Методика введення понять первiсна та iнтеграл.



Темі "Первісна та інтеграл" передує тема "Похідна та її застосування". Така послідовність вивчення матеріалу створює передумови для: 1)розуміння учнями взаємозв'язку між операціями диференціювання та інтегрування функцій, а також основної ідеї методу диференціального й інтегрального числень; 2) усвідомлення учнями того факту, що апарат похідної та інтеграла - основа методу математичного аналізу. З одного боку, він виступає як мова, що описує багато явищ, процеси світу. З іншого - як інструмент, за допомогою якого з урахуванням особливостей мови досліджуються ці явища і процеси.

Основу змісту теми складають два типи питань, кожен з яких групується біля двох понять: "Первісна", "Інтеграл". Основна увага при вивченні приділяється: 1) знаходження первісних та обчислення інтегралів на базі таблиць первісних та правил знаходження первісних, 2) обчислення площ криволінійної трапеції.

В якості основних завдань, вирішених у процесі вивчення теми, можна виділити наступні: ·– Введення понять первісної та інтеграла; ·– Ознайомлення учнів з основними властивостями первісних і правилами знаходження первісних; ·– Розкриття змісту операції інтегрування як операції, зворотної по відношенню до операції диференціювання заданої функції: ·– Провести класифікацію типів завдань (знаходження площі криволінійної трапеції, знаходження об'єму тіла, завдання з фізичним змістом), показати, яким чином реалізується метод інтегрального числення. При цьому звернути увагу на виділення в процесі їх вирішення етапів, що характеризують процес математичного моделювання.

Теоретичний матеріал включає в себе поняття первісної та її основна властивість поняття інтеграла функції; зв'язок між поняттями "інтеграл" і "первісна", яка встановлюється за допомогою формули Ньютона-Лейбніца; формула Ньютона-Лейбніца як апарат обчислення інтеграла даної функції.

Перераховані поняття вводяться на дедуктивнії основі, дається ілюстрація використання визначення основного поняття, його властивостей за допомогою конкретних прикладів.

Завдання, крім використання їх як засобу ілюстрації вводиться в розгляд теоретичного матеріалу, служать засобом його закріплення, про що свідчать і їхні формулювання, наприклад: "Знайти таку первісну функцію, графік якої проходить через дану точку".

Функція зветься первісною функції на деякому інтервалі дійсних чисел, якщо — похідна функції на цьому інтервалі, тобто в усіх внутрішніх точках інтервалу виконується рівність

Можна довести, що у будь-якої неперервної на інтервалі функції існує первісна, яка також є неперервною функцією на цьому інтервалі.

Якщо — будь-яка первісна функція то , де C - довільна стала, — також первісна цієї функції і "невизначений інтеграл функції " посилається до множини яка складається з усіх первісних функції де — довільна константа.

Якщо у функції існує первісна , то

Ця формула називається формулою Ньютона-Лейбніца, або основною формулою інтегрального числення.

 

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 293; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!