Принципи спортивного тренування в атлетизмі



Резерви подальшого росту спортивних досягнень криються в основних принципах спортивного тренування. У поняття принцип закладені відправні положення, що обумовлюють результативність і якість підготовки спортсменів, за умови їх планомірного і чітко обґрунтованого застосування на всіх етапах спортивного тренування. До них відносяться загальметодичні і загальпедагогічні принципи. З загальметодичних можна виділити:

· Принцип оздоровчої спрямованості - пронизує весь зміст учбово-тренувального процесу. Підвищення опірності організму до несприятливих факторів, попередження травматизму і формування стійкості проти професійних захворювань - усе це непорушні сторони даного принципу.

· Принцип всесторонности - визначає обґрунтована взаємодія виховання, навчання і функціонального удосконалювання спортсмена.

· Принцип органічного зв'язку спортивного тренування з видами різної діяльності (навчання, роботи) спортсмена.

До загальпедагогічних принципів можна віднести:

· Принцип свідомості й активності - передбачає постійне формування в спортсмена творчого відношення і виховання стійкого інтересу до мети, задачам, використовуваним засобам і методам, плануванню, контролю й іншим сторонам спортивної діяльності. Спортсмен повинний вміти оцінювати свої успіхи і невдачі.

· Принцип систематичності і послідовності - реалізується в строго визначеній регулярності і послідовності занять, раціональному чергуванні навантажень і відпочинку.

· Принцип приступності й індивідуалізації - говорить про те, що будь-які тренувальні завдання повинні бути адекватні віку, підлозі і рівню підготовленості спортсмена.

· Принцип наочності - є вихідною передумовою росту спортивної майстерності при об'єктивній необхідності включення різних органів почуттів спортсменів. Виконуючи завдання тренера, атлет повинний бачити, чути, і мишечно почувати спортивні вправи.

· Принцип повторності - забезпечує поступове підвищення складності учбово-тренувальних занять. При цьому повинна дотримуватися приемственность у змісті тренувань і їхній взаємозв'язок від заняття до заняття. Варто враховувати, що на початку пристосовуються серцево-судинна і дихальна системи, потім центральна нервова система, більш тривалий час потрібно для удосконалювання біохімічних і структурних змін у м'язовій системі, але повільніше всього в умовах спортивного тренування відбувається пристосування опорно-рухового апарата.

 

Значення загальної фізичної підготовки і спеціальної фізичної підготовки в спортивному тренуванні

Визначальним фактором, що забезпечує безупинний ріст спортивної майстерності, є єдність загальної фізичної і спеціальної фізичної підготовки. Головна задача ОФП напрвлена на безупинний розвиток і удосконалювання ведучих фізичних якостей, і в той же час врівноважує односпрямований розвиток специфічних якостей. Засобу ОФП сприяють створенню фізичної і функціональної бази, забезпечують активний відпочинок і відновлення організму, впливають на розвиток спеціальних фізичних якостей, підвищують загальну працездатність. Головна задача СФП повинна сприяти розвитку спеціальних фізичних якостей стосовно до виду спортивної діяльності.

Для добору раціональних вправ ОФП необхідно керуватися визначеними критеріями:

· Вправи ОФП повинні відповідати характеру нервово-м'язових зусиль, ідентичних основного виду спорту.

· Вправи ОФП повинні сприяти більш повноцінному розвитку спеціальних фізичних якостей.

· Вправи ОФП повинні у визначеній мері сприяти розвитку загальної координації рухів.

· Вправи ОФП повинні сприяти більш швидкому відновленню функцій і систем організму, розвитку загальної працездатності.

Критерії для добору вправ спеціальної фізичної підготовки:

· Вправи СФП повинні мати відповідність не тільки по динаміці нервово-м'язових зусиль, але і за структурою рухів в обраному виді спорту.

· Вправи СФП повинні бути спрямовані на розвиток ведучих м'язових груп у повній відповідності з динамікою зусиль, що розвиваються, у фазах руху.


Тренувальні навантаження

Основним фактором, що визначає ступінь впливу тренувального заняття на організм спортсмена, є величина навантаження. Чим вище навантаження, тим більше стомлення спортсмена і зрушення в стані його різних систем, що інтенсивно беруть участь у забезпеченні роботи. Величина навантаження в значній мірі відбивається й у характері відбудовних процесів. Після незначних навантажень вони протікають протягом десятків чи хвилин декількох годин. У той же час великі навантаження можуть викликати тривалий період відновлення, що досягає декількох доби. Розрізняють наступні види навантажень: мала, середня, велика, надмірна.

· Мале навантаження активізує діяльність різних систем, але ознаки стомлення відсутні. Кількість і характер вправ, виконуваних у заняттях з малим навантаженням, складає приблизно 20-25 % від сумарного обсягу роботи. Спрямована на підтримку досягнутого рівня тренованості, на прискорення процесів відновлення після попередніх навантажень.

· Середнє навантаження відповідає стійкої працездатності, створює деякі ознаки стомлення. Обсяг навантаження складає близько 40-50 % від сумарного обсягу роботи, необхідного для настання явного стомлення. Спрямована на підтримку досягнутого рівня тренованості.

· Велике навантаження характеризується великим сумарним обсягом роботи в умовах стійкого стану організму, але не супроводжується зниженням його працездатності. Обсяг навантаження відповідає приблизно 70 % від сумарного обсягу роботи, виконуваної до настання явного стомлення. Спрямована на подальше підвищення тренованості.

· Надмірне навантаження супроводжується явним зниженням працездатності. Зовнішнім критерієм навантаження є нездатність продовжувати виконання пропонованої тренувальної роботи.


Педагогічний контроль у структурі тренування

Найважливіша ланка в структурі тренування займає педагогічний контроль. Оптимізація тренувального процесу й об'єктивна оцінка ефективності не тільки узагальненого фактора, але і його складових, припускає як обов'язковий захід проведення оперативного, поточного й етапного контролю. Об'єктивний педагогічний контроль дозволяє виявити ступінь розвитку якого-небудь фактора, а тренувальні заходи створюють ймовірну основу його удосконалювання. Тому педагогічний контроль повинний бути зв'язаний з одержанням інформації про фізичний, функціональний і психологічний стан організму спортсмена з метою перевірки ефективності тренувальних впливів для підвищення результативності тренування і соревновательной діяльності. Головними задачами педагогічного контролю є:

· Оцінка ефективності тренувальних засобів і навантажень.

· Оцінка діючої системи планування тренування.

· Оцінка темпів розвитку фізичних якостей.

· Оцінка рівня загальної і спеціальної працездатності (тренованості).

· Оцінка технічної підготовленості.

Головним у педагогічному контролі є оцінка стану, у якому знаходиться спортсмен. Оцінюються і контролюються три типи стану:

· Оперативне -, що змінюється в процесі заняття, під впливом виконання вправи. Оперативний контроль необхідний для реєстрації тренувальних навантажень, виконуваних на занятті. Зміни, що наступили в організмі в наслідок цього навантаження, доцільно оцінювати наступного дня, до початку занять.

· Поточне стан - изменяющееся під впливом одного чи декількох занять. Поточний контроль повинний мати на меті зробити аналіз тренувального навантаження, що здійснювалася протягом декількох мікроциклів, що утворять значний етап тренування.

· Перманентний стан - сохраняющееся відносно тривалий період часу. Етапний контроль припускає систематизацію даних поточного контролю за відносно закінчений цикл (піврічний, річний). Усі дані по навантаженню необхідно представити в графічному виді. Такий прийом дозволить тренеру якісніше розібратися в змісті, організації і стратегії спланованих навантажень, а також визначити рівні розвитку фізичних якостей, біоенергетичних можливостей, оцінити соревновательную діяльність, технічну підготовленість.

Бажано, щоб у систему контролю надходили показники отримані лікарями, фізіологами, біохіміками і психологами.


Типи статури й індивідуалізація тренування

Для початку необхідно об'єктивно визначити фізіологічну специфіку організму атлета, що значною мірою, особливо спочатку, буде диктувати стратегію занять. При всім різноманітті людських індивідуальностей по найбільш важливих ознаках розрізняють три основних типи фізіологічної конституції - ендоморфний, ектоморфний і мезоморфний. У чому їхні характерні риси:

· Мезоморфний тип - мускулистий, сильний, атлетичний. У даного типу правильні фізичні пропорції тіла. М'язова система масивна, добре виражена, без помітного жиру. Плечі істотно ширше стегон. Цей тип наділений найбільш ефективними даними, має найкращі вимоги для цілеспрямованого силового тренування.

· Ектоморфний тип - має тонкий, довгий кістяк, м'язова система розвита відносно слабко. Найбільш ефективної для цього типу вважається об'ємна, але не тривале тренування. Практично це означає зниження кількості вправ і їхніх повторень у тренувальному процесі.

· Ендоморфний тип - має короткі верхні і нижні кінцівки, кисті і стопи широкі, схильний до повноти, має значний відсоток жирової маси. Досить сильний людський тип. Одна з переважної спрямованості в тренуванні даного типу зв'язана насамперед зі зменшенням зайвої ваги тіла. При цьому украй важливо сполучити силове тренування з раціональним харчуванням і постійним застосуванням кроссового бігу.

Пізнання складних реакцій організму в цілому і м'язовій системі зокрема на вплив різних видів навантаження в сполученні з цілеспрямованою дієтою - процес творчий. Практичні експерименти і дослідження в цій області продовжуються. Внести свою лепту в розвиток знань про атлетизм може кожен тренер, тому що тут - як, утім, і в будь-якому іншому виді спорту - дуже важливий індивідуальний підхід. Хоча він, звичайно, ні в якій мері не означає недооцінки загальних закономірностей; більш того, тільки на фундаменті об'єктивних основ він і буде продуктивним. Тому, принаймні в перші роки, не змінюйте обрану методику, не відробивши по ній від трьох до шести місяців, тому що менш тривалого терміну навряд чи досить для вірної оцінки позитивних і негативних сторін обраної системи тренувань і планування на її основі подальших дій. Звичайно, і на даному етапі можуть бути застосовані короткострокові системи вправ - позаплановими, продиктованими якими-небудь несподіваними причинами, що вимагають коректування намічених схем. Необхідно відзначити, що питання коректування виникнуть неминуче, і сприймати таку ситуацію треба спокійно. План не може, та й не повинний перетворюватися в догму гальмуючу прогрес. Уміння, не змінюючи загальної стратегії, розумно і вчасно коректувати тренувальні плани в зв'язку з різними ситуаціями, що виникають у процесі впливу на настільки складну систему, як м'язова структура, - доказ достатньої досвідченості і розуму тренера. Лише будуючи заняття з урахуванням особливостей індивідуальності спортсменів, а саме фізичної і психологічної типології властивостей, умов життя, характеру, особистих бажань і цілей - можна расчитивать на успіх. Такий підхід допоможе вірно використовувати досвід відомих атлетів, їхніх тренерів і ради теоретиків по атлетизму і брати на озброєння лише те, що прийнятно для вашої роботи.

 

Література:


· Дембо А. В., Попов С. Н., Тесленко Ж. А., Шапкайц Ю. М "Спортивна медицина". Москва, "Фізкультура і спорт", 1975р.

· Семенов В. Г., Костюченков В. Н "Основи методики тренування в атлетичній гімнастиці". Смоленськ 1990р.

· Шубов В. М. "Краса сили". Москва, "Радянський спорт", 1990р.

 

Тема: Основы атлетизма

Запорожье, 2010

План

Введение

1. Некоторые понятия о спортивной подготовке и спортивной тренировке

2. Принципы спортивной тренировки

3. Значение ОФП и СФП в спортивной тренировке

4. Тренировочные нагрузки

5. Педагогический контроль в структуре тренировки

6. Типы телосложения и индивидуализация тренировки

Введение

Атлетизм - упражнения с использованием различных отягощений для развития силы и формы отдельных мышц и тела в целом.

Бодибилдинг (культуризм) - ответвление тренинга с отягощениями, при котором занимающиеся ставят своей целью совершенствование телосложения и достижение выразительной рельефной мускулатуры.

Своими историческими корнями атлетизм уходит в 19 век. Так в 1885 году выдающийся русский врач и педагог В. Ф. Краевский основал в Петербурге первый в России кружок любителей силовой гимнастики. В основу занятий в кружке было положено стремление к физическому совершенству на базе укрепления здоровья, закаливания организма и системы разнообразных физических упражнений. Именно в те годы была заложена методическая основа отечественного атлетизма, в которой была разработана оригинальная система “телостроительства и развития силы” В. Ф. Краевского, гантельная гимнастика И. Лебедева, волевая гимнастика А. Анохина.

В 1987 году была создана Федерация атлетизма СССР. В 1988 году она вошла в число членов Международной Федерации Бодибилдинга (IFBB). Ведущие атлеты страны вышли на международную арену. Первым звание Чемпиона Европы, среди спортсменов бывшего СССР, в 1989 году завоевал белорусский атлет Николай Шила. В январе 1992 года была зарегистрирована “Белорусская федерация культуристов”.

Красота, сила и здоровье нашего тела - это новый культурный критерий человеческой цивилизации. Физкультурная революция совершается не в спортивных залах, а в человеческих умах. Сильное тело - это не эстетическая прихоть, а единственный способ выстоять в наше время глобальных стрессов: социальных, информационных, экологических и психических. Когда вы тренируетесь, вы делаете более сильным не только мускулы, но и характер. Вы приучаете себя ставить цель и достигать её. Вы учитесь совершенствовать себя и потом это умение будет сопровождать вас всю вашу жизнь, чем бы вы не занимались.

Спорт воспитывает человека эстетически и морально, формирует нравственное поведение и отношение к людям, к себе, к учёбе и труду, воспитывает самоконтроль и самооценку своих действий, эмоций, психику.

Сегодня с уверенностью можно говорить, что спорт высших достижений (профессиональный спорт) и массовый спорт - это две, относительно самостоятельные категории современного общества, которые характеризуются целым комплексом различных областей знаний, целей задач, средств и методов.


Дата добавления: 2019-01-14; просмотров: 620; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!