Структура і види окремих методик розслідування злочинів



Методика розслідування окремого виду злочину або окре­ма методика становить систему положень та наукових рекомен­дацій, які визначають порядок діяльності слідчого під час розс­лідування окремого виду злочину. Для кожного виду злочину існують структурні схеми, алгоритми діяльності, які придатні для розслідування будь-якого виду злочинів. Такі алгоритми діяльності називають структурою окремої методики.

Структура окремих методик розслідування злочинів. Кожна окрема методика розслідування являє собою результат наукового дослідження, узагальнення практики розслідування певного виду злочинів, характеристики його як явища, що відображається у специфічних проявах наслідків, слідах.

У криміналістиці розроблена структура окремих методик розслідування, узагальнений варіант якої можна подати так:

а) криміналістична характеристика даного виду злочину;

б) типові слідчі ситуації на стадії виявлення злочину та етапах його розслідування;

в) криміналістичні питання порушення кримінальної справи;

г) слідчі версії, обставини, що підлягають з’ясуванню;

ґ) організація і планування розслідування;

д) першочергові слідчі дії і оперативно-розшукові заходи;

е) особливості проведення окремих слідчих дій та їх комплексів (тактичних операцій);

є) забезпечення координації дій правоохоронних органів у розслідуванні та взаємодії з контролюючими та іншими державними органами, об’єднаннями громадян;

ж) заходи криміналістичної профілактики.Врахування перелічених елементів під час розслідування злочинів дозволяє визначати напрями розслідування та опти- мізувати діяльність слідчого.

Розроблення методик розслідування спирається на цілісну си­стему загальних положень (принципів), до яких можна віднести:

обумовленість вказаних розробок потребами слідчої практики;

реалізація принципу законності наукових рекомендацій, які повинні відповідати принципам кримінального про­цесу, етичності і гуманності;

комплексне використання правових та інших джерел інформації;

використання нових досягнень науково-технічного про­гресу і передового слідчого досвіду, інших сфер практич­ної діяльності;

оптимальний набір слідчих дій, тобто в будь-якій окремій методиці доцільно використовувати повну сукупність слідчих дій, яка забезпечує вирішення слідчої ситуації, досягнення мети розслідування.

 

Загальна характеристика нетрадиційних методик розслідування злочинів

Нетрадиційною методикою розслідування кримінальної справи про певний вид злочину є систематизовані наукові положення і пропоновані відповідні рекомендації щодо розкриття і розслідування тих діянь, коли довести участь обвинуваченого в їх вчиненні неможливо з об'єктивних причин - об'єкт посягання назавжди зник або доступ до нього неможливий. За таких умов проведення огляду місця події фактично нереально, що позбавляє можливості суб'єкта криміналістичної діяльності виявити сліди злочину, інші речові докази, з'ясувати обстановку злочину, а також інші обставини, які мають значення для кримінальної справи про злочин. Нетрадиційні методики розслідування злочинів можуть бути обумовлені такими особливостями:

вид злочину;

спосіб вчинення і приховання злочину;

специфічність (незвичайність) залишення злочинцями слідів.

Таким чином, визначення нетрадиційних методик розслідуван ня злочинів обумовлюється їх криміналістичною характеристи кою. Нетрадиційні методики розслідування злочинів можуть також застосовуватися суб'єктами криміналістичної діяльності в інших випадках. Такі методики застосовуються щодо розслідуван ня особливо складних і нескладних злочинів. Усе залежить від слідчої ситуації в розслідуваній кримінальній справі про злочин, інших обставин.

Нетрадиційною методикою розслідування кримінальної справи про певний вид злочину є систематизовані наукові положення і пропоновані відповідні рекомендації щодо розкриття і розслідування тих діянь, коли довести участь обвинуваченого в їх вчиненні неможливо з обєктивних причин — обєкт посягання назавжди зник або доступ до нього неможливий. За таких умов проведення огляду місця події фактично нереально, що позбавляє можливості субєкта криміналістичної діяльності виявити сліди злочину, інші речові докази, зясувати обстановку злочину, а також інші обставини, які мають значення для кримінальної справи про злочин. Нетрадиційні методики розслідування злочинів можуть бути обумовлені такими особливостями:

вид злочину

спосіб вчинення і приховання злочину

специфічність незвичайність залишення злочинцями слідів.

Таким чином, визначення нетрадиційних методик розслідування злочинів обумовлюється їх криміналістичною характеристикою. Нетрадиційні методики розслідування злочинів можуть також застосовуватися субєктами криміналістичної діяльності в інших випадках. Такі методики застосовуються щодо розслідування особливо складних і нескладних злочинів. Усе залежить від слідчої ситуації в

розслідуваній кримінальній справі про злочин, інших обставин.

До нетрадиційних методик відносять:

1. використання допомоги екстрасенсів

2. використання детектора брехні

3. гіпноз

3. використання психологічних прийомів, залучення допомоги психологів та психіарів

 


Дата добавления: 2018-10-26; просмотров: 216; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!