Гра як метод природничої компетентності. Місце різних ігор (будівельно-конструктивних. дидактичних).в роботі з дітьми



К.Д.У шинський радив зробити серйозне навчання цікавим. Гра - основна діяльність дитини дошкільного віку, в якій вона найбільше задовольняє свої потреби. Ігри викликають у дітей задоволення; підвищують емоційний тонус; сприяють формуванню уявлень про об’єкти природи; виховують позитивне ставлення до природи. Будівельно-конструктивні ігри з природним матеріалом (піском, водою, глиною, снігом, льодом, листям, плодами). Вони впливають на сенсорне виховання.

Значення: В процесі ігор діти знайомляться з властивостями природних матеріалів. У дітей розвивається уява, вміння зосереджуватися, доводити справу до кінця. Сприяють формуванню естетичних почуттів. Мають оздоровче значення.

Умови для ігор з піском, водою:

- Пісочні ящики з бортиками, дворик для піску.

- Підсобний матеріал.

- Виносні пластикові басейни.

- Різноманітні іграшки: дерев’яні, поліетиленові, залізні.

Дидактичні ігри під час ознайомлення з природою виконують три функції:

1. Закріплення знань. 2. Діагностика знань. 3. Формування знань.

Види дидактичних ігор:

1. Д/I з природним матеріалом. 2. Д/І з картинками (у тому числі настільно-друковані). 3. Д/I з іграшками. 4. Словесні Д/I.

Ігрові завдання для молодшого віку спрямовані на знаходження предмета за словом, за подібністю, виділення окремих ознак тварин, рослин, пізнання предметів за допомогою одного з органів чуттів (на дотик, на смак).

У старшому дошкільному віці ігрові завдання більш складні: описувати об єкти і знаходити їх за описом, складати ціле з частин, класифікувати, встановлювати зв’язки і залежності.

«У кого дітки з цієї гілки?», «Вершки і корінці», «Свійські тварини», «Квіти», «Зоологічне лото», «Чарівна торбинка», «Буває - не буває», «Загадки», «Хто більше придумає?»

Методика проведення Д/I.

Молодший дошкільний вік (4-й р. ж.)

1. Сюрпризний момент з метою зосередження уваги дітей.

2. Розглядання і коротка бесіда про предмети.

3. Пояснення правил у ході гри.

4. Позитивна оцінка.

5-й рік життя.

1. Сюрпризний момент (перше півріччя).

2. Розглядання предметів і коротка бесіда про них.

3. Пояснення правил гри.

4. Закріплення правил гри.

5. Хід гри.

6. Диференційована оцінка.

Старший дошкільний вік.

1. Коротка бесіда про об’єкт природи.

2. Пояснення правил, закріплення їх.

3. Хід гри в першому варіанті,закріплення.

4. Пояснення правил гри другого варіанту.

5. Хід гри в другому варіанті.

6. Підсумок гри — оцінка вихователем діяльності дітей у грі.

7. Участь дітей в аналізі дій товаришів у грі.

Рухливі ігри в ознайомленні дітей з природою розглядаються як засіб закріплення уявлень про повадки, голоси, способи пересування тварин: «Кіт і миші», «Пташки і кіт», «Квочка і курчата», «Гуси - гуси», «Ведмідь і бджоли». "

10. Гра, як засіб логіко-математичного розвитку старших дошкільників. "Без гри немає і не може бути повноцінного розумового розвитку. Гра - це величезне світле вікно, через яке в духовний світ дитини вливається цілющий потік уявлень, понять. Гра - це іскра, що запалює вогник допитливості та допитливості. "В.А. Сухомлинський. На заняттях з математики велике місце займають ігри. Це головним чином дидактичні ігри, зміст яких сприяє або розвитку окремих розумових операцій, або засвоєнню обчислювальних сприймань, навичок у швидкості рахунку.

Дидактична гра є коштовним засобом виховання розумової активності дітей, вона активізує психічні процеси, викликає жвавий інтерес до процесу пізнання. У ній діти охоче долають значні труднощі, тренують свої сили, розвивають здібності й уміння. Вона допомагає зробити будь-який навчальний матеріал захоплюючим, викликає в дітей глибоке задоволення, створює радісний робочий настрій, полегшує процес засвоєння знань. У дидактичних іграх дитина спостерігає, порівнює, зіставляє, класифікує предмети, робить доступні аналіз,синтез, узагальнення. Цілеспрямоване включення гри в заняття підвищує інтерес дітей до знань, підсилює ефект самого навчання. Створення ігрової ситуації приводить до того, що діти, захоплені грою, непомітно для себе й без особливої праці й напруги, здобувають певні знання, уміння й навички. Гра робить заняття емоційно насиченими, вносить бадьорий настрій у дитячий колектив, допомагає естетично сприймати ситуацію, пов'язану з математикою. Дидактичні ігри надають можливість розвивати в дітей довільність таких психічних процесів, як увага й пам'ять. Ігрові завдання розвивають кмітливість і спритність, уміння будувати висловлювання, судження, умовиводи; вимагають не тільки розумових, але й вольових зусиль – організованості, витримки, уміння дотримуватися правил гри, підкоряти свої інтереси інтересам колективу. Однак, не всяка гра має істотне освітнє й виховне значення, а лише та, яка здобуває характер пізнавальної діяльності. Дидактична гра навчального характеру зближує нову, пізнавальну діяльність дитини з уже звичною для неї, полегшує перехід від гри до серйозної розумової роботи. Дидактичні ігри особливо необхідні в навчанні й вихованні дітей шестирічного віку, тому що завдяки їм вдається сконцентрувати увагу навіть самих інертних дітей. Спочатку діти проявляють інтерес тільки до гри, а потім і до того навчального матеріалу, без якого гра неможлива. Щоб зберегти саму природу гри й у той же час успішно здійснювати навчання хлопців математики, необхідні ігри особливого характеру. Вони повинні бути організовані так, щоб у них: по-перше, у якості способу виконання ігрових дій виникала об'єктивна необхідність у практичному застосуванні рахунку; по-друге, зміст гри й практичний дії були б цікавими й надавали можливість для прояву самостійності й ініціативи дітей.

«Цікава геометрика»

Мета: розвивати навички аналізування й узагальнення; розвивати гнучкість мислення; вчити знаходити предмети схожі за формою до геометричних фігур.

Матеріал:малюнки із зображенням різних предметів та геометричних фігур.

Інструкція: діти беруть малюнки із зображенням предметів та геометричних фігур і називають предмети і фігуру на яку вони схожі.

«Знайди однакові предмети»

Мета: розвивати вміння дітей порівнювати, аналізувати, узагальнювати предмети; знаходити однакові предмети за зовнішніми ознаками та за призначенням; розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу. Матеріали: малюнок із зображенням різних та однакових предметів. Інструкція: кожна дитина бере малюнок, називає однакові предмети, з’єднує їх лініями.


Дата добавления: 2016-01-03; просмотров: 19; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!