Семінар 1: ФОРМУВАННЯ УКРАЇНСЬКОГО ЕТНОСУ: ВИТОКИ ТА ЧИННИКИ ТРАНСФОРМАЦІЇ



Мета: з’ясувати вплив іноетнічного чинника на етногенез українців; показати особливості взаємодії та взаємовпливів землеробських та скотарських племен на теренах України; дати порівняльну характеристику давніх слов‘ян та інших племен, що мешкали на теренах України у І тис. н.е., визначити специфіку їхнього політичного, економічного та духовного життя; проаналізувати етапи та основні концепції наукового дискурсу щодо виникнення державності у східних слов’ян; оволодіти навичками роботи з історичними джерелами.

План:

1. Етногенетичні витоки українського народу: від трипільців до Великого переселення слов’ян.

2. Етнічний розвиток східнослов’янських племен у княжу добу: чинники трансформації.

3. Галицько-Волинське князівство та його роль у становленні українського етносу.

Методичні рекомендації до семінару:

Аналіз першого питання доцільно розпочати із з’ясування сутності та змісту поняття «етнос», розглянувши різні підходи та критерії його визначення.  

Також зверніть увагу на те, що в історіографічній традиції існує думка, що племена Трипільської археологічної культури стали важливим чинником етногенези українського народу, заклавши підвалини матеріальної і духовної культури людності, що мешкала на територіях від Карпат до Подніпров’я. І хоча більшість дослідників не вважають українців прямими нащадками трипільців, втім саме з представниками цієї археологічної культури пов’язується зародження писемності та духовної культури, що стало основою формування соціальної організації та етнічного розвитку місцевої людності.

Слід зазначити, що Україна з давніх-давен є країною, де жили поруч і взаємодіяли різні за походженням народи. Зараз дос­теменно доведено, що саме лісостепові райони північної України були прабатьків­щиною, якщо не всього слов’янства, то принаймні його східної гілки. При цьому, за висновками мовознавців, формування слов’янського етносу відбувалося в без­посередньому оточенні іранського, фракійського та прабалтського населення. Са­ме виходячи з цього положення, студенти мають розкрити вплив кочових племен на населення українських земель. Зверніть увагу на суспільну організацію кочовиків, їхній побут, мистецтво, військові походи та державотворчі зусилля.

Проведіть порівняльний аналіз між різними кочовими племенами, що змінювали одне одного в українських теренах, і побачите багато подібностей. Звер­ніть увагу на історичні умови, що зумовили появу скіфів в українських землях та війну з персами. Звичайно ж, неможливо залишити поза увагою культуру скіфів, і ширше – кочівників загалом. Студенти мають побачити і роз­крити внесок кочової цивілізації в етногенез українського народу.

Ще один важливий чинник культурно-історичного розвитку української історії – це грецькі міста-колонії (поліси) Північного Причорномор’я. Вони з’являються на українських теренах у VII-VI ст. до н.е. Звертаємо Вашу увагу, що виникає унікальна контактна зона, де взаємодіяли три різні за своєю природою світи – сте­пових кочівників, осілих землеробів лісостепу та мешканців античних цент­рів. Така ситуація надала певної специфіки етногенезу українців, порівняно із су­сідніми народами.

Важливим чинником етнічного становлення українства став розвиток східнослов’янських племен упродовж І тис. н.е., кульмінацією якого стало Велике переселення слов’ян. Студенти мають проаналізувати історичні джерела, що характеризують особливості соціально-економічного, суспільно-політичного та духовного життя східнослов‘янських племен у зазначений період, визначити чинники, що сприяли етнічним трансформаціям у Наддніпрянщині.

У другому питанні слід проаналізувати особливості етнічного розвитку східнослов’янських племен упродовж IX – XIII ст., дослідивши вплив таких чинників, як нормансько-варязький та степовий. Визначте значення хрещення Русі у залученні її до орбіти середземноморської християнської цивілізації, а також у формуванні нових типів ідентичності мешканців Київської Русі. За допомогою джерел охарактеризуйте контакти і взаємовпливи східних слов’ян із сусідніми народами.

Проаналізуйте вплив державної політики князів Київської Русі на етнічний розвиток давньоруського населення, охарактеризуйте особливості цих процесів у період феодальної роздробленості та напередодні монголо-татарської навали.

У третьому питанні зверніть увагу консолідацію населення українських теренів навколо Галицько-Волинського князівства. Доведіть, що об’єднавча політика князів Романа Мстиславовича і Данила Романовича сприяла, з одного боку, формуванню українців як етносу, а з іншого, – продовжила суспільні, державницькі та культурні традиції києворуських часів. Крім того, слід звернути увагу, що вагомим чинником історичного поступу українського народу в цей період стало розширення зв’язків із європейськими країнами, що сприяло подальшому визнанню Галицько-Волинського князівства на міжнародній арені.

 

Ключові поняття і терміни:

Трипільська культура, неолітична революція, кіммерійці, скіфи, грецькі міста-колонії, поліс, етнонім, етногенез, державо­творчі про­цеси, Хозарський каганат, Болгарське царство, Великоморавсь­ке кня­зів­ст­во.

Питання для самостійної роботи:

1. Українські землі в первісну епоху.

2. Неолітична революція та її значення.

3. Формування класового суспільства у східних слов’ян. Перші державні утворення на території України.

4. У чому суть норманської та хозарської теорії походження державності у східних слов’ян?

Методичні вказівки і рекомендації:

Готуючи відповідь на перше питання, студенти повинні визначати періодизацію давньої історії людства в українських землях, проаналізувати особливості різних етапів первісної доби. Зверніть увагу, що на думку сучасних українських істориків, розселення прадавніх людей на території України відбувалося південно-західним та захід­ним шляхами.

Характерною особливістю первісної доби є колективна власність, колективне виробництво та споживання. Первісне суспільство не мало класів і держави. Існувало дві форми суспільно-економічних відносин – спо­чатку первісне людське стадо, а з часом – родова община і плем'я.

Студент повинен знати, що у розвитку первісного суспільства дослідники виділяють такі періоди: кам'я­ний вік (палеоліт, мезоліт, неоліт, енеоліт), бронзовий і ранній заліз­ний віки. Ця періодизація створена, виходячи із домінуючої ролі того чи іншого матеріалу при виготовленні знарядь праці.

Відповідь на друге питання слід розпочати з визначення періодизації доби неоліту та структурних зрушень, що відбулися у людському суспільстві. Зверніть увагу, що саме в період неоліту відбувся перехід від привласнюючих до відтворюючих, продуктив­них форм господарювання – землеробства і скотарства. Цей процес отри­мав назву "неолітичної революції". Завершилося формування тех­ніки обробки каменю: пиляння, шліфування, свердління. З'явилися перші штучні матеріали, створені людиною, – обпале­на глина (кераміка) та тканина.

В Україні ви­ділено понад 10 неолітичних археологічних культур, які можна поді­лити на мисливсько-рибальські (існували в лісовій зоні) та земле­робсько-скотарські (на півдні, в степовій зоні), що свідчить про нерівномірність розвитку неолітичного суспільства. Насамкінець розкрийте значення неолітичної революції для подальшого розвитку місцевого населення.

В третьому питанні аналіз передумов формування класового суспільства у східних слов’ян слід розпочати із з‘ясування змісту наукової дискусії щодо походження слов‘ян. Слов'яни є автохтонним (корінним) населенням Європи індо­європейського походження. Як окрема етнічна спільнота, слов'яни сформувалися на поча­ток нашої ери.

Інтенсивний розвиток економіки обумовив розклад общинного господарства, соціальне розшарування, появу нових форм політич­ної організації у слов‘ян. Проаналізуйте перші державні утворення слов‘ян в Середньому Подніпров‘ї, охарактеризуйте їх соціальну та політичну структуру.

Четверте питання про походження Давньоруської держави отримало широке висвітлення у науково-теоретичних дискусіях, що розгорнулися ще з другої половини XVIII ст. На сьогодні існує кілька концепцій державотворення у східних слов‘ян, серед них – норманська, автохтонна, хозарська та ін. Проаналізуйте зміст та сутність кожної з них, за можливості визначте недоліки цих концепцій.

 


Дата добавления: 2018-09-23; просмотров: 197; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!