Конституційний статус Президента Украіни 2 страница



Державні органи виконавчої влади знаходяться на бюджетному фінансуванні і є юридичними особами, тобто мають цивільну право- здатність. Діючи у межах своєї компетенції, вони користуються відносною юридичною самостійністю, їх взаємодія із законодавчими (представницькими) і судовими органами здійснюється у різно-манітних організаційних формах, таких, як представництво, погод-жувальні комісії, взаємоінформація тощо. Будучи визначеними в Конституції України як самостійний вид державних органів, вони як такі відрізняються від виконавчих органів системи місцевого само-врядування, а також виконавчих органів комерційних і неко-мерційних організацій та громадських об'єднань.

Кожний державний орган виконавчої влади має визначену норма-тивним актом компетенцію, внутрішню структуру, територіальний масштаб діяльності, має свою сферу, що іменується «предметом відан-ня». Орган складається переважно з державних службовців, між яки-ми розподіл посадових обов'язків закріплюється нормативними акта­ми, а кожен із них має відповідати встановленим вимогам щодо рівня професійної підготовки, стажу і досвіду роботи тощо. Державні служ-бовці обіймають посади і виконують свої функції відповідно до зако-нодавства про державну службу.

Для кожного державного органу виконавчої влади затверджується штатний розпис, в якому йдеться про перелік структурних

435


Розділ 20

підрозділів, найменування і кількість посад з визначеними посадови-ми окладами. Адміністративна та інша правоздатність і дієздатність органів виконавчої влади виникає одночасно з їх утворенням і визна-ченням компетенції, а припиняється з їх ліквідацією.

Функціонування виконавчої гілки державної влади забезпечується діяльністю системи виконавчих органів, що мають вертикальнии зв'язок між супідрядними органами виконавчої влади на підставіроз-поділу компетенції між ними. Правовий статус органів виконавчої влади як суб'єктів адміністративних та інших правовідносин визна-чається відповідними нормативними актами.

Системність г невід'ємною властивістю виконавчої влади та її органів. Вони функціонують у межах закономірностей державної вла­ди і формуються під впливом об'єктивних і суб'єктивних факторів, та­ких як рівень економічного розвитку суспільства, його політичної і правової культури, зовнішньополітичних умов тощо. Елементний склад системи органів виконавчої влади базується на урахуванні ха­рактеру мети, завдань, функційдержави, їїтериторіальноїорганізації. Основою побудови системи органів виконавчої влади є їх структура і функціональна підпорядкованість. Взаємодія всіх її ланок складає най-важливішу її системну характеристику.

Система органів виконавчої влади, їх правовий статус регулюють-ся Конституцією України (розділ VI), а також законами України, указами Президента України. До системи органів виконавчої влади входять: Кабінет Міністрів України, міністерства та інші центральні органи виконавчої влади України, Рада міністрів Автономної Рес­публіки Крим та місцеві державні адміністрації.

20.2. Кабінет Міністрів України — вищий орган

у системі органів виконавчої влади, його склад,

основні функції та повноваження

Вищим органом у системі органів виконавчої влади в Україні є Кабінет Міністрів України, який очолює систему органів виконавчої влади, є урядом України, який здійснює виконавчу владу безпосередньо та через міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим та місцеві державні

436


Виконавча влада в Україні

адлііністраціі', спрямовує, координує та контролює діяльність цих ор- ганів. Він відповідальний перед Президентом України і Верховною Радою України, підконтрольний і підзвітний Верховній Раді України у межах, передбачених Конституцією України. Ефективність його діяльності як центру державного управління багато в чому залежить від підтрим-ки Верховної Ради та Президента України.

Очолює Кабінет Міністрів України Прем'єр-міністр, який призна- чаєїїіься Верховною Радою України за поданням Президента України. До складу Кабінету Міністрів України входять також Перший віце-прем'єр-міністр, віце-прем'єр-міністри та міністри. Кандидатура для призначення на посаду Прем'єр-міністра України вноситься Президентом України за пропозицією коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, сформованої відповідно до ст. 83 Консти­туции або депутатськоі' фракції, до складу якої входить більшість народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради.

Міністри оборони та закордонних справ України призначаються Вер­ ховною Радою за поданням Президента України, інші члени Кабінету Міністрів призначаються Верховною Радою за поданням Прем'єр-міністра. За його поданням призначаються також Голова Антимоно­польного комітету України, Голова Державного комітету телебачення і радіомовлення, Голова Фонду державного майна України.

Верховна Рада України може звільняти зазначених осіб з посади, вирішувати питання про відставку Прем'єр-міністра, а також членів Кабінету Міністрів України. Кабінет Міністрів складає свої повнова- ження перед новообраною Верховною Радою України, а у разі прийняття Верховною Радою резолюції недовіри уряду передбачена відставка всього його складу. У цих випадках Верховна Рада здійснює формуван-ня нового складу Кабінету Міністрів в порядку і строки, визначені Конституцією України. Кабінет Міністрів України, який склав повиоваження перед новообраною Верховною Радою або відставку якого прийнято, продовжує виконувати свої повноваження до початку робоіпи новосформованого Кабінету Міністрів України.

Конституцією України та Законом України «Про Кабінет Міністрів України» від 21 грудня 2006 р. за № 514-Увизначається коло функцій і повнОважень Кабінету Міністрів, зокрема, йому властиві такі функиіі, як: виконавча, бюджетно-фінансова, державного програмування роз-виткУ України, організаційна, державного контролю та інші. Згідно з Конституцією України Кабінет Міністрів України забезпечує: держав-

437


Розділ 20

ний суверенітет і економічну самостійність України, здійснення внутрішньої і зовнішньої політики держави, виконання Конституції і законів України, актів Президента України; вживає заходів щодо ре-алізації прав і свобод людини і громадянина, забезпечує проведення фінансової, цінової, інвестиційної та податкової політики; політики у сферах праці й зайнятості населення, соціального захисту, освіти, на­уки і культури, охорони природи, екологічної безпеки і природокори-стування; розробляє і здійснює загальнодержавні програми еко-номічного, науково-технічного, соціального і культурного розвитку України; забезпечує рівні умови розвитку всіх форм власності, здійснює управління об'єктами державної власності.

Кабінет Міністрів України розробляє проекта Закону про Держав-ний бюджет України і забезпечує виконання затвердженого Верхов­ною Радою України Державного бюджету України, подає парламенту України звіт про його виконання. До компетенції Кабінету Міністрів України належить: здійснення заходів щодо забезпечення оборо-ноздатності і національної безпеки України, громадського порядку, боротьба зі злочинністю, організація і забезпечення здійснення зовнішньополітичної діяльності України, митної справи. Він спрямо-вує та координує діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади, контролює їх діяльність.

Беручи за основу найбільш типовий перелік сфер і галузей суспільного життя, враховуючи положення чинної Конституції Ук­ раїни та Закону України «Про Кабінет Міністрів України», до основних функцій та повноважень Кабінету Міністрів України належать такі:

а) у сфері економіки та фінансів:

— забезпечує проведення державної економічної політики,
здійснює прогнозування та державне регулювання національної еко­
номіки;

— забезпечує розроблення та виконання загальнодержавних про-
грам економічного та соціального розвитку;

— визначає доцільність розроблення та виконання державних
цільових програм з урахуванням загальнодержавних пріоритетів;

— здійснює відповідно до закону управління об'єктами державної
власності, в тому числі корпоративними правами, делегує в установ-
леному законом порядку окремі повноваження щодо управління за-
значеними об'єктами міністерствам, іншим центральним органам
виконавчої влади, місцевим державним адміністраціям та відповід-
ним суб'єктам господарювання; забезпечує розроблення і виконання

438


Виконавча влада в Україні

державиих програм приватизації; подає Верховній Раді Україии пропозиції стосовно визначення переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації;

—сприяє розвитку підприємництва на засадах рівності перед за­коном усіх форм власності та забезпеченню соціальної спрямованості національної економіки, здійснює заходи щодо демонополізації та антимонопольного регулювання економіки, розвитку конкуренції та ринкової інфраструктури;

—забезпечує розроблення і виконання програм структурної пере-будови галузей національної економіки та інноваційного розвитку, здійснює заходи, пов'язані з реструктуризацією та санацією під-приємств і організацій, забезпечує проведення державної промисло-вої політики, визначає пріоритетні галузі промисловості, які потребу-ють прискореного розвитку;

—забезпечує захист та підтримку національного товаровиробника;

—визначає обсяги продукції (робіт, послуг) для державиих потреб, порядок формування та розміщення державного замовлення на ії ви-робництво, вирішує відповідно до законодавства інші питання щодо задоволення державиих потреб у продукції (роботах, послугах); утво-рює згідно із законом державні резервні фонди фінансових і матеріаль-но-технічних ресурсів та приймає рішення про їх використання;

 

— забезпечує проведення державної аграрної політики, продо-вольчу безпеку держави;

— забезпечує проведення державної фінансової та податкової політики, сприяє стабільності грошової одиниці Україии;

— розробляє проекти законів про Державний бюджет Україии та про внесення змін до Державного бюджету України, забезпечує вико­нання затвердженого Верховною Радою України Державного бюдже­ту України, подає Верховній Раді України звіт про його виконання;

— приймає рішення про використання коштів резервного фонду Державного бюджету України;

— обслуговує державний борг України, приймає рішення про ви-пуск державиих внутрішніх та зовнішніх позик, державиих грошово-речових лотерей;

— організовує державне страхування;

— забезпечує проведення державної політики цін, здійснює дер­жавне регулювання ціноутворення;

— забезпечує проведення зовнішньоекономічної політики Украї­ни, здійснює в межах, визначених законом, регулювання зовнішньо­економічної діяльності;

439


Розділ 20

VVV*Л^пМ|ииVVЧV^^№АVVV^VVVVVVЧ^ЛМV*VV^I^VV*V№VVиV^ЛVЧV^МVVVVVЧ^^'ЧVVЧ^№Л'VЧVVV^

— організовує митну справу;

— організовує роботу із складення платіжного балансу і зведеного валютного плану України, забезпечує раціональне використання дер-жавних валютних коштів;

— виступає гарантом щодо позик, які у визначених законом про Державний бюджет України межах надаються іноземними держава­ми, банками, фінансовими міжнародними організаціями, а в інших випадках - відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;

б) у сферах соціальної політики, охорони здоров'я, освіти, науки кульгпури, спорту, туризму, охорони навколишнього природного середови- ща та ліквідаціїнаслідків надзвичайних ситуацій:

— забезпечує проведення державної соціальної політики, вживає
заходів щодо підвищення реальних доходів населення та забезпечує
соціальний захист громадян;

— забезпечує підготовку проектів законів щодо державних соціальних стандартів та соціальних гарантій;

— забезпечує розроблення та виконання державних програм соціальної допомоги, вживає заходів щодо зміцнення матеріально-технічної бази закладів соціального захисту інвалідів, пенсіонерів та інших непрацездатних і малозабезпечених верств населення;

 

— забезпечує проведення державної політики зайнятості населення, розроблення та виконання відповідних державних програм вирішує питання профорієнтації, підготовки та перепідготовки кадрів, регулює міграційні процеси;

— забезпечує проведення державної політики у сферах охорони здоров'я, санітарно-епідемічного благополуччя, охорони материнст­ва та дитинства, освіти, фізичної культури і доступність для громадян послуг медичних, освітніх та фізкультурно-оздоровчих закладів;

— забезпечує проведення державної політики у сферах культури етнонаціонального розвитку України і міжнаціональних відносин охорони історичної та культурної спадщини, всебічного розвитку і функціонування державної мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України; створює умови для вільного розвитку мов корінних народів і національних меншин України, сприяє задоволен-ню національно-культурних потреб українців, які проживають за ме­жами України;

— забезпечує розроблення і здійснення заходів щодо створен ня матеріально-технічної бази та інших умов, необхідних для розвитку

440


Виконавча влада в Україні

охорони здоров'я, освіти, культури і спорту, туристичного та рекре-аційного господарства;

— проводить державну політику у сфері інформатизації, сприяє становлению единого інформаційного простору на території України;

— забезпечує проведення науково-технічної політики, розвиток і зміцнення науково-технічного потенціалу України, розроблення і ви­конання загальнодержавних науково-технічних програм;

— вживає заходів щодо вдосконалення державного регулювання у науково-технічній сфері, стимулювання інноваційної діяльності підприємств, установ та організацій;

— визначає порядок формування та використання фондів для на­уково-технічної діяльності;

— забезпечує проведення державної політики у сфері охорони природи, екологічної безпеки та природокористування;

— забезпечує розроблення та виконання державних і міждержав-них екологічних програм;

— здійснює в межах своїх повноважень державне управління у сфері охорони та раціонального використання землі, її надр, водних ресурсів, рослинного і тваринного світу, інших природних ресурсів;

— приймає рішення про обмеження, тимчасову заборону (зупи-нення) або припинення діяльності підприємств, установ та органі­зацій незалежно від форми власності у разі порушення ними законо-давства про охорону праці та навколишнього природного середови-ща;

— координує діяльність органів виконавчої влади, органів місце-вого самоврядування, підприємств, установ та організацій, пов'язану з охороною навколишнього природного середовища, виконанням державних, регіональних і міждержавних екологічних програм;

— забезпечує здійснення заходів, передбачених державними про-грамами ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, приймає рішення з питань ліквідації наслідків інших аварій, а також пожеж, катастроф, стихійного лиха;

в) у сферах правової політики, законності, забе течення прав і свобод людини та громадянина:

— забезпечує проведення державної правової політики;

— здійснює контроль за додержанням законодавства органами ви­конавчої влади, їх посадовими особами, а також органами місцевого самоврядування з питань виконання ними делегованих повноважень органів виконавчої влади;

441


Розділ 20

— вживає заходів щодо захисту прав і свобод, гідності, життя і здо-ров'я людини і громадянина від протиправних посягань, охорони власності та громадського порядку, забезпечення пожежної безпеки, боротьби із злочинністю, протидії корупції;

— здійснює заходи щодо забезпечення виконання судових рішень органами виконавчої влади та їх керівниками;

— створює умови для вільного розвитку і функціонування системи юридичних послуг та правової допомоги населению;

г) у сфері зовнішньої політит:

— забезпечує у межах своїх повноважень зовнішньополітичну діяльність України, розробляє та затверджує державні програми в цій сфері, погоджує програми перебування офіційних закордонних деле-гацій, до складу яких входять представники Кабінету Міністрів Ук­раїни, та інші пов'язані з цим документа;

— забезпечує відповідно до закону про міжнародні договори вирішення питань щодо укладення та виконання міжнародних дого-ворів України;

— приймає рішення про придбання за кордоном у власність України нерухомого майна (будівництва, реконструкції об'єктів) для потреб закордонних дипломатичних установ України;

г) у сфері національної безпеки та обороноздатності:

— забезпечує охорону та захист державного кордону і території України;

— вживає заходів щодо зміцнення національної безпеки України, розробляє та затверджує державні програми з цих питань;

— здійснює заходи щодо забезпечення боєздатності Збройних Сил України, визначає у межах бюджетних асигнувань на оборону чи-сельність громадян України, які підлягають призову на строкову військову службу і навчальні збори;

— вживає заходів щодо забезпечення обороноздатності України, оснащення Збройних Сил України та інших утворених відповідно до закону військових формувань;

— вирішує питання соціальних і правових гарантій для військово-службовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їхніх сімей;

— здійснює керівництво единою системою цивільного захисту
України, мобілізаційною підготовкою національної економіки та пе­
реведенням її на режим роботи в умовах надзвичайного чи военного
стану;

442


Виконавча влада в Україні

—вирішує питання забезпечення участі військовослужбовців Ук­раїни в миротворчих акціях у порядку, визначеному законом;

—визначає пріоритетні напрями розвитку оборонно-промислово-го комплексу;

д) у сфері вдосконалення державного управління та державної служ­ ба

—організовує проведення єдиної державної політики у сфері дер-жавної служби;

—здійснює заходи щодо кадрового забезпечення органів виконав­чої влади;

—розробляє і здійснює заходи, спрямовані на вдосконалення си-стеми органів виконавчої влади з метою підвищення ефективності їх діяльності та оптимізації витрат, пов'язаних з утриманням апарату уп­равління;


Дата добавления: 2018-11-24; просмотров: 155; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!