ТЕМА 12. АДМІНІСТРАТИВНІ ПРАВОПОРУШЕННЯ, ЩО ПОСЯГАЮТЬ НА ЗДІЙСНЕННЯ НАРОДНОГО ВОЛЕВИЯВЛЕННЯ ТА ВСТАНОВЛЕНИЙ ПОРЯДОК ЙОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ



 

Основні завдання поліції під час здійснення народного волевиявлення та встановлений порядок його забезпечення:

  • охорона виборчої документації;
  • охорона громадського порядку та громадської безпеки;
  • негайне реагування на надзвичайні події;
  • супроводження виборчої документації;
  • виявлення та документування порушень законодавства про вибори.

 

Глава 15-А Кодексу України про адміністративні правопорушення містить 14 статей, що стосуються порушення виборчого законодавства. Але тільки 8 з них, є підвідомчими органам Національної поліції щодо складання протоколів, розгляд справ здійснюється районними, районними у місті, міськими чи міськрайонними судами (суддями) (ст.. 221 КУпАП).

Працівники поліції безпосередньо складатимуть протоколи у разі залучення їх до охорони громадського порядку під час проведення виборів за наступними складами правопорушень ( 212-7, 212-8, 212-10, 212-12, 212-13, 212-14, 212-19, 212-20):

 

1. Стаття 212-7. Порушення порядку ведення Державного реєстру виборців, порядку подання відомостей про виборців до органів Державного реєстру виборців, виборчих комісій, порядку складання та подання списків виборців, списків громадян України, які мають право брати участь у референдумі, та використання таких списків.

2. Стаття 212-8. Порушення права громадянина на ознайомлення з відомостями Державного реєстру виборців, зі списком виборців, списком громадян, які мають право брати участь у референдумі.

3. Стаття 212-10. Порушення обмежень щодо ведення передвиборної агітації, агітація в день проведення референдуму

Стаття 212-12. Порушення права на користування приміщеннями під час виборчої кампанії.

Стаття 212-13. Виготовлення або розповсюдження друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск.

Стаття 212-14. Порушення порядку розміщення агітаційних матеріалів чи політичної реклами або розміщення їх у заборонених законом місцях.

Стаття 212-19. Відмова у звільненні члена виборчої комісії від виконання виробничих чи службових обов'язків або його безпідставне звільнення з роботи.

8. Стаття 212-20. Порушення порядку опублікування документів, пов'язаних з підготовкою і проведенням виборів, референдуму.

 

Порушення:

Здійснення передвиборної агітації особою, участь якої у передвиборній агітації заборонена законом.

Згідно з чинним виборчим законодавством, участь у передвиборній агітації забороняється:

· іноземцям та особам без громадянства, у тому числі через журналістську діяльність чи у формі участі у концертах, виставах спортивних змаганнях, інших публічних заходах;

· органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, правоохоронним органам і судам;

· у робочий час посадовим і службовим особам цих органів, крім випадків, коли відповідна посадова чи службова особа є кандидатом;

· членам виборчих комісій протягом строку їх повноважень у відповідних виборчих комісіях.

 

Щодо останньої категорії осіб, варто зазначити, що особа, яка уповноважена складати протокол про адміністративне правопорушення, вчинене членом виборчої комісії, повинна враховувати строки їх повноважень у відповідній виборчій комісії.

 

Проведення передвиборної агітації поза строками, встановленими законом.

Передвиборна агітація розпочинається з моменту прийняття Центральною виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидатів у народні депутати, відповідною виборчою комісією про реєстрацію кандидатів у депутати місцевих рад або наступного дня після реєстрації Центральною виборчою комісією кандидата на пост Президента України. Закінчується передвиборна агітація о 24 годині останньої п’ятниці перед днем виборів.

Передвиборна агітація напередодні дня виборів та в день виборів забороняється. У цей же час забороняється проведення масових акцій (зборів, мітингів, походів, демонстрацій, пікетів) від імені кандидатів, розповсюдження агітаційних матеріалів, а також публічні оголошення про підтримку партією чи окремими кандидатами проведення концертів, вистав, спортивних змагань, демонстрацій фільмів та телепередач чи інших публічних заходів.

3. Проведення передвиборної агітації в місцях, що заборонені законом.

 

ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:

· використання приміщень органів державної влади та органів місцевого самоврядування для проведення передви­борної агітації за рахунок коштів виборчих фондів партій.

4. Здійснення передвиборної агітації у формах і засобами, що суперечать Конституції або законам України.

Відповідно до чинного законодавства передвиборча агітація може проводитися у таких формах:

· проведення зборів громадян, інших зустрічей з виборцями;

· проведення мітингів, походів, демонстрацій, пікетів;

· проведення публічних дебатів, дискусій, «круглих столів», прес-конференцій стосовно положень передвиборних програм та політичної діяльності партій-суб’єктів виборчого процесу чи кандидатів у депутати;

· оприлюднення у друкованих та аудіовізуальних (електронних) ЗМІ політичної реклами, виступів, інтерв’ю, нарисів, відеофільмів, інших публікацій і повідомлень;

· розповсюдження виборчих листівок, плакатів та інших друкованих агітаційних матеріалів чи друкованих видань, в яких розміщено матеріали передвиборної агітації;

· розміщення друкованих агітаційних матеріалів чи політичної реклами на носіях зовнішньої реклами;

· проведення концертів, вистав, спортивних змагань, демонстрації фільмів та телепередач, чи інших публічних заходів за підтримки партії-суб’єкта виборчого процесу чи кандидата у депутати, а також оприлюднення інформації про таку підтримку;

· публічні заклики голосувати за чи проти партій-суб’єктів виборчого процесу або публічні оцінки діяльності цих партій чи кандидатів у депутати;

· в інших формах, що не суперечать Конституції України та законам України.

До таких форм передвиборної агітації, що суперечать Конституції або законам України, можна віднести поширенняу будь-якій формі матеріалів, що містять заклики до ліквідації незалежності України, зміни конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підриву її безпеки, незаконного захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства та розпалювання міжетнічної, расової, національної, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення.

5. Інше порушення встановлених законом обмежень щодо ведення передвиборної агітації.

Забороняється проводити передвиборну агітацію, що супроводжуєтьсянаданням виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів (крім товарів, що містять візуальні зображення назви, символіки, прапора партії, за умови, що вартість таких товарів не перевищує три відсотки розміру мінімальної заробітної плати), послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей. Така передвиборна агітація або надання виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей, що супроводжується закликами або пропозиціями голосувати за або не голосувати за певну партію чи кандидата або згадуванням назви партії чи імені кандидата, є непрямим підкупом виборців.


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 363; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!