Зміст комплексного державного екзамену
ТЕМА 1. Цивільне процесуальне право як галузь права. Джерела цивільно-процесуального права
Поняття цивільного процесуального права. Предмет цивільного процесуального права. Метод цивільного процесуального права. Імперативний метод впливу на поведінку суб’єктів цивільних процесуальних правовідносин (зобов’язання, заборона, примус). Диспозитивний спосіб регулювання цивільних процесуальних правовідносин. Об’єкт правового регулювання нормами цивільного процесуального права. Система цивільного процесуального права.
Поняття, види і структура норм цивільного процесуального права та їх дія. Класифікація норм цивільного процесуального права за змістом (регулятивні і дефінітивні), за сферою застосування (загальні, спеціальні, виняткові), за методом впливу на поведінку правомочних осіб (імперативні, диспозитивні).
Дія норм цивільного процесуального права в часі, просторі, за колом осіб.
Місце цивільного процесуального права в правовій системі України. Наука цивільного процесуального права. Наукові розробки відомих українських вчених, юристів – В.В.Комарова, Д.Д.Луспеника, В.І.Тертишникова, С.І.Фурси, М.Й.Штефана та інших.
Джерела цивільного процесуального права. Законодавство, відповідно до якого суд вирішує справи. Конституція України, закони України, міжнародні договори, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, інші нормативно-правові акти як джерела цивільного процесуального права. Ієрархічність актів законодавства про цивільне судочинство.
|
|
ТЕМА 2. Поняття та система принципів цивільного процесуального права, їх зміст
Поняття принципів та їх значення.
Система принципів цивільного процесуального права. Класифікація принципів: за формою нормативного закріплення (закріплені Конституцією України, закріплені законодавством про судочинство, закріплені цивільно-процесуальним законодавством); за роллю в регулюванні процесуально-правового становища суб’єктів правовідносин на такі, які визначають: процесуально-правову діяльність суду й органів виконання судових рішень, процесуальну діяльність осіб, які беруть участь у справі та інших учасників процесу; за предметом регулювання (принципи організації правосуддя - судоустрою і судочинства, функціональні – принципи процесуальної діяльності, принципи, які визначають зміст процесуальної діяльності (диспозитивність, об’єктивність, істина), принципи, які визначають форму виконання процесуальних дій (усність, безпосередність, безперервність); за значимістю (фундаментальні, конструктивні); за сферою поширення (загальноправові, міжгалузеві, галузеві, принципи окремих правових інститутів).
|
|
Принципи цивільного процесуального права, закріплені Конституцією України: здійснення правосуддя виключно судами; територіальності й спеціалізації побудови системи судів загальної юрисдикції; участі народу в здійсненні правосуддя через народних засідателів і присяжних; виборності і призначуваності суддів; здійснення правосуддя суддею одноособово, колегією суддів чи судом присяжних; незалежності і недоторканності суддів та підкорення їх тільки законові; здійснення правосуддя професійними суддями та у визначених законом випадках народними засідателями і присяжними; законності; рівності усіх учасників процесу перед законом і судом; змагальності сторін та свободи в наданні ними судові своїх доказів і доведенні перед судом їх переконливості; гласності судового процесу та його повного фіксування технічними засобами; національна мова судочинства; забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду; ухвалення судами рішень іменем України і їх обов’язковість до виконання на всій території України; доступності і гарантованості судового захисту прав і свобод людини й громадянина; участі громадськості у захисті прав громадян; публічності; недоторканності людини; недоторканності житла; таємниці листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції; охорони особистого і сімейного життя громадянина.
|
|
Принципи, закріплені законодавством про судочинство: диспозитивність, об’єктивна істина, процесуальна рівноправність сторін, раціональна процесуальна форма, неможливість процесуального сумісництва, принцип оперативності.
Загальноправові принципи: принцип демократизму; принцип гуманізму; принцип верховенства права; принцип законності.
Міжгалузеві принципи: здійснення правосуддя виключно судами; рівності громадян перед законом і судом; незалежності і самостійності суддів та їх підпорядкованості тільки закону; колегіальності і одноособовості розгляду і вирішення цивільної справи в суді; національна мова судочинства; гласності судового розгляду і його повної фіксації технічними засобами; всебічності, повноти та об’єктивності дослідження обставин справи, об’єктивної істини.
Галузеві принципи цивільного процесуального права: принцип диспозитивності; принцип процесуальної рівноправності сторін; принцип змагальності; принцип поєднання усності і письмовості судового розгляду; принцип процесуального формалізму.
Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 183; Мы поможем в написании вашей работы! |
Мы поможем в написании ваших работ!