Науково-методичне забезпечення УП.



Науково-метод.забезпечення УП – це сукупність документів орг.-метод., норм.-техн. і техніко-екон.хар-у, яку визначають норми, правила, вимоги, хар-ки і ін.дані, що викор.для виріш.завдань орг-ї праці та УП. Ці док-ти затверджуються в устан.порядку відпов. керівництвом орг-ї.

Науково-методичне забезпечення УП включає дві групи документів:

-документи, які визначають норми, правила вимоги, хар-ки і ін. дані, розробляються і затверджуються відпов.компет.органами (міністерствами, відомс., ін.держ.органами й міжнародними орг-ями);

-документи, які розробляються для внутр. використання й затверджуються керівництвом орг-ї.

До першої групи документів науково-методичного забезпечення УП слід віднести:

Довідник каліф.хар-ик професій працівників – систематизований за видами екон.дія-ті збірник описів професій, які наведені в класифікаторі професій.

Кваліфікаційна хар-ка професії працівника має такі розділи:

§ Завдання та обов’язки.

§ Повинен знати.

§ Кваліфікаційні вимоги.

§ Спеціалізація.

§ Приклади робіт.

Міжгалузеві норми та нормативи - призначені для нормування однакових труд.процесів на під-вах різних галузей вир-ва. На багатьох під-вах існують роботи, які виконують робітники однак.професій. Окремі види верстатних, слюсарних, ремонтних і ін.робіт виконуються майже на всіх під-х різних галузей. Міжгалузеві норми та нормативи з праці розробляються відповідними науково-дослід.або проектно-технолог.орг-ями з урахуванням орг.-технічних умов і прогрес.досвіду орг-ї вир-ва та праці.

Конвенції та рекомендації Міжн.орг-ї праці (МОП) - це форма міжн.норм з питань, які відносяться до компетенції МОП. Конвенції та рекомендації МОП призначені для використання державами-членами МОП та міжнародним співтовариством. Вони приймаються Міжнародною конференцією праці, яка проходить щорічно в штаб-квартирі МОП в м. Женеві (Швейцарія). В складі делегацій країн-членів два представника: представник підприємців і представник найманих працівників.

Конвенції та рекомендації містять міжн.норми в галузі праці, які стосуються:

- прав людини на працю;

- заборони дискримінації та примусової праці;

- зайнятості;

- соціальної політики;

- колективних трудових відносин;

- умов праці, оплати праці, безпеки та гігієни праці, охорони праці;

- соціального забезпечення;

- професійної орієнтації та професійної підготовки;

- робочого часу та часу відпочинку;

- праці жінок, дітей і підлітків, літніх працівників, працівників-мігрантів, окремих катег.працівників.

Поширеним типом документів, що належать до науково-методичного забезпечення УП, є використовувані в різних галузях економіки відомчі технологічні розробки, інструкції, правила виконання певних процесів і процедур. Наприклад, у Державній службі зайнятості використовується “Єдина технологія обслуговування незайнятого населення в центрах зайнятості України”, на митницях застосовуються затверджені типові технологічні схеми митного оформлення вантажів у різних умовах (аеропортах, морських портах, пунктах пропуску автомобільного транспорту).

Єдина технологія обслуговування незайнятого населення в центрах зайнятості України, розроблена Інститутом держ. служби зайнятості і містить методи надання соц.послуг незайнятим громадянам та роботодавцям, які звертаються до держ.служби зайнятості. Серед них:

- залучення безробітних до самостійної зайнятості;

- орг-я профінформаційного обслуговування незайнятого населення;

- орг-я семінарів з навчання безробітних техніці пошуку роботи;

- процедури та операції щодо надання послуг з пошуку і підбору роботи громадянам;

- обслуговування керівників та співробітників служб персоналу під-в.

Друга група док., які розробляються і затвердж.керівництвом орг-ї для внутр.використання:

- Положення про формування кадрового резерву в орг-ї;

- Положення про орг-ю адаптації працівників;

- Рекомендації щодо орг-ї підбору персоналу;

- Положення про оплату та стимулювання праці;

- Інструкції з правил техніки безпеки та ін.

Кадрове забезпечення УП.

Кадр.забезпечення представлене суб’єктами УП: лінійними й f-ми керівниками всіх рівнів упр-ня, службою персоналу та прац.ін.виробн.і f-их підрозділів.

Кожен лінійний керівник є керівником групи персоналу, оскільки кожен день управляє своїми підлеглими Лінійні керівники уповноважені приймати рішення про прийняття на роботу, переведення та звільнення підлеглих працівників, призначення на нову посаду, ®на навчання і­ кваліфікації, ­зарплати.

Керівники вищих рівнів упр-ня вирішують стратегічні питання: розробляють кадрову політику, стратегію і тактику її реалізації, методичні та нормативні документи, здійснюють контроль за їхнім виконанням і загальне керівництво роботою в галузі УП.

Якщо лінійні керівники виступають в ролі "замовників і споживачів", то служба персоналу виступає в ролі "організатора, координатора та експерта" роботи з персоналом на під-ві. Вона створює загальні умови (системи, процедури, програми, стандарти та положення) УП, здійснює контроль за їхнім застосуванням, додержанням труд.зак-ва та реалізацією кадр.політики в цілому. Служба персоналу - плануванням чисельності та професійно-кваліф.структури персоналу, профпідбором персоналу, веденням кадр.діловодства, здійснює нагляд за оплатою праці, мед.обслуговуванням працівників, станом труд.дисципліни, соц.-псих.кліматом у колективі, умовами праці, соц.захистом працівників тощо.

У складі заруб.служби персоналу: психологи, соціологи, економісти, фахівці з УП, методів навчання та оцінки персоналу, консультанти з планування кар'єри, фахівці з орг-го планування, профорієнтації.

Укр відділи кадрів українських під-в виконують реєстраційно-облікові f-ї (ведення кадрової документації, облік руху персоналу, підбір персоналу)..

Дія-ість керівників і співробітників служби персоналу тісно взаємопов’язана. В них один об’єкт – персонал і спільна мета – макс.ефективне викор.персоналу. Проте відмінності у f-ях, правах, обов’язках та індивідуальних цілях можуть призвести до виникнення конфліктних ситуацій між ними. Лінійні менеджери більш авторитарні й схильні інколи порушувати орг-йні та юридичні норми, особливо при вирішенні питань посад. просування, звільнення працівників, оплати праці. Співробітники служби персоналу схильні суворо дотримуватись закону та формальних принципів і норм.

Налагодженню стосунків між ліній.керівниками і робітниками служби персоналу сприятимуть:

- спільні обговорення проблем і прийняття спільних кадрових рішень;

- навчання взаєморозумінню і співробітництву з допомогою ротацій, переводу співробітників служби персоналу на посади лінійних керівників і навпаки;

- чітке розмеж.повноваж.,прав, обов’язків і відпов.між ліній.керівниками і робітниками сл.персоналу.


Дата добавления: 2018-10-26; просмотров: 115; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!