Загальна теорія криміналістики



Загальна теорія криміналістики - це її методологічна основа, яка являє собою систему принципів, концепцій, понять, категорій, методів, що відбивають предмет криміналістики як ціле.

 

Основні елементи:

Вступ до курсу криміналістики куди входять:

· історія розвитку криміналістики;

· окремі криміналістичні теорії;

· предмет, завдання і система криміналістики;

· вчення про злочинну діяльність в криміналістиці;

· вчення про методи криміналістики;

· вчення про мову криміналістики.

Криміналістична техніка

Криміналістична техніка - це система науково-обгрунтованих положень та розроблені на їх основі технічні засоби, прийоми і методи фіксації, виявлення і вилучення доказів та їх дослідження. Це є окремий розділ криміналістики.

Обсяг та межі використання криміналістичної техніки органами слідства, дізнання та експертними установами, визначаються їх цілями та задачами.

В експертних установах криміналістична техніка використовується при проведенні:

· трасологічних експертиз;

· балістичних експертиз;

· дослідження документів;

· дослідження речових доказів.

При проведенні криміналістичних експертиз широко застосовується положення фізики, хімії та інших наук.

 

Використанням в криміналістиці положень фізики являється дослідження речових доказів у променях, що є невидимими, дослідження в інфрачервоному промені, що допомагає відновити:

· олівцеві тексти, які погано видно;

· виявити залиті та перекреслені записи.

За допомогою ультрафіолетового променя можна дослідити речові докази шляхом люмінесцентного аналізу, а також фотографування у відображених ультрафіолетових променях.

Люмінесцентний аналіз - це хімічний аналіз речовини за характером її люмінесценції.

Кількість люмінесцентного аналізу проводять за інтенсивністю ліній в спектрі люмінесценції певної речовини, а якість - за видом її спектра.

До люмінесцентного аналізу відносять також сортовий аналіз, який дозволяє розрізнити схожі зовні об'єкти за характером їх люмінесценції.

Наприклад: ракової клітини від здорових.

Натуральні та технічні науки в криміналістиці дозволяють значно розширити та збагатити науково-технічні засоби.

Використання натуральних та технічних наук при розслідуванні злочинів дає змогу в криміналістиці проводити дослідження документів та ідентифікацію зброї по стріляним кулям і гільзам.

Наприклад: вбивство пасажиром таксиста із пістолета „Макаров", 4-ма пострілами. З салону автомобіля вилучено 4 гільзи, калібр 9 мм, з однаковим маркуванням „270-Е". Було встановлено зброю, яка була викрадена в збройних силах, а потім встановлено злочинця.

Систематичне використання даних тієї чи іншої науки для розкриття злочинів складає передумови для виникнення спеціальних галузей криміналістики.

Так, у другій половині 19 століття, при розслідуванні злочинів стали використовувати фотографію, що призвело до виникнення особливої галузі криміналістики, такої як судова фотографія.


Слідча тактика

Слідча тактика - це система науково-розроблених загальних положень та основаних на них тактичних рекомендаціях по забезпеченню планомірного й цілеспрямованого розслідування, шляхом законного і найбільш ефективного проведення окремих слідчих дій та оперативно-розшукових заходів, з метою виявлення, фіксації і вилучення доказів.

 

Для забезпечення швидкого та повного розкриття і розслідування злочинів необхідно:

· правильно організувати роботу слідчого по справі;

· скласти плани, схеми розслідування справи;

· вміло використовувати тактичні прийоми розслідування, які вироблені практикою та узагальнені криміналістикою.

Кримінально-процесуальний закон встановлює загальний порядок проведення слідчих дій, який є обов'язковим для всіх учасників процесу.

Тільки на підставі цих положень закону вже розробляються тактичні прийоми їх здійснення.

Слідчий, враховуючи особливості і обставини справи, в кожному окремому випадку сам вирішує питання, про доцільність використання тих чи інших тактичних рекомендацій криміналістики.

Але, слід запам’ятати, що будь-які тактичні прийоми завжди повинні базуватись тільки на законі.


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 153; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!