Військові прокуратури. Система, завдання, функції, розмежування компетенції з територіальними прокуратурами.



До військових прокуратур належать Головна військова прокуратура (на правах структурного підрозділу Генеральної прокуратури України), військові прокуратури регіонів (на правах регіональних), військові прокуратури гарнізонів та інші військові прокуратури (на правах місцевих), перелік яких визначається в Додатку до цього Закону.

У разі якщо в силу виключних обставин у певних адміністративно-територіальних одиницях не діють органи прокуратури України, які мають здійснювати там нагляд, за рішенням Генерального прокурора виконання їх функцій може покладатися на військові прокуратури.

Утворення, реорганізація та ліквідація військових прокуратур, визначення їх статусу, компетенції, структури і штатів здійснюються Генеральним прокурором.

Військова прокуратура, як й інші органи прокуратури України, виконує тільки їй притаманні функції. Функції військової прокуратури визначаються як головні напрямки діяльності прокуратури, що безпосередньо виражають її сутність та призначення. Функції підрозділяються на наглядові і ненаглядові.

Відповідно до Конституції України на військову прокуратуру покладаються такі функції:

- підтримання державного обвинувачення в суді;

- представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом;

- нагляд за додержанням законів, органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство;

- нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян.

Перехідними положеннями Конституції (розд. XV, п. 9) передбачено, що прокуратура, у тому числі і військова, продовжує виконувати відповідно до чинних законів також функції:

- нагляду за додержанням і застосуванням законів;

- попереднього слідства до введення в дію законів, що регулюють діяльність державних органів щодо контролю за додержанням законів, та до сформування системи досудового слідства і введення в дію законів, що регулюють її функціонування.

Крім цього, прокуратура також бере участь у розробленні органами державної влади заходів запобігання злочинам та іншим правопорушенням, у роботі по вдосконаленню та роз'ясненню законодавства. Тому цілком справедливо буде назвати і таку функцію, що здійснює прокуратура на сучасному етапі, як координація діяльності по боротьбі із злочинністю.

 

Галузева приналежність і об’єкти прокурорського нагляду за додержанням законів органами, які проводять оперативно–розшукову діяльність.

Прокурорський нагляд за додержанням законів органами, які здійснюють оперативно-розшукову діяльність, – це сфера прокурорського нагляду, що характеризується специфічними об’єктом і предметом нагляду, повноваженнями прокурора, необхідністю дотримання прав і свобод людини та громадянина в процесі здійснення оперативно-розшукової діяльності (ОРД), встановленого порядку проведення оперативно-розшукових заходів, законності рішень, що приймаються оперативними підрозділами, які здійснюють оперативно-розшукову діяльність. Ця сфера нагляду має своїм завданням сприяти оперативним підрозділам у здійсненні всього обсягу оперативно-розшукових заходів, передбачених законодавством України про оперативно-розшукову діяльність, зокрема, належного документування проведених оперативно-розшукових заходів, використання результатів оперативно-розшукової діяльності в процесі доказування у кримінальних справах, а також своєчасного усунення порушень закону та конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина.

Об'єктами прокурорського нагляду (ст. 5 Закону  «Про оперативно-розшукову діяльність») за додержанням законів органами, які здійснюють оперативно-розшукову діяльність, виступають оперативні підрозділи:

Нацональної поліції;

Служби безпеки України;

Служби зовнішньої розвідки України;

Державної прикордонної служби України;

управління державної охорони;

органів доходів і зборів;

органів і установ виконання покарань та слідчих ізоляторів Державної пенітенціарної служби України;

розвідувального органу Міністерства оборони України;

Національне антикорупційне бюро України.

Проведення оперативно-розшукової діяльності іншими підрозділами зазначених органів, підрозділами інших міністерств, відомств, громадськими, приватними організаціями та особами забороняється.

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 119; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!