АНАЛІЗ ФІНАНСОВОГО СТАНУ ПАТ «КІРОВОГРАДОБЛЕНЕРГО» ЗА 2013 РІК



2.1 Загальна характеристика ПАТ "Кіровоградобленерго"

 

Юридично зареєстроване під статусом ПАТ «Кіровоградобленерго» є підприємством сучасного типу, що спеціалізується на постачанні електроенергії по кабельних лініях до підстанцій. Клієнтів суспільства налічується понад півмільйона.

Підтримка на високому рівні якості послуг здійснюється за рахунок планомірного виконання капітального ремонту обладнання і реального втілення інвестиційних проектів.

Технічні служби систематично обслуговують електричні мережі. Компанія постійно розширюється, займаючись побудовою нових ліній, не забуваючи при цьому реконструювати діючі.

У мережі Інтернет представлений офіційний сайт Кіровоградобленерго, який надає можливість споживачам більш детально ознайомитися з діяльністю компанії і порядком обслуговування клієнтів. Одним з основних пріоритетів підприємства є поліпшення якості роботи і взаємодії з юридичними і фізичними особами.

Метою діяльності товариства є одержання прибутку шляхом задоволення потреб споживачів електричної енергії, насичення ринку товарами та послугами відповідно до предмету діяльності в умовах функціонування єдиної енергосистеми України.

Компанія «Кіровоградобленерго» тарифи за послуги виставляє за усередненими показниками, які мають звичай варіюватися в залежності від загальноприйнятих норм і обсягів споживання. Як правило, інформація про зміну цін попередньо з'являється в ЗМІ. Найбільш актуальну інформацію завжди можна знайти на сайті Кіровоградобленерго у відповідному розділі меню.

Зоною діяльності ПАТ “КІРОВОГРАДОБЛЕНЕРГО” є вся Кіровоградська область загальною площею 24,6 тис. кв. км.

В структурі акціонерного товариства 22 райони електричних мереж – 21 РЕМ по кількості адміністративних районів області та 1 МРЕМ (м. Кіровоград – обласний центр). Обсяг електричних мереж – 173,263 тис. ум. од.

ПАТ “КІРОВОГРАДОБЛЕНЕРГО” застосовує змішану форму експлуатаційного обслуговування ПЛ і ПС-35 кВ і вище, пристроїв РЗА, засобів ДТУ.

Мережі 0,4 – 10 кВ районів електричних мереж обслуговуються децентралізовано.

На балансі ПАТ “КІРОВОГРАДОБЛЕНЕРГО” 27,520.9 тис. км повітряних ліній 0,4-330 кВ, кабельних ліній 0,4-35 кВ – 1,255.2 тис.км, підстанцій 35-150 кВ - 198 од., ТП-6-10/0,4 кВ – 6 871 шт.

Основними видами діяльності компанії передача та постачання електроенергії:
- ліцензія АГ № 500309 - передача електричної енергії;
- ліцензія АГ № 500310 - постачання електричної енергії.

Ліцензії мають необмежений термін дії і чинні на території розташування власних локальних електричних мереж.

Акціонерна енергопостачальна компанія "Кіровоградобленерго" була заснована відповідно наказу Міністерства енергетики та електрифікації України № 140 від 01.08.1995 року шляхом перетворення державного підприємства “Кіровоградобленерго” в державну акціонерну енергопостачальну компанію "Кіровоградобленерго", з 14.05.1999 року рішенням загальних зборів акціонерів вона реорганізована у відкрите акціонерне товариство "Кіровоградобленерго" та за рішенням загальних зборів акціонерів від 18.03.2011р. змінило назву на Публічне акціонерне товариство.

За 2013 рiк обсяг товарної продукцiї по ПАТ "Кiровоградобленерго" склав 1 003 902 тис. грн. проти 902 639 тис.грн. за 2012 рiк. Корисний вiдпуск електроенергiї власним споживачам збiльшився на 3,8 % або 63,034 млн. кВтг, це пояснюється тим, що вiдкрилися та наросли новi пiдприємства, такi як: ТОВ ВКФ «Велта», ПП «Еллада» з середньомiсячним споживанням 2,5 – 3,0 млн.кВтг та ТОВ «Градолiя» з середньомiсячним споживанням 780 т. кВт год також збiльшило своє споживання населення, а саме на 14,578 млн. кВтг у порiвняннi з вiдповiдним перiодом минулого року. Загальне збiльшення корисного вiдпуску електроенергiї власним споживачам складає 3,8 %.

Вiдпуск електричної енергiї споживачам незалежних постачальникiв зменшився на 8,119 млн. кВтг. Це пояснюється зниженням споживання електричної енергiї протягом року промисловiстю та транспортом.

Фактичнi втрати електроенергiї в мережах за поточний перiод склали 312,5 млн. кВтг або 13,93 % вiд кiлькостi електроенергiї, що надiйшла в мережi. Нормативнi втрати становлять 425,377 млн. кВт год, або 18,97%. Зниження втрат на транспорт електроенергiї проти нормативу складає 5,04% або 112,9 млн. кВтг.

Протягом 2013 року тарифи на передачу електричної енергiї та тарифи на постачання переглядалися НКРЕ України в сторону збiльшення з 1 сiчня та з 1 червня. В сторону зменшення по результатам рiчної перевiрки НКРЕ з 1 березня.

Фактично середньомiсячна заробiтна плата за 2013 рiк склала по обленерго 4 114 грн. проти 3 685 грн. у 2012 роцi або темпи зростання досягли 16,6%. Збiльшення посадових окладiв та мiсячних тарифних ставок проводилося з 1 квiтня на 8%. Премiя для персоналу за виявлення порушень Правил користування електричною енергiєю за рiк склала 190 тис. грн., премiя за надання платних послуг та виконання договiрних робiт – 345 тис. грн., оплачено надурочних робiт на суму 67 тис. грн.

Фактичнi обсяги продукцiї на виробництво, передачу та постачання електроенергiї у вiдповiдностi з затвердженими тарифами склали за 2013 рiк 358 043 тис. грн., собiвартiсть операцiйної дiяльностi при врахуваннi амортизацiї, що визначається податковим методом, складає 343 105 тис. грн., тарифний прибуток становить 14,9 млн. грн. Прогнозований тарифний прибуток вiд операцiйної дiяльностi складав 34,8 млн. грн. На зменшення прогнозованого прибутку вплинуло збiльшення вищеназваних операцiйних витрат.

За 2013 рiк одержано фiнансовий результат вiд звичайної дiяльностi у розмiрi 3 682 тис. грн., податку на прибуток вiд звичайної дiяльностi – 11 607 тис. грн.

За 2013 рiк чистий прибуток Товариства склав 15,3 млн. грн. за рахунок нових та полiпшення iснуючих основних засобiв, їх первiсна вартiсть зросла на 97,1 млн.грн.

На облiку ПАТ “Кiровоградобленерго“ станом на 01.01.2014 року знаходиться 432 344 абонента, у тому числi: юридичнi особи – 11 839; фiзичнi особи – 450 505.

Заборгованiсть споживачiв за електричну енергiю станом на 01.01.2014 р. склала 51,310 млн. грн.

Найбiльшими боржниками з сумнiвною або безнадiйною заборгованiстю по групi пiдприємств житлово - комунального господарства є водогiн “Днiпро-Кiровоград” (28,602 млн. грн.), тепломережi областi (1,903 млн.грн.), КРЕПи областi (1,505 млн. грн.).

По групi промислових пiдпрємств найбiльшим боржником є ЗАТ "Енерговугiлля" (3,326 млн. грн.), ДП «Бурвугiлля» (1,073 млн. грн.), Дирекцiя будуючогося КГЗКОР (954 тис. грн.).

 

2.2 Горизонтальний та вертикальний аналіз балансу підприємства

 

Горизонтальний аналіз - це порівняння величин окремих статей, розділів і валюти балансу за кілька періодів, на підставі чого визначають напрямки і тенденції змін цих показників (абсолютний приріст, темп зростання, темп приросту). Цей аналіз називають також трендовим.

У першу чергу порівнюють валюту балансу за два і більше періоди, зростання якої у загальному випадку свідчить про позитивні зміни господарської діяльності. Водночас слід звернути увагу на те, за рахунок яких розділів або статей пов’язані ці зміни.

Горизонтальний аналіз проводиться по окремих статтях балансу, по розділах балансу з виділенням окремих статей (табл. 2.1).

Вертикальний аналіз дозволяє оцінити якість балансу з точки зору його структури і тенденції її зміни.

Обов’язковим елементом такого аналізу є формування динамічних рядів частки окремих статей або розділів активу і пасиву балансу, що дозволяє на підставі останніх оцінювати структурні зміни і прогнозувати ці зміни. Порівнюючи структурні зміни в активі і пасиві балансу, можна судити про зміни в джерелах притоку нових коштів і напрямках їх вкладення (табл. 2.1).

Вертикальний аналіз підтверджує висновки, зроблені на основі результатів горизонтального аналізу щодо погіршення якості балансу. Дійсно, знизилась питома вага грошових коштів та їх еквівалентів, власного капіталу, нерозділеного прибутку і навпаки, зросла питома вага нереалізованої готової продукції, дебіторської заборгованості, поточних зобов’язань, в тому числі кредиторської заборгованості. Іншими словами знизилась питома вага «здорових» статей і підвищилась питома вага «хворих» статей балансу.

Такі результати горизонтального і вертикального аналізу повинні бути тривожним сигналом для керівництва підприємства.

Розглядаючи позитивний і негативний вплив змін окремих статей на якість балансу, варто звернути увагу на грошові кошти та їх еквіваленти. Вважалось, що абсолютне зростання та збільшення питомої ваги грошових коштів в активах позитивно впливає на якість балансу. Однак у ринкових умовах суттєво змінюється оцінка характеру окремих статей, зокрема, грошових коштів. В теперішніх умовах підприємства повинні прагнути раціональніше використовувати вільні грошові кошти, надаючи позики, купуючи короткострокові цінні папери. Підприємства, зорієнтовані на ринкову економіку, зазвичай, здійснюють короткострокові і довгострокові фінансові вкладення, капітальні вкладення, купуючи патенти, ліцензії та іншу інтелектуальну власність, що відображаються в статті «Нематеріальні активи».

Таблиця 2.1


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 259; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!