Кримінально-процесуальна діяльність органів дізнання



В стадії порушення кримінальної справи

Порядок приймання, реєстрації, перевірки і розгляду органами дізнання заяв, повідомлень та іншої інформації про злочини. Роль чергових частин ОВС в прийманні, реєстрації заяв, повідомлень та іншої інформації про злочин і реагування на них.

Підстави, строки, засоби і порядок проведення органами дізнання перевірки по заявах і повідомленнях про злочини.

Вирішення органами дізнання заяв, повідомлень та іншої інформації про злочини і дотримання при цьому вимог законності. Рішення, які приймаються органами дізнання при вирішенні заяв, повідомлень та іншої інформації про злочини.

Порушення органом дізнання кримінальної справи. Підстави і процесуальний порядок порушення кримінальної справи органом дізнання і подальше її спрямування. Оскарження постанови про порушення кримінальної справи.

Підстави і процесуальний порядок відмови в порушенні кримінальної справи органом дізнання. Оскарження постанови про відмову в порушенні кримінальної справи.

Направлення органом дізнання заяви або повідомлення про злочин за належністю. Підстави прийняття такого рішення та його процесуальне оформлення.

Тема № 3.

Провадження дізнання у кримінальних справах про

Злочин, що не є тяжким

Дізнання – форма досудового розслідування. Співвідношення дізнання і досудового слідства як форм розслідування.

Види дізнання і правові підстави їх провадження.

Поняття, суть, завдання і значення дізнання у кримінальних справах про злочин, що не є тяжким.

Строки і процесуальний порядок провадження дізнання у справах про злочин, що не є тяжким. Підстави, умови і процесуальний порядок зупинення дізнання у кримінальних справах про злочин, що не є тяжким.

Закінчення дізнанняу кримінальних справах про злочин, що не є тяжким.

Підстави і процесуальний порядок направлення справи для провадження досудового слідства.

Підстави і процесуальний порядок закриття кримінальної справи органом дізнання.

 

Змістовний модуль № 2

 

Тема № 4.

Провадження дізнання у кримінальних справах про

Тяжкий або особливо тяжкий злочин

Поняття, суть, завдання і значення дізнання у кримінальних справах про тяжкий або особливо тяжкий злочин.

Строки і процесуальний порядок провадження дізнання у кримінальних справах про тяжкий або особливо тяжкий злочин.

Поняття невідкладних слідчих дій і підстави їх проведення органом дізнання по цій категорії кримінальних справ.

Закінчення дізнанняу кримінальних справах про тяжкий або особливо тяжкий злочин. Підстави і процесуальний порядок направлення справи для провадження досудового слідства. Підстави і процесуальний порядок закриття кримінальної справи органом дізнання.

 

Тема №5.

Діяльність органів дізнання у порядку протокольної

Форми досудової підготовки матеріалів

Історія виникнення та розвитку протокольної форми досудової підготовки матеріалів в кримінальному судочинстві України.

Поняття, суть, завдання і значення протокольної форми досудової підготовки матеріалів. Підстави та умови застосування протокольної форми. Обставини, що виключають протокольне провадження. Злочини, по яких здійснюється протокольна форма досудової підготовки матеріалів.

Джерела доказів у протокольному провадженні. Учасники протокольного провадження. Очевидці, правопорушники та інші особи як учасники протокольного провадження.

Обставини, що підлягають доказуванню під час протокольного провадження. Процесуальний порядок і строки протокольного провадження.

Порядок закінчення органом дізнання досудової підготовки матеріалів у протокольній формі і направлення їх прокуророві.

Повноваження начальника органу дізнання і прокурора у справах протокольного провадження. Порушення кримінальної справи прокурором за матеріалами протокольного провадження та її подальше спрямування.

 

ІНФОРМАЦІЙНЕ ТА МетодичнЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

до всіх тем:

Основні нормативно-правові акти

МІЖНАРОДНО-ПРАВОВІ АКТИ:

 

1. Конвенція про захист прав людини та основоположних свобод від 4 листопада 1950 р. // Сборник международных договоров СССР. — Выпуск XLV. — Москва: Международные отношения, 1991.

2. Міжнародний пакт про громадянські і політичні права від 16 грудня 1966 року // Сборник международных договоров СССР. - Выпуск XLV. - Москва: Международные отношения, 1991

3. Конвенція про правову допомогу та правові відносини з цивільних, сімейних та кримінальних справ (Мінськ, 22 січня 1993 року) // rada.gov.ua

 

КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ ТА ЗАКОНИ УКРАЇНИ:

 

1. Конституція України.

2. Закон України від 20.12.1990 року “Про міліцію”.

3. Закон України від 25 лютого 1994 року „Про судову експертизу”

4. Закон України від 18 лютого 1992 року „Про оперативно-розшукову діяльність”.

5. Закон України від 30.06.1993 року “Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю”.

6. Закон України від 1 жовтня 1996 року „Про застосування амністії в Україні”.

7. Закон України від 1 грудня 1994 року „Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду”.

 

 

РІШЕННЯ КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ:

 

1. Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням громадянина Солдатова Геннадія Івановича щодо офіційного тлумачення положень статті 59 Конституції України, статті 44 Кримінально-процесуального кодексу України, статей 268, 271 Кодексу України про адміністративні правопорушення (справа про право вільного вибору захисника) від 16 листопада 2000 року // Офіційний вісник України. - 2000. - № 47. - Ст. 2045.

2. Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 86 Конституції України, а також частини другої статті 15 та частини першої статті 16 Закону України „Про статус народного депутата України” (справа про запити і звернення народних депутатів України до органів дізнання і досудового слідства) від 20 березня 2002 року № 4-рп/2002 (справа № 1-11/2002 // rada.gov.ua

3. Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частини третьої статті 120, частини шостої статті 234, частини третьої статті 236 Кримінально-процесуального кодексу України (справа про розгляд судом окремих постанов слідчого і прокурора) від 30 січня 2003 року (справа № 1-12/2003) // rada.gov.ua

4. Рішення Конституційного суду України у справі за конституційним звернення громадянина Голованя Ігоря Володимировича щодо офіційного тлумачення положень статті 59 Конституції України (справа про право на правову допомогу) від 30 вересня 2009 року № 1-23/2009 // rada.gov.ua

 

ПОСТАНОВИ КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ:

 

1. Інструкція про порядок і розміри відшкодування витрат та виплати винагороди особам, що викликаються до органів дізнання, досудового слідства, прокуратури, суду або до органів, у провадженні яких перебувають справи про адміністративні правопорушення, та виплати державним науково-дослідним установам судової експертизи за виконання їх працівниками функцій експертів і спеціалістів // Затв. постановою Кабінету Міністрів України від 1 липня 1996 року № 710.

 

ВІДОМЧІ НОРМАТИВНО-ПРАВОВІ АКТИ:

 

1. Инструкция о порядке изъятия, учета, хранения и передачи вещественных доказательств по уголовным делам, ценностей и иного имущества органами предварительного следствия, дознания и судами от 18 октября 1989 года. Письмо Генеральной прокуратуры СССР, Верховного Суда СССР, МВД СССР, Министерства юстиции СССР, КГБ СССР № 34/15 от 12 февраля 1990 года // www. Infodisk. сom.ua / laws.htm.

2. Інструкція з організації діяльності органів досудового слідства в системі МВС України та взаємодії їх з іншими структурними підрозділами органів внутрішніх справ України у розкритті та розслідуванні злочинів. Затв. наказом МВС України від 20 лютого 2006 року № 160 «Про організацію діяльності органів досудового слідства системи Міністерства внутрішніх справ України» // rada.gov.ua.

3. Інструкція про призначення та проведення судових експертиз. Затв. наказом Міністерства юстиції України 8 жовтня 1998 року № 53/5 // Офіційний вісник України. - 1998. - № 46. - Ст. 1715.

4. Наказ МВС України № 1155 від 4 жовтня 2003 року “Про вдосконалення реагування на повідомлення про злочини, інші правопорушення і події та забезпечення оперативного інформування в органах і підрозділах внутрішніх справ України”.

5. Наказ МВС України від 14.05.2004 р. № 400 „Про порядок приймання, реєстрації та розгляду в органах і підрозділах внутрішніх справ України заяв і повідомлень про злочини, що вчинені або готуються”.

6. Наказ МВС України від 2.09.2008 р. № 422 „Про вдосконалення діяльності штатних підрозділів дізнання МВС України”.

7. Наказ МВС України від 30.04.2004 р. № 458 “Про затвердження положення про основи організації розкриття органами внутрішніх справ України злочинів загально кримінальної спрямованості”.

8. Про затвердження Інструкції про порядок функціонування дактилоскопічного обліку експертної служби МВС України // Наказ МВС України № 785 від 11.09.2001 р.

9.  Положення про застосування Закону України від 1 грудня 1994 року „Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду”. Затв. спільним наказом Міністерства юстиції України, Генеральної прокуратури України, Міністерства фінансів України від 4 березня 1996 року № 6/5, 3, 41 // rada.gov.ua.

10.  Про інформаційні системи органів внутрішніх справ України //наказ МВС України №1395 від 17.11.2003 р.

11.  Про заходи щодо дотримання законності при затриманні осіб, підозрюваних у вчиненні злочину, обранні щодо них запобіжного заходу у вигляді взяття під варту та додержанні встановлених законом строків затримання і тримання під вартою під час попереднього слідства (Наказ Державного департаменту України з питань виконання покарань Міністерства внутрішніх справ України від 23 квітня 2001 № 300/73) // rada.gov.ua

 

ПОСТАНОВИ ПЛЕНУМУ ВЕРХОВНОГО СУДУ:

 

1. Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя (Постанова Пленуму Верховного Суду України від 1 листопада 1996 року № 9) // Постанови Пленуму Верховного Суду України у кримінальних справах (1973 - 2004). Офіційне видання. За заг. ред. В.Т. Маляренка. - К., 2004.

2. Про деякі питання застосування судами України законодавства при дачі дозволів на тимчасове обмеження окремих конституційних прав і свобод людини і громадянина під час здійснення оперативно-розшукової діяльності, дізнання і досудового слідства (Постанова Пленуму Верховного Суду України від 28 березня 2008 року № 2) // Вісник Верховного суду України. - 2008. - № 4. - С. 4.

3.Про застосування законодавства, яке забезпечує право на захист у кримінальному судочинстві (Постанова Пленуму Верховного Суду України від 24 жовтня 2003 року № 8) // Постанови Пленуму Верховного Суду України у кримінальних справах (1973 - 2004). Офіційне видання. За заг. ред. В.Т. Маляренка. - К., 2004.

4. Про посилення судового захисту прав та свобод людини і громадянина (Постанова Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 1997 року № 7) // Постанови Пленуму Верховного Суду України у кримінальних справах (1973 - 2004). Офіційне видання. За заг. ред. В.Т. Маляренка. - К., 2004.

5. Про судову експертизу в кримінальних і цивільних справах (Постанова Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 1997 року № 8) // Постанови Пленуму Верховного Суду України у кримінальних справах (1973 - 2004). Офіційне видання. За заг. ред. В.Т. Маляренка. - К., 2004.

6. Про практику застосування судами України законодавства про протокольну форму досудової підготовки матеріалів (Постанова Пленуму Верховного Суду України від 27 червня 1986 року) // Постанови Пленуму Верховного Суду України в кримінальних справах (1973-1998). - К., 1998.

 

ПІДРУЧНИКИ:

 

1. Кримінальний процес України: Підручник / Коваленко Є.Г., Маляренко В.Т.‑ К.: Юрінком Інтер, 2004.‑688 с.

2. Тертишник В.М. Кримінально-процесуальне право України: Підручник. 5-е вид., доп. і переробл. – К.: Видавництво А.С.К., 2007.

НАВЧАЛЬНІ ПОСІБНИКИ, ІНШІ ДИДАКТИЧНІ ТА

МЕТОДИЧНІ МАТЕРІАЛИ:

 

1.  Бараннік Р. Дотримання принципу свободи від самовикриття під час провадження слідчих дій // Право України. - 2004. - № 7.

2. Баулін О.В., Беца О.В., Мельник М.І., Сірий М.І. та ін. Затримання та взяття під варту в Україні: стан, проблеми удосконалення законодавства та практики його застосування: Посіб. - К., 2002.

3.  Баулін О.В., Карпов Н.С., Поповченко О.І., Савицький Д.О. Спрощене провадження в Україні: історія, сучасність, перспективи: Навч. посіб. - К., 2004.

4.  Баулін О.В., Поповченко О.І. Процесуальний порядок оформлення протокольної форми досудової підготовки матеріалів міліцією. - К., 2002.

5.  Борисов В.І., Глинська Н.В., Зеленецький В.С., Шило О.Г. Затримання і взяття під варту в процесі дізнання та досудового слідства в Україні. - Харків, 2004.

6.  Вапнярчук В.В. Особливості процесуального становища особи, яка провадить дізнання. - Харків, 2001.

7. Войченко В.В., Мішалов М.Д., Пантелєєв К.М., Шиян А.Г. Судово-медична експертиза живих осіб та трупів у кримінальних справах: Навч.-практ. посібник. –Дніпропетровськ: Дніпроп. держ. ун-т внутр. справ, 2008.

8.  Вольниченко К. Новий вид доказів у кримінальному процесі. Протоколи оперативно-розшукових заходів з відповідними додатками, складеними уповноваженим органом: значення, практика та проблеми використання // Вісник прокуратури. - 2007. - № 4.

9.  Грошевий Ю., Дідоренко Е., Розовський Б. Кримінально-процесуальні аспекти оперативно-розшукової діяльності // Право України. - 2003. - № 1.

10.  Дізнання та слідство. Збірник нормативних документів / Укладачі: Шкарупа В.К., Білоус В.Т., Чигирина Г.Л. - Ірпінь, 2003.

11.  Зеленецкий В.С. Возбуждение уголовного дела.‑ Харьков, 1998.

12. Зеленецкий В.С. Прокурорский надзор за исполнением органами дознания и досудебного следствия законов при приеме, регистрации, проверке и разрешении заявлений и сообщений о преступлениях. - Харьков, 2004.

13.  Зеленецький В. Поняття дізнання і його види // Вісник Академії правових наук України. – Харків: Право. – 1997. – № 4(11).

14.  Зеленецький В.С., Лобойко Л.М. Проект Закону України “Про порядок прийняття, реєстрації, перевірки та вирішення заяв, повідомлень та іншої інформації про злочини // Питання боротьби зі злочинністю. - Вип. 3. Х.: Право, 1999.

15.   Клименко В. Взаємодія органів дізнання зі слідчими військових прокуратур при провадженні розслідування // Право України. – 2000. – № 3. – С. 60-64.

16.  Лобойко Л.М. Прийняття міліцією рішень за заявами і повідомленнями про злочин.‑ Дніпропетровськ, 2009.

17.  Лускатов О.В. Зупинення досудового слідства у справах про нерозкриті злочини - потрібні зміни // Наук. вісник Юрид. академії МВС України. - 2004. - Спецвипуск № 1.

18.  Макаренко Є.І., Лобойко Л.М., Тертишник В.М., Ліпінський В.В., Шиян А.Г. Дізнання в міліції та в митних органах: Навчальний посібник. – Дніпропетровськ, 2003. – 452 с.

19.  Макаренко Є.І., Негодченко О.В., Тертишник В.М. Експертизи на досудовому слідстві: Навчальний посібник. – Дніпропетровськ: Дніпроп. юрид. ін-т МВС України, 2001. – 204 с.

20.  Макаренко Є.І., Негодченко О.В., Тертишник В.М. Огляд місця події: Навчальний посібник. – Дніпропетровськ: Дніпроп. юрид. ін-т МВС України, 2001. – 156 с.

21.  Савонюк Р. Заявник у кримінальному процесі // Право України. - 2004. - № 9

22.  Чайковський А.С., Губар С.В., Довбня В.А. Дізнання та досудове слідство: історія і сучасність. - К., 2004.

23.  Шиян А.Г., Черненко А.П. Протокольна форма досудової підготовки матеріалів у кримінальному судочинстві України. - Дніпропетровськ, 2002.

25. Шиян А.Г. Акт амністії як обставина, що виключає провадження в кримінальній справі //Науковий вісник ЮА МВС України. – 2004. - № 1. – С. 306 – 317.

 

МОНОГРАФІЇ ТА НАУКОВІ ВИДАННЯ:

 

1.  Денисюк П.Д. Протокольна форма дізнання: Монографія. - Рівне, 2005.

2.  Зеленецкий В.С. Уголовно-правовые проблемы возбуждения уголовного дела: Монография. - Харьков, 2001.

3.  Погорецький М.А. Функціональне призначення оперативно-розшукової діяльності у кримінальному процесі: Монографія. – Харків, 2007.


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 192; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!