Народні депутати України не можуть бути без згоди Верхов ної Ради України притягнені до кримінальної відповідальності, зат римані чи заарештовані. 51 страница



411

 

Конституція України

Розділ /V. Стаття 86

 

нено. Це рішення має бути підтримане не менш як однією п'я тою частиною народних депутатів від їх конституційного складу. Рішення про направлення запиту до Президента України на вимогу народного депутата, групи народних депутатів чи комітету Верховної Ради має бути попередньо підтримане не менш як однією третиною від конституційного складу парламенту. Після прийняття рішення Голова Верховної Ради України передає його до Секретаріату Верховної Ради України, і Секретаріат негайно направляє текст депутатського запиту відповідним органам або посадовим особам, яким він адресований. Текст запиту публікується в стенографічному бюлетені засідань Верховної Ради України.

Орган або посадова особа, до яких звернено запит, зобов'язані повідомити народного депутата, групу народних депутатів, комітет Верховної Ради у письмовій формі про результати розгляду депутатського запиту у п'ятнадцятиденний строк з дня його одержання або в інший, встановлений парламентом України строк. Якщо запит з об'єктивних причин не може бути розглянутий у встановлений строк, то посадова особа письмово повинна повідомити про це Голову Верховної Ради України і народного депутата, групу народних депутатів, комітет, що внесли запит, і запропонувати інший строк, який не повинен перевищувати один місяць після одержання запиту.

Народний депутат України має право безпосередньо брати участь у розгляді внесеного ним запиту керівником органу державної влади або органу місцевого самоврядування, підприємства, установи чи організації. Це важливо з точки зору усунення виявлених порушень і є ефективною формою парламентського контролю за станом справ у відповідних питаннях або сфері суспільних відносин. На вимогу народного депутата керівник органу державної влади або органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, якому адресовано запит, зобов'язаний повідомити народному депутату про день розгляду порушених у запиті питань завчасно, але не пізніше ніж за три дні до їх розгляду.

Законодавчо врегульовано процедуру надання відповіді на запит. Так, відповідь на депутатський запит, що внесений народним депутатом, надається Голові Верховної Ради України і народному депутату, який його вніс, а відповідь на депутатський запит, 412

0 внесений групою народних депутатів, комітетом Верховної ради, надається відповідно Голові Верховної Ради України і на-подному депутату, підпис якого під запитом значиться першим, голові комітету Верховної Ради. Відповідь надається в обов'язковому порядку, депутатський запит не може бути проігнорований. При цьому відповідь надається безпосередньо тим органом державної влади або органом місцевого самоврядування, до якого було направлено депутатський запит, за підписом його керівника чи посадової особи, керівником підприємства, установи та організації, об'єднання громадян, на ім'я яких було направлено запит.

Відповідь на депутатський запит у тому разі, якщо на цьому наполягає народний депутат, оголошується на засіданні парламенту. Депутат має право дати оцінку відповіді на свій запит. На засіданні Верховної Ради може бути проведене обговорення відповіді на запит, якщо на цьому наполягає не менш як одна п'ята частина народних депутатів від їх конституційного складу. При обговоренні відповіді на депутатський запит на пленарному засіданні парламенту повинні бути присутні керівники, до яких був звернений запит. Вони можуть уповноважити інших осіб бути присутніми при обговоренні відповіді на запит лише у виключних випадках із вмотивованим обґрунтуванням. За результатами розгляду депутатського запиту Верховна Рада України приймає постанову. Депутатський запит, відповідь на нього, постанова Верховної Ради, прийнята за результатами розгляду запиту, повинні бути опубліковані у «Відомостях Верховної Ради України» та газеті «Голос України». Це важливо з точки зору інформування органів державної влади і органів місцевого самоврядування, громадськості про депутатські запити і результати їх розгляду, реагування парламенту на питання, що поставлені у запиті.

Інститут депутатського запиту є ефективною формою парламентського контролю за станом справ у різних сферах суспільного життя. Він активно застосовується як у вітчизняній, так і зарубіжній конституційно-правовій практиці і спрямований на утвердження народовладдя, високого правового статусу парламенту в державному механізмі, на забезпечення прав людини і

громадянина.

413

Конституція Україна

Стаття 87. Верховна Рада України за пропозицією не д,Єй як однієї третини народних депутатів України від її конституції ного складу може розглянути питання про відповідальність Кабі нету Міністрів України та прийняти резолюцію недовіри КабіНе, тові Міністрів України більшістю від конституційного складу Ben. ховної Ради України.

Питання про відповідальність Кабінету Міністрів України не може розглядатися Верховною Радою України більше одного разу протягом однієї чергової сесії, а також протягом року після схва. лення Програми діяльності Кабінету Міністрів України.

Коментована стаття визначає загальний порядок дострокового припинення повноважень Кабінету Міністрів України за ініціативою Верховної Ради України.

Частина 1 коментованої статті регулює питання, пов'язані тільки з одним випадком дострокового припинення урядових повноважень, коли ця процедура реалізується парламентом і уряд вимушений йти у відставку. При цьому йдеться про дострокове припинення повноважень Кабінету Міністрів в цілому, а не окремих його членів, тобто закріплюється колективна відповідальність уряду перед Верховною Радою України.

Конституція не встановлює конкретні підстави порушення в парламенті питання про відповідальність Кабінету Міністрів України, визначаючи лише, що пропозиція про розгляд цього питання може виходити від народних депутатів України. Але ініціювати його розгляд в парламенті Голова Верховної Ради України, його заступники, окремі народні депутати, депутатські групи, фракції або інші підрозділи Верховної Ради самостійно не в змозі, оскільки конституційно передбачено, що пропозиція про розгляд питання дострокового припинення повноважень Кабінету Міністрів України повинна бути підтримана не менш як однією третиною народних депутатів від конституційного складу українського парламенту. Необхідність волевиявлення не менш як 150 народних депутатів щодо вимоги про дострокове припинення повноважень Кабінету Міністрів України за ініціативою парламенту України обумовлюється насамперед роллю і місцем уряду в державному механізмі України, важливістю забезпечення стабільності його роботи.

Дострокове припинення повноважень Кабінету Міністрів України є заходом конституційної відповідальності уряду перед пар-

414

Розділ IV. Стаття 87

агентом, який є органом загальнонародного представництва. Хоча рт 87 Конституції і не встановлює підстави дострокового припинений повноважень Кабінету Міністрів України, але такими можуть бути результати звіту уряду перед парламентом. Так, згідно з Регламентом Верховної Ради України Кабінет Міністрів України зобов'язаний не менш як один раз на рік звітувати перед Верховною Радою України про свою роботу, подаючи їй цей звіт в 45-денний строк після закінчення календарного строку. Цей щорічний звіт не пізніше як за 15 днів до розгляду на засіданні парламенту передається комітетам Верховної Ради, а також розповсюджується серед народних депутатів. Крім того, Верховна Рада за пропозицією її Голови, або не менш як трьох комітетів, або не менш як однієї п'ятої частини депутатів від конституційного складу парламенту може в будь-який час прийняти рішення про позачерговий звіт Кабінету Міністрів про його роботу в цілому чи з окремих питань діяльності. Звіт про роботу уряду на засіданні Верховної Ради робить Прем'єр-міністр України або Перший вще-прем'єр-міністр, якщо розглядається звіт про діяльність Кабінету Міністрів в цілому, або один із віце-прем'єр-міністрів, коли уряд звітує з окремих питань своєї діяльності. Після заслуховування звіту уряду та співвідповідей парламентських комітетів Верховна Рада України приймає відповідну постанову, в якій дається оцінка роботи Кабінету Міністрів України взагалі або по окремих питаннях його діяльності.

У випадках, коли діяльність Кабінету Міністрів буде визнана незадовільною, Верховна Рада України може виразити недовіру Прем'єр-Міністру України, окремим членам Кабінету Міністрів або уряду України в цілому. Згідно з ч. З ст. 115 Конституції України прийняття Верховною Радою резолюції недовіри Кабінетові Міністрів України має наслідком відставку уряду України. Відставка Прем'єр-Міністра України має наслідком відставку

всього складу уряду України.

Резолюція недовіри Кабінету Міністрів України приймається більшістю від конституційного складу парламенту України, тобто не менше як 226 голосами народних депутатів України. Прийняття такої резолюції є юридичним фактом початку процедури відставки уряду. Згідно з ч. 6 ст. 115 Конституції України Прем'єр-міністр зобов'язаний подати Президентові України заяву про відставку Кабінету Міністрів за рішенням Президента України чи у зв'язку з прийняттям Верховною Радою України

резолюції недовіри.

415

Конституція України

Розділ IV. Стаття 88

 

Стабільність уряду має суттєве значення для забезпечення ста більності конституційного ладу, оскільки Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади України за-безпечує державний суверенітет та економічну самостійність Ук_ раїни, здійснення внутрішньої і зовнішньої політики держави вживає заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина, щодо забезпечення обороноздатності і національної безпеки України, громадського порядку тощо. Виходячи з цього в ч. 2 ст. 87 Конституції України встановлюється, що питання про відповідальність Кабінету Міністрів не може розглядатися парламентом України більше одного разу протягом однієї чергової сесії, а також протягом року після схвалення Програми діяльності Кабінету Міністрів України. Ставити питання про відповідальність уряду України раніше ніж через рік після затвердження парламентом України Програми діяльності Кабінету Міністрів було б недоцільно, оскільки це не дало би можливості стабільно працювати уряду над виконанням урядової програми, яка затверджена парламентом. Такий підхід українського законодавця щодо регламентації цього питання відповідає зарубіжній практиці конституціоналізму, насамперед європейській.

Стаття 88. Верховна Рада України обирає зі свого складу Го лову Верховної Ради України, Першого заступника і заступника Го лови Верховної Ради України та відкликає їх.

Голова Верховної Ради України:

1) веде засідання Верховної Ради України;

2) організовує підготовку питань до розгляду на засіданнях Вер ховної Ради України;

3) підписує акти, прийняті Верховною Радою України;

4) представляє Верховну Раду України у зносинах з іншими орга нами державної влади України та органами влади інших держав;

5)     організовує роботу апарату Верховної Ради України.

Голова Верховної Ради України здійснює повноваження, перед бачені цією Конституцією, у порядку, встановленому законом про регламент Верховної Ради України.

Коментована стаття закріплює питання, пов'язані із формуванням керівного складу українського парламенту, та основні повноваження Голови Верховної Ради України.

416

Частина 1 коментованої статті визначає осіб, які належать до керівного складу Верховної Ради України, – Голова Верховної ради України, Перший заступник і заступник Голови Верховної Ради України. Чітке конституційне закріплення переліку цих посадових осіб та визначення кількості заступників Голови Верховної Ради України є гарантією від необгрунтованого розширення складу парламентського керівництва.

Конституційно визначено, що ці посадові особи обираються лише зі складу Верховної Ради, тобто вони повинні бути народними депутатами України, і ніякі інші посадові особи, керівники органів публічної влади чи пересічні громадяни не можуть претендувати і бути обраними на ці посади.

Загальний порядок і детальна процедура обрання Голови Верховної Ради України, його Першого заступника і заступника закріплені Регламентом Верховної Ради України. Згідно з Регламентом Голова Верховної Ради і його заступники обираються Верховною Радою на строк її повноважень таємним голосуванням шляхом подачі бюлетенів. При цьому вибори Першого заступника та заступника Голови Верховної Ради України можуть проводитися одночасно з виборами Голови Верховної Ради, якщо до початку чи під час розгляду цього питання між депутатськими фракціями (групами) буде досягнута домовленість про вибори цих посадових осіб «у пакеті» .

Обрання парламентського керівництва проходить у кілька етапів. На першому етапі відбувається висунення кандидатів. До початку обговорення висунутих кандидатур у депутатських групах (фракціях) Секретаріат Верховної Ради поширює серед депутатів інформаційні матеріали про кожного кандидата, що надійшли від комісії, до компетенції якої входять питання депутатської етики. Перелік інформаційних даних повинен бути однаковим для всіх

кандидатів.

Після цього представлені кандидатури попередньо обговорюються в депутатських групах (фракціях), а потім на засіданні Верховної Ради України. За процедурним рішенням Верховної Ради кандидатури обговорюються на пленарному засіданні окремо по кожній посаді або всі разом.

До бюлетеня для таємного голосування включаються всі кандидатури, яких було висунуто у встановленому порядку і які дали зго-Ду балотуватися. Бюлетені для таємного голосування у кількості, що

417

Конституція України

Розділ IV. Стаття 88

 

відповідає фактичній кількості депутатів, за встановленою Ben ховною Радою формою, виготовляються під контролем Лічильної комісії, яка формується на пленарному засіданні після обговорення кандидатів. Лічильна комісія визначає час, місце і порядок проведення голосування, про що вона повідомляє народних депутатів. Голосування проводиться народними депутатами у кабіні (приміщенні) для таємного голосування.

Якщо жоден кандидат не одержить при першому голосуванні 226 голосів, проводиться повторне голосування щодо двох кандидатур, які одержали найбільшу кількість голосів при першому голосуванні. Якщо внаслідок вибуття кандидатів з балотування залишається один кандидат, повторне голосування проводиться щодо нього.

Про обрання Голови Верховної Ради України, його Першого заступника та заступника Верховна Рада приймає постанови. У разі, коли жодного з кандидатів на посади Голови Верховної Ради України та його заступників не було обрано, проводяться нові вибори.

Частина 1 коментованої статті закріплює можливість відкликання з посади Голови Верховної Ради України, Першого заступника і заступника Голови Верховної Ради України. При цьому встановлюється, що відкликання з посади зазначених осіб здійснюється Верховною Радою України. Тобто ініціювання цього питання і відкликання з посади парламентського керівництва може проводитися тільки народними депутатами України і лише шляхом колегіального вирішення питання про відкликання. Підстави і процедура відкликання зазначених посадових осіб передбачені відповідними положеннями Регламенту Верховної Ради України.

Згідно з Регламентом Верховної Ради України Голова Верховної Ради України, його Перший заступник і заступник можуть бути в будь-який час відкликані Верховною Радою на їх прохання, а також у зв'язку з їх незадовільною роботою на цих посадах або через інші обставини, що унеможливлюють виконання ними своїх обов'язків, у тому числі внаслідок порушення вимог несумісництва. Слід зазначити, що крім загальних вимог щодо несумісності депутатського мандата з іншими видами діяльності, закріплених у ст. 78 Конституції України, Регламент Верховної Ради встановлює, що Голова Верховної Ради України і його заступники не можуть вико-418

нурати будь-яку іншу оплачувану роботу (крім наукової, викладацької чи іншої творчої у поза робочий час), а також входити до складу правління чи ради підприємства або об'єднання громадян, що має на меті одержання прибутків. Підкреслюється також, що дострокове припинення депутатських повноважень Голови Верховної Ради України чи його заступників одночасно припиняє і їх повноваження як керівників парламенту.

Пропозиції про відкликання Голови Верховної Ради України, його Першого заступника і заступника можуть вноситися за їх особистими письмовими заявами (стосовно заступників – також за письмовою заявою Голови Верховної Ради) і не менш як 1/3 депутатів від їх конституційного складу за їх підписами. Питання про відкликання зазначених осіб не потребує підготовки в комітетах Верховної Ради, але Регламентом передбачена можливість створення тимчасової контрольної чи слідчої комісії для збирання чи перевірки інформації, що стосується питання про відкликання. Рішення щодо включення до порядку денного сесії Верховної Ради питання про відкликання Голови Верховної Ради чи його заступників приймається на пленарному засіданні парламенту.

Постанова Верховної Ради про відкликання Голови Верховної Ради України, його Першого заступника чи заступника може прийматися шляхом відкритого голосування, якщо відкликання здійснюється за їх власною ініціативою, або шляхом подачі бюлетенів для таємного голосування. Зазначена постанова Верховної Ради повинна містити відомості про причини відкликання, які заносяться до трудової книжки означених осіб. Цією ж постановою вони обираються членами визначених ними комітетів Верховної Ради; це питання не обговорюється і не потребує попередньої підготовки в парламентських комітетах чи депутатських групах (фракціях).

Регламентом Верховної Ради України передбачається і така ситуація, коли особиста заява Голови Верховної Ради, його Першого заступника чи заступника про відкликання парламентом не задовольняється. У цьому разі вони мають право припинити виконання посадових обов'язків Голови Верховної Ради чи його заступників у порядку, встановленому Кодексом законів про працю України. При цьому їм виплачується заробітна плата народного депутата і здійснюються виплати, пов'язані з виконанням Депутатських обов'язків, відповідно до законів України.


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 80; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!