Документування адміністративного правопорушення за ст.185-7 передбачає складання поліцейським таких документів :



· протоколу про адміністративне правопорушення;

· пояснення правопорушника, свідків;

· протоколу про адміністративне затримання особи із відмітками про проведення особистого огляду, огляду речей їх вилучення;

· рапорта про доставлення особи в територіальний підрозділ поліції;

· рапорта про застосування поліцейських заходів під час припинення правопорушення.

Оформлені матеріали формуються в адміністративну справу і з вилученими доказами (якщо такі є) передаються супровідним листом в суд для розгляду справи та накладення стягнення.

Увага! Документування адміністративного правопорушення за статтями 185 та 185-7 КУпАП передбачає застосуванняполіцейськими комплексу дій превентивного або примусового характеру, що обмежує певні права і свободи людини та застосовується поліцейськими відповідно до закону для забезпечення виконання покладених на поліцію повноважень (див. поліцейські заходи ст.29 Закону України «Про Національну поліцію), а також запобіжних заходів для припинення та забезпечення розгляду справи (див. ст.260 КУпАП).

 

Порядок складання протоколупро адміністративне правопорушення дивись в темі 8; складання протоколупро адміністративне затримання та рапорту про доставлення особи ; формування адміністративної справи та зразок супровідного листадля направлення в суд – в темі 9; особливості розгляду справи про адміністративне правопорушення – в темі 10.

Стаття 187 «Порушення правил адміністративного нагляду» КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за порушення правил адміністративного нагляду щодо осіб, за якими встановлено такий нагляд.

Об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері встановлення та здійснення адміністративного нагляду за окремими категоріями раніше судимих осіб. Адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції. Адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.

Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого статтею, що розглядається, полягає у порушенні зазначених у диспозиції статті правил адміністративного нагляду. Стаття 9 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» від 01 грудня 1994 р. визначає, що особи, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, зобов'язані вести законослухняний спосіб життя, не порушувати публічного порядку і дотримуватися таких правил: а) прибути у визначений установою виконання покарань термін до обраного ними місця проживання і зареєструватися в органі Національної поліції; б) з'являтися за викликом поліції у зазначений термін і давати усні та письмові пояснення з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду; в) повідомляти поліцейських, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи чи проживання, а також про виїзд за межі району (міста) у службових справах; г) у разі виїзду в особистих справах з дозволу поліції в інший населений пункт та перебуванні там більше доби, зареєструватися в місцевому органі Національної поліції. До осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, за постановою суду можуть бути застосовані частково або у повному обсязі такі обмеження дій: а) заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; б) заборона перебування у визначених місцях району (міста); в) заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста); г) реєстрація в поліції від одного до чотирьох разів на місяць.

Під час здійснення адміністративного нагляду суд, за поданням начальника органу Національної поліції з урахуванням особи піднаглядного, його способу життя і поведінки може, змінювати (зменшувати або збільшувати) обсяг цих обмежень.

Порядок організації здійснення адміністративного нагляду за окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, регламентується Інструкцією про порядок організації здійснення адміністративного нагляду за особами, звільненими з місць позбавлення волі, затвердженою спільним наказом МВС України та Державного департаменту України з питань виконання покарань від 04 листопада 2003 р. № 1303/203.

Суб’єктом цього правопорушення є особа, яка знаходиться під адміністративним наглядом (особливий суб’єкт ).

Суб’єктивна сторона проступку характеризується наявністю вини як у формі умислу, так і у формі необережності.

Протоколи про адміністративні правопорушення складаються посадовими особами Національної поліції і розглядаються в 15-денний термін з дня одержання справи про адміністративне правопорушення судом (суддею).

Юридичні склади адміністративних проступків, що посягають на правовідносини у сфері дозвільної системи, викладені в ст. ст. 189 «Порушення правил відкриття та функціонування штемпельно-граверних майстерень», 1892 «Порушення правил виготовлення та порядку обліку і зберігання печаток та штампів, а так само виготовлення, ввезення, реалізація та використання самонабірних печаток», 190 КУпАП «Порушення громадянами порядку придбання, зберігання, передачі іншим особам або продажу вогнепальної, холодної чи пневматичної зброї», 191 КУпАП «Порушення громадянами правил зберігання, носіння або перевезення нагородної, вогнепальної, холодної чи пневматичної зброї і бойових припасів», 192 КУпАП «Порушення громадянами строків реєстрації (перереєстрації) нагородної, вогнепальної, холодної чи пневматичної зброї і правил взяття її на облік», 193 КУпАП «Ухилення від реалізації вогнепальної, холодної чи пневматичної зброї і бойових припасів», 194 КУпАП «Порушення працівниками торговельних підприємств (організацій) порядку продажу вогнепальної, холодної чи пневматичної зброї і бойових припасів», 195 КУпАП «Порушення працівниками підприємств, установ, організацій правил зберігання або перевезення вогнепальної, холодної чи пневматичної зброї і бойових припасів», 1951 КУпАП «Порушення порядку розробки, виготовлення, реалізації спеціальних засобів самооборони», 1952 КУпАП «Порушення порядку придбання, зберігання, реєстрації або обліку газових пістолетів і револьверів та патронів до них», 1933 КУпАП «Порушення правил застосування спеціальних засобів самооборони», 1954 КУпАП «Порушення порядку виробництва, придбання, зберігання чи продажу електрошокових пристроїв і спеціальних засобів, що застосовуються правоохоронними органами», 1956 КУпАП «Порушення порядку виробництва, зберігання, перевезення, торгівлі та використання піротехнічних засобів».

В Україні останнім часом спостерігається зростання злочинів, учинених з використанням вогнепальної і холодної зброї, вибухових речовин, збільшення незаконного обігу спеціальних засобів самооборони та інших предметів, небезпечних для суспільства, життя і здоров'я людей. Це потребує посилення контролю органів Національної поліції за дотриманням порядку виготовлення, придбання, зберігання, обліку і використання як вогнепальної і холодної зброї, так і інших предметів, порушення правил обігу яких передбачає адміністративну відповідальність.

Реалізація органами Національної поліції вимог дозвільної системи є одним із найважливіших напрямів їх адміністративної діяльності (див. ч.8 ст.ст. 31, 39 Закону України «Про Національну поліцію»).

Провадження у справах про порушення правил дозвільної системи досить часто пов'язане з необхідністю виконання певних процесуальних дій - огляду, вилучення і т. ін. Враховуючи спрямованість цієї роботи, зупинимося тільки на аналізі тих складів проступків, протоколи про вчинення яких складаються уповноваженими на те працівниками органів Національної поліції.

Стаття 189 КУпАП «Порушення правил відкриття та функціонування штемпельно-граверних майстерень» передбачає адміністративну відповідальність за порушення правил відкриття та функціонування штемпельно-граверних майстерень.

Порушення правил відкриття та функціонування штемпельно-граверних майстерень тягне за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Об'єктом цього правопорушення є встановлений порядок державної реєстрації нормативно-правових актів у сфері поліграфічної діяльності.

Об'єктивна сторона правопорушення виражається у неподанні, несвоєчасному поданні для державної реєстрації нормативно-правових актів, які відповідно до закону підлягають державній реєстрації, направленні на виконання нормативно-правових актів, що не опубліковані в установленому законом порядку, а також надісланні для виконання вказівок, роз’яснень у будь-якій формі, що встановлюють правові норми ( формальний склад ). Тобто ця сторона полягає у порушенні цих вимог щодо відкриття,а значить, і функціонування, штемпельно-граверних майстерень.

Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини як у формі умислу, так і у формі необережності.

Суб'єктом правопорушення може бути як посадова особа, так і громадянин - суб'єкт підприємницької діяльності.

Протоколи за цією статтею складають працівники органів Національної поліції, а розглядають справи і виносять постанову щодо притягнення до адміністративної відповідальності – суди (судді).

Стаття 1892 КУпАП «Порушення правил виготовлення та порядку обліку і зберігання печаток та штампів, а так само виготовлення, ввезення, реалізація та використання самонабірних печаток».

Порушення правил виготовлення печаток та штампів (крім самонабірних), а так само виготовлення, ввезення, реалізація, використання та порушення порядку обміну і зберігання печаток і штампів, що потягло за собою їх втрату.

Об'єктом цих правопорушень є встановлений порядок виготовлення, обліку і зберігання печаток та штампів, а також порядок виготовлення, ввезення, реалізації та використання самонабірних печаток.

Об'єктивна сторона правопорушення виражається у таких формах :

1) порушення правил виготовлення печаток і штампів ( крім самонабірних), а також само виготовлення, ввезення, реалізація та використання самонабірних печаток ( формальний склад) ;

2)  порушення порядку обміну і зберігання печаток та штампів, що потягло за собою їх втрату ( матеріальний склад ).

Суб'єктом правопорушення можуть бути особи, як громадяни, яким виповнилося 16 років, так і посадові особи.

Протоколи за порушення ст. 1892 КУпАП «Порушення правил виготовлення та порядку обліку і зберігання печаток та штампів, а так само виготовлення, ввезення, реалізація та використання самонабірних печаток» складають уповноважені на те посадові особи органів Національної поліції, а розглядають справи та виносять постанову про адміністративну відповідальність осіб – суди ( судді ).

Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини як у формі умислу, так і у формі необережності.

Порушення громадянами порядку придбання, зберігання, передачі іншим особам або продажу вогнепальної, холодної чи пневматичної зброї в ст. 190 КУпАП «Порушення громадянами порядку придбання, зберігання, передачі іншим особам або продажу вогнепальної, холодної чи пневматичної зброї» кваліфікується основними ознаками, що утворюють закінчений склад кожного з чотирьох зазначених правопорушень: придбання, зберігання, передача або продаж громадянам зазначених видів зброї без дозволу органів Національної поліції.

Суб'єктом порушень встановленого порядку щодо обігу й використання зброї можуть бути дві категорії осіб:

· громадяни, які не мають дозволу органів Національної поліції («неправильне» володіння) на право придбання і зберігання зброї, а також передачі самовільно або продажу іншим особам рушниці;

· громадяни, які мають дозволи органів Національної поліції на право придбання або зберігання зброї, але які передали або продали іншим особам належну їм на законних підставах зброю без дозволу органів Національної поліції.

У першому випадку громадяни можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності за кожне з перерахованих порушень, а в другому - винні особи відповідають тільки за незаконний продаж або передачу зброї.

При порушенні даної статті до адміністративної відповідальності можна притягувати як особу, яка продає (передає) зброю, так і особу, яка її купує.

Об'єктивна сторона цих порушень виражається у придбані, зберіганні, передачі іншим особам або продажі вогнепальної мисливської чи холодної зброї, а також пневматичної зброї калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду без дозволу органів Національної поліції (формальний склад). Тобто – це протиправність дій винних осіб: акт незаконного придбання, зберігання, передачі іншим особам або продажу вогнепальної, холодної або пневматичної зброї.

Суб'єктивна сторона при цьому виражена у формі прямого умислу.

Частина 2 ст. 190 КУпАП передбачає більш жорстку відповідальність особи, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за зазначене правопорушення (рецидив).

На наш погляд, дуже важливим є визначення, з якого моменту обчислювати строк «протягом року»:

· з дня вчинення адміністративного правопорушення;

· з дня складання протоколу про адміністративне правопорушення;

· з дня накладення адміністративного стягнення;

· з дня виконання постанови про накладення адміністративного стягнення.

Стаття 39 КУпАП «Строк, після закінчення якого особа вважається такою, що не була піддана адміністративному стягненню» визначає термін, після закінчення якого особа вважається такою, що не була піддана адміністративному стягненню, - один рік з дня закінчення виконання застосованого стягнення. Звідси випливає, що притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 190 КУпАП може реалізовуватися протягом року з дня закінчення виконання застосованого стягнення.

Протоколи за ст. 190 КУпАП «Порушення громадянами порядку придбання, зберігання, передачі іншим особам або продажу вогнепальної, холодної чи пневматичної зброї» складають посадові особи органів Національної поліції, а розглядають справи – суди ( судді ).

Відповідальність за порушення громадянами правил зберігання, носіння або перевезення вогнепальної, холодної чи пневматичної зброї і бойових припасів передбачена ст. 191 КУпАП «Порушення громадянами правил зберігання, носіння або перевезення нагородної, вогнепальної, холодної чи пневматичної зброї і бойових припасів».

У диспозиції статті містяться діяння громадян, в результаті яких може відбутися розкрадання, втрата, псування зброї, а також застосування її сторонніми особами не за призначенням або в злочинних цілях.

Об’єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері обігу і використання зброї.

До об'єктивної сторони правопорушення можуть належати такі дії:

· зберігання зброї в домашніх умовах без чохла в зібраному вигляді і зарядженому стані (аналогічно перевезення зброї в такому стані в транспорті);

· зберігання зброї в незачинених або зі слабкими запорами шафах і ящиках, що не виключають доступ до зброї сторонніх осіб;

· спільне зберігання зброї і бойових припасів;

· розвішування зброї і патронташів з бойовими припасами на стінах у житлових кімнатах і інших приміщеннях;

· зберігання зброї на дачах, у гаражах, сараях, у багажниках автомобілів і ін.;

· зберігання зброї в гуртожитках (крім сімейного), у вахтових, тимчасових приміщеннях і ін.;

· передача на зберігання зброї родичам, знайомим і іншим особам (крім випадків, передбачених законом);

· носіння або перевезення зброї громадянами без дозволу на це органів Національної поліції. Тобто зміст об’єктивної сторони проступку полягає у порушенні правил зберігання, носіння або перевезення нагородної, вогнепальної мисливської чи холодної зброї, а також пневматичної зброї, калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду і бойових припасів (формальний склад ).

Суб'єктами даних правопорушень є власники вогнепальної, холодної і пневматичної зброї і бойових припасів; особи, які мають нагородну вогнепальну зброю, а також спортсмени стрілецьких видів спорту, яким дозволене зберігання мисливських спортивних стендових рушниць за місцем проживання без права полювання (тобто, громадяни, які мають дозвіл на зберігання зброї) - спеціальний суб’єкт; особи, яких вже було піддано адміністративному стягненню (ч.2 статті).

Суб’єктивна сторона цих правопорушень визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини як у формі умислу, так і у формі необережності.

Протоколи про адміністративне правопорушення за ст. 191 КУпАП «Порушення громадянами правил зберігання, носіння або перевезення нагородної, вогнепальної, холодної чи пневматичної зброї і бойових припасів» мають право складати посадові особи органів Національної поліції, а розглядають справи і приймають рішення щодо притягнення осіб до відповідальності – суди (судді).

 

Стаття 192 КУпАП «Порушення громадянами строків реєстрації (перереєстрації) нагородної, вогнепальної, холодної чи пневматичної зброї і правил взяття її на облік» передбачає відповідальність за порушення громадянами строків реєстрації (перереєстрації) вогнепальної, холодної чи пневматичної зброї і правил взяття її на облік.

Для з'ясування правової природи складів правопорушень, зазначених у статті, слід насамперед визначити їх елементи.

Об’єктом даного проступку є суспільні відносини у сфері обігу і використання зброї.

Об'єктивна сторона виражається в порушенні громадянами встановлених строків реєстрації (перереєстрації) вогнепальної гладкоствольної мисливської або холодної зброї, а також пневматичної зброї калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду або правил взяття їх на облік в органах Національної поліції у випадку зміни місця проживання (формальний склад).

Відповідно до встановленого порядку, зброя обов'язково підлягає реєстрації в органах Національної поліції не пізніше десяти днів після її придбання, а перереєстрація зброї здійснюється в органах Національної поліції один раз на три роки. Органи Національної поліції здійснюють контроль за реєстрацією (перереєстрацією) зброї, дотриманням правил постановки її на облік при зміні місця проживання власника зброї.

Суб'єктами даних проступків є громадяни, у яких на законних підставах є в особистому володіння і користуванні вогнепальна, холодна або пневматична зброя, фізичні осудні особи.

Суб’єктивна сторона проступку визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини як у формі умислу, так і у формі необережності.

Складають протоколи за ст. 192 КУпАП «Порушення громадянами строків реєстрації (перереєстрації) нагородної, вогнепальної, холодної чи пневматичної зброї і правил взяття її на облік» та розглядають справи про це правопорушення – посадові особи органів Національної поліції згідно із ст.ст. 255 КУпАП «Особи, які мають право складати протоколи про адміністративні правопорушення» та 222 КУпАП «Органи Національної поліції».

Ухилення від реалізації вогнепальної, холодної чи пневматичної зброї і бойових припасів до неї (ст. 193 КУпАП «Ухилення від реалізації вогнепальної, холодної чи пневматичної зброї і бойових припасів») характеризується обов'язковою кваліфікуючою ознакою - анулюванням органами Національної поліції дозволів на право зберігання і носіння даних видів зброї.

Після акту анулювання наявна у власників зброя повинна бути в місячний строк відправлена в мисливський магазин на комісійний продаж, продана або подарована особі, яка має дозвіл органів Національної поліції на право її придбання. У випадку закінчення зазначеного строку реалізації зброї, власник притягається до адміністративної відповідальності за ухилення від виконання вимог встановлених правил.

Об’єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері обігу й використання зброї.

Об'єктивна сторона даного виду правопорушення виражається в бездіяльності, тобто у невиконанні, ухиленні власника вогнепальної зброї від її реалізації згідно з розпорядженням працівників органів Національної поліції про її реалізацію у встановлений термін.

Особливістю провадження у справах цієї категорії є необхідність примусового вилучення зброї відповідно до вимог ст. 265 КУпАП. При цьому складається протокол вилучення, у якому обов'язково вказується марка або модель, калібр, серія і номер зброї, що вилучається, кількість і вид бойових припасів.

Суб'єктами цих правопорушень є особи, у яких до видання акту анулювання дозволу зброя перебувала на законних підставах. Крім того, до даної категорії осіб можна віднести власників зброї, що стали ними за правом успадкування, але при цьому не є членами мисливських колективів і не мають дозволу на право її зберігання з відміткою «без права полювання».

Суб'єктивна сторона характеризується наявністю вини у формі умислу.

Санкція статті передбачає накладення штрафу від п'яти до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з оплатним вилученням зброї і бойових припасів.

Протокол за ст. 193 КУпАП «Ухилення від реалізації вогнепальної, холодної чи пневматичної зброї і бойових припасів» складають посадові особи органів Національної поліції, а розглядають справи і приймають рішення щодо притягнення осіб до адміністративної відповідальності – суди (судді).

 

Відповідальність працівників торговельних підприємств (організацій) за порушення порядку продажу вогнепальної, холодної чи пневматичної зброї і бойових припасів регламентується ст. 194 КУпАП «Порушення працівниками торговельних підприємств (організацій) порядку продажу вогнепальної, холодної чи пневматичної зброї і бойових припасів».

Об’єкт проступку становлять суспільні відносини у сфері обігу й використання зброї

Правопорушення, передбачене част.1 ст. 194 КУпАП тягне за собою накладення штрафу від п’ятнадцяти до двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян

Продаж зброї провадиться у визначеному законом порядку. Суть його полягає у тому, що для її придбання громадяни повинні одержати відповідний дозвіл органів Національної поліції. Працівники торговельних підприємств зобов'язані точно дотримуватися встановленого порядку продажу зброї і бойових припасів.

Об'єктивна сторона правопорушення зазначена в диспозиції цієї статті: продаж працівниками торговельних підприємств (організацій) вогнепальної мисливської чи холодної зброї, а також пневматичної зброї калібру понад 4,5 міліметрів і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду і бойових припасів підприємствам, установам, організаціям, що не мають на це відповідного дозволу органів Національної поліції.

Суб'єктами правопорушень є фізичні особи - відповідальні працівники підприємств, установ, організацій ( спеціальний суб’єкт ), особи, яких вже було піддано адміністративному стягненню за аналогічне правопорушення ( особливий суб’єкт ).

Суб'єктивна сторона проступку характеризується наявністю вини як у формі умислу, так і у формі необережності.

Законодавець встановив у ч. 2 ст. 194 КУпАП підвищену адміністративну відповідальність за продаж зброї особами (працівниками торговельних спеціалізованих магазинів, підприємств(організацій) ), що протягом року були піддані адміністративному стягненню за порушення, яке передбачено ч. 1 даної статті. Винні в цих випадках можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу від двадцяти до двадцяти п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Протокол за ст. 194 КУпАП «Порушення працівниками торговельних підприємств (організацій) порядку продажу вогнепальної, холодної чи пневматичної зброї і бойових припасів» складається посадовими особами органів Національної поліції, до повноважень яких належить і розгляд та винесення постанови про застосування заходів адміністративної відповідальності.

Адміністративно-юрисдикційне провадження органи Національної поліції здійснюють також у справах про порушення працівниками підприємств, установ, організацій правил зберігання або перевезення вогнепальної, холодної чи пневматичної зброї і бойових припасів (ст. 195 КУпАП).

До порушень правил зберігання, перевезення зброї і боєприпасів належать також такі правопорушення щодо відомчої зброї.

Об’єктом проступку є суспільні відносини у сфері обігу й використання зброї.

Об'єктивна сторона згаданих видів правопорушень включає як дію (наприклад, використання зброї не за призначенням), так і бездіяльність (невиконання правил зберігання і перевезення зброї).

Суб'єктами цих правопорушень є тільки особи, на яких в офіційному порядку керівництвом організацій, установ, підприємств покладено функції щодо зберігання, перевезення і використання вогнепальної, холодної або пневматичної зброї і бойових припасів ( спеціальний суб’єкт ) та особи, яких вже було піддано адміністративному стягненню за аналогічне правопорушення ( особливий суб’єкт ).

Суб'єктивна сторона виражається як у формі прямого умислу, так і у формі необережності.

Складають протокол про правопорушення та розглядають адміністративну справу за цим деліктом посадові особи органів Національної поліції

За част.1ст.195 КУпАП визначена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від десяти до п’ятнадцяти, а за част.2 цієї статті – від п’ятнадцяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 376; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!