають вітрогінну дію, нормалізують функцію жовчного міхура, стимулюючи виділення жовчі у дванадцятипалу кишку. Настій м'яти виявляє слабку заспокійливу та гіпотензивну дію (знижує артеріальний тиск), усуває нудоту, запобігає блюванню та знімає спазми м'язів кишечника при кишкових кольках.

Застосування: при нервовому збудженні, спазмах судин головного мозку, стенокардії, прискореному серцебитті, порушенні серцевого кровообігу, метеоризмі, захворюванні печінки і жовчного міхура, підвищеній кислотності шлункового соку, запорі, проносі, нудоті, блювоті, спазмі гладеньких м'язів травного каналу, запаленні слизової оболонки рота, носа, горла, трахеї та артритах.

Дози: всередину листя (для виготовлення настоїв) коням 20— 40 г, великій рогатій худобі 25-60 г, собакам 1-3 г.

Листя евкаліпту– Folium Eucalipti

Властивості: джерелом сировини є  лист евкаліпту, міститься до 3,5% ефірної олії, що надає специфічного запаху рослині (головною складовою ефірної олії є цинеол), дубильні речовини, гіркоти, органічні кислоти, флавоноїди та інші сполуки.

Форма випуску: листя евкаліпту у пакетах по 100 г; брикет листя евкаліпту (Вгіcetum fоlіі Еuсаlурtі) масою 100 г; настойка евкаліпту (Тіnсturа Еuсаlypti) у флаконах по 25 мл; олія евкаліптова (Оlеum Еuсаlурtі) у флаконах по 10 і 15 мл; "Інгаліпт" в аерозольних балонах по 80 мл; 1 % і 2 % спиртовий розчин та 2 % розчин у олії хлорофілліпту ("Сlоrорhylliptum").

Дія: відхаркувальна, болезаспокійлива, ранозагоювальна та антисептична. Його препарати згубно діють на стрептококи, стафілококи, кишкову паличку, збудників дизентерії та паратифу.

Застосування: зовнішньо як антисептичний засіб при трахеїтах, бронхітах, артритах, радикуліті та міозиті; як антибактеріальний засіб для лікування гнійних ран, фурункулів, в акушерській практиці, в офтальмологічній практиці - для лікування блефаритів і кон’юнктивітів. Олію евкаліпту застосовують для інгаляцій.

Плоди ялівцю (шишкоягоди) – Fructus Iuniperi

Висушені плоди вічнозеленого хвойного чагарника ялівцю звичайного родини кипарисових.

Ф орма випуску: по 50 г у коробках.

Властивості: плоди містять до 2% ефірної олії, кислоти, флавоноїди, смоли, цукри та дубильні речовини.

Дія: сечогінна та відхаркувальна. Плоди посилюють секрецію шлункового соку, покращують травлення, підвищують жовчоутво­рення та жовчовиділення, виявляють бактерицидну, протизапальну та болезаспокійливу дії.

Застосування:для збудження апетиту, при запальних процесах органів дихання, циститах, пієлітах та сечокам'яній хворобі всередину у вигляді настою, кашок, болюсів, сиропів.

Дози: всередину коням 25-50 г, великій рогатій худобі 50-100 г, собакам до 5 г 3 рази на добу.

Плоди анісу – Fructus Anisi  - висушені плоди містять 1,2 – 3,2% ефірної олії.

Форма випуску: плоди анісу у паперових пакетах по 50 г; олія анісу (Оlеum Anisі); краплі нашатирно-анісові.

Дія: відхаркувальна, проносна,  вітрогінна, стимулюе моторну і секреторну діяльність шлунку, злегка дезинфікуючи, входить до складу чаю проносного № 2.

Застосування: для покращення травлення, при спазмах шлунка і кишечника, метеоризмі та запальних процесах дихальних шляхів.

всередину у вигляді порошку, болюсів, кашок та відвару.

 Дози: всередину коням 10-25 г, великій рогатій худобі 25-50 г, дрібним жуйним і свиням до 10 г, собакам до 2 г.

Плоди фенхеля (аптечного, волоського кропу) – Fructus Foeniculi заготовляється від одно- або дворічної рослини фенхеля звичайного (аптечного кропу)

Форма випуску: плоди фенхелю по 50 г у паперових пакетах; олія фенхелю у флаконах по 5 і 10 г; збір вітрогінний у картонних пачках по 100 г; кропна вода (Аqua Foeniculi).

Дія: стимулює моторну і секреторну функцію травного каналу, допомагає виведенню газів та діє відхаркувально.

Застосування: при метеоризмі, запорі та нудоті.

Дози:всередину коням 10-25 г, великій рогатій худобі 25-50 г, дрібним жуйним і свиням до 10 г, собакам до 2 г.

       


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 297; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!