Наприклад, можна запропонувати дітям розглянути на набірному полоти, дві множини.



множину ЯЛИНОК І грибів.

«На галявинці росли ялинки. Скільки їх? Під кожною ялинкою ріс один гриб Скільки всього росло грибів? Чого більше, грибів чи ялинок? Правильно, їх порівну. По три.

Пішов дощ і виріс ще один гриб. Скільки тепер стало грибів?» Вихователь сам голосно лічить: один, два, т^и, чотир^- Всього чотири гриби. Скажімо всі Р-м. всього| — гриби -Чого тепер більше, грибів чи ялинок? Грибів більше, їх чотири. Чотири більше, ніж три. На скільки грибів більше, ніж ялинок? Правильно, грибів на один більше, ніж ялинок. Як можна робити, щоб грибів та ялинок стало порівну? Посадити ще одну ялинку тоді ялинок також стане чотири».

Діти виконують ці дії, лічать предмети. Внаслідок наочного практичного зіставляння дат бачать, що з приєднанням одного предмета змінюється кількість їх, а отже, і число.

При перелічуванні діти можуть доторкатись до предмета або вказувати на нього пальцем супроводити кожен елемент голосним називанням числівників по порядку, р ти узагальнюючий жест у вигляді обвідного руху, а в кінці лічби обов’язково називати добутий результат: всього 4 ялинки або 5 каченят. При цьому діти практично переконуються, хоч і не відразу, що число 3 менше від 4, а число 4 більше від 3. тобто вони починають розуміти взаємозв'язок суміжних чисел. Будь-яке число можна по- рівняти з попереднім і наступним. Число завжди більше від попереднього на одиницю і водночас воно менше від наступного також на одиницю. А це підводить дітей до розуміння відносності понять «довший -менший», що дуже важливо для розумового

розвитку дитини.

У старшій групі триває розвиток, лічильної діяльності дітей з участю різних аналізаторів: лічба звуків,рухів, предметів на дотик „ гра ‘’Пішли пішли поїхали”(ставимо дітей в коло, роздаємо картки з ґудзичками, руки за спиною, передаємо картки, вихователь зупиняє, діти на дотик кажуть скільки ґудзиків).

Лічба- це діяльність, яка спрямована на встановлення взаємної ВІДПОВІДНОСТІ МІЖ

елементами множин і числами натурального ряду.

1.етап-діти пересувають предмети лічби і голосно їх лічать.

2.етап-діти торкаються пальчиком, але не пересувають і в голос лічать.

3.етап-діти пальчиком вказують на предмети лічби і в голос лічать.

4.етап-рухи зовсім скорочують і лічать без допомоги.

5.етап-пошепки.

6.етап-мовчки.

Правила лічби:

-вихователь стоїть зправа і лічить правою рукою зліва на право. При лічбі називає числівник разом з іменником, узгоджуючи його в роді, числі і відмінку.

-далі називає лише числівники.

-останій числівник разом з іменником.

-в кінці лічби робить коловий жест, який показує, що останній числівник є показником загальної кількості елементів.

Види лічби -кількісна(скільки?)

-порядкова(котрий по порядку?),вказати напрямок

-лічба з участю різних анлізаторів(зорового, слухового, дотикового та рухового)

І-якщо з участю слухового аналізатора, в кімнаті має бути тиша і заплющені очі (плескати, стукати).Можна створювати звуки на різних музичних інструментах.

- з участю дотикового, то щоб не бачити (шукати іграшки в мішечку, гудзики нашиті на картонку).Гра «пішли, пішли, поїхали»

- лічба рухів (стрибок, на скакалці).


Дата добавления: 2016-01-03; просмотров: 13; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!