Тема 1. Спадкування та спадкове право в Україні



Розвиток давньоримського спадкового права. Загальна характеристика історії розвитку спадкового права в Україні. Перспективи розвитку спадкового права в Україні.

Поняття спадкового права. Спадкове право як сукупність цивільно-правових норм, які врегульовують порядок і межі переходу суб'єктивних прав і обов'язків померлого до інших осіб. Співвідношення понять спадкове право і спадкове правонаступництво. Співвідношення концепцій універсального та сингулярного правонаступництва у спадковому праві.

Принципи спадкового права. Матеріально-забезпечувальний характер спадкування. Сімейно-родинний характер спадкування. Принцип свободи заповіту. Принцип послідовності закликання до спадщини при спадкуванні за законом. Принцип рівності спадкових часток при спадкуванні за законом. Принцип поєднання захисту інтересів сім'ї і можливості реалізації заповідальної автономії. Принцип універсальності і безпосередності спадкового правонаступництва.

Значення спадкового права. Місце інституту спадкування серед інших цивільно-правових інститутів.

Загальна характеристика спадкового законодавства України.

 

Тема 2. Відкриття спадщини.

Загальні та формально-юридичні підстави виникнення спадкових правовідносин. Поняття відкриття спадщини. Відкриття спадщини як центральний юридичний факт юридичного складу спадкового правонаступництва. Елементи відкриття спадщини.

Поняття часу відкриття спадщини. Час відкриття спадщини у разі визнання фізичної особи померлою. Визначення за часом відкриття спадщини активу та пасиву спадщини. Встановлення за часом відкриття спадщини суб'єктів спадкового правонаступництва. Дія норм спадкового права у часі та у просторі. Документи, що підтверджують час відкриття спадщини.

Дата та момент відкриття спадщини. Правове регулювання місця відкриття спадщини. Останнє постійне місце проживання спадкодавця. Місце знаходження майна спадкодавця або його основної частини. Значення місця відкриття спадщини при правовому оформленні спадкових прав. Документи, що підтверджують місце відкриття спадщини.

Поворот відкриття спадщини. Спростування юридичного факту смерті особи. Правові наслідки спростування юридичного факту смерті особи.

Повідомлення спадкоємців про відкриття спадщини. Закликання спадкоємців шляхом публічного оголошення.

 

Тема 3. Спадкування за заповітом

Поняття спадкування за заповітом, як окремого виду правонаступництва в цивільному праві, сутністю якого є поєднання універсального і сингулярного правонаступництва, що здійснюється на умовах і в порядку, встановленому у відповідності до волі заповідача, із застереженнями, які містяться у імперативних цивільно-правових норма. Поняття юридичного складу правонаступництва при спадкуванні за заповітом. Визначення об'єкту спадкування за заповітом.

Поняття заповіту, як угоди зміст якої становить одностороннє особисте розпорядження фізичної особи, яке спрямоване на встановлення умов і порядку правонаступництва в майні особи на випадок її смерті. Правова природа заповіту. Заповіт, як розпорядча угода на випадок смерті.

Форма заповіту як односторонньої угоди. Класифікації форм заповіту. Нотаріальна форма заповіту, як основна форма заповіту. Заповіти прирівняні до нотаріально посвідчених (заповіти спеціальної форми).

Підписання заповіту рукоприкладчиком. Поняття заповідальної правосуб'єктності. Визначення віку заповідальної правосуб'єктності. Заповідальна правосуб'єктність неповнолітніх осіб. Заповідальна правосуб'єктність неповнолітніх та осіб обмежено дієздатних.

Свобода заповідального розпорядження. Право на обов'язкову частку в спадщині. Визначення кола осіб, які мають право на обов'язкову частку в спадщині. Встановлення розміру обов'язкової частки в спадщині.

Зміст заповіту. Сутність заповіту, як єдність волі і волевиявлення заповідача. Визначення спадкоємця за заповітом в якості універсального правонаступника на випадок смерті, як необхідна (об'єктивно суттєва) умова заповіту. Додаткові умови заповіту: підпризначення спадкоємця, позбавлення права на спадщину, заповідальний відказ, покладення, заповіт подружжя. Усунення заповідачем спадкоємця від права спадкування. Воля спадкодавця, як критерій тлумачення заповіту.

Правові підстави визнання заповіту недійсним. Співвідношення правових підстав визнання угод недійсними із правовою природою заповіту. Правові наслідки визнання заповіту недійсним. Зміна та скасування заповіту. Скасування та зміна заповіту шляхом вчинення нового заповіту. Відновлення правового значення раніше скасованого заповіту (санація заповіту). Множинність заповітів.

Правова природа інституту виконання заповіту. Поняття виконання заповіту. Особи, що здійснюють виконання заповіту. Призначення виконавця заповіту. Права і обов'язки виконавця заповіту.

Поняття заповідального відказу, як розпорядження заповідача в межах заповіту, яке спрямоване на встановлення сингулярного правонаступництва в окремих правах із майна померлого на користь визначених осіб. Ознаки заповідального відказу. Види заповідального відказу. Зміст заповідального відказу. Строк на пред'явлення вимог із заповідального відказу. Правова характеристика покладення, як розпорядження заповідача на користь невизначеного кола осіб.

 

 


Дата добавления: 2018-09-23; просмотров: 263; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!