Поняття граматичної правильної мови. Дидактичні ігри та вправи на формування граматично правильної мови, їх мета та зміст.



Дитина від народження до школи має засвоїти різні види граматичних значень, тобто оволодіти граматичною будовою мови.Оволодіти граматичною будовою мови означає навчитись утворюва­ти від однієї основи форми однини і множини теперішнього і минулого часу, відмінювати слова за відмінками та особами, вживати слова із суфіксами і без них, правильно вживати рід іменників, самостійно утво­рювати граматичні форми за аналогією, складносурядні та складнопід­рядні речення, тобто засвоїти морфологічну і синтаксичну системи рідноїмови.

О. Гвоздєв описує засвоєння дітьми частин мови за такими вікови­ми періодами:

від 3 років до 3 років 3 місяців. Розширюються смислові функції відмінків: стає дедалі докладнішим позначення поширених дій у про­сторі (конструкції з прийменниками до, під, по, які щойно з'явилися).

від 3 років 3 місяців до 3 років 6 місяців. Продовжують розвива­тися смислові функції відмінків іменників і конструкцій речень (відмінки з новими прийменниками про (об), замість, після: орудний преди­кативний і його заміна називним). Розширюється вживання прикмет­ників замість керованих іменників, що означають інший іменник.

від 3 років 6 місяців до 3 років 9 місяців. Змін у вживанні частин мови майже немає. В іменниках, які означають живі істоти, у знахідно­му відмінку трапляються форми, подібні до називного відмінка. Вжи­ваються прикметники власного утворення. Досить поширеними є утво­рення за аналогією до різних частин мови, але найпоширенішим є утво­рення власних дієслів у різних формах;

від 3 років 9 місяців до 4 років. Зміни в мові - незначні. В імен­никах ще трапляється знахідний відмінок, подібні до називного на по­значення живих істот. Вживається родовий відмінок множини при чис­лівниках три, чотири, які щойно з'явилися. У наказовому способі спостерігається характерна для книжкового мовлення форма з часткою нехай. Широко використовуються власні словотворення серед імен­ників, прикметників, дієслів; в іменниках спостерігаються випадки без-суфіксального утворення;

від 4 років до 4 років 4 місяців діти вже зробили значні успіхи у засвоєнні граматичної будови - граматичні категорії переважно вже сформувалися. Залишаються незасвоєними лише деякі деталі морфо­логічного вираження граматичних категорій.

Для формування граматично правильної мови у дошкільника використовуються дидактичні ігри. Здитиною 4—5 років легко організувати в сім'їігри: «Щозмінилось?», «Чого не стало?». «Де зайчик?», «Сховаймокаштани», «Купанняляльки»

Наприклад, гра «Купання ляльки» використовується для вправляннядитини у вживаннідієслів (купаю, купати, викупали, витирати, витираю, милити, намилити, мити, змивати). Дорослийготує разом з дитиною ванночку, мило, рушник, воду. Пропонуєдитинівикупати ляльку, звертається з запитаннями: «Щопотрібно для купання ляльки?», «Щотиспочаткубудешробити?», «А далі?», «Що зараз робиш?», «Викупала ляльку, а теперщотибудешробити?».

З дітьмисьомого року життякорисна вправа на утвореннядієприкметників віддієслів: малювати — мальований, намальований, змальований, перемальований, недомальований; шити — зшитий, перешитий, недошитий, вишитий, нашитий, вшитий, розшитий.


Дата добавления: 2016-01-03; просмотров: 15; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!