Народні засідателі та присяжні



Конституцією передбачено, що носієм суверенітету і єдиним дже­релом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо через органи державної влади і управління та у різних формах. Однією з форм здійснення судової влади є безпосередня участь у здійсненні правосудця народних засідателів та присяжних.

Залучення народних засідателів та присяжних до розгляду справ у суді спрямована на реалізацію принципу колегіальності у право­судді. Забезпечення їх участі у діяльності органів судової влади є ознакою демократичності, являє собою один із заходів соціального контролю за законністю і справедливістю діяльності суддів.

Народні засідателігромадяни України, які у випадках, виз­ начених процесуальним законодавством, вирішують у складі суду справи разом з професійними суддями, забезпечуючи згідно з Конс­ титуцією безпосередню участь народу у здійсненні правосуддя.

Народні засідателі залучаються до розгляду кримінальних справ лише у першій інстанції. Колегія суддів при розгляді кримінальної справи, у якій можливо призначення такого покарання, як довічне позбавлення волі, здійснює правосуддя у складі 2 професійних суддів та 3 народних засідателів.

У законі чітко визначено статус народного засідателя — він користується усіма правами судді під час здійснення правосуддя. Тобто, під час розгляду кримінальної справи він наділений пов­новаженнями судді, може висловлювати свою думку у справі та викладати її письмово незалежно від головуючого.

Формування списків народних засідателів

Виходячи з правового статусу (права та обов'язки), яким наділений народний засідатель під час здійснення правосуддя, законодавець встановив вимоги до осіб, що можуть бути включені до списків народних засідателів.

Народним засідателем може бути особа, яка:

—є громадянином України,

—досягла 25-річного віку;

—постійно проживає на території, на яку поширюється юрис­дикція відповідного суду.

До списків народних засідателів не можуть бути включені громадяни:

—визнані судом обмежено дієздатними або недієздатними;

— які мають хронічні психічні чи інші захворювання, що пе­решкоджають виконанню обов'язків народного засідателя; щодо яких провадиться дізнання, досудове слідство чи судовий розгляд кримінальної справи або які мають не зняту чи не погашену судимість;

— депутати усіх рівнів;

— члени Кабінету Міністрів України;

— судді;

— прокурори;

— державні службовці апарату судів;

— працівники органів внутрішніх справ та інших правоохо­ронних органів;

— адвокати;

— нотаріуси.

Поряд з цим, до списків народних засідателів не може бути включений громадянин, який не виявив бажання брати участь у здійсненні правосуддя. Це бажання має бути підтверджено письмо­вою заявою особи, яка погоджується бути народним засідателем.

Списки народних засідателів за поданням голови місцевого суду затверджуються відповідною місцевою радою. Списки на­родних засідателів військових судів за поданням голови місцевого військового суду затверджуються начальником відповідного гарні­зону. Військовослужбовці гарнізону, які включаються до списку народних засідателів, повинні відповідати загальним вимогам, що пред'являються до народних засідателів інших загальних судів. Ці списки затверджуються строком на 4 роки і можуть бути перегля­нуті у разі необхідності, але не рідше, ніж через 2 роки.

Список народних засідателів має бути опублікований у дру­кованих засобах масової інформації відповідної місцевої ради. Публікація сприяє підвищенню авторитету народного засідателя та росту престижу його діяльності. Крім того, цей захід дозволяє жителям певного району знати всіх осіб, які здійснюють право­суддя на цій території.

Звільнення від обов'язків народного засідателя

Голові відповідного суду надано право своїм розпоряджен­ням звільняти від виконання обов'язків народного засідателя у конкретній справі за наявності певних обставин. Так, піддягають звільненню:

1) особи, старші 65 років;

2) жінки, які перебувають у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами, по догляду за дитиною;

3) жінки, які мають дітей дошкільного чи молодшого шкіль­ного віку;

4) жінки, які утримують дітей-інвалідів, інших хворих або похилого віку членів сім'ї;

5) керівники та заступники керівників органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування;

6) особи, які не володіють державною мовою;

8) особи, які через свої релігійні переконання вважають для себе неможливою участь у здійсненні правосуддя;

9) інші особи, якщо голова суду визнає поважними причини, на які вони посилаються. До таких причин можуть бути віднесені пе­ребування у дружніх або родинних стосунках з підсудним, наявність тривалого захворювання, що перешкоджає здійсненню обов'язків на­родного засідателя, перебування у відрядженні та інші обставини.

Прохання про звільнення від виконання обов'язків народно­го засідателя у конкретній справі подається у письмовій формі на ім'я голови суду. Це прохання має бути подано народним засідателем до залучення його до виконання своїх обов'язків у конкретній справі.

 

МОВОЮ ДОКУМЕНТІВ


Дата добавления: 2018-10-26; просмотров: 231; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!