РОЗДІЛ І. ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ЗАСАДИ ДОСЛІДЖЕННЯ



Міністерство освіти і науки України

Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди

 

Кафедра української та світової літератури

 

Образ війни у творчості Роберта Третьякова

 

Дипломна робота

студентки 51 у/а. р. групи

українського мовно-

літературного факультету

імені Г.Ф. Квітки-Основ’яненка

Шевченко Ольги Олександрівни

 

Науковий керівник:

доктор філологічних наук, професор

Маслов Іван Степанович

 

Рецензент:

кандидат філологічних наук, доцент Мельников Ростислав Володимирович

 

Рішенням кафедри української та світової

літератури до захисту _________________

              В.о. зав. кафедри                           д.ф.н., проф. Ушкалов Л.В.

 

Харків – 2015
План

ВСТУП……………………………………………………………………………..3

РОЗДІЛ І. Теоретико-методологічні засади дослідження………………..….. 6

1.1. Загальна характеристика культурологічного явища «шістдесятництва».. 6

1.2. Творчість Роберта Третьякова у контексті естетико-філософських шукань шістдесятників ………………………………………………………………… 20

РОЗДІЛ ІІ. Образ війни у поезії Роберта Третьякова ……………………… 35

РОЗДІЛ ІІІ. Перетин сучасних і традиційних методичних

підходів до вивчення творчості Роберта Третьякова у школі………………

ВИСНОВКИ…………………………………………………………………… 48

Список використаних джерел………………………………………………… .52


ВСТУП

На початок 60-х років припадає книжковий дебют талановитого поета Роберта Степановича Третьякова. Його ліричний герой був близьким і зрозумілим молодому читачеві. Поезія стала виразником ідей, настроїв, почуттів цілого покоління, вона зривала з себе луску фальші, голої декларативності, тієї безсловесності, яка підмінювала думку й почуття готовою формулою, згори накинутим гаслом, виходити за рамки якого було крамолою. Вона проголосила своїм кредо правду, своїм героєм – людину, заговорила про складні «парадокси доби», болі народу, спричинені кривдою, несправедливістю, приниженням національної і людської гідності [Посилання].

З самого початку творчого шляху поезія Роберта Третьякова була наступальною, відверто громадянською. Радіючи юності, життю, коханню, поет ніби в сонячні литаври бив, привертаючи увагу до своєї особистості. Щирістю, вірою і аж ніяк не кон’юнктурними намірами позначені його рядки про майбуття. Поет усвідомлено брав високі ноти, піднімаючи поезію над буденністю, оголошуючи нещадну війну обивательщині, міщанству, «провінції душі». У своїй творчості поет підходить до екзистенціалістських уявлень про закинутість людини в світ, де найстарішою, найбезперечнішою правдою для неї є вона сама, її до кінця непізнана внутрішня сутність. Поет приходить до того, що усвідомлення буття можливе лише в момент етичного вибору, момент катарсисного рішення. Саме етика ставить людину перед проблемою вибору [Посилання].

Біографічно поет Роберт Третьяков належить до покоління дітей війни. У його пам’яті війна збереглася назавжди. І тому образ війни періодично з’являється в багатьох поезіях митця. Митець сприймає війну насамперед як трагічне випробування людської душі.

У сучасній науці дослідження творчості Роберта Третьякова не залишається поза увагою наукової спільноти. Не можна не зазначити роботи О. Лук’янової, М. Гетьманеця, Ю. Мироненко, Н. Селезньової, П. Василенка, які здійснили багатоаспектне вивчення творчості поета. У той же час окремого дослідження, присвяченого аналізу теми війни у творчості українського поета-шістдесятника Роберта Третьякова немає, що й зумовлює актуальність нашого дослідження.

Мета даного дослідження – здійснити аналіз образу війни в поезіях Роберта Третьякова.

Мета дослідження передбачає розв’язання комплексу завдань:

– дослідити витоки культурологічного явища «шістдесятництва»;

– охарактеризувати творчість Роберта Третьякова у контексті шістдесятництва;

– розкрити специфіку, тенденції, закономірності та особливості використання Р. Третьяковим образу війни в поетичному доробку;

– розробити позакласний курс за творчістю Р. Третьякова, приділивши особливе місце розгляду біографії митця та дослідженню образу війни у творчості митця.

Для реалізації поставлених завдань використано загальнонаукові методи теоретичного дослідження: порівняльно-історичний, теоретичний + додай ще декілька методів, бо цього замало.

Порівняльно-історичний метод дав змогу вивчити твори, у яких присутній образ війни Роберта Третьякова в історико-літературному контексті в динаміці творчого методу письменника. Теоретичний метод дозволив синтезувати, аналізувати й узагальнити наукову літературу для теоретичного підґрунтя дослідження.

Об’єкт дослідження – творчість Роберта Третьякова.

Предмет дослідження – образ війни у поетичному доробку Роберта Третьякова.

Наукова новизна дипломної роботи полягає у дослідженні образу війни в поетичному доробку Роберта Третьякова, оскільки дана тема є недостатньо висвітлена в наукових працях.

Практичне значення роботи полягає в тому, що результати даного дослідження можуть бути використані в розробках курсів з історії української літератури ХХ ст., присвячених творчості поетів-шістдесятників. Матеріали дипломної роботи можуть бути використані у загальноосвітніх школах під час проведення факультативів та позакласних заходів із вивчення творчості письменників-шістдесятників.

Структура дипломної роботи зумовлена загальною концепцією та завданнями дослідження. Робота складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаної літератури.

 


РОЗДІЛ І. ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ЗАСАДИ ДОСЛІДЖЕННЯ


Дата добавления: 2018-10-25; просмотров: 1017; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!