Заходи поліпшення фінансових показників підприємства і результати від їх впровадження



Запропоновані заходи Результати від їх впровадження
1. Надання знижок оптовим покупцям знижки 5% при сплаті готівкою; знижки 2% при сплаті впродовж 10 днів. привабливість для нового покупця; скорочення обсягу дебіторської заборгованості; скорочення обсягу необхідного капіталу, максимізація прибутку; збільшення обсягів продажу.
2. Активізація маркетингової діяльності збільшення обсягів реалізації; зменшення запасів готової продукції; покращення показників ліквідності та платоспроможності.
3. Зменшення витрат на транспортировку та зберігання продукції. збільшення найбільш ліквідних активів (грошових коштів) зменшення кредиторської заборгованості збільшення ліквідності та платоспроможності підприємства збільшення обіговості обігових коштів.
4. Управління дебіторською і кредиторською заборгованістю зменшення кредиторської заборгованості; покращення показників ліквідності та платоспроможності.

 

Перший запропонований захід - надання знижок покупцям. Умови розрахунків можна вибрати таким чином, щоб зробити ранню оплату більш привабливою для покупців, тому що умови платежів за відвантажену продукцію - це один із факторів, що впливають на обсяг продажів.

Знижки більш кращі для обох сторін, чим надбавки. Насамперед, це чисто психологічний фактор. Крім того покупець має пряму вигоду від зниження витрат на покупку товарів, а продавець одержує непряму вигоду у зв’язку з прискоренням оборотності засобів, вкладену у дебіторську заборгованість. Також знижки зменшують оподатковувану базу підприємства. В умовах інфляції відстрочка платежу приводить до того, що підприємство-виробник (продавець) реально одержує лише частину вартості реалізованої продукції.

У підприємства існують постійні покупці, відносини з якими засновані на тривалих (у т. ч. на коопераційних) зв’язках. Постійні клієнти можуть оплачувати товар у кредит, причому умови кредиту залежать від безлічі факторів.

Зменшення дебіторської заборгованості підприємства включає в себе заходи поліпшення ліквідності та платоспроможності підприємства, які було запропоновані вище. Тобто з метою своєчасного одержання оплати за поставлену продукцію і запобігання неплатежів використовується надання знижок з договірної ціни при достроковій оплаті, активізація діяльності маркетингової служби підприємства. Використовуються різні форми погашення дебіторської заборгованості: одержання позички в банку на оплату зобов’язань, що перевищують залишок засобів на його розрахунковому рахунку (овердрафт), облік векселів (дисконт).

Зменшення дебіторської заборгованості підприємства тягне за собою збільшення грошових коштів, що у свою чергу сприяє зменшенню кредитної заборгованості підприємства [5].

 

3.2 Шляхи покращення системи управління енергокомпанії з розпоілом використання прибутку

 

В умовах ринкової економіки різко зростає роль і значення стратегічного управління енергокомпанією, залежить від вибору економічно обґрунтованих шляхів її розвитку. Стратегічне управління орієнтує діяльність енергокомпанії на задоволення попиту споживачів, характеризує не тільки адаптацію енергокомпанії до зовнішніх умов, але й активним впливом її на зовнішнє середовище.

В самому загальному вигляді стратегія - це генеральний напрямок дії організації, проходження якого в довгостроковій перспективі повинно привести її до мети.

З метою підвищення рівня розрахунків за електричну енергію на оптовому і роздрібному ринках електроенергії, для забезпечення роботи енергетичного устаткування, створення необхідних запасів палива на електричних станціях, а також забезпечення корисного відпуску в обсязі пліжоспроможного попиту, розроблені пріоритетні завдання, які спрямовані для досягнення головної мети - ліквідації неоплаченого відпустку енергії. Наслідком якої є досягнення оплати поточного споживання енергії грошовими коштами на рівні 100% і часткового погашення простроченої дебіторської заборгованості.

Стратегічною метою по роботі з заборгованістю за енергоносії є її максимальне зниження протягом 2015 року і доведення до кінця року до величини, що не перевищує місячного обсягу продажів електроенергії в середньорічному значенні.

Для досягнення цієї мети розроблена програма заходів щодо погашення дебіторської заборгованості та недопущення неоплаченого відпустку електричної енергії в 2015 році за системою ВАТ "Кіровоградобленерго".

Заходи з погашення дебіторської заборгованості включають в себе:

1. Проведення інвентаризації всієї простроченої дебіторської заборгованості споживачів енергії (юридичних осіб), у тому числі:підписання актів звірки заборгованості, що включають штрафи, пеню, реактивну та активну електричну енергію;

2. Проведення інвентаризації побутових абонентів з коригуванням бази даних "Побут" (комп'ютерної програми) і організацією оперативних звітів про абонентів - боржників;

3. Проведення перевірки виконання зобов'язань абонентами за угодами про реструктуризацію дебіторської заборгованості. При виявленні порушень - прийняття жорстких заходів по припиненню електропостачання;

4. Проведення аналізу існуючих договорів і договорів про відшкодування, підготовка проектів договорів на 2015 рік забезпечує: своєчасне перерахування зібраних коштів та відшкодування прибутку, що надається громадянам у вигляді пільг та субсидій; щомісячне проведення актів звірки; жорстке виконання всіх пунктів договорів.

5. Проведення аналізу підписаних договорів про реструктуризацію дебіторської заборгованості підприємств та застосування заходів у разі неналежного виконання графіків погашення заборгованості, в тому числі: провести роботу з підприємствами - неплатниками з питань надання нових більш жорстких фінансових гарантій виконання своїх зобов'язань; при не виконанні гарантійних обов’язків - розірвати укладені угоди, з одночасним припиненням електропостачання;

6. Максимально в жорсткій формі висвітлити в засобах масової інформації неприпустимість неплатежів за енергоресурси споживачами електричної енергії та про заходи впливу енергосистеми до споживачів-неплатників;

7. Провести рейди з виявлення розкрадань і неврахованої електричної енергії, по юридичним та фізичним особам;

8. Забезпечити виконання умов договорів на компенсацію дотацій, які повинен надавати ліцензіат споживачам, що мають право користуватись Пільговими тарифами та одержувати інші дотації згідно з дотаційними програмами;

9. Проведення аналізу виконання, підготовкою і направленням вимог щодо погашення заборгованості, попереджень про обмеження та відключення. Введення обмежень і відключень. Контроль за виконанням введених обмежень і відключень;

10. Максимально активізувати роботу юридичних служб з судовими органами в частині стягнення заборгованості шляхом накладення арешту на майно підприємств і побутових абонентів;

11. Організація заходів щодо висвітлення в центральних ЗМІ про неможливість початку опалювального сезону 2015-2016рр. в зв'язку з наявністю заборгованості підприємств ЖКГ перед ВАТ "Кіровоградобленерго" і відсутністю угод про її реструктуризацію.

Заходи щодо недопущення неоплаченого відпустку електричної енергії та виникнення дебіторської заборгованості на кінець звітного періоду 2015 року:

1. Щомісячне складання графіків платежів за спожиту товарну продукцію з по недільною розбивкою, в першу чергу з великим споживачам;

2. Щоденна організація контролю за виконанням планів по збору коштів зі споживачів енергоресурсів відповідно до по недільного графіка;

3. Своєчасне виставлення рахунків-фактур за відпущену електроенергію за авансовими платежами та остаточного розрахунку;

4. Доведення до органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та контролюючих органів інформації про не платежі споживачів, зокрема бюджетної сфери та підприємств житлово-комунального господарства.

5. Отримання інформації про рівень фінансової забезпеченості галузей ЖКГ та бюджетної організацій, в бюджеті області до кінця 2015 року. та про можливі наслідки від неплатежів в цілому Кіровоградської області.

5. Щомісячне проведення рейдів з виявлення розкрадань та недоврахованої електричної енергії юридичними і фізичними особами;

6. Щотижнева підготовка публікації в інформаційні агентства про плановані обмеження (відключення) споживачів-неплатників;

7. Напрямок на адресу споживачів, що фінансуються за рахунок коштів обласного бюджету і не мають 100% забезпеченості лімітами бюджетних зобов'язань, запиту про надання лімітів на споживання електроенергії, при їх відсутності - гарантії оплати поточного споживання через державні установи.

8.Виконання заходів, передбачених програмою поліпшення енергозбутової діяльності із споживачами (побутовими споживачами) ВАТ "Кіровоградобленерго" на 2015-2016 роки.

Необхідно жорстке дотримання наступних умов при роботі зі споживачами-неплатниками, які мають прострочену дебіторську заборгованість:

1. Безперервний контроль над виконанням договорів про реструктуризацію та графіків погашення заборгованості;

2. Обов'язкове введення санкцій до споживачів - неплатників при невиконанні умов договорів, як за термінами, так і за видами платежів;

3. Жорсткий контроль за відключеннями, обмеження. Недопущення відновлення подачі електроенергії при непогашеній заборгованості;

4. Постійна робота з Міністерством палива та енергетики, Облдержадміністрацією та міськими органами самоврядування в частині фінансування оплати за спожиту продукцію підприємствами (організаціями), що фінансуються з державного та місцевого бюджетів;

5. Примусове стягнення боргів з споживачів - неплатників з відчуженням майна.

Серед методів та заходів, що спонукатимуть боржників погасити заборгованість, можна назвати напрямок листів і факсів, телефонні дзвінки, персональні візити, продаж заборгованості спеціальним організаціям (факторинговим компаніям). Ефективно впливає висвітлення в ЗМІ інформації про злісних неплатників. Максимально активізувати роботу юридичної служби з судовими органами в частині стягнення заборгованості.

Для оптимізації, покращення ефективності енергозбутової діяльності, і взагалі покращення фінансового становища Компанії та розрахунків з ДП "Енергоринок" за енергоносії пропонується в ВАТ "Кіровоградобленерго" впровадити нову форму розрахунків з населенням Кіровоградської області за спожиту електричну енергію. На даний час населення саме розраховує обсяги та розрахунок спожитої електроенергії та заповнює необхідні документи. З введенням нової послуги побутові абоненти, які мають розрахункові рахунки в акціонерному банку "Ощадбанк", можуть бути звільнені від необхідності знімати показання лічильника, вираховувати щомісячне споживання і заповнювати квитанцію, їм не потрібно стежити за динамікою зміни тарифу, також виключається формування заборгованості. Оплачувати електроенергію абонент може, не виходячи з дому: щомісячне списання грошових коштів з рахунку за бажанням клієнта буде провадити Компанія. Для цього між споживачем та постачальником укладається відповідний договір, спільно визначається середньомісячне споживання електроенергії, вартість якого згодом буде регулярно списуватися з банківського рахунку абонента.

Економічно ефективними є проведення різних акцій та днів "прощення". Це один із заходів, який ВАТ "Кіровоградобленерго" повинно проводити для надання можливості всім неплатникам розрахуватися з боргами без нарахування штрафних санкцій.

Такий крок назустріч споживачам, повинен сприяти значному зменшенню боргів за електроенергію. Як показує статистика, за дванадцять місяців 2015 року населення недоплатило за спожиту електроенергію 19 млн. грн. До 2080 споживачів-неплатників електричної енергії енергозбутові підрозділи були змушені застосувати санкції відключення-обмеження, причому більша частина несвідомо платників - жителі Області. Саме на таких споживачів, але в масштабах всієї Області і повинна бути розрахована енергетична акція "прощення".

Проводити різноманітні акції, наприклад "Заплати та виграй", цінні призи та можливість розрахуватися з боргами без пені - такі "сюрпризи" повинні надаватись споживачам.

На що тільки не йдуть енергетики, щоб повністю зібрати кошти за спожиту електроенергію, надають розстрочку погашення заборгованості, намагаються застосувати індивідуальний підхід до кожного споживача, обмежують або повністю припиняють постачання електроенергії. Але фінансова чуйність населення на всі ці заходи і прохання залишається досить низькою. Для покращення енергозбутової роботи та зменшення заборгованості, можна запропонувати щотижня серед побутових споживачів проводити лотерею. Мета і завдання лотереї це залучення абонентів (побутових споживачів) до своєчасної, регулярної оплати за спожиту енергію грошовими коштами. Джерелом виплати "винагороди" може бути є переклад виграшу з грошового еквіваленту в певну кількість електроенергії в кВт. год., що відноситься у комерційні втрати електроенергії. Її учасником може стати кожен споживач, який зробив одноразовий платіж за енергоресурси в сумі не менше 100 грн. (по одній квитанції) як за поточне споживання, так і в рахунок заборгованості. Комп'ютер вибере по особових рахунках щасливчиків, яким повернуть від внесеної суми 10 % в кВт*год.

У нових економічних умовах зниження комерційних втрат електроенергії в мережах розглядається як один з показників економічності роботи енергосистеми, основною частиною оптимізації електроенергетичного балансу, і, як один з факторів енергозбереження та скорочення витрат.

Скорочення величини та складових структури комерційних втрат електричної енергії в мережах є одним з пріоритетних напрямків у діяльності ВАТ "Кіровоградобленерго".

Процес формування показника "комерційні втрати електроенергії" починається з вимірювання що надійшла в мережу і корисно відпущеної електроенергії споживачам, тому головним напрямком є вдосконалення системи обліку електроенергії, яка в сучасних умовах дозволяє отримати прямий економічний ефект.

З метою вдосконалення системи розрахунків зі споживачами потрібно здійснювати контроль за оформленням, видачею та дотриманням технічних умов при приєднанні нових, розширенні та реконструкції діючих електроустановок, планові перевірки підрозділів на предмет фактичного відключення електроустановок споживачів.

Якісно реалізувати на 100% настільки специфічний товар, як електрична енергія, не можливо без окремих підрозділів контролю, що складаються з інспекторів енергозбуту. Розкриття шляхів реального зниження комерційних втрат і є основним завданням даних підрозділів.

Ілюзія очевидності й легкості рішення проблеми подолання комерційних втрат, за рахунок яких безперечно збільшиться товарний відпуск продукції, є помилковою. Рішення даної проблеми вимагає наполегливості та послідовності в діях постачальної компанії.

Ефект від зниження комерційних втрат електроенергії, не є по суті ефектом енергозбереження, у той же час дозволяє Компанії заощаджувати фінансові ресурси за рахунок зменшення покупки на ринку понаднормативних втрат електроенергії.

Стратегічна мета роботи інспекції енергозбуту - змінити тенденцію постійності існування комерційних втрат електроенергії.

- Серед основних пріоритетних заходів можна визначити:

- Виявлення, запобігання та зниження розкрадань електроенергії;

- Удосконалення організації робіт;

- Фінансове стимулювання працівників до зниження комерційної складової втрат електроенергії;

- Підвищення кваліфікації персоналу;

- Контроль ефективності їхньої діяльності.

Традиційним шляхом вирішення даного стратегічного завдання інспекції енергозбуту є покладання роботи й відповідальності за комерційні складові втрат на інспектора енергозбуту, який в свою чергу закріплюється за лініями та фідерами з точок надходження до точок продажу електричної енергії.

Для покращення ефективності роботи інспектора енергозбуту необхідно підпорядкувати йому групу з електромонтера й контролерів, які в свою чергу виконують свої безпосередні функції контрольного зняття показів засобів обліку, зводять пофідерний баланс по розрахункових та технічних обліках, встановлених на фідерах 6-10 кВ і на стороні 0,38 кВ підстанцій.

Зниження фактичних комерційних втрат електричної енергії, даними працівниками досягається шляхом обчислення споживання, виявлення розкрадань, усунення й нарахування плати за недообліковану електричну енергію порушникам вимог Правил та Договору.

Проблема до даного часу залишається незмінно-актуальною, для цього необхідно забезпечити для кожної окремої групи:

- Погодження зусиль лінійних і збутових бригад;

- Програму (план) дій при роботі на лінії;

- Укомплектованість спеціалізованими приладами й програмним забезпеченням при підготовці роботи на фідері (лінії);

- Постійне навчання даної групи нормативно-правової базі;

- Наявність інформації шляхом зняття показів із засобів технічного обліку в мережах 10-6-0,38 кВ;

- Наявність динамічної моделі електричної мережі й детальної прив’язки споживачів до конкретних точок продажу цієї електронної моделі.

Остання два пункти допоможуть організувати автоматизоване робоче місце, "Розрахунковий сервер комерційного й технічного обліку електроенергії", функціональність якого повинна автоматично (при уведенні незначних даних) забезпечити:

- Прив’язку споживачів до конкретних ліній і точок продажу електронної моделі електричної мережі;

- Первинну обробку споживання та втрат в лініях і трансформаторах, враховуючи точки продажу;

- Зберігання напрацьованих даних (для ведення локальних балансів та контролю);

- Інформаційне забезпечення, розрахунок і видачу результатів розрахунку технічних втрат для лінії та трансформаторів на балансі постачальника;

- Розрахунок величин сумарного корисного відпуску для мережі в цілому і її ділянок;

- Розрахунок впливу реактивної складової при зведенні пофідерних балансів мережі або її ділянок.

Практичним кроком є часткова локалізація комерційних втрат по лінії номінальної напруги 0,38 кВ від ТП 10-6/0,38 кВ із подальшим переходом на зведення балансу по лінії номінальної напруги 10-6 кВ. Це дасть можливість визначити:

- Перелік ділянок мережі, ранжируваних по величині небалансів - для вжиття першочергових заходів на проведення детального виявлення крадіжок;

- Перелік точок обліку - передбачуваних місць недообліку електроенергії із розрахунком попередньо передбачуваної величини недообліку;

- Перелік точок обліку, де потрібне визначення похибок у засобах обліку електричної енергії;

- Перелік місць, де рекомендовано встановити додаткові засоби обліку з метою подальшої локалізації небалансів;

- Рекомендації із послідовності і черговості проведення заходів.

Послідуючий шлях зниження комерційних втрат - удосконалення обліку відпущеної в електричну мережу і корисно спожитої електроенергії, в тому числі шляхом постійних планових перевірок похибок засобів обліку.

Головними напрямками вдосконалювання системи обліку електроенергії є:

- Заміна ненадійних чи таких, що відробили свій ресурс індукційних лічильників класу точності 2,5 на нові. Це дозволить у середньому підвищити корисний відпуск електроенергії споживачам, у яких проведено заміну, що найменше на 10-12 %;

- Перевірка й метрологічна атестація трансформаторів струму та напруги у робочих умовах експлуатації, створення й впровадження відповідних повірюючи лабораторій, в том числі пересувних;

- Установка додаткових комплектів контрольних засобів вимірів, трансформаторів струму, що забезпечують облік відпуску, вираховуючи втрати електроенергії;

- Активізація впровадження автоматизованих систем контролю й обліку електроенергії (АСКУЄ) у юридичних, а також впровадження АСКУЄ у побутовому секторі;

- Інформаційне і функціональне зв’язування АСКУЄ та автоматизованих інформаційних баз даних;

- Коректування ПУЕ, будівельних норм та правил, проектної документації для захисту приладів обліку (в тому числі встановлених у побутовому секторі) від розкрадань і пошкодження споживачами засобів обліку, жорсткість заходів відповідальності за вищевказані дії;

- Широке впровадження лічильників прямого включення з передплатою, дистанційного зчитування інформації, застосування лічильників електроенергії, у тому числі установки лічильників разом з УЗО і т.п.

Одним з напрямків роботи даної групи також є якісне приймання нових споживачів, які приєднуються до підконтрольної лінії, з обов’язковим розрахунком завантаженості мережного району, складання технічних заходів по вдосконаленню існуючої мережі з метою оптимізації втрат електричної енергії.

Ефективність реалізації такої програми заходів по покращенню енергозбутової діяльності оцінюється за рівнем зниження комерційних втрат електричної енергії в мережах, за рахунок повного виконання заходів програми.


 

В ИСНОВОК

 

Таким чином, фінансовий стан підприємства - це комплексне поняття, яке є результатом взаємодії всіх елементів системи фінансових відносин підприємства, визначається сукупністю виробничо-господарських факторів і характеризується системою показників, що відображають наявність, розміщення і використання фінансових ресурсів. Фінансовий стан підприємства залежить від результатів його виробничої, комерційної та фінансово-господарської діяльності. Тому на нього впливають усі ці види діяльності підприємства. Передовсім на фінансовому стані підприємства позитивно позначаються безперебійний випуск і реалізація високоякісної продукції.

У данні курсовій роботі були розглянуті такі питання: поняття фінансового стану підприємства та необхідність його аналізу; інформаційна база аналізу фінансового стану; форми та методи аналізу фінансового стану. Надана загальна характеристика ПАТ "Кіровоградобленерго. Було проведено аналіз фінансового стану ПАТ "Кіровоградобленерго" за 2013 р. У результаті аналізу можна зробити висновок, що якість балансу на кінець періоду у порівнянні з початком знизилась. Дані також засвідчують, що фінансовий стан підприємства нестійкий. Тому необхідно розробити стабілізуючі заходи для покращення ситуації, якими можуть бути скорочення поточних зобов'язань, збільшення джерел власного капіталу, додаткове залучення довгострокових засобів, орієнтованих на розширення виробництва.

Розроблені основні напрямки підвищення показників фінансового стану ПАТ «Кіровоградобленерго».

Стійка діяльність підприємства залежить як від обґрунтованості стратегії розвитку, маркетингової політики, від внутрішніх можливостей ефективно використовувати всі існуючі в його розпорядженні ресурси, так і від зовнішніх умов, до числа яких відносяться податкова, кредитна, цінова політика держави та ринкова кон‘юнктура. Через це в якості інформаційної аналізу фінансового стану повинні виступати звітні дані підприємства, деякі задані економічні параметри і варіанти, при яких змінюються зовнішні умови його діяльності, котрі потрібно враховувати при аналітичних оцінках та прийнятті управлінських рішень.

Отже, правильна оцінка фінансових результатів діяльності та фінансово-економічного стану підприємства за сучасних умов господарювання конче потрібна як для його керівництва і власників, так і для інвесторів, партнерів, кредиторів, державних органів. Фінансово-економічний стан підприємства цікавить і його конкурентів, але вже в іншому аспекті - негативному; вони заінтересовані в ослабленні позицій конкурентів на ринку.

Пошук ефективних механізмів управління фінансовими ресурсами та забезпечення їх реальної інтеграції в систему ринкових відносин зумовлює необхідність розробки певної фінансової стратегії на даному етапі розвитку підприємства. Адже, сьогодні нас відділяє вже немало часу відтоді, як Україна стала на шлях ринкових перетворень. Цей шлях і досі залишається складним та заплутаним, а часом навіть незбагненним пересічному громадянину, що давно звик чути про реформування економіки, не помічаючи реальних змін на краще. На думку багатьох західних економістів, роботи яких використовувались автором під час написання даної роботи, проблема української промисловості полягає в тому, що керівники багатьох підприємств є вихованцями старої командно-адміністративної системи господарювання, в якій, при відсутності функціонуючого ринкового механізму та дефіцитності ресурсів, споживчий попит сприймався як небажане явище або, навіть, як гальмо економічного розвитку. Відмінність ринкової економіки в цьому відношенні полягає в тому, що споживчий попит в будь-якій формі розуміється виробником як стимул до збільшення обсягів виробництва.

Світовий досвід вчить нас тому, що дійсне просування на шляху реформ залежить від змін у виробничій сфері та знаходженні ефективних форм господарювання. Важливу роль в цьому процесі в Україні відіграє об'єктивний аналіз фінансового стану підприємств.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:

1. Ермасова Н.Б. Финансовый менеджмент: Конспект лекций. - М.: Юрайт-Издат, 2007. - 192 с.

2. Азаренкова Г.М., Журавель Т.М., Михайленко Р.М. Фінанси підприємств. Навчальний посібник. – Київ: «Знання Пресс»,2009 -299с.

3. Іващенко В.І., Болюх М.А. Економічний аналіз господарськогї діяльності - К.: ЗАТ "НІЧЛАВА". - 2011. - 136 с.

4. Білик М.Д., Бабяк Н.Д., Соколова О.Б. Фінанси підприємств: практикум. – К.- Центр учебной литературы, 2008. – 196 с.

5. Городинська Д.М. Економічна стійкість підприємства / Д.М. Городинська // Актуальні проблеми економіки. - 2008. - №10 (42). - С.141-146.

6. Данильчук І.В. Сутність фінансового стану підприємства та пошук управлінських рішень щодо забезпечення його ефективності / І.В. Данильчук // Економічний вісник університету: Збірник наукових праць. - 2011. - №17/2.

7. Карпенко Г.В. Шляхи удосконалення фінансового стану підприємства / Г.В. Карпенко // Економіка держави. - 2010. - №1. - С.61-62.

8. Обущак Т.А. Сутність фінансового стану підприємства / Т.А. Обущак // Актуальні проблеми економіки. - 2009. - №9. - С.92-100.

9. Рудницька О.М. Шляхи покращення фінансового стану українських підприємств / О.М. Рудницька, Я.Р. Біленька // Вісник Національного університету "Львівська політехніка": Збірник наукових праць. - 2009. - № 639. - С.132-138

10. Шеремет А.Д., Сайфулин Р.С. Финансы предприятий. - М.: ИНФРА - М, 2004.- 343с.

11. Фінансовий аналіз: Навч. посіб. / Г.В.Митрофанов, Г.О.Кравченко, Н.С. Барабаш та ін.; За ред. проф. Г.В. Митрофанова. - К.: Київ. нац. торг.-екон. ун-т: 2002, - 301 с.

12. Чебанова Н.В. Василенко Ю.А. Бухгалтерський фінансовий облік: Посібник. К:”Академія”, 2002. - 672 с.

 


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 211; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!