Терміни давності за податковими зобов”язаннями



Законодавством України визначено, що податковий орган користується правом самостійно визначити суму податкових зобов”язань не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного терміну подання податкової декларації.

У разі, коли платник подає декларацію із запізненням, відлік терміну давності розпочинається з дня фактичного подання такої декларації.

Якщо упродовж зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Податкове зобов"язання може бути нараховано без дотримання вищезазначених термінів давності при неподанні податкової декларації за період, в якому виникло податкове зобов"язання та у разі, коли судом встановлено скоєння злочину посадовими особами платника податків або фізичною особою-платником податків, пов"язаного з умисним ухиленням від даного податкового зобов"язання.

Прийняття податкової декларації є обов’язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов’язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов’язкових формальних реквізитів. Інші показники декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
    За умови дотримання платником податків вимог щодо подання декларації посадова особа органу ДПС служби зобов’язана зареєструвати податкову декларацію датою її фактичного отримання.

Вимоги до документів податкової звітності, яка подається на паперових носіях:

• надані до ОДПС за формами, що діють на момент подання документа;

• повністю заповненими, а саме: наявні обов’язкові реквізити та значення показників, що не заповнюються через відсутність інформації, мають бути прокреслені, дата подання документів податкової звітності має відповідати поточній даті, а вказаний період – звітному;

• заповнені чорнилом, пастою кулькових ручок, за допомогою друкарських машинок, принтерів, засобів механізації або інших засобів, які забезпечують збереження цих записів протягом установленого терміну зберігання звітності;

• без підчисток, помарок, малопомітних виправлень. У разі наявності виправлень помилок у документах, вони мають бути оформлені у встановленому порядку;

 

• підписані відповідними посадовими особами, скріплені печаткою платника податків.

У таких випадках невідповідності податкової звітності встановленим вимогам працівники підрозділів приймання та обробки  податкової звітності повинні попередити платника податків про виявлені недоліки та запропонувати надати нову, оформлену належним чином.
Для інформування платників податків про відповідальність та наслідки повернення податкової звітності на дошці оголошень біля вікон в операційних залах вивішується витяг Податкового кодексу.
Якщо платник наполягає на прийнятті звітності, то звітність приймається, реєструється та згідно з службовою запискою передається до галузевих підрозділів для подальшого зберігання в особових справах платників податків.
Платнику в триденний термін надсилається повідомлення про            невизнання ОДПС декларації як податкової із зазначенням підстав та пропозицією надати нову, оформлену належним чином.

Приймання уточненої податкової звітності

• У разі коли у майбутніх податкових періодах платник самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право подати уточнюючий розрахунок.

• Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. 

• Реєстрація та обробка уточнених документів податкової звітності, в т.ч. таких, що надійшли поштовими відправленнями, проводиться у загальному порядку приймання та обробки документів податкової звітності.

• Уточнююча звітність, що складається із уточнюючого звіту та довідки до нього, реєструється. Уточнююча звітність заноситься до електронної бази податкової звітності в періоді, показники якого вона уточнює. Довідка, що змінює суми податкового зобов’язання, реєструється та заноситься до електронної бази податкової звітності у звітний період поточного місяця, який відповідає даті подання довідки.

Залежно від призначення реєстри поданої звітності або реєстри нарахованих сум формуються у підрозділі приймання та обробки податкової звітності та зберігаються, крім підрозділу приймання та обробки податкової звітності, у галузевому підрозділі чи у підрозділі обліку податків та платежів.
  У кінці кожного реєстру обов’язковим є наявність підписів відповідальних осіб, що передають та приймають ці реєстри, та дати їх передачі (при великій кількості платників податків реєстри поданої звітності можуть передаватись в електронному вигляді разом з роздрукованим актом приймання - передачі звітності).

По закінченні термінів подачі податкової звітності, наступного робочого дня формуються та передаються до галузевих підрозділів та підрозділів контрольно-перевірочної роботи:
- реєстри неподаної звітності в розрізі окремих видів звітних документів для аналізу та прийняття адміністративних рішень щодо неї;
- реєстри неподаної звітності, звітності, яка не пройшла арифметичного контролю та реєстри звітності з нульовими показниками;
- реєстри невчасно поданої звітності (у міру надходження звітів).

Очікувані результати при впровадженні системи для платників

• зменшення паперового документообігу;

• спрощення процедури подання звітності до органів ДПС;

• спрощення процедури підтвердження сум до відшкодування;

•  зменшення термінів проведення перевірок;

• своєчасність відшкодування ПДВ.

Очікувані результати при впровадженні системи для ДПС України

• автоматизований контроль за повнотою і своєчасністю надходження коштів для відшкодування;

• додатковий ефективний інструмент щодо адміністрування податків;

• скорочення терміну проведення податкових перевірок щодо правомірності відшкодування заявлених сум ПДВ

• зменшення витрат та робочого часу на проведення документальних та зустрічних перевірок;

• автоматизація відбору платників податків для проведення перевірок;

• підвищення рівня обслуговування платників.


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 179; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!