Права та обов'язки професійного судді



Громадянин України, призначений на посаду судді чи обраний суддею безстроково, набуває статусу професійного судді відповід­ного рівня і спеціалізації судів: судді місцевого чи апеляційного загального або військового суду, судді Апеляційного суду України, судді місцевого, апеляційного або вищого спеціалізованого суду або судді ВСУ.

Посада судді це визначена структурою і штатним розпи­ сом первинна структурна одиниця судового органу та його апа­рату, на яку законом покладено коло службових повноважень зі здійснення правосуддя.

Відповідно до ст. 127 Конституції правосуддя в Україні здійс­нюється тільки професійними суддями. У випадках, передбачених законом, суди здійснюють правосуддя в складі суддів і народних засідателів. При цьому важлива роль належить саме професійним суддям.

Професійний суддя це посадова особа судової влади Украї­ ни, яка відповідно до Конституції наділена повноваженнями здій­ снювати правосуддя і виконувати свої обов 'язки на професійній основі незалежно від законодавчої та виконавчої влади.

Важливим положенням при здійсненні правосуддя є встанов­лення єдності правового статусу всіх суддів незалежно від рівня, ланки чи категорії суду (загальної чи спеціалізованої юрисдик­ції), крім КСУ. Статус суддів КСУ визначається Законом "Про Конституційний Суд України". Детально про статус судді? КСУ йшлася мова у розділі III посібника.

Єдність правового статусу судців чітко відображено у ст. З Закону "Про статус суддів": "Судді у своїй діяльності щодо здій­снення правосуддя є незалежними і підкоряються тільки закону і нікому не підзвітні. Гарантії незалежності суддів встановлюються Конституцією України і законами".

Судді як носії судової влади у своїй професійній діяльності є незалежними від органів законодавчої і виконавчої влади і під­коряються тільки закону. Виконання професійних обов'язків, які пов'язані зі здійсненням правосуддя, потребує нейтральності та безсторонності судді. Тому законодавством передбачено, що професійний суддя, який здійснює правосуддя в Україні, не має права належати до політичних партій та профспілок, брати участь у будь-якій політичній діяльності, мати представницький мандат, обіймати будь-які інші оплачувані посади, виконувати іншу оп­лачувану роботу, крім наукової, викладацької та творчої.

Особливості статусу військових суддів

Законом також визначені певні особливості статусу військо­вих суддів. Вони перебувають на військовій службі та входять до штатної чисельності Збройних Сил України. Посади суддів військових судів займають військовослужбовці офіцерського складу. На період виконання професійних функцій зі здійснення правосуддя їх не можна залучати до виконання інших обов'язків військової служби. Суддям військових судів Президентом України за поданням Голови ВСУ присвоюються військові звання.

Судді військових судів мають право на відставку відповідно до Закону "Про статус суддів". При звільненні з військової служби чи виході у відставку суддя має право вибору на одержання щомісяч­ного довічного утримання й інших пільг, передбачених Законом "Про статус суддів" або на одержання пенсії, встановленої зако­нодавством для військовослужбовців. При здійсненні правосуддя судді військових судів користуються всіма правами, що надані суддям загальних судів. На них цілком поширюються гарантії незалежності суддів і підпорядкування їх тільки Конституції та законам України. Незважаючи на те, що судді військових судів перебувають на дійсній військовій службі, військове керівництво будь-якого рівня не мають права примушувати чи впливати на здійснення ними судових функцій.

Гарантії незалежності суддів

Основу діяльності судді складає здійснення правосуддя. При цьому судді надається цілий ряд гарантій забезпечення незалежних умов для здійснення правосуддя з метою охорони прав і свобод фізичних і юридичних осіб. Забороняється втручання в діяльність судді щодо здійснення правосуддя. Особа, що порушила заборону, притягається до юридичної відповідальності згідно з законом.

При розгляді справи суддею, він не зобов'язаний давати будь-які пояснення щодо суті розглянутих питань, а також передавати її для ознайомлення, крім випадків, передбачених законом.

Незалежність суддів забезпечується:

—законодавчо визначеним порядком призначення, обрання,зупинення повноважень судді або звільнення з посади;

—спеціальним порядком присвоєння військових звань суддям військових судів;

—наявністю особливої процедури здійснення правосуддя;

—неприпустимістю втручання в діяльність суддів при здійс­ненні ними своїх повноважень;

—юридичною відповідальністю за неповагу до суду або судці;

—правом на відставку;

—недоторканністю судді, яка поширюється на житло, службо­ве приміщення, транспорт і засоби зв'язку, майно та документи,що йому належать;

—особливим порядком фінансування суддів;

—створенням необхідних організаційно-технічних та інфор­маційних умов для діяльності судів, матеріального і соціального забезпечення суддів відповідно до їх статусу;

—наявністю системи органів суддівського самоврядування.
Питанням незалежності та недоторканості судців присвячене

Рішення КСУ від 1 грудня 2004 р. № 19-рп/2004 у справі про незалежність судів як складову їхнього статусу.

Незалежність суддів є невід'ємною складовою їхнього статусу. Вона є конституційним принципом організації та функціонування судів, а також професійної діяльності суддів, які при здійсненні правосуддя підкоряються лише закону.

Незалежність суду та судді є гарантією дотримання правопорядку в державі, на що спрямовується будь-яка судово-правова реформа, не особистим привілеєм, а способом захисту публічних інтересів, насамперед прав і свобод громадянина, організації чи установи або держави. Тому держава зобов'язана гарантувати, забезпечувати і захищати незалежність суддів — виконувати функцію зовнішнього регулятора цієї незалежності. Л.І. Григор'єва зазначає, що право і обов'язок судді бути незалежним без будь-яких обмежень, впливів, спокус, тиску, погроз чи втручання (прямого або непрямого) з боку будь-якої особи передбачають, зокрема, його право і обов'язок бути незалежним від своїх колег — суддів і начальників.

Незалежність є передумовою об'єктивності та неупередженості суддів. Вони при здійсненні правосуддя, приймаючи рішення у судовій справі, повинні керуватися лише законом, конституційною нормою прямої дії про верховенство права, виходити з власного його розуміння та переконання, бути незалежними як від учасників судового процесу, так і від представників державної влади.

Незалежність суддів забезпечується системою гарантій, однією з яких є матеріальне забезпечення. Воно пов'язане з оплатою праці, наданням щорічних оплачуваних відпусток, соціальним забезпеченням, забезпеченням житлом, соціально-побутовим, медичним і транспортним обслуговуванням, обов'язковим де­ржавним страхуванням життя і здоров'я. Судді та члени їх сімей забезпечуються захистом з боку Управління державної служби охорони та МВС відповідно до чинного законодавства. Захист відбувається із залученням новітніх засобів зв'язку та охоронної сигналізації в приміщеннях, де проживають судді та їх сім'ї.

Недоторканність суддів — один із елементів їхнього статусу. Вона не є особистим привілеєм, а має публічно-правове при­значення — забезпечити здійснення правосуддя неупередженим, безстороннім і справедливим судом. Додаткові гарантії незалежності і недоторканності суддів, крім уже передбачених Конституцією, можуть встановлюватися також законами. Такі гарантії визначені, зокрема, ст. 13 Закону "Про статус суддів".

Як зазначається у вищезазначеному Рішенні КСУ, не допускається зниження рівня гарантій незалежності і недоторканності суддів у разі прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів.

Суддя повинен бути не тільки незалежним, а і мати чітку грома­дянську позицію, тому що саме на це чекає громадськість, яка прагне вирішення суддею правових питань виключно на підставі закону. Таке право громадськості регламентовано Європейською хартією про статус суддів, яка була прийнята у Страсбурзі Радою Європи у 1998 р. В ній визначається, що статус суддів передбачає забезпечення компетентності, незалежності й безсторонності, яких будь-яка людина та держава законно очікує від судових органів, від кожного судді, яким довірено захист прав та свобод людини і громадянина.

Обов'язки професійного судді

На суддів при здійсненні ними правосуддя покладені наступні

обов'язки:

—суворо дотримуватися норм Конституції й інших законів при здійсненні правосуддя, тим самим сприяючи повному, всебічному й об'єктивному розгляду судових справ з дотриманням термінів,
установлених законом;

—дотримуватися вимог Закону "Про статус суддів";

—дотримуватися правил внутрішнього трудового розпорядку суду і службової дисципліни;

—не розголошувати інформацію, пов'язану з комерційною, державною, військовою, банківською таємницею, таємницею особистого життя громадян, що стала їм відома у результаті здій­снення правосуддя у кримінальних чи цивільних справах;

— не розголошувати таємницю нарадчої кімнати;

— не допускати дій, що ганьблять почесне і високе звання судді, що може викликати сумнів у його об'єктивності, незалеж­ності і неупередженості.


Дата добавления: 2018-10-26; просмотров: 343; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!