Методика вивчення логарифмічної функції.



Основою для розв'язування логарифмічних рівнянь і нерівностей, тотожних перетворень логарифмічних виразів є чотири теореми про основні властивості логарифмів і наслідки з них, а також деякі важ­ливі логарифмічні тотожності. Це тотожності:

Можна запропонувати учням самостійно знайти функцію, оберне­ну до показникової функції у = ах, скориставшись відомим їм алго­ритмом відшукання формули функції, оберненої до даної, з яким во­ни могли ознайомитися раніше під час вивчення обернених тригоно­метричних функцій. Учні самі доходять означення логарифмічної функції як оберненої до показникової, виконуючи три кроки.

 Побудувавши графік логарифмічної функції як кривої, симетричної графі­ку функції у - ах відносно прямої у = х (рис. 13.11), учні спочатку «прочитують» властивості цієї функції за графіком, а потім доводять їх аналітично, використо­вуючи теорему про властивості взаємно обернених функцій.

У зв'язку з вивченням логарифміч­ної функції достатню увагу потрібно приділити засвоєнню логарифмічних то­тожностей та застосуванню їх до об­числення значень виразів, тотожних перетворень логарифмічних виразів, розв'язування логарифмічних рівнянь, нерівностей та їх систем.

 

Методика вивчення числових послідовностей та прогресiй в ШKM.

Арифметичною прогресією називається кожна числова послідовність, задана рекурентною формулою , де d - стале число. Це число називається різницею прогресії.

Відомо, що лінійною називають функцію, задану рівністю . Якщо ж у цій формулі аргумент х пробігатиме тільки множину натуральних чисел, значення функції становитимуть арифметичну прогресію. Правда, аргумент функції, заданої на множині натуральних чисел, частіше позначають буквою п, а не х. Тому можна сказати і так: послідовність, задану формулою , де а і b- дані числа, а п - змінна, яка може набувати тільки натуральних значень, називається арифметичною прогресією. Наприклад, формула визначає таку арифметичну прогресію:

5, 8, 11, 14, 17, ... .

Після цього можна ввести поняття різниці арифметичної прогресії, записати арифметичну прогресію у вигляді

Звідки індуктивно дістати формулу її загального члена:

Але можна вивести її також з рекурентної формули  Для цього треба записати формулу при п = 2, 3, ... , п і додати рівностей:

+ . . . . . . . . . . . . .

_____________________

Сума п членів арифметичної прогресії Формулу

в усіх посібниках виводять однаково. Спочатку показують, що сума двох членів скінченної арифметичної прогресії, рівновіддалених від початку і кінця, дорівнює сумі першого і останнього членів.

геометричною прогресією називається числова послідовність, кожний член якої, починаючи з другого, дорівнює попередньому члену, помноженому на одне й те саме число. Це стале для даної послідовності число qназивають знаменником геометричної прогресії. Або таке означення: геометричною прогресією називається числова послідовність, яку можна задати рекурентною формулою , де q - стале число.

Треба добитися, щоб учні вільно записували будь-яку геометричну прогресію у вигляді

Загальний член цієї прогресії можна дістати, міркуючи за індукцією або розписавши рекурентну формулу  для п = 2, 3, ..., п і помноживши знайдені формули:

× . . . . . . . . . . . .

____________

- Геометрична прогресія із знаменником  - зростаюча, із знаменником  - спадна, якщо , і навпаки, якщо .

Іноді розглядають і прогресії із знаменником , їх називають стаціонарними послідовностями.

Знаменник геометричної прогресії не може дорівнювати нулю. Наприклад, послідовність 3, 0, 0, 0, ... не є геометричною прогресією.

Формулу суми перших п членів геометричної прогресії

 

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 369; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!