ТЕМА 3. Система і структура вищої школи



Семінар                                     Обсяг навчального часу: 2 год.

Навчальна мета : засвоїти базові поняття теми,охарактеризувати напрями модернізації структури вищої освіти, питання оптимізації ВНЗ України (ВНЗ МВС України) та перспективи їх розвитку.

Виховна мета:  формувати основи правової культури у питаннях структури вищої освіти та післядипломної освіти України.

Розвивальна мета: вміти аналізувати особливості різних типів моделей ВНЗ України.

Навчальне обладнання, ТЗН: мультимедійний проектор, комп’ютер.

Наочні засоби: схеми у базових підручниках та посібниках.

Міжпредметні та міждисциплінарні зв’язки: “Основи педагогіки та психології”, “Правові питання вищої школи”.

Навчальні питання:

1. Основні напрями модернізації структури вищої освіти України.

2. Структурно-функціональна модель порівняння різних типів вищих навчальних закладів всіх форм власності. Мета і завдання. 3. Система вищих навчальних закладів України (ВНЗ МВС України): стан та перспективи розвитку.

4. Освітні рівні та освітньо-кваліфікаційні рівні вищої освіти. Особи, які навчаються у ВНЗ.

5. Післядипломна освіта як постійно діюча ланка в національній системі безперервної освіти.

Ключові поняття: училище, технікум, інститут, академія, університет, управління вищою освітою, принципи діяльності освітніх закладів, освітній рівень, освітньо-кваліфікаційний рівень, неповна вища освіта, базова вища освіта, повна вища освіта, молодший спеціаліст, бакалавр, спеціаліст, магістр, післядипломна освіта, безперервна освіта, практика, стажування, розширення профілю, перепідготовка, спеціалізація, кваліфікація, система підвищення кваліфікації, перекваліфікація.

Література

1. Алексюк А. М. Педагогіка вищої школи. – К., 1993. – 217 с.

2. Алексюк А. М. Педагогіка вищої освіти України: Історія. Теорія: Підручник для студентів, аспірантів та молодих викладачів вузів / Міжнародний фонд «Відродження». – К.: Либідь, 1998. – 558 с.

3. Андрущенко В. П., Бех І. Д., Волощук І. С., Глузман О. В., Гузій Н. В., Дем’яненко Н. М.Педагогіка вищої школи: підручник / АПН України; Інститут вищої освіти / Василь Григорович Кремень (ред.). – К. : Педагогічна думка, 2009. – 256 с.

4. Бартєнєва І.О. Педагогіка вищої школи. – О.: ПДПУ ім. К.Д.Ушинського, 2003. – 344 с.

5. Вітвицька С. С. Основи педагогіки вищої школи: Підручник за модульно-рейтинговою системою навчання для студентів магістратури. – Київ: Центр навчальної літератури, 2006. – 384 с.

6. Енциклопедія освіти / В.Г. Кремень (голов.ред.). – К. : Юрінком Інтер, 2008. – 1040 с.

7. Інновації як фактор модернізації та підвищення якості вищої освіти: Бібліографічний покажчик (1995-2006) / Національний ун-т «Києво- Могилянська академія». Центр інноваційних методик правничої освіти; Наукова бібліотека / Н.В. Артикуца (уклад.). – К. : Стилос, 2007. – 616 с.

8. Офіційний сайт Міністерства освіти і науки України [Електронний ресурс]. – Режим доступу до сайту : http://www.mon.gov.ua.

9. Офіційний сайт ЮНЕСКО [Електронний ресурс]. – Режим доступу до сайту : http: //www.unesco.org/

10. Про вищу освіту : Закон України № 2984 – ІІІ від 17 січня 2002 р. : за станом на 19.01.2010 р. N 1798-VI ( 1798-17 ) // Відомості Верховної Ради України. – 2002. – N 20. – Ст.134. – Режим доступу до сайту Верховної Ради України : Законодавство України :

11. Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про освіту» : Закон України N 100/96-ВР від 25.03.1996 р. // Відомості Верховної Ради. – 1996. – N 21. – Ст. 84.

12. Про затвердження Положення про державний вищий заклад освіти : Постанова Кабінету Міністрів України N 1074 від 5.09.1996 р.

13. Про затвердження Положення про освітньо-кваліфікаційні рівні (ступеневу освіту) : Постанова Кабінету Міністрів України N 65 від 20.01.1998 р.

14. Про освіту : Закон України № 1060-ХІІ від 23.05.1991 р. // Відомості Верховної Ради УРСР . – 1991. – N 34. – Ст. 451.

15. Про Положення про національний заклад (установу) України : Указ Президента України N 1334/2004 ( 1334/2004 ) від 02.11.2004 р.

16. Фіцула М. М. Педагогіка: навч. посібник. – 3-тє вид., стер. – К. : Академвидав, 2009. – 559 с.

17. Чернілевський Д. В., Томчук М. І. Педагогіка та психологія вищої школи: Навч. посібник для студ. вищих навч. закл. / Вінницький соціально-економічний ін-т Ун-ту «Україна». – Вінниця, 2006. – 402 с.

Методичні поради з викладання теми:

Чітко дотримуватись загальноприйнятої структури проведення семінару. А саме:

I. Організація групи (привітання, відмітка про присутність на навчальному занятті).

II . Вступне слово викладача (оголошення теми, мети, завдань та методичні вказівки щодо викладу окремих питань)

III . Основна частина(залежить від обраного виду семінару та може варіюватися викладачем).

IV . Підведення підсумків та коментоване оголошення оцінок. Завдання на наступний семінар.

Семінар можна проводити у вигляді дискусії з елементами бесіди.

Питання 1. Слід звернути увагу на понятійний апарат питання. Модернізація переважною більшістю теоретиків розглядається як соціальний та цивілізаційний процес спрямованої трансформації суспільств, який розгортався протягом ХVІ–ХХ ст. Згідно з сучасними теоріями модернізації, розвинутою може вважатися та країна, яка має значний рівень індустріалізації, стабільний економічний розвиток, віру суспільства у силу раціонального наукового знання як основу прогресу, високий рівень та якість життя, розвинуті політичні структури, вагому частку середнього класу у структурі населення. Сьогодні „суспільство знань” – потребує якісно іншої освіти, а тому зумовлює перебудову освітніх систем, їх модернізацію відповідно до глобалізаційних викликів часу. Основні напрями модернізації:

· по-перше, потрібно сформувати ставлення до людини як мети соціального прогресу, а не засобу;

· по-друге, система вищої освіти, що базується на концепції гармонійного розвитку людини та засадах якості надання освітніх послуг, має забезпечити підготовку високоінтелектуальних, професійно компетентних, патріотично налаштованих фахівців;

· по-третє, необхідно в процесі підготовки налаштовувати майбутніх спеціалістів на соціальну відповідальність при вирішенні завдань науково-технічного прогрессу та соціального і культурного розвитку.

Нагальним питанням модернізаційного поступу системи вищої освіти залишається необхідність створення сучасної нормативно-правової бази, що відповідає вимогам і викликам сьогодення. Вартують також уваги проблеми розширення доступу до вищої освіти та забезпечення її прозорості, створення дієвих механізмів для надання належної якості освітніх послуг, що мають слугувати досягненню нею більшої конкурентоспроможності та значущості на ринку праці.

Проте сьогодні постає риторичне запитання щодо доцільності, результативності й ефективності входження національної системи вищої освіти до Болонської системи.

Серед складових модернізації вищої освіти України, які набувають особливої значущості в контексті національних пріоритетів ХХІ століття, виокремлюють наступні: 1) приведення національної законодавчо-правової бази в освітній галузі у відповідність до міжнародних стандартів; 2) оптимізація мережі вищих навчальних закладів, укрупнення напрямів і спеціальностей вищої освіти; 3) створення умов для забезпечення рівного доступу до вищої освіти, безперервність процесу освіти та професійного вдосконалення; 4) забезпечення високої якості освітніх послуг, їх відповідність світовим стандартам; 5) інформатизація освіти, модернізація її методів та освітніх технологій, перехід до відкритої моделі освіти; 6) запровадження в навчальний процес інноваційних і креативних елементів, новітніх досягнень освіти і науки; 7) орієнтація на особистісно-орієнтовану освіту, сприяння гармонійному розвитку особистості студента, його здатності самостійно здобувати і розвивати знання, формувати інформаційні та соціальні навички; 8) оновлення змісту фахової підготовки, поглиблення фундаменталізації навчального процесу поряд з гуманізацією освітнього процесу; 9) виховання у студентів аналітичного мислення, громадянської культури і патріотизму, всебічного світогляду і високої моральності; 10) забезпечення і підтримка належної якості науково-педагогічних кадрів, від якої вирішальною мірою залежить якість вищої освіти.

Питання 2. У процесі порівняння моделі різних типів ВНЗ всіх форм власності звернути увагу на повноваження, мету і завдання.

Питання 3. Проаналізувати питання щодо оптимізації мережі ВНЗ України та ВНЗ МВС України за матеріалами Колегій у МОНМС та МВС України.

Питання 4. Звернути увагу на структуру вищої освіти за законодавством про вищу освіту України, переліками напрямів та спеціальностей за найменуванням у галузі знань “Право”, різницю між науково-методичним та навчально-методичним забезпеченням навчально-виховного процесу. Розібратися у понятті “професійна освіта”, “професія”, “спеціальність”, “спеціалізація спеціальності” та “кваліфікація”.

Питання 5. Концепція післядипломної освіти ґрунтується на положеннях Конституції України, Національної доктрини розвитку освіти України у ХХІ столітті, Законах України “Про освіту”, “Про професійно-технічну освіту”, “Про наукову і науково-технічну діяльність”, “Про вищу освіту”, Указах Президента України від 23 лютого 2000 року N276 "Про першочергові заходи щодо реалізації “Послання Президента України до Верховної Ради України” “Україна: поступ у ХХІ століття. Стратегія економічного та соціального розвитку на 2000-2004 роки”, Положенні про освітньо-кваліфікаційні рівні (ступеневу освіту), державних стандартах освіти, нормативно-правових актах чинного законодавства України з питань освіти і науки, а також враховує міжнародний досвід управлінського та інформаційно-технологічного забезпечення окремих напрямів професійної діяльності. Післядипломну освіта як постійно діючу ланку в національній системі безперервної освіти, організаційні форми і структуру слід проаналізувати за чинним Законом України “Про вищу освіту” (ст. 10).

Зміст післядипломної освіти формується з урахуванням галузевої та багаторівневої специфіки за такими напрямами: соціально-економічний (філософія, соціологія, культурологія, українознавство, етика, екологія, право, економіка, менеджмент, інформаційні технології, іноземна мова тощо); психолого-педагогічний (загальна, вікова, соціальна, професійна психологія, педагогіка, акмеологія тощо); науково-теоретичний (актуальні проблеми розвитку науки, культури, освіти та виробництва ); практично-прикладний (здобуття певних знань, умінь та вироблення навичок, особистісне та професійне зростання); методичний (за фахом та посадовими категоріями); управлінський (за галуззю та посадовими категоріями).

Перелік напрямів та спеціальностей, за якими здійснюється післядипломна освіта, встановлюється згідно з переліком напрямів та спеціальностей, за якими здійснюється підготовка фахівців у вищих навчальних закладах за відповідними освітньо-кваліфікаційними рівнями.

Зміст післядипломної освіти регламентується державними стандартами, навчальними планами, програмами та іншими нормативними документами органів державного управління освітою.

Зміст післядипломної освіти, яка завершується державною атестацією та присвоєнням кваліфікації відповідного рівня, визначається стандартами підготовки фахівців того ж освітньо-кваліфікаційного рівня.

Навчальні плани та програми розробляються закладами післядипломної освіти з урахуванням рекомендацій Міністерства освіти і науки України і затверджуються в установленому порядку.

Самостійна робота – 2 год.

ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ

1. Поміркуйте на тим, що сприяє професійній самореалізації індивіда.

2. Поміркуйте на тим, що продукуватиме конкурентоспроможного фахівця в Україні.

3. Порівняйте типи вищих навчальних закладів різних форм власності.

4. Проаналізуйте питання реформування системи ВНЗ МВС України та визначте пріоритетні напрями.

5. Охарактеризуйте проблеми розвитку післядипломної освіти в Україні та шляхи її удосконалення.

Індивідуальна робота – 4 год.

Зробити порівняльний аналіз системи вищої освіти України і однієї із рубіжних країн на вибір у вигляді презентації в програмі Power Point за темою або наукове повідомлення на 5-7 сторінок.

 


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 57; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!