Повноважен ня щодо інформаційно-аналітичного забезпечення дієвого режиму національної безпеки і оборони в Україні, а саме: 6 страница



Кошторис та штатний розпис Секретаріату Кабінету Міністрів України затверджує Міністр Кабінету Міністрів України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики, у межах бюджетних асигнувань, передбачених для забезпечення діяльності Секретаріату Кабінету Міністрів України.

 

Державні службовці, інші працівники Секретаріату Кабінету Міністрів України призначаються на посаду та звільняються з посади Міністром Кабінету Міністрів України, крім тих, які призначаються на посаду та звільняються з посади Кабінетом Міністрів України, у порядку, визначеному законодавством про державну службу та трудовим законодавством.

Права, обов’язки і відповідальність державних службовців Секретаріату Кабінету Міністрів України визначаються законодавством про державну службу.

Припинення повноважень Кабінету Міністрів України не є підставою для звільнення з посад державних службовців, інших працівників Секретаріату Кабінету Міністрів України, крім державних службовців, інших працівників апарату Прем’єр-міністра України, патронатних служб Першого віце-прем’єр-міністра України, віце-прем’єр-міністрів України та міністрів, які не очолюють міністерство.

 

Патронатні служби Першого віце-прем’єр-міністра України, віце-прем’єр-міністрів України та міністрів, які не очолюють міністерство, утворюються у складі Секретаріату Кабінету Міністрів України. Державні службовці, інші працівники таких служб призначаються на посаду та звільняються з посади Міністром Кабінету Міністрів України за поданням відповідно Першого віце-прем’єр-міністра України, віце-прем’єр-міністрів України та міністра, який не очолює міністерство.

 

Кабінет Міністрів України для забезпечення здійснення своїх повноважень може утворювати тимчасові консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи.

 

До участі в роботі консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів можуть залучатися державні службовці, а також народні депутати України, науковці та інші фахівці за їх згодою.

Завдання, склад та організація роботи консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів визначаються Кабінетом Міністрів України.

Для оплати праці фахівців, залучених до роботи в консультативних, дорадчих та інших допоміжних органах, можуть виділятися кошти, передбачені для забезпечення діяльності Секретаріату Кабінету Міністрів України або відповідного центрального органу виконавчої влади.

 

10. Акти Кабінету Міністрів України: підготовка проектів, прийняття, набрання чинності.

 

Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов’язкові для виконання акти:

1) постанови;

2) розпорядження.

 

Акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України.

Акти Кабінету Міністрів України з організаційно-розпорядчих та інших поточних питань видаються у формі розпоряджень Кабінету Міністрів України.

Акти Кабінету Міністрів України, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Акти Кабінету Міністрів України підписує Прем’єр-міністр України.

 

Зупинення дії акта Кабінету Міністрів України Президентом України на підставі пункту 15 частини першої статті 106 Конституції України має наслідком зупинення вчинення будь-якими органами, особами дій, спрямованих на виконання зупиненого акта Кабінету Міністрів України, здійснення повноважень, визначених цим актом.

Винесення Конституційним Судом України ухвали про відмову у відкритті провадження у справі за конституційним поданням Президента України щодо відповідності Конституції України акта Кабінету Міністрів України, ухвали про припинення конституційного провадження у справі або визнання акта Кабінету Міністрів України таким, що відповідає Конституції України, відновлює дію цього акта. Дія такого акта Кабінету Міністрів України не може бути повторно зупинена Президентом України на підставі пункту 15 частини першої статті 106 Конституції України, крім випадків, якщо:

1) акт Кабінету Міністрів України, визнаний Конституційним Судом України таким, що відповідає Конституції України, внаслідок внесення змін до Конституції України стає неконституційним;

2) до відповідного акта Кабінету Міністрів України, щодо якого Конституційним Судом України було винесено ухвалу про відмову у відкритті конституційного провадження у справі або прийнято рішення про визнання його таким, що відповідає Конституції України, внесені зміни, що суперечать Конституції України.

Акт Кабінету Міністрів України може бути оскаржений до суду в порядку та у випадках, установлених законом.

 

Підготовка проектів актів Кабінету Міністрів України включає:

 

- Право ініціативи у прийнятті актів Кабінету Міністрів України мають:

1) члени Кабінету Міністрів України;

2) центральні органи виконавчої влади;

3) державні колегіальні органи;

4) Рада міністрів Автономної Республіки Крим;

5) обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації.

 

Проекти актів Кабінету Міністрів України готуються:

- міністерствами;

- іншими центральними органами виконавчої влади;

- державними колегіальними органами;

- Радою міністрів Автономної Республіки Крим;

- обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.

 

Проекти актів Кабінету Міністрів України вносяться на розгляд Кабінету Міністрів України:

- міністерствами;

- центральними органами виконавчої влади (крім тих, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через відповідного члена Кабінету Міністрів України);

- державними колегіальними органами;

- місцевими державними адміністраціями.

 

Також проекти актів Кабінету Міністрів України можуть вноситися в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України:

- Прем’єр-міністром України;

- Першим віце-прем’єр-міністром України;

- віце-прем’єр-міністрами України.

 

Проекти актів Кабінету Міністрів України, внесені на його розгляд, реєструються Секретаріатом Кабінету Міністрів України. Зареєстровані проекти актів Кабінету Міністрів України вносяться до бази даних електронної комп’ютерної мережі. Їх оприлюднення на офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів України здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

До підготовки проектів актів Кабінету Міністрів України можуть залучатися:

- народні депутати України;

- науковці;

- інші фахівці за їх згодою.

 

Проекти актів Кабінету Міністрів України, що мають важливе суспільне значення та визначають права і обов’язки громадян України, підлягають попередньому оприлюдненню в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

 

Постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України приймаються на засіданнях Кабінету Міністрів України шляхом голосування більшістю голосів від посадового складу Кабінету Міністрів України.

Якщо проект рішення отримав підтримку рівно половини посадового складу Кабінету Міністрів України і за цей проект проголосував Прем’єр-міністр України, рішення вважається прийнятим.

 

Після підписання акта Кабінету Міністрів України внесення до його тексту будь-яких змін, у тому числі виправлення орфографічних і стилістичних помилок, здійснюється в порядку, передбаченому законом.

 

Постанови Кабінету Міністрів України, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування.

У випадках, передбачених законом, постанови Кабінету Міністрів України або їх окремі положення, що містять інформацію з обмеженим доступом, не підлягають опублікуванню і набирають чинності з моменту їх доведення в установленому порядку до виконавців, якщо цими постановами не встановлено пізніший термін набрання ними чинності.

Розпорядження Кабінету Міністрів України набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо цими розпорядженнями не встановлено пізніший термін набрання ними чинності.

 

Акти Кабінету Міністрів України з питань державної митної справи набирають чинності в порядку, визначеному Митним кодексом України.

 

Акти Кабінету Міністрів України включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів України.

 

Постанови Кабінету Міністрів України публікуються в:

1) Офіційному віснику України;

2) газеті "Урядовий кур’єр";

Також акти Кабінету Міністрів України оприлюднюються шляхом їх розміщення на офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів України.

 

Нормативно-правові акти:

 

1. Конституція України від 28 червня 1996 року // Відомості Верховної Ради України. – 1996. - № 30. – Ст. 141 / http://www.zakon2.rada.gov.ua.

2. Закон України “Про Кабінет Міністрів України” від 27 лютого 2014 року // http://www.zakon2.rada.gov.ua.

3. Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Регламенту Кабінету Міністрів України» від 18 липня 2007 року № 950 // http://www.zakon2.rada.gov.ua.

4. Закон України «Про центральні органи виконавчої влади» від 17 березня 2011 року // http://www.zakon2.rada.gov.ua.

5. Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України про офіційне тлумачення положень пункту 12 частини першої статті 85 Конституції України у контексті положень частини четвертої статті 114, частин другої, третьої статті 115 Конституції України (справа про порядок припинення повноважень членів Кабінету Міністрів України) № 12-рп від 11 грудня 2007 року // http://www.zakon2.rada.gov.ua.

 

Спеціальна література:

 

1. Скрипнюк В.М. Розвиток системи державної влади в Україні: конституційно-правові аспекти: Монографія. - К.: Логос, 2010. - 504 с.

2. Авер’янов В. Виконавча влада в Україні та її правове регулювання // Вісник Академії прав. наук України. – Харків, 2003. – № 2 (23)–3 (33). – С. 238–253.

3. Авер’янов В. Система органів виконавчої влади: проблеми реформування у світлі конституційних вимог // Право України. – 2003. – № 9. – С. 24–30.

4. Авер’янов В. Український уряд у вимірі конституційно-правових вимог // Вибори і демократія. – 2004. – № 2. – С. 58–65.

5. Авер’янов В. Уряд у механізмі поділу влади: недосконалість вітчизняної конституційної моделі // Право України. – 2005. – № 4. – С. 10–15.

6. Дахова І. Поняття виконавчої влади та її місце в державному механізмі України (конституційний аспект) // Право України. – 2002. – № 12. – С. 23–27.

7. Єрмолін В. До питання про співвіднесення понять виконавчої влади і державного управління // Право України. – 2002. – № 9. – С. 29–32.

8. Кафарський В. Правові засади функціонування Кабінету Міністрів України // Право України. – 2006. – № 6. – С. 8–10.

9. Коваленко А. А. Розвиток виконавчої влади в Україні на сучасному етапі: теорія і практика: Монографія / Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України. – К., 2002. – 509 с.

10. Органи державної влади України: Монографія / За ред. В.Ф. Погорілка. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2000. – 248 с.

11. Пахомов І. Конституція України і виконавча влада // Право України. – 2002. – № 9. – С. 38–40.

12. Коваленко А. У чому сила виконавчої влади: особливості її функціонування в перехідному суспільстві // Віче. – 2004. – № 7. – С. 46–50.

13. Коліушко І. Виконавча влада та проблеми адміністративної реформи в Україні: Монографія. – К.: Факт, 2002. – 260 с.

14. Дахова І.І. Конституційно-правовий статус уряду в зарубіжних країнах: Монографія. - X.: Фінн, 2008. - С. 17-18.

15. Проблеми реалізації Конституції України: теорія і практика / За ред. В.Ф. Погорілко. - К., 2003. - С. 351.

16. Марченко В. В. Конституційно-правовий статус уряду в країнах ЄС (на прикладі Франції, Федеративної Республіки Німеччини, Іспанії): Монографія. - К.: Алерта, 2010.

 

 

Тема 17: «Центральні органи виконавчої влади України»

 

 

ПЛАН

 

1. Статус, утворення, реорганізація та ліквідація міністерств та інших центральних органів виконавчої влади. Основні завдання міністерства.

2. Повноваження міністра як керівника міністерства. Порядок формування та діяльності Апарату міністерства та патронатної служби міністра, територіальних органів міністерства, колегії міністерства та інших консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів міністерства. Порядок видання, оприлюднення та скасування наказів міністерства.

3. Утворення та основні завдання центральних органів виконавчої влади (державних служб, агентств, інспекцій). Повноваження міністра у відносинах з центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується через міністра. Порядок призначення та повноваження керівника та заступника керівника центрального органу виконавчої влади.

4. Порядок формування апарату центрального органу виконавчої влади, територіальних органів центрального органу виконавчої влади, колегії центрального органу виконавчої влади, інших консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів центрального органу виконавчої влади. Порядок видання, оскарження та скасування наказів центрального органу виконавчої влади. Порядок утворення центральних органів виконавчої влади зі спеціальним статусом.

5. Поняття державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності.

 

 

1. Статус, утворення, реорганізація та ліквідація міністерств та інших центральних органів виконавчої влади. Основні завдання міністерства.

 

Система центральних органів виконавчої влади є складовою системи органів виконавчої влади, вищим органом якої є Кабінет Міністрів України.

 

Систему центральних органів виконавчої влади складають:

1) міністерства України;

2) інші центральні органи виконавчої влади.

Повноваження як міністерств так і інших центральних органів виконавчої влади поширюються на всю територію держави.

 

Міністерства забезпечують формування та реалізують державну політику в одній чи декількох сферах.

Інші центральні органи виконавчої влади виконують окремі функції з реалізації державної політики.

 

Діяльність міністерств та інших центральних органів  виконавчої влади ґрунтується на принципах:

- верховенства права;

- забезпечення дотримання прав і свобод людини і громадянина;

- безперервності;

- законності;

- забезпечення єдності державної політики;

- відкритості та прозорості;

- відповідальності.

 

Міністерства діють за принципом єдиноначальності. Інші центральні органи виконавчої влади діють за принципом єдиноначальності, якщо інше не передбачено законом.

 

Підприємства, установи та організації, що належать до сфери управління міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, не можуть здійснювати владні повноваження, крім випадків, визначених законом.

Міністерства, інші центральні органи виконавчої влади у своїй діяльності керуються:

- Конституцією України;

- законами України;

- указами Президента України;

- постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до

Конституції та законів України;

- актами Кабінету Міністрів України;

- іншими актами законодавства України.

 

Організація, повноваження і порядок діяльності міністерств, інших центральних органів виконавчої влади визначаються Конституцією та законами України.

 

Положення про міністерства, інші центральні органи виконавчої влади затверджує Кабінет Міністрів України.

 

Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади є юридичними особами публічного права, набувають статусу юридичної особи з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про їх державну реєстрацію як юридичної особи.

 

Припиняються як юридичні особи з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про державну реєстрацію їх припинення.

 

Міністерство, інший центральний орган виконавчої влади має:

- печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням;

- власні бланки, рахунки в органах Державної казначейської служби України.

На будинках, де розміщуються міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, вивішуються таблички (вивіски) із зображенням Державного Герба України та найменуванням розташованих органів і піднімається Державний Прапор України.

 

Зразки печаток, бланків і табличок (вивісок) міністерств, інших центральних органів виконавчої влади затверджуються Кабінетом Міністрів України.

 

Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади утворюються, реорганізуються та ліквідуються Кабінетом Міністрів України за поданням Прем'єр-міністра України.

Члени Кабінету Міністрів України можуть вносити Прем'єр-міністрові України пропозиції щодо утворення, реорганізації або ліквідації міністерств та інших центральних органів виконавчої влади.

 

Утворення, реорганізація та ліквідація міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади здійснюються з урахуванням завдань Кабінету Міністрів України, а також з урахуванням необхідності забезпечення здійснення повноважень органів виконавчої влади і недопущення дублювання повноважень.

 

Міністерство, інший центральний орган виконавчої влади утворюється:

- шляхом утворення нового органу влади;

- в результаті реорганізації (злиття, поділу, перетворення) одного чи кількох центральних органів виконавчої влади.

 

Припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.

 

Державна реєстрація міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади як юридичної особи здійснюється у триденний строк з дня набрання чинності:

- постанови Верховної Ради України про призначення міністра;

- акту Кабінету Міністрів України про призначення керівника іншого центрального органу виконавчої влади.

Здійснення заходів щодо державної реєстрації міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади як юридичної особи покладається на міністра, керівника іншого центрального органу виконавчої влади.

 

Міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, щодо яких набрав чинності акт Кабінету Міністрів України про їх припинення, продовжують здійснювати повноваження та функції у визначених сферах  компетенції до завершення здійснення заходів з утворення міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, до якого переходять повноваження та функції міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, що припиняється, та

можливості забезпечення здійснення ним цих функцій і повноважень, про що видається відповідний акт Кабінету Міністрів України.


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 163; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!