Аналітичний процес і його складові



Можливість отримання дієвих і своєчасних управлінських рішень залежить від наукового розв’язання проблеми оптимізації процесів аналізу. Тому актуальним сьогодні є поглиблене вивчення аналітичного процесу з метою виділення в його складі однорідних підпроцесів, так званих “будівельних блоків”, що створять передумови для розподілу і кооперації праці аналітиків, її автоматизації.

Спробуємо дослідити аналітичний процес з точки зору пошуку в ньому елементарних компонентів, з яких і складаються аналітичні технології.

Підхід до технології економічного аналізу з позиції чотирьохрівневої концепції складності, згідно якої будь-який із процесів можна описати елементами чотирьох рівнів складності – етапи, процедури, операції, дії дозволив розробити схему структурно-функціональної будови аналітичного процесу ( рис.1.1).

 

 

 

 


Рис 1.1. Структурно – функціональна будова аналітичного процесу

Найбільш значними елементами аналітичного процесу є етапи: оцінки, діагностичний і пошуковий. Кожен з них має свої цілі і завдання.

Під час оцінки визначають відмінності досягнутого стану і рівня розвитку об’єкта ( показника, процесу, системи тощо) від бажаного рівня шляхом порівняння за встановленими критеріями.

 

Слід також зазначити, що формулювання оцінок здійснюється з використанням принципів об’єктивності, однозначності і своєчасності. Крім того, оцінка об’єктів аналізу передбачає дотриманням умов їх зіставності.

  Розрізняють монокритеріальні і полікритеріальні оцінки. Перші мають місце, коли до об’єкта оцінки застосовують один критерій, другі – коли об’єкт оцінюють одночасно з використанням багатьох критеріїв.

Алгоритм побудови оцінок можна узагальнити в наступних кроках:

1-й крок – Формулювання мети оцінки і визначення відповідної критеріальної бази;

2-й крок – Вимір рівня і динаміки об’єкта аналізу;

3-й крок – Перевірка даних першого і другого кроків на зіставність та її забезпечення;

4-й крок – Формулювання, згідно вказаних принципів, оцінки в основі якої лежить розмір і динаміка відхилень відповідного об’єкта аналізу від критеріального рівня.

Діагностичний етап включає детальне вивчення ознак невідповідності фактичного і бажаного стану об’єкта , встановлення причин невідповідності.

Призначення пошукового етапу полягає в обґрунтуванні рекомендацій, які б дозволили перевести об’єкт в бажаний стан. Прийняття своєчасного і якісного управлінського рішення передбачає генерування варіантів управлінських рішень, формулювання критерія ефективності управлінського рішення і вибір найбільш прийнятного з них.

Ознаками, що дають можливість розмежувати вказані етапи є: мета дослідження, часовий аспект, об’єкти, склад критеріїв, інформаційна база та методичне забезпечення. Наприклад, на етапі оцінки і діагностичному етапі систему об’єктів аналізу, як правило, складають показники, що відображають різні сторони аналізованого об’єкту. На етапі пошуку об’єктами виступають альтернативні варіанти розв’язання проблеми.

Етапи аналітичного дослідження взаємопов’язані і взаємообумовлені. При виявленні відхилень об’єкта аналізу від бажаного рівня, що встановлюється в ході оцінки, виникає необхідність в діагностиці. Якщо в ході діагностичного етапу аналітичного дослідження не вдається нормалізувати процес відтворення в межах діючого рішення, настає черга пошуку. Виявлені під час пошукового етапу нові можливості економічного розвитку створюють нові критерії для оцінки.

Кожен із етапів аналітичного дослідження може здійснюватися незалежно один від одного. Наприклад, виявити порушення, диспропорції в розвитку об’єктів аналізу можна на основі діагностики, шляхом виявлення типових ознак, притаманних тільки даному порушенню. При цьому відпадає необхідність в оцінці. Ознакою росту залишків незавершеного виробництва є перевищення темпів росту обсягу валової продукції над темпами росту обсягу товарної продукції, а про збільшення залишків нереалізованої продукції на складі свідчить перевищення темпів росту товарної продукції над темпами росту реалізованої продукції. Про зниження рівня ділової активності підприємства, зниження оборотності оборотних активів свідчить перевищення темпів росту валової продукції над реалізованою.

Розрахунок відхилень в ході оцінки, дозволяє реалізувати принцип технології аналізу “за відхиленнями”. Ця технологія потребує розробки і введення в аналітичний процес критеріїв важливості відхилень для різних рівнів управління. Дякуючи цьому, виявлені відхилення поділяються на несуттєві, за наявності яких аналітична інформація не передається на вищий рівень управління, і суттєві, які потребують втручання менеджерів вищого рівня. Переваги такої технології аналізу полягає в зниженні обсягу несуттєвої аналітичної інформації, яка надходить особі, що приймає рішення, а головне в активізації людського фактору в управлінні за рахунок передачі повноважень і відповідальності менеджерам нижчої ланки управління.

Наступний елемент аналітичного дослідження – процедура, яка полягає в підготовці, розрахунку і інтерпретації аналітичних величин ( абсолютних, відносних, середніх величин і ін.), що характеризують зміну об’єкта аналізу. Процедура складається з повторюваних в різній послідовності операцій. Ознакою розмежування процедур виступає зміна виду аналітичних операцій.

На відміну від етапу і процедури кожна аналітична операція виконується на одному робочому місці людиною або машиною. В залежності від кваліфікації виконавця і можливостей автоматизації операції поділяють на три типи: технічні ( проведення розрахунків), логічні ( пошук інформації) і творчі, або інтелектуальні ( вибір бази порівняння, деталізації і т.п.). Технічні операції апріорі відносяться до тих, які можуть бути автоматизовані. Логічні і деяка частина творчих операцій можуть бути автоматизовані лише при дотриманні деяких умов.

До аналітичних процедур можна віднести програмну, інформаційну, розрахункову і узагальнюючу.

Програмна процедура полягає в створенні методики і організації виконання етапів аналітичного дослідження, інформаційна процедура виконується на будь-якому з етапів і охоплює логічні операції зі збору і підготовки вхідної інформації. Розрахункова процедура складається із технічних операцій пов’язаних з розрахунком аналітичних показників згідно встановленого алгоритму. Узагальнююча процедура на кожному із етапів полягає в логічному порівнянні отриманих аналітичних показників з критерієм і якісною інтерпретацією результатів аналізу.

Програмна процедура виконується один раз, а використовується неодноразово. Вона переглядається лише в тих випадках, коли змінюється методика розрахунку показника, критерії його оцінки чи інформаційне забезпечення. Стабільність програмної процедури передбачає можливість її автоматизації. Інформаційна і розрахункова процедури, можуть бути автоматизовані. Узагальнюючу процедуру можна регламентувати при програмуванні лише в загальних рисах, і тому виконувати її на машині важко. Виключення складають лише творчі операції узагальнення альтернативного характеру ( “так-ні”, ”більше – менше - дорівнює критерію” ).

Аналітична операція включає в себе дію або ряд дій, спрямованих на перетворення, рух і усвідомлення інформації. Вона здійснюється з використання певних методів або прийомів.

        Узагальнюючи сказане, треба відзначити, що систематизація і узагальнення структурно-функціональної будови аналітичного процесу створить основу для типізації і стандартизації різних завдань аналізу та автоматизації праці аналітика.

КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ

1. Визначте поняття економічного аналізу.

2. Охарактеризуйте загальнонаукові методи, якими користується економічний аналіз.

3. Перерахуйте основні функції управління виробництвом, дайте їх характеристику.

4. Визначте роль і значення економічного аналізу в підготовці і прийнятті управлінських рішень.

5. Яких Ви знаєте українських вчених-економістів? Назвіть їх вклад у розвиток економічного аналізу.

6. Розкрийте зміст економічного аналізу.

7. У чому полягає співвідношення понять об’єкта і предмета вивчення в економічному аналізі? Назвіть об’єкти, через які розкривається предмет аналізу як науки.

8. Користуючись визначеннями предмета економічного аналізу, приведеними в економічній літературі, поясніть відмінності у формулюваннях і обґрунтуйте свою точку зору щодо визначення предмета економічного аналізу.

9. Яке місце займає економічний аналіз у системі наук?

10. Які завдання стоять перед економічним аналізом?

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 225; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!